دکتر جهانگیری در جلسه شورای اداری استان یزد:

عامدانه کشور را وارد بن بست هایی کردند که نتواند خارج شود

معاون اول رییس جمهور از آغاز نادرست اجرای طرح هدفمندی و مشکلات جدی که امروز برای ادامه این طرح وجوددارد انتقاد کرد و با بیان اینکه می توانستند کشور را به این روز نیندازند و این مشکلات را بوجود نیاورند گفت: گاهی احساس می‌شود که عامدانه کشور را وارد بن بست هایی کردند که به راحتی نتواند از آن خارج شود.

شناسه خبر: 87013 -

چهارشنبه 23 ارديبهشت 1394 - 11:40

دکتر اسحاق جهانگیری عصر سه شنبه در بخش پایانی سفر یکروزه خود به استان یزد در جلسه شورای اداری این استان، با بیان اینکه در طرح هدفمندی یارانه ها قانونگذار دولت را مکلف کرده که 50 درصد منابع حاصل از افزایش قیمت حامل های انرژی باید به صورت نقدی در میان مردم توزیع شود اظهار داشت: در زمان آغاز اجرای قانون، درآمد دولت از محل افزایش قیمت ها حدود 28 هزار میلیارد تومان بود که 50 درصد آن حدود 14 هزار میلیارد تومان می شود و اگر قرار بود این رقم در میان مردم توزیع شود، عددی بین 15 تا 20 هزار تومان باید بعنوان یارانه نقدی پرداخت می شد و مشخص نیست که عدد 45 هزار و 500 تومان براساس چه مبنایی تعیین شده است.
معاون اول رییس جمهور افزود: هم اکنون منابع وصولی دولت از محل اجرای طرح هدفمندی حدود 32 هزار میلیارد تومان است و رقمی که باید از این محل هزینه کنیم 54 هزار میلیارد تومان است و حتی اگر بخواهیم بخشی از این هزینه ها را پرداخت نکنیم و تنها دو بخش پراهمیت یعنی 42 هزار میلیارد تومان یارانه نقدی و 4800 میلیارد تومان برای طرح تحول نظام سلامت بپردازیم، جمع آن حدود 47 هزار میلیارد تومان می شود و این در حالی است که با توجه به درآمد 32 هزار میلیارد تومانی از محل طرح هدفمندی، باز هم چیزی در حدود 15 هزار میلیارد تومان کسری داریم.
دکتر جهانگیری اضافه کرد: امروز دولت با مشکلات جدی روبروست و ناچار است تصمیمات دشواری اتخاذ کند زیرا برای جبران این کسری یا باید درآمد دولت را از طریق افزایش قیمت‌ها بالا ببریم و یا اینکه هزینه ها را کاهش دهیم. دولت برای عبور از این مشکلات نیازمند همدلی است و باید از دولت و رییس جمهور حمایت شود.
وی با اشاره به اینکه تصمیم گرفته ایم در نظام اداری تحول ایجاد کرده و دولت را کوچک کنیم خاطرنشان کرد: حدود 80 درصد از بودجه جاری، خرج دولت و هزینه های جاری کشور می شود و این یعنی دولت تلاش می کند از طریق فروش نفت، اخذ مالیات و .... درآمد کسب کند تا بتواند دولت را اداره نماید.
ظرف سه سال اصلاحاتی در نظام اداری کشور ایجاد می شود
وی ادامه داد: در دولت تصمیم گرفته ایم طی سالهای 94 تا 96 اصلاحاتی در نظام اداری انجام شود و برای این موضوع نقشه راه ترسیم شده و وظایف هر دستگاه نیز در طی این سه سال مشخص گردیده تا دولتی کوچک، چابک و کارآمد ایجاد شود و به جای آنکه نگران پرداخت حقوق باشیم، توسعه کشور را دنبال نماییم.
معاون اول رییس جمهور با تاکید براینکه امروز کشور در شرایط ویژه ای قرار دارد گفت: در گذشته قیمت هر بشکه نفت 105 دلار بود و روزانه بیش از 2 میلیون بشکه به فروش می رسید اما امروز قیمت هر بشکه نفت 55 دلار است و تنها 1 میلیون بشکه نفت به فروش می رسد که به دلیل شرایط تحریم منابع درآمدی آن هم به دست ما نمی رسد.
دکتر جهانگیری افزود: دولت در سال جاری از نظر بودجه دارای شرایط دشوارتری نسبت به سال گذشته است اما با این وجود می خواهیم اقتصاد کشور نسبت به سال قبل بهتر باشد.
