دکتر روحانی در مراسم افتتاحیه مسابقات بین المللی حفظ و قرائت قرآن کریم:

قران خوانی و قران دانی یک فخر برای مسلمانان است /باید اجرای دستورات آیات قران مجید را در زندگی و جامعه مشاهده کنیم /مبادا روزی فرا برسد که غیرمسلمانان در عمل به توصیه های قران از ما پیشی بگیرند/ دنیای اسلام نیاز به عمل به قران دارد

رییس جمهوری در مراسم افتتاحیه سی و دومین مسابقات بین المللی حفظ و قرائت قرآن کریم، قرآن خوانی و قرآن دانی را یک فخر برای مسلمانان دانست و تصریح کرد: در کنار حفظ و قرائت قرآن کریم ، اجرا و عمل به دستورات قران یک ضرورت برای جوامع اسلامی در عصر کنونی است.

شناسه خبر: 87047 -

جمعه 25 ارديبهشت 1394 - 19:38

حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی روز جمعه در این مراسم که در آستانه عید بزرگ مبعث پیامبر عظیم الشان اسلام (ص) و در سالن اجلاس سران برگزار شد، گفت: گرچه خواندن و حفظ قران، عبادت و ارزش والایی دارد اما آنچه مهم است پیروی از قران است و باید اجرای دستورات آیات قران مجید را در زندگی و جامعه مشاهده کنیم .
دکتر روحانی دراین مراسم که بیش از 130 قاری و حافظ قرآن 85 کشور از پنج قاره جهان، حضور داشتند ، با طرح این پرسش که قران از جوامع اسلامی چه می خواهد؟ گفت: وحدت و اتحاد، الفت میان مسلمانان، دعوت مردم به خیر و امر به معروف و نهی از منکر، از جمله خواسته های قران از جوامع اسلامی است.
رییس شورای عالی انقلاب فرهنگی، کتاب آسمانی قرآن را نور و هدایت برای مسلمانان و رحمت و روشنایی برای همه کسانی دانست که به دنبال حق و حقیقت هستند و اظهارداشت:گر چه در امت های سابق هم خداوند کتب آسمانی دیگری برای هدایت انسان ها نازل کرده است، اما قران تنها کتاب آسمانی است که توانسته از دست تحریف و تغییر مصون بماند و با اراده خداوند و جهاد مسلمانان همان گونه که بر قلب پیامبر عظیم الشان اسلام (ص) نازل شده است، امروز در اختیار ما مسلمانان باشد.
رییس جمهوری با اشاره به اینکه طبق نقل های تاریخی حتی ترتیب جمع آوری سوره های قرآن نیز طبق دستور پیامبراسلام(ص) انجام شده است، افزود: اینکه امروز در جهان اسلام درباره متن قرآن میان مسلمانان هیچ اختلافی وجود ندارد، یکی از نعمت های بزرگ پروردگار بر ما مسلمانان است.
دکتر روحانی قرائت قرآن در میان همه مسلمانان از هر فرهنگ و زبانی به زبان عربی را مایه وحدت و اتحاد میان مسلمانان ذکر کرد و اظهار داشت: اگر هر گروه و ملتی با زبان خود قرآن را می خواندند آثار وحدت و اتحاد آنچنان که امروز می بینیم، در میان مسلمانان مشاهده نمی شد.
رییس جمهوری گفت: قرآن کریم به عنوان کتاب مبارک ،کتابی است برای تبعیت که با اجرای فرامین آن ، تقوا و پاکدامنی در جامعه فراگیر می شود. گر چه نگاه به قرآن، خواندن قرآن و حفظ قرآن عبادت بوده و ارزش بسیار والایی است، اما در عین حال مهم آن است که از قرآن پیروی کنیم و آیات آن در زندگی و جامعه ما مشاهده شود.
دکتر روحانی با تاکید بر اینکه قرآن کتابی است که باید در آیات آن اندیشه و تدبر کنیم، خاطرنشان ساخت: همه کتب آسمانی برای هدایت نازل شدند و قرآن علاوه بر اینکه برای هدایت نازل شده است، خود معجزه پیامبر گرامی اسلام (ص)نیز می باشد و از همان ابتدا همگان را به تفکر دعوت می کند و مایه فخر مسلمانان است.
رییس جمهوری قرائت صحیح قرآن، فهم درک معانی قرآن و حفظ قرآن را از شاخص های لازم علمی و فرهنگی برای جوامع اسلامی برشمرد و گفت: بالاتر از همه این شاخص ها که نیاز جدی جوامع اسلامی است عمل به قرآن در جوامع اسلامی است و محققین و صاحب نظران جوامع اسلامی باید شاخص هایی طراحی کنند تا نشان دهد که در جوامع اسلامی ادای امانت، مبارزه با فساد، رشوه و ربا، فقر، توجه به علم و دانش و تعاون و کمک به یکدیگر و سبقت در خیرات تا چه حد وجود دارد؟
دکتر روحانی اضافه کرد: مبادا به دورانی بازگردیم که در جامعه ما ظاهر قرآن قرائت شده و از آن تجلیل شود اما عمل به قرآن مشاهده نشود. مبادا روزی فرا برسد که غیرمسلمانان در عمل به توصیه های قران مثل توجه به علم آموزی و برادری از ما مسلمانان سبقت بگیرند. آنچه امروز دارای بیشترین اهمیت برای مسلمانان است، عمل به دستورات قرآن می باشد.
دکتر روحانی در ادامه اسلام را صداقت، برادری، مروت، مدارا و دست یکدیگر را گرفتن و رخت بر بستن خشونت و افراط از جوامع اسلامی توصیف و تصریح کرد: آیا اگر برای تفوق منطقه ای خودمان بر سر همسایگان مان بمب ریختیم ، می توانیم ادعای مسلمانی و قرآنی بودن کنیم؟ آیا اگر به جای کمک به فقرا، به خشونت گرایان و تروریست ها کمک کرده و آنها را تقویت کنیم، اسلامی و قرآنی عمل کرده ایم؟
رییس جمهوری با بیان اینکه امروز دنیای اسلام به عمل به قرآن و بعثت پیامبر (ص)و عمل به راه و سیره پیامبر نیاز دارد، خاطرنشان ساخت: نکند زمانی فرا رسد که از قرآن فقط کتابت و رسمش و از اسلام فقط نامش باقی بماند؟ نکند زمانی برسد که مساجد ما ساختمان های زیبا داشته باشند، اما از هدایت در آنها خبری نباشد؟ و نکند زمانی فرابرسد که از جمع مسلمانان فتنه برخیزد؟
دکتر روحانی ادامه داد: نکند روزی فرا رسد که در شامات، عراق، افغانستان، پاکستان و یمن ببینیم گروهی خشونت طلب و تروریست به جان مسلمانان افتاده اند و ما نظاره گرانی ساکت هستیم؟
رییس جمهوری گفت: اگر می خواهیم قرآن برای ما برکت و هدایت باشد باید از آن تبعیت کرده و شاخص ما در جامعه، عمل به قرآن باشد.
دکتر روحانی را در این مراسم دکتر محمد نهاوندیان رییس دفتر رییس جمهوری ، حجت الاسلام و المسلمین شهیدی و معاون رییس جمهوری و رییس بنیاد شهید و امورایثارگران و علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی همراهی می کردند.

شناسه خبر: 87047

- دیدارهای داخلی

- دولت یادهم و دوازدهم

اخبار مرتبط

فیلم مرتبطاخبار برگزیده