متن سخنان رییس جمهوری در مراسم افطار مسئولین نظام با مقام معظم رهبری

رییس جمهوری، حل و فصل مسأله مذاکرات در چارچوب احقاق حقوق هسته‌ای و حقوق مردم و همچنین حق مردم برای دسترسی به فضای جهانی برای صادرات کالا ، خدمات و واردات نیازهای ضروری جامعه را دو اولویت دولت برشمرد و تصریح کرد: در این راستا لازم بود دولت حرکتی را آغاز کند که بتواند به حقوق ملی در سایه یک توافق ملی دست یابد و نکته دوم آنکه در شرایط تحریم بتواند نیازهای جامعه و مسایل کشور را در همان شرایط حل و فصل کند.

چهارشنبه 3 تير 1394 - 20:11

متن سخنان حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی در مراسم افطار مسوولان نظام با مقام معظم رهبری به این شرح است:
بسم الله الرحمن الرحیم
الحمدلله رب العالمین و صلی الله علی سیدنا و نبینا محمد (ص) و آله طیبین و صحبه المنتجبین
خداوند بزرگ را شکر گزاریم که بار دیگر این توفیق را به ما داد تا از ماه برکت و رحمت و غفران بهره ببریم. لب را از طعام و شراب فرو بندیم، از خواسته‌های نفسانی در این ماه پرهیز کنیم حتی خواسته‌هایی که در ایام دیگر روا و حلال است و خود را آماده کنیم تا از سرچشمه معنویت بهره جوییم و روح و روان‌مان را صفا و دل را جلا بخشیم که این ماه، ماه تقواست و تمرین برای خودسازی و پرهیز از انواع گناهان که اگر تقوا و ایمان در کنار هم قرار گرفت، آن‌وقت: « الا ان اولیاء الله لا خوف علیهم و لا هم یحزنون؛ الذین آمنوا و کانوا یتقون»؛ اگر ایمان و تقوا در کنار هم قرار گرفت، ما را به مقام قرب الهی و دایره اولیاء خدا قرار خواهد داد.
ملت بزرگ ایران در طول بعد از انقلاب در فرازونشیب‌های فراوان همواره اراده و قدرت ایمان خود را به‌خوبی نشان دادند و توانستند از همه فرازوفرودها به‌خوبی عبور کنند و آب‌دیده شوند و با اراده‌ای قوی‌تر و امیدی بیشتر و سرشارتر در برابر همه بدخواهان ایستادگی کنند.
بیست‌ودو ماه قبل، آن‌گاه که دولت یازدهم کار خود را شروع کرد، در زمینه اقتصادی با مشکلاتی مواجه بود که با خواست و مطالبه مردم، فاصله فراوانی داشت. تورم بالای 40 درصد، رشد منفی، 6.8 و سرمایه‌گذاری منفی 22 درصد؛ لازم بود در این زمینه دولت با کمک مردم، با حضور و فعالیت مردم، این مسیر را به نقطه قابل قبول و قابل تحمل برساند. در زمینه سیاست خارجی، در شرایطی قرار داشتیم که هر روز با اتهامی جدید، فشاری جدید و محدودیتی جدید تحت عنوان «تحریم» بر ملت ما تحمیل می‌شد تا جایی‌که در آغاز این دولت نیز تحریم جدیدی آماده اجرا شده بود. در مسائل شرایط داخلی فاصله‌ها در میان احزاب و گروه‌ها و حتی فاصله در میان قوای سه‌گانه مشاهده می‌شد، همه اینها ضرورت داشت تا دولت با رویکرد جدید بتواند به نقطه مطلوب و قابل قبول مردم دست یابد.
رویکرد این دولت بر این مبنا بود که در زمینه مسائل داخلی حُسن اعتماد، رفتار مسالمت‌آمیز، کاهش فاصله‌ها با خط قرمز دوری از افراطی‌گری و خشونت. در زمینه سیاست خارجی تعامل سازنده با جهان با خط قرمز حفظ استقلال، عزت و غرور ملی. در زمینه مسائل فرهنگی فضای بازتر برای همه اصحاب فرهنگ و هنر با خط قرمز موازین و فرهنگ اسلام و اخلاق.
در این مسیر حرکت به این سمت بود که دو امر مهم به‌عنوان اولویت دولت مد نظر قرار گیرد. موضوع اول، حل‌وفصل مسئله مذاکرات در چارچوب احقاق حقوق هسته‌ای و هم‌چنین حق مردم برای دسترسی به فضای جهانی برای صادرات کالا و خدمات و واردات نیازهای ضروری جامعه. در این راستا، لازم بود حرکتی را آغاز کند که بتواند به حقوق ملت در سایه یک "توافق ملی" دست یابد.نکته دوم این‌که در شرایط تحریم بتواند نیازهای جامعه و مسائل کشور را در همان شرایط حل‌وفصل کند. در موضوع اول، آن‌چه که کشورهای قدرت‌مند را پای میز مذاکره آورد، چند عامل بود. عامل اول که به‌خوبی به این نتیجه دست یافتند که ملت مقاوم ایران در برابر فشار بدخواهان در هیچ شرایطی تسلیم نخواهد شد. عامل دوم آن‌که به‌خوبی لمس کردند که تحریم ناموفق خواهد بود. آنها فکر می‌کردند در سایه تحریم به هدفی دست می‌یابند که بین ملت و نظام فاصله ایجاد کنند، حضور مردم در انتخابات سال 92، با رهنمودهای مقام معظم رهبری که آن ‌را «حماسه سیاسی» نامیدند، با حضور 73 درصدی، به دنیا فهماند که تحریم نمی‌تواند بین مردم ایران و نظام جمهوری اسلامی ایران فاصله‌ای را به‌وجود بیاورد. تحریم در زندگی مردم تأثیر دارد اما هرگز برای رسیدن به اهداف موفق نخواهد بود. عامل سوم آن‌که دنیا احساس کرد که دولت ایران در شرایط تحریم قادر است مسائل مختلف اجتماعی، اقتصادی، سیاسی و فرهنگی خود را به‌خوبی حل‌وفصل نماید. در همان شرایط تحریم بود که ما توانستیم با کمک و حضور مردم، تورم را مهار کنیم و از رکود هم خارج شویم، در همان شرایط تحریم بود که رشد سرمایه‌گذاری در کشور به رشد مثبت رسید. من در سال گذشته، در همین مجلس شکوهمند عرض کردم که ما در پایان 93، به تورم کمتر از 20 درصد خواهیم رسید و به رشد مثبت دست خواهیم یافت. امروز در شرایطی هستیم که آمار یکی دو هفته پیش به ما نشان داد که سال 93، سال رشد مثبت با رقم 3 درصد بود.
امروز هم مرکز آمار ایران اعلام کرد که تورم دوازده ماهه منتهی به خرداد 14.2 درصد بوده است. بنابراین دولت وعده پارسال را با حمایت مردم عملی ساخت. و این موفقیت در شرایط تحریم بود. برنامه دولت برای ادامه راه نیز با نظر گرفتن شرایط تحریم است که حتی اگر بخواهند به ظلم خود ادامه دهند ادامه خواهد یافت.
ما در شرایط تحریم توانستیم تمام ذخایر راهبردی کشور را به نقطه‌ایی برسانیم که در طول سال‌های گذشته بی سابقه بوده است. در سال 92، ما توانستیم با تلاش فراوان در آخر سال 92، ذخایر گندم را به 21 روز برسانیم، اما امسال در پایان سال 93، ذخایر راهبردی گندم، 6.5 ماه بود. تمام کالاهای استراتژیک چنین آمار و ارقامی را دارد.