مدیری که نتواند مشکل صادرکننده را رفع کند به درد مدیریت نمی خورد
وی با تاکید بر اینکه در چنین شرایطی باید اولویت های کشور را بشناسیم و توسعه کشور را مبتنی بر آن دنبال کنیم، یکی از این اولویت ها را حمایت از تولید داخلی دانست و تصریح کرد: باید موانع را از پیش روی توسعه کشور برداریم و معتقد هستیم مدیری که نتواند موانع اداری را از پیش روی تولید‌کنندگان، صادرکنندگان و فعالان بخش خصوصی بردارد به درد مدیریت نمی خورد.
زبان منطق و استدلال دولت در پرونده هسته ای قوی بوده است
معاون اول رییس جمهور در ادامه از مسئله پرونده هسته ای به عنوان یکی از مسائل اصلی کشور یاد کرد و افزود: برای حل و فصل این موضوع و تثبیت حقوق هسته ای ملت ایران و نیز لغو تحریم های ظالمانه باید وارد گفتگو می شدیم و تصورمان این بود که قادر هستیم در برابر کشورهای قدرتمند از حقوق ملت ایران دفاع کنیم و امروز نیز به این جمع بندی رسیده ایم که زبان استدلال و منطق ما قوی بوده و اگر غرب و آمریکا تحت تاثیر صهیونیست ها و برخی کشورهای منطقه قرار نگیرند به توافق خوبی خواهیم رسید.
دکتر جهانگیری ادامه داد: اگر به هر دلیلی آمریکا تحت فشار صهیونیست ها از توافق عقب نشینی کند در حقیقت آنها در دنیا شکست خورده خواهند بود.
وی با اشاره به اهمیت برنامه ریزی برای شرایط پس از لغو تحریم ها و تاکید بر ضرورت اینکه نباید اجازه دهیم مطالبات و توقعات مردم نسبت به لغو تحریم ها به شکل افراطی افزایش پیدا کند تصریح کرد: شرایط ایران به گونه ای است که پس از لغو تحریم ها شرکت های خارجی به کشورمان هجوم خواهند آورد و تعداد زیادی از آنها از هم اکنون در حال مذاکره هستند.
هنوز آثار منفی واردات بی رویه سالهای قبل در کشور وجود دارد
دکتر جهانگیری اضافه کرد: حتما باید برای این شرایط برنامه داشته باشیم و نظارت کنیم که بازار ایران در اختیار خارجی ها قرار نگیرد و تولید داخلی ایران یکبار دیگر زمین گیر نشود زیرا همان یکبار که در زمان درآمدهای نفتی با واردات بی رویه بخش تولید زمین گیر شد کافی است و هنوز آثار منفی آن در کشور مشاهده می شود.
وی تاکید کرد: باید با شرکت های خارجی به گونه ای توافق کنیم که به جای آنکه ایران را به انباری برای کالاهای مصرفی خود تبدیل کنند، با ما در امر تولید و سرمایه گذاری مشارکت نمایند.
معاون اول رییس جمهور در بخش دیگری از سخنان خود با گرامیداشت یاد شهید آیت الله صدوقی و فرزند گرامی اش شیخ محمدعلی صدوقی و نیز آیت الله خاتمی امام جمعه فقید یزد گفت: کارکردن در استان یزد و خدمت به مردم این منطقه از نعمت های الهی است.
اگر همه مردم ایران مانند مردم یزد کار می کردند، وضع اقتصاد بهتر بود
دکتر جهانگیری با بیان اینکه استعدادهای استان یزد در زمینه های مختلف زمینه توسعه را فراهم کرده است افزود: این استان از نظر نیروی انسانی، مردم سخت کوش و بلند پرواز و آینده‌نگر، استانی منحصر به فرد است و اگر همه مردم ایران همانند مردم استان یزد کار می کردند اقتصاد ایران امروز شرایط بهتری داشت.
دکتر جهانگیری ادامه داد: با وجود کم‌آبی و برخی محدودیت های استان یزد، شاخص های اقتصادی در این استان بالاتر از بسیاری از مناطق دیگر است و باید در این زمینه به مردم یزد تبریک بگوییم.
دکتر جهانگیری با تاکید بر ضرورت انتقال دانش و استفاده از تجربیات موفق خاطرنشان کرد: انتقال دانش همواره از کشورهای دیگر انجام نمی شود بلکه باید بررسی کنیم که مردم یزد چگونه در شرایط سخت و کم آبی توانسته اند شاخص های اقتصادی خود را بالا ببرند و تجربیات آنها را در دیگر نقاط کشور نیز به کار بندیم.
