دکتر روحانی در دیدار رمضانی سران قوا و مسئولان ارشد نظام با رهبر معظم انقلاب:

حل و فصل مسئله مذاکرات و تامین نیازهای جامعه؛ دو اولویت دولت/ توفیق‌ها متعلق به مردم و رهبر معظم انقلاب است/ رکورد 50 میلیارد دلاری صادرات غیرنفتی در شرایط تحریم

رییس جمهوری در دیدار رمضانی سران قوا و مسئولان و مدیران ارشد نظام با رهبر معظم انقلاب تصریح کرد: رویکرد دولت در زمینه مسایل داخلی، حسن اعتماد، رفتار مسالمت آمیز، کاهش فاصله ها و دوری از افراطی گری و در زمینه سیاست خارجی نیز تعامل سازنده با جهان با خط قرمز «حفظ استقلال، عزت و غرور ملی» است.

شناسه خبر: 87762 -

چهارشنبه 3 تير 1394 - 09:34

حجت الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی در این دیدار که عصر سه شنبه انجام شد، با تشریح وضعیت روزهایی که دولت یازدهم فعالیت خود را آغاز کرد ، گفت: کشور در آن دوران در زمینه اقتصادی با مشکلاتی مواجه بود که با خواست و مطالبه مردم فاصله فراوانی داشت. تورم بالای 40 درصد، رشد اقتصاد منفی 6.8 درصد و سرمایه گذاری منفی 22 درصد بود.
دکتر روحانی اظهارداشت: لازم بود در این زمینه دولت با کمک ، حضور و فعالیت مردم، این مسیر را به نقطه قابل قبول و تحمل برساند. در زمینه سیاست خارجی در شرایطی قرار داشتیم که هر روز با اتهامی جدید، فشار و محدودیتی جدید تحت عنوان تحریم بر ملت ما تحمیل می‌شد؛ تا جایی که در آغاز این دولت نیز تحریم جدیدی آماده اجرا شده بود.
رییس جمهوری به شرایط داخلی کشور اشاره کرد و گفت: در مسایل داخلی نیز فاصله‌ها در میان احزاب و گروه‌ها و حتی فاصله در میان قوای سه‌گانه کم و بیش مشاهده می‌شد وهمه اینها ضرورت داشت تا دولت با اتخاذ رویکردی جدید بتواند به نقطه مطلوب و قابل قبول مردم دست یابد.
رییس جمهوری، رویکرد دولت در زمینه مسایل داخلی را حسن اعتماد، رفتار مسالمت آمیز، کاهش فاصله ها با خط قرمز دوری از افراطی گری و خشونت دانست و گفت: در زمینه مسایل فرهنگی نیز رویکرد ما ، فضای بازتر برای همه اصحاب فرهنگ و هنر با خط قرمز احکام و فرهنگ اسلام و اخلاق بوده است.
دکتر روحانی سپس به تشریح رویکرد خارجی دولت پرداخت و گفت: رویکرد دولت در زمینه سیاست خارجی نیز تعامل سازنده با جهان با خط قرمز «حفظ استقلال، عزت و غرور ملی» است.
رییس جمهوری حل و فصل مسأله مذاکرات در چارچوب احقاق حقوق هسته‌ای و حقوق مردم و همچنین حق مردم برای دسترسی به فضای جهانی برای صادرات کالا ، خدمات و واردات نیازهای ضروری جامعه را دو اولویت دولت برشمرد و افزود: در این راستا لازم بود دولت حرکتی را آغاز کند که بتواند به حقوق ملی در سایه یک توافق ملی دست یابد و نکته دوم آنکه در شرایط تحریم بتواند نیازهای جامعه و مسایل کشور را در همان شرایط حل و فصل کند.
دکتر روحانی با تاکید بر اینکه آنچه کشورهای قدرتمند را پای میز مذاکره آورد، مقاومت و تسلیم ناپذیری ملت ایران در برابر فشار بدخواهان و ناموفق بودن تحریم ها بود، اظهارداشت: آنها فکر می‌کردند در سایه تحریم می توانند بین ملت و نظام فاصله ایجاد کنند اما مشارکت 73 درصدی مردم در انتخابات سال 92 با رهنمودهای مقام معظم رهبری که آن را حماسه سیاسی نامیدند، به دنیا فهماند که تحریم نمی‌تواند بین مردم و نظام جمهوری اسلامی ایران فاصله‌ای را به وجود بیاورد. ممکن است تحریم تأثیر داشته باشد اما هرگز موفق نخواهد بود.
