در دیدار معاون نخست وزیر صربستان؛

دکتر جهانگیری بر توسعه روابط تهران و بلگراد تاکید کرد

معاون اول رییس جمهور با تاکید بر اهمیت و موقعیت ژئوپولیتیکی جمهوری اسلامی ایران در خاور میانه و صربستان در منطقه بالکان، بر لزوم توسعه روابط و مناسبات میان تهران و بلگراد در زمینه های مختلف تاکید کرد.

شناسه خبر: 87133 -

سه شنبه 29 ارديبهشت 1394 - 19:30

دکتر اسحاق جهانگیری عصر امروز (سه شنبه) در دیدار "راسیم لیاییچ" معاون نخست وزیر و وزیر تجارت، گردشگری و مخابرات صربستان، با اشاره به روابط سنتی دو کشور در دوران یوگوسلاوی سابق و نیز سابقه خوب همکاری های بین المللی به ویژه در جنبش عدم تعهد، خواستار ارتقاء سطح همکاری های سیاسی و اقتصادی میان دو کشور شود.
معاون اول رییس جمهور افزود: تبادل هیات ها و افزایش رایزنی و مراودات میان مقامات دو کشور می تواند ظرفیت های وسیع همکاری میان تهران و بلگراد را در حوزه های مختلف فعال سازد.
وی همچنین با اشاره به حجم اندک مبادلات تجاری میان دو کشور افزود: با توجه به ظرفیت های موجود، امکان افزایش حجم مبادلات اقتصادی میان دو کشور وجود دارد و لازمه آن این است که ایران و صربستان همکاری های خود را در زمینه های مختلف سیاسی، ‌اقتصادی و فرهنگی افزایش دهند.
دکتر جهانگیری همچنین با یادآوری مسائل و مشکلات منطقه خاورمیانه و فعالیت گروه های تندرو تصریح کرد: متاسفانه این گروه ها هم به اسلام و هم به آرامش و امنیت منطقه آسیب وارد کرده اند.
وی افزود: گروه های تروریستی و افراطی با نام اسلام بزرگترین ضربات را به اسلام وارد می‌کنند و معرفی چهره حقیقی اسلام یک وظیفه و رسالت برای ما محسوب می شود تا اسلام واقعی که طرفدار صلح و دوستی است را به جهان معرفی کنیم.
معاون اول رییس جمهور اضافه کرد: متاسفانه کشورهای غربی نیز سعی دارند همین چهره خشن را به عنوان اسلام معرفی کنند که این امر موجب ترویج نوعی اسلام هراسی در سطح جهان شده است.
معاون نخست وزیر و وزیر تجارت، گردشگری و مخابرات صربستان نیز در این ملاقات گفت: جمهوری اسلامی ایران نه تنها به دلیل سهم عظیم و درخشانی که از فرهنگ و تمدن بشری دارد بلکه به خاطر نقش ممتازی که در تامین امنیت و صلح منطقه ایفا می‌کند، از جایگاه ممتازی برای صربستان برخوردار است.
راسیم لیاییچ افزود: جمهوری اسلامی ایران در مبارزه با تروریسم و افراطی‌گری نقش مهمی دارد ضمن آنکه ایران از منظر اقتصادی نیز برای صربستان اهمیت زایدالوصفی دارد.
وی افزود: در این مقطع بیش از هر زمان دیگری نیازمند آن هستیم که به تبیین جامع معرفی اسلام بپردازیم که جمهوری اسلامی ایران امروز بهترین نمونه برای معرفی این اسلام حقیقی است.
این مقام صربستانی همچنین با تاکید بر ضرورت گسترش مناسبات و روابط دو جانبه میان تهران و بلگراد، به جلسات و دیدارهای خود با مقامات ایرانی اشاره و نتایج این مذاکرات را مثبت و سودمند ارزیابی کرد.
وی با بیان اینکه هم اکنون فرصت و نقطه عطفی برای توسعه روابط دو کشور ایجاد شده اظهار داشت: زمینه های متعددی برای همکاری های فی مابین وجود دارد و دو کشور می توانند در بخش های مختلف از جمله کشاورزی و گردشگری تعاملات خود را افزایش دهند.

شناسه خبر: 87133

- دیدارهای خارجی

- معاون اول

اخبار مرتبط

فیلم مرتبطاخبار برگزیده