معاون اول رییس جمهور همچنین با اشاره به وجود مزیت های طبیعی فراوان و معادن استثنایی در استان یزد افزود: بهترین سنگ آهن کشور در این استان وجود دارد و یزد از معادن فسفات، سرب، روی و مواد معدنی متنوع و باارزشی برخوردار است و در کنار همه این مزیت ها، گردشگری استان نیز از استعداد بالایی برخوردار است.
دکتر جهانگیری با بیان اینکه استان یزد از برخی مشکلات نیز رنج می برد، یکی از مشکلات این منطقه را کم آبی عنوان و خاطر نشان کرد: هیچ تردیدی در دولت وجود ندارد که باید برای رفع کم آبی استان یزد به این منطقه آب انتقال دهیم و برای این موضوع در شورای عالی آب تصمیماتی اتخاذ شده و هم اکنون در مرحله بررسی های فنی است.
اگر دوستدار ایران هستیم، راهی جز انتقال آب به کشور نداریم
وی با اشاره به مشکل اکثر نقاط کشور در محدودیت منابع آب تصریح کرد: اگر دوستدار ایران هستیم راهی جز انتقال آب به کشور نداریم و برای این کار مجوز استفاده از 10 میلیارد دلار از منابع صندوق توسعه ملی از مقام معظم رهبری اخذ شده و در سال جاری تقریباً بالاترین منابع بودجه را در حوزه آب و خاک هزینه خواهیم کرد.
معاون اول رییس جمهور در ادامه با تاکید بر اینکه دولت به دنبال آن است تا از خلیج فارس به مناطق مرکزی کشور آب انتقال دهد گفت: انتظار داریم استان یزد در زمینه مدیریت مصرف منابع آب نیز پیشگام باشد و با استفاده از روش های نوین آبیاری، کشت گلخانه ای و توسعه آبیاری زیر سقفی، یکی از استان های پیشتاز در صرفه جویی از منابع آب باشد.
دکتر جهانگیری با اشاره به ویژگیهای استان یزد در بخش صنعت و برنامه های دولت برای توسعه صنعتی کشور خاطرنشان کرد: اخیرآ هیات دولت تصویب شد که در هر استان کارگروهی برای رسیدگی به مشکلات واحدهای تولیدی و صنعتی بخش خصوصی به ریاست استاندار و با حضور مدیران استانی و بانکها تشکیل شود و به حل و فصل مسائل فعالان بخش خصوصی و موانع پیش روی صنعتگران بپردازد.
دکتر جهانگیری اظهار داشت: معوقات بانکی پدیده ای نامطلوب است اما باید دلایل آن بررسی شود و اگر کسی که به بانک بدهکار است، قصد ندارد بدهی خود را بپردازد دولت با او از موضع قدرت برخورد می کند. اما اگر معوقات بانکی به دلیل شرایط اقتصادی کشور همچون نوسانات نرخ ارز، شرایط تحریم، سیاست‌های غلط دولتی و مشکلات گشایش اعتبار است، باید مشکلات آنها را حل کنیم و یکی از وظایف آن کارگروه نیز رسیدگی به همین امور خواهد بود.
معاون اول رییس جمهور با اشاره به یکی دیگر از برنامه های دولت مبنی بر ایجاد کریدور علم و فناوری در 5 استان کشور خاطرنشان کرد: یکی از این 5 استان استان یزد است که امیدواریم در این زمینه هم شاهد پیشتاز بودن این منطقه باشیم.
وی با اشاره به عدم توازن منطقه ای و عدم تعادل در نقاط مختلف کشور، به سیاست های دولت در برنامه ششم توسعه اشاره و تصریح کرد: برنامه ششم برنامه ای مسئله محور خواهد بود و حتماً توازن منطقه ای، محیط زیست، آب، راه آهن و توسعه سواحل دریای عمان از موضوعات پراهمیتی است که در برنامه ششم به طور جدی به آن پرداخته خواهد شد.
ظرف سه سال تمام روستاها از نعمت گاز برخوردار می شوند
دکتر جهانگیری همچنین با اشاره به برخی درخواستها برای گاز رسانی به روستاها و برخی مناطق استان یزد گفت: در جلسه شورای اقتصاد تصویب شده که دولت ظرف سه سال تمام روستاهای کشور را گازرسانی کند و مهندس زنگنه وزیر نفت هم در این زمینه قول داده است تا این اتفاق محقق گردد.

شناسه خبر: 87013

- سفرهای داخلی

- معاون اول

اخبار مرتبط

فیلم مرتبطاخبار برگزیده