این شرایط بود که طرف ما را پای میز مذاکره آورد و آنهایی که فکر می‌کردند می‌توانند با ادامه فشار ملت را تسلیم کنند، امروز می‌بینند در شرایطی قرار داریم که می‌توانیم هم حقوق هسته‌ای خودمان را به‌خوبی حفظ کنیم و هم ظلمی که بر مردم ما روا داشته شد در زمینه تحریم، این ظلم را از سر مردم رفع کنیم.
گرچه شرایط ما امسال شرایط خاصی است. امسال در شرایطی هستیم که از یک سمت ما در گذراندن مراحل نهایی مذاکرات هستیم، از طرف دیگر فشار قیمت نفت به‌گونه‌ایی است که درآمد نفتی سال 94، پیش‌بینی می‌شود نسبت به سال 93، بین 10 تا 13 میلیارد دلار کاهش خواهد داشت. بر همین مبنا هم درآمد ریالی ما حدود 20 هزار میلیارد تومان کسر خواهد داشت. بنابراین ما باید با تلاش و با وحدت و با انسجام از مشکل امسال به‌خوبی عبور کنیم، این‌کار را به حول و قوه الهی انجام خواهیم داد.
ما برای حل معضلات در سال جاری، لایحه خروج از رکود را به مجلس شورای اسلامی دادیم، لایحه به‌ تصویب رسید و امروز آئین‌نامه‌های اجرایی این لایحه در حال تصویب و اجرا است که بخشی از آئین‌نامه‌ها تصویب شده و بخش دیگر در حال تصویب است. شرایط رفع موانع صادراتی و مقررات لازم را در دولت در حال تصویب هستیم.
شما می‌دانید که در سال گذشته، صادرات غیرنفتی ما به یک رکورد دست یافت. 50 میلیارد دلار صادرات غیرنفتی ما بود که در کنار واردات ما تقریباً نوعی تعادل را نشان می‌داد. امسال هم همین راه را باید ادامه دهیم.
در چارچوب سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی که می‌تواند راه‌حل مشکلات ما باشد، در سال گذشته دیدید کمترین اتکاء به نفت در بودجه سال 94 بود و بیشترین صادرات غیرنفتی هم در سال 93 بود. هم‌چنین حل‌وفصل مسائل گمرکی برای صادرات غیرنفتی که تشریفات گمرکی را از 26 روز به 3 روز تقلیل دادیم. اساس حرکت، به سمت تولید ملی است که یکی از پایه‌های اقتصاد مقاومتی است، علیرغم همه مشکلاتی که دولت داشت در سال گذشته 8 هزار واحد صنعتی تولیدی راه‌اندازی شد، در زمینه‌های کشاورزی، آماده‌سازی زمین برای کشت و هم‌چنین تغییر الگوی کشت به یک رقم بی‌سابقه‌ای در سال گذشته رسید. حتی در محصولات کشاورزی شما می‌دانید در سال 92، واردات گندم ما بالای 4.2 میلیون تن بود، در سال 93، این واردات به 2.3 رسید، امسال واردات گندم ما به 1.5 میلیون تن و حتی کمتر کاهش پیدا خواهد کرد. این نشانه آن است که تولید ملی ما هم در بخش کشاورزی، هم در بخش صنعت، هم در بخش خدمات حرکت به سمت جلو دارد و می‌توانیم با حذف مقررات زاید و ارتقاء صادرات غیرنفتی و کاهش هزینه‌های دولت که مصوبات اخیر دولت بر این مبنا است که در سال جاری 6 هزار میلیارد تومان صرفه‌جویی در هزینه‌های جاری خواهیم داشت، از مشکلات عبور کنیم. اینها برای جبران مسائلی است که در سال جاری با آن مواجه هستیم.