رییس جمهوری گفت: نکته بعدی آن که دنیا احساس کرد که ملت ایران در شرایط تحریم به خوبی قادر است مسایل مختلف اجتماعی، اقتصادی، سیاسی و فرهنگی خود را حل و فصل نماید.
دکتر روحانی با اشاره به اینکه "در همان شرایط تحریم بود که ما توانستیم با کمک و حضور مردم تورم را مهار و از رکود خارج شویم و در همان شرایط تحریم بود که رشد سرمایه گذاری در کشور به رشد مثبت رسید"، اظهارداشت: امروز در شرایطی هستیم که تازه ترین آمارها نشان می‌دهد سال 93 سال رشد مثبت تولید ناخالص داخلی بود با مثبت 3 درصد و امروز هم مرکز آمار ایران اعلام کرد که تورم ماه خرداد 14.2 درصد بوده است .
رییس جمهوری، افزایش ذخایر کالاهای استراتژیک، رفع موانع صادرات، ارائه لایحه خروج از رکود، کاهش واردات گندم، تغییر الگوی کشت کشاورزی، ارائه خدمات درمانی، کمک به اقشار کم‌درآمد و ارائه یارانه کالایی، کاهش اتکا به نفت در بودجه، صرفه جویی در هزینه های جاری، راه اندازی 8 هزار واحد صنعتی تولیدی و برداشتن قدمهای مفید در حوزه محیط زیست را از جمله اقدامات دولت در شرایط تحریم خواند.
رییس شورای اقتصاد با اشاره به اینکه صادرات غیرنفتی ایران در سال گذشته با عبور از رقم 50 میلیارد دلار به یک رکورد دست یافت، گفت: سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی که می‌تواند راه حل مشکلات ما باشد ، باید ادامه یابد.
دکتر روحانی با تاکید بر اینکه دولت در شرایط تحریم موفق شد به وعده هایش در خصوص خروج از رکود ، کاهش تورم و رشد اقتصادی عمل کند، گفت: تمام برنامه دولت برای ادامه راه نیز در شرایطی است که حتی دشمن بخواهد به ظلم خود ادامه دهد و شرایط تحریم بخواهد ادامه یابد.
رییس جمهوری با تاکید بر اینکه "این شرایط بود که دشمن را که فکر می کند با ادامه فشار می تواند ملت ایران را تسلیم کند، پای میز مذاکره آورد"، افزود: ما امروز در شرایطی قرار داریم که می‌توانیم هم حقوق هسته‌ای خودمان را به خوبی حفظ کنیم وهم ظلم تحریمی را که بر مردم ما روا داشته شد، رفع کنیم.
دکتر روحانی در ادامه، کاهش درآمدهای نفتی دولت را از شرایط خاص امسال دانست و افزود: باید با تلاش، وحدت، همدلی و انسجام، از مشکلات بخوبی عبور کنیم که این کار را با کمک مردم انجام خواهیم داد.
رییس جمهوری اظهارداشت: ما نباید بگذاریم فرسایش‌های اجتماعی غیرضرور در جامعه ایجاد شود، ادبیات غیردوستانه در جامعه ما آغاز شود و در آخرین مراحل مذاکرات، ما نیاز به همدلی داریم، مذاکره کنندگان ما هم نیاز به پشتگرمی، دلگرمی، اعتماد و آرامش کافی دارند تا بتوانند مسایل باقی‌مانده را حل و فصل کنند.
دکتر روحانی تصریح کرد: در صورتی که طرف مقابل زیاده خواهی نکند توافق در دسترس خواهد بود و از این گردنه تاریخی عبور خواهیم کرد و این ظلمی که مردم ما هرگز حاضر نیستند ادامه پیدا کند، برداشته خواهد شد.
رییس جمهوری گفت: توفیق ملی ما و افتخار موفقیت ما در مذاکرات، برای ملت ایران و رهبری معظم انقلاب خواهد بود که هدایت‌ها و حمایت‌ها از ناحیه ایشان بود و قدم ها را در چارچوب رهنمودهای معظم له برداشته‌ایم.
دکتر روحانی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه ملتهای منطقه امروز تحت فشار مضاعف در برابر مداخلات برخی کشورها و تروریستها قرار دارند، خاطرنشان کرد: جمهوری اسلامی ایران پیشتاز مبارزه با تروریسم و حمایت از ملت های منطقه بوده و این راه را ادامه خواهد داد.

شناسه خبر: 87762

- دیدارهای داخلی

- دولت یادهم و دوازدهم

فیلم مرتبطاخبار برگزیده