مولاوردی در نشست مشترک معاونت امور زنان و خانواده ریاست‌جمهوری با مشاورین وزرا و دستگاه‌های اجرایی:

باید از سرمایه انسانی مبتکر و کارآمد حوزه زنان برای پیشبرد اهداف راهبردی نظام استفاده کرد/ همایش ملی اعتدال مهرماه برگزار می شود/ تاکید بر ضرورت دسترسی عادلانه به منابع و فرصت‌ها

معاون رییس جمهوری در امور زنان و خانواده تصریح کرد: تنها با تشریک مساعی و جلب مشارکت‌های عمومی می‌توان آسیب‌های اجتماعی را که تهدیدگر خانواده، سلامت و امنیت زنان هستند، مهار کرده و به توان‌افزایی زنان برای مقابله با این آسیب‌ها که به سمت زنانه‌شدن پیش می‌رود، پرداخت.

شناسه خبر: 86982 -

سه شنبه 22 ارديبهشت 1394 - 16:40

شهیندخت مولاوردی روز سه شنبه در نشست مشترک معاونت امور زنان و خانواده ریاست‌جمهوری با مشاورین وزرا و دستگاه‌های اجرایی، با تاکید بر ضرورت دسترسی عادلانه به منابع و فرصت‌ها، گفت: امسال انتخابات مجلس شورای اسلامی برگزار می‌شود و با دسترسی عادلانه، زنان می‌توانند از نظر سیاسی توانمند شوند.
مولاوردی اظهارداشت: باید در حوزه زنان و خانواده سعی کنیم تهدیدها را به فرصت تبدیل کرده و از سرمایه انسانی مبتکر و کارآمد در این حوزه برای پیشبرد اهداف راهبردی نظام استفاده کنیم.
وی با اشاره به اینکه "دولت باید به مردم برای واگذاری امور، و ملت به دولت برای کارگزاری امور اعتماد داشته باشند"، اظهارداشت: ایجاد و تقویت اعتماد از ضروریات جامعه است. سرمایه انسانی زنان، فرصت بی‌بدیلی است و باید این فرصت را مغتنم بشماریم و دولت و ملت در این زمینه همکاری کنند.
معاون رییس جمهوری در امور زنان و خانواده در ادامه سخنان خود، غلبه بر مشکلات اقتصادی را با مشارکت زنان ممکن دانست و گفت: بدون مشارکت زنان نمی توانیم یک حرکت جدی در عرصه اقتصادی داشته باشیم و بر مشکلات غلبه کنیم. در مواردی مانند تحقق اقتصاد مقاومتی، اصلاح الگوی مصرف، مدیریت انرژی و روی آوردن به مصرف کالاهای تولید داخل، دولت می‌تواند از توان زنان استفاده کند.
وی با تاکید بر اینکه "زمان توجه به ثروت‌های زیرزمینی به پایان رسیده و باید به ثروت‌های روی زمین و نیروهای انسانی توجه کنیم"، افزود:سرمایه انسانی زنان ، یک فرصت بی‌بدیل است و باید از توان زنان برای رسیدن به توسعه پایدار و متوازن استفاده شود.
مولاوردی در ادامه به نام‌گذاری امسال به نام «هم‌دلی و هم‌زبانی - دولت و ملت» از سوی رهبر معظم انقلاب اسلامی اشاره کرد و اظهارداشت: انتخاب این نام برای سال جاری با توجه به چالش‌های داخلی و بین‌المللی در مسیر توسعه کشور، نشان دیگری از دوراندیشی معظم له و تعیین مسیر دولت و ملت است.
معاون رییس جمهوری در امور زنان و خانواده با تاکید بر اینکه دولت در دو سال اخیر موفقیت‌های چشم‌گیری در بازگرداندن امور به مسیر عقلانیت داشت و پایه‌های درستی برای شعارهای رییس‌جمهور گذاشته شده، گفت: البته هنوز به نقطه مطلوب نرسیده‌ایم و تحقق این امر، مستلزم هم‌دلی و هم‌زبانی است که رهبر معظم انقلاب اسلامی بر آن تاکید کردند.
وی همچنین با اشاره به اینکه امسال، سال پایان اجرای برنامه پنجم توسعه، آغاز تدوین برنامه ششم توسعه و به نیمه رسیدن اجرای سند چشم‌انداز 20 ساله نظام است، گفت: در سال جاری نیاز داریم که اهداف ذکر شده در سند چشم انداز 20 ساله را بازخوانی و برای رسیدن به اهداف مندرج در سند طی 10 سال آتی برنامه ریزی دقیقی انجام دهیم و برگزاری چنین نشست هایی می تواند در این راستا مفید باشد.
مولاوردی در این نشست ، از برگزاری دومین همایش ملی اعتدال با موضوع "زنان، اعتدال و توسعه" در مهرماه امسال خبر داد.
وی همچنین بعد از ارائه تحلیل وضعیت اطلس زنان کشور در این نشست گفت: دنیا به این نتیجه رسیده که شاخص‌ها باید بومی شود و در اجلاس جهانی آمار در مقر سازمان ملل نیز به همه کشورها ابلاغ شده و در اجلاس سران نیز که پس از سال 2015 تصویب خواهد شد، آمده است که شاخص‌های آماری برای الگوی توسعه در همه کشورها باید بومی سازی شود و برنامه‌های متناسب با آن ارائه گردد.
مولاوردی در بخش دیگری از سخنان خود اظهار داشت: در حال آماده سازی یک سند راهبردی در حوزه زنان و خانواده هستیم که در نیمه راه سند چشم انداز ده ساله کشور است و باید نقش و سهم زنان را در این سند پیش بینی کنیم و مواردی را نیز در این برنامه به حوزه زنان اختصاص دهیم و در این راستا به دنبال اثر بخشی باشیم.
عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور نیز در این نشست با اشاره به اینکه کمیته زنان و خانواده باید در شورای اجتماعی کشور تشکیل شد، گفت: تفاهمنامه ای میان معاونت امور زنان ریاست جمهوری با وزارت کشور برای استفاده بهتر از ظرفیت ها و توانمندی های زنان در سراسر کشور منعقد شده است.

شناسه خبر: 86982

- دیدارهای داخلی

- