معاون اول رییس جمهور:

اشتراکات تاریخی زمینه ساز توسعه همکاریهای ایران و گرجستان است

معاون اول رییس جمهور با اشاره به مشترکات فرهنگی دیرینه و تاریخی ایران و گرجستان گفت: اشتراکات میان دو ملت می تواند زمینه توسعه همکاری و ارتقاء سطح مناسبات میان تهران و تفلیس را فراهم کند.

شناسه خبر: 87112 -

سه شنبه 29 ارديبهشت 1394 - 10:59

دکتر اسحاق جهانگیری پیش از ظهر امروز (سه شنبه) در دیدار «کویریکاشویلی» معاون نخست وزیر و وزیر اقتصاد و توسعه پایدار گرجستان، با ابراز خرسندی از برگزاری کمیسیون مشترک دو کشور پس از چند سال وقفه، اظهار امیدواری کرد مذاکرات و گفتگوها در این کمیسیون، نتایج و دستاوردهای سازنده ای برای دو کشور به همراه داشته باشد.
معاون اول رییس جمهور همچنین مراودات و دیدارهای مقامات عالی رتبه دو کشور را در توسعه روابط کارساز و اثرگذار دانست و با اشاره به دیدار دکتر روحانی با نخست وزیر گرجستان در نیویورک تصریح کرد: افزایش مراودات می تواند به گسترش پیوندهای دو کشور در همه زمینه ها کمک کند.
دکتر جهانگیری با تاکید براینکه ایران و گرجستان می توانند همکاری های موثرتری در بخش اقتصاد با یکدیگر داشته باشند خاطرنشان کرد: زمینه های فراوانی برای توسعه همکاری های دو کشور در بخش های مختلف از جمله ترانزیت انرژی و کالا وجود دارد.
معاون اول رییس جمهور همچنین با تاکید بر لزوم توسعه همکاری های تهران ـ تفلیس در بخش فرهنگی، از افزایش کرسی های زبان فارسی در دانشگاه ها و مراکز علمی آموزشی گرجستان ابراز خرسندی کرد و خواستار تعمیق پیوند های مردمی و فرهنگی میان دو کشور شد.
دکتر جهانگیری اظهار داشت: حجم پایین مبادلات تجاری میان دو کشور شایسته روابط خوب سیاسی فی‌مابین نیست و با توجه به ظرفیت های موجود، انتظار می رود از طریق تلاش های مشترک بتوانیم به سطح قابل قبولی از همکاری های تجاری و اقتصادی دست پیدا کنیم.
معاون نخست وزیر و وزیر اقتصاد و توسعه پایدار گرجستان نیز در این دیدار دیدگاه گرجستان نسبت به توسعه همکاری ها با جمهوری اسلامی ایران را مفید و مثبت عنوان کرد و گفت: ملت های دو کشور از اشتراکات فراوانی برخوردار هستند و این اشتراکات ریشه در تاریخ دارد.
کویریکاشویلی از برگزاری کمیسیون مشترک دو کشور ابراز خرسندی کرد و با اشاره به پیشرفت ها مفیدی که در روند مذاکرات این کمیسیون بوجود آمده خاطر نشان کرد: دو کشور از فرصت های فراوانی در بخش های مختلف برخوردارند تا بتوانند همکاری های خود را در حوزه های مختلف از جمله حمل و نقل، انرژی و گردشگری گسترش دهند.
وی با اشاره به ملاقات خود با وزرای امور اقتصادی و دارایی، نفت و امورخارجه ایران، از مسائل و موضوعات مطرح شده در این دیدارها ابراز رضایت کرد و گفت: به توافقات خوبی برای توسعه همکاری ها بخصوص در بخش ترانزیت انرژی رسیده ایم.
معاون نخست وزیر و وزیر اقتصاد گرجستان همچنین با ابراز خرسندی از مذاکرات موفقیت آمیز جمهوری اسلامی ایران با کشورهای 1+5 ابراز امیدواری کرد این مذاکرات به توافق و نتایج مثبتی منجر شود.
کویریکا شویلی با بیان اینکه هیچ چیز نمی تواند مانع دوستی و همکاری ایران و گرجستان باشد گفت: امیدوارم فصل جدیدی از روابط دو جانبه میان تهران و تفلیس گشوده شود و روابط دو کشور به عنوان الگویی برای توسعه روابط کشورهای منطقه مطرح گردد.
وی بر نقش پراهمیت جمهوری اسلامی ایران در حفظ ثبات و امنیت منطقه تاکید کرد و افزود: گرجستان آمادگی دارد در مبارزه با تروریسم با ایران همکاری داشته باشد.

شناسه خبر: 87112

- دیدارهای خارجی

- معاون اول

اخبار مرتبط

فیلم مرتبطاخبار برگزیده