در نشست مشترک روسای جمهوری ایران و عراق مطرح شد؛ دکتر روحانی:

باید همه مسیرها را برای توسعه روابط تهران – بغداد هموار کنیم فوادمعصوم: برای توسعه همه جانبه روابط با جمهوری اسلامی ایران مصمم هستیم

روسای جمهوری ایران و عراق، با اشاره به اهتمام جدی مسئولان دو کشور برای توسعه روابط، بر همفکری، هماهنگی و همکاری در جهت شناسایی راه‌های گسترش مناسبات تهران - بغداد و نیز حل معضلات و مشکلات منطقه‌ای تأکید کردند.

شناسه خبر: 87021 -

چهارشنبه 23 ارديبهشت 1394 - 13:23

حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی روز چهارشنبه در دیدار با فواد معصوم رییس جمهوری عراق با تأکید بر اهمیت وحدت و اتحاد ملت عراق برای حفاظت از نعمت مردمسالاری در این کشور،گفت: خوشحالیم که همه طوایف در عراق اعم از شیعه، سنی و کرد، نقش خود را در حفاظت از این نعمت ایفا کرده و ملت‌های دیگر منطقه نیز به آنها در این مسیر کمک کرده اند.
رییس جمهوری تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران با هرگونه سخن و اظهارنظری که در آن نشانه‌ای از برهم خوردن وحدت عراق باشد، مخالف است و ملت بزرگ عراق نیز اجازه نخواهد داد کسانی در آن سوی آبها و در محافل خود بخواهند در مسیر تفرقه و انشقاق در این کشور سخن گفته و تصمیم بگیرند.
دکتر روحانی با تأکید بر حفظ امنیت و ثبات در عراق گفت: تروریسم در منطقه مخاطره‌ای است که همه منطقه باید برای دفع آن به یکدیگر کمک کنند و اگر کسانی از طریق گروه‌های تروریستی و کمک به آنها، عراق را با مشکل مواجه کردند، باید بدانند این معضل در عراق باقی نمی‌ماند و برای آنها نیز خطرآفرین خواهد شد.
رییس شورای عالی امنیت ملی ادامه داد:‌ این طنز مضحک در تاریخ باقی خواهد ماند که کشورهایی به گروه‌های تروریستی پول بدهند و آنها را مسلح کنند و همان کشورها در زمان دیگری بگویند ائتلافی درست کرده‌اند تا همان تروریست‌ها را بمباران کنند.
دکتر روحانی با بیان این که جمهوری اسلامی ایران نسبت به امنیت و ثبات در عراق به عنوان کشور همسایه اهتمام دارد، اظهار داشت: زمانی که تروریست‌ها و داعش به مناطقی از عراق حمله کرده و آنجا را اشغال کردند جمهوری اسلامی ایران جزو اولین کشورهایی بود که به ندا و درخواست دولت عراق برای کمک پاسخ مثبت داد. ما زمانی که احساس کردیم برخی از مناطق اقلیم کردستان و اربیل در معرض خطر است به آنها برای مبارزه با تروریست‌ها یاری رساندیم و همچنان در این مسیر در کنار دولت و ملت عراق خواهیم بود.
رییس جمهوری با اشاره به اینکه کشورهای منطقه باید نسبت به مسایل و مشکلات یکدیگر حساس بوده و به دنبال رفع غم، درد و رنج ملتهای منطقه باشند، گفت: امروز موضوع یمن به فاجعه‌ای انسانی مبدل شده است. مردم فقیر و مظلوم نزدیک به دو ماه است تحت هجمه‌های مستمر متجاوزین قرار گرفته‌اند و امروز زخمی‌ها و بی‌خانمان‌ها نیاز به مداوا و کمک دارند. امروز قبل از هر کار، نخست باید به مداوای مجروحان بپردازیم. باید کمک کنیم تا مردم یمن زندگی و آرامش را پیدا کنند آنوقت شرایط را مهیا کنیم تا در سایه آتش بس همه جانبه، مذاکره بین گروه‌های یمنی آغاز شود.
رییس شورای عالی امنیت ملی همچنین به اوضاع سخت مردم سوریه بویژه آوارگان این کشور اشاره کرد و گفت: ابتدا باید تروریست‌ها از سوریه اخراج شوند و ثبات و امنیت نسبی ایجاد شود، آوارگان سوری بازگردند و آن وقت شرایط برای اقدامات لازم به منظور تأمین خواست مردم مهیا خواهد شد.
رییس جمهوری سپس به مناسبات فیمابین و نزدیکی و قرابت فرهنگی و تاریخی دو ملت عراق و ایران اشاره کرد و گفت: امروز وقتی مردم ما به عراق و زیارت عتبات عالیات می‌روند احساس می‌کنند در وطن خودشان هستند و مردم عراق نیز وقتی به شهرهای زیارتی ایران می‌آیند همین احساس را دارند.
دکتر روحانی با بیان این که رفت و آمد مسئولان عالی‌رتبه دو کشور می‌تواند موجب توسعه همکاری‌ها و استحکام مناسبات فی‌مابین شود، گفت: ما از این که روابط اقتصادی دو کشور هر روز رونق بیشتری می‌یابد خرسندیم و خواهان ارتباط و سرمایه‌گذاری بیشتر بخش‌های خصوصی و رفت و آمد ملت‌های دو کشور هستیم.
رییس شورای عالی اقتصاد با اعلام آمادگی جمهوری اسلامی ایران برای توسعه روابط اقتصادی با عراق گفت: ما باید همه مسیرهایی را که به توسعه روابط اقتصادی کمک می‌کند، هموار کنیم و در زمینه احداث راه، راه‌آهن، ایجاد مسیرهای دریایی و همکاریهای نفت و گاز اقدامات لازم را انجام دهیم.
رییس جمهوری افزود: اگر راه‌آهن خرمشهر به بصره زودتر متصل شود و کشتی‌های مسافری و تجاری در مسیر دریایی تردد کنند و پروازهای هوایی دو کشور توسعه یابد، شرایط برای شکوفایی اقتصادی دو کشور مهیاتر خواهد شد.
دکتر روحانی ادامه داد: باید مسایل مرزی و گمرکی را به گونه‌ای تسهیل کنیم تا رفت و آمد افراد و کالاها به راحتی صورت بگیرد و در این خصوص ایران آماده است تا در بنادر جنوبی واردات و صادرات کالاهای عراقی را تسهیل کنیم.
رییس جمهوری همچنین گفت: ایران توانایی و آمادگی تأمین نیاز عراق به مواد غذایی را دارد و وزرای اقتصادی دولت آماده‌اند تا در زمینه همکاری‌های نفت و گاز ،صنعت و کشاورزی، رایزنی‌های لازم با همتایان عراقی خود را به منظور تسهیل و گشایش در این خطوط انجام دهند.
رییس جمهوری سپس با تأکید بر اینکه منافع دو کشور در مسایل اقتصادی به هم گره خورده است به کاهش ناعادلانه قیمت نفت و ضرر همه صادرکنندگان از این بابت اشاره کرد و خواستار همفکری و هماهنگی بیشتر برای تعادل بازار شد.
رییس شورای عالی محیط زیست به مسأله ریزگردها و آثار آن در دو کشور هم اشاره کرد و گفت: ریزگردها به مشکلی مشترک برای ما و منطقه تبدیل شده و لذا باید همه کشورهای منطقه در این باره به یکدیگر کمک کنند.
دکتر روحانی همچنین در پایان از موضع عراق نسبت به مذاکرات 1+5 استقبال کرد و گفت: پایان موفقیت آمیز این مذاکرات به نفع همه خواهد بود.

آقای فواد معصوم رییس جمهوری عراق نیز ضمن تشکر از مهمان نوازی گرم دولت و ملت ایران، پیوندهای فرهنگی و منافع مشترک دو کشور را یادآور شد و گفت: دولت و ملت عراق هیچ گاه مهمان نوازی و حمایت دولت و ملت ایران از معارضین عراقی‌ در دوران استبداد را فراموش نمی‌کنند.
وی گفت: روابط دو کشور همواره گرم و خوب بوده است و اگر مهمان‌نوازی ایرانی‌ها از خانواده‌های عراقی نبود آنها در معرض کشتارهای دسته‌جمعی رژیم بعث قرار می‌گرفتند. چنانکه امروز نیز گورهای دسته‌جمعی در جنوب و مرکز عراق کشف می‌شود. ما همچنین کمک‌های جمهوری اسلامی ایران به قربانیان حلبچه را فراموش نخواهیم کرد.
فواد معصوم با تأکید بر اینکه برای توسعه روابط با جمهوری اسلامی ایران در همه زمینه‌ها اصرار داریم نیاز کشورش به استفاده از توان و تجربیات ایران در حوزه صنعت و کشاورزی را خاطرنشان ساخت و گفت: عراق برای پیشبرد برنامه‌هایش در حوزه صنایع نفتی نیازمند متخصصان و دانش فنی ایران است.
رییس جمهور عراق لزوم همکاری و همفکری برای حل برخی از معضلات مشترک را خاطرنشان ساخت و افزود: متأسفانه عراق و بخش‌هایی از ایران در معرض آفت بیابان‌زایی هستند و باید همه کشورهای منطقه کمک کنند تا با پدیده ریزگردها مقابله جدی شود.
وی با بیان این که عراق از ثبات و امنیت در منطقه دفاع می‌کند، اظهار داشت:‌ تهران و بغداد در مورد بسیاری از مسایل منطقه دارای تفاهم و هم‌صدایی هستند و ما از پشتیبانی ایران برای مبارزه با داعش قدردانی می‌کنیم و انتظار داریم دیگر کشورهای منطقه نیز از عراق حمایت و پشتیبانی کنند زیرا این خطر اگر مهار نشود کل منطقه را در بر خواهد گرفت.
رییس جمهوری عراق سپس تأکید کرد: عراق موافق برکناری و براندازی نظام سیاسی موجود در سوریه نیست و اعتقاد دارد جایگزین این نظام تروریست‌ها خواهند بود.
وی با تشریح دیدگاهش در مورد تحولات یمن گفت: نظر عراق در اجلاس سران عرب مبنی بر اینکه استفاده از زور نمی‌تواند در خدمت مردم منطقه باشد به صراحت اعلام شد و باید با گفتگو این مناقشه برطرف شود.
رییس جمهوری عراق همچنین اظهار امیدواری کرد: مذاکرات ایران با 1+5 به توافق کامل و نهایی منجر شود زیرا این اتفاق نفع کل منطقه را در بر خواهد داشت.
رییس جمهوری عراق با اشاره به حضور وزیر بازرگانی و محیط زیست عراق در این سفر گفت: دستورالعمل‌های لازم برای همکاری گسترده با ایران در مسایل مشترک داده شده و امیدواریم در این سفر به راهکارهایی دست یابیم که منافع دو کشور را بیش از پیش تأمین نمایند

شناسه خبر: 87021

- دیدارهای خارجی

- دولت یادهم و دوازدهم

اخبار مرتبط

فیلم مرتبطاخبار برگزیده