اگر ما می‌خواهیم امسال به‌خوبی بتوانیم هم در زمینه مذاکرات،‌ هم در زمینه مسائل اقتصادی و هم در زمینه سایر چالش‌ها به‌خوبی عبور کنیم، راهی جز وحدت و اتحاد و انسجام ملی وجود ندارد. همان که با حکمت رهبری معظم امسال را سال هم‌دلی و هم‌زبانی بین دولت و ملت اعلام کردند. ما نباید بگذاریم در شرایط فعلی، رویکردهای فرسایشی در جامعه ایجاد شود. ادبیات غیردوستانه در جامعه معمول شود. در آخرین مراحلی که امروز در زمینه مذاکرات در حرکت هستیم، نیاز به هم‌دلی داریم. مذاکره‌کنندگان ما هم نیاز به پشت‌گرمی، دل‌گرمی، اعتماد و آرامش دارند تا بتوانند مسائل باقی‌مانده را حل‌وفصل کنند که در صورتی‌که طرف مقابل زیاده‌خواهی نکند، این توافق در دسترس خواهد بود و این تحریم ظالمانه که مردم ما هرگز حاضر نیستند این ظلم ادامه یابد، این ظلم برداشته خواهد شد.
علیرغم همه مشکلاتی که بوده در زمینه خدمات اجتماعی، دولت در سال گذشته قدم‌های بسیار خوبی برداشته و این قدم‌ها را در سال جاری هم به حول و قوه الهی ادامه خواهد داد. هم در زمینه درمان و خدمات درمانی، ‌هم در زمینه کمک به اقشار کم‌درآمد و یارانه کالایی. تا افراد جامعه کم درآمد ما تحت فشار قرار نگیرند. بی‌تردید ما قادر خواهیم بود در این مسیر مشکلات اقتصادی ـ اجتماعی را حل‌وفصل بکنیم. همان‌طور که شما شاهد بودید حتی در زمینه محیط زیست، علیرغم مشکلاتی که دولت با آن مواجه بود، هم توانست در زمینه آلودگی هوا، هم در زمینه احیاء دریاچه‌ها، تالا‌ب‌ها و رودخانه‌ها قدم‌های مفید و مؤثری بردارد. به حول‌ و قوه الهی با اتحاد و انسجام ما مشکلات را پشت سر خواهیم گذاشت و از این گردنه تاریخی به ‌خوبی عبور خواهیم کرد. توفیقات ملی از آنِ ملت ایران است، موفقیت ما در مذاکرات، افتخار آن از آنِ ملت ایران و از آنِ رهبری معظم انقلاب خواهد بود که هدایت‌ها و حمایت‌‌ها از ناحیه ایشان همواره بوده و انشاءا. . . قدم‌های باقی‌مانده را هم به حول و قوه الهی برخواهیم داشت.
امیدوارم ماه رمضان امسال، همانند همه رمضان‌ها، ماهی پر خیر و برکت برای ملت ما، برای همه مسلمان‌ها باشد و هم‌چنین برای ملت‌های منطقه که امروز تحت فشار مضاعف در برابر مداخلات برخی از کشورها و تروریست‌ها قرار دارند. دولت بار بسیار سنگینی را در این زمینه هم بر دوش دارد و شما مستحضرید که بار دولت در بیست‌ودو ماه گذشته نسبت به مسائل منطقه از گذشته بیشتر و سنگین‌تر بوده و جمهوری اسلامی ایران پیشتاز مبارزه با تروریست و حمایت از ملت‌های منطقه بوده و این راه هم به حول و قوه الهی ادامه خواهد داد.
امیدوارم این ماه، ماه خیر، برکت و غفران گناهان برای همه ما باشد. فیا ذالمّن و لا یَمُّن علیک، ‌مُّن علینا به فکاک رقبتنا من النار فیمن تَمُّن علیه و ادخلنا الجنه برحمتک یا ارحم الراحمین (صلوات حاضرین) آماده‌ایم تا از بیانات مقام معظم رهبری استفاده کنیم. و السلام علیکم و رحمه الله و برکاته (صلوات حاضرین).

شناسه خبر: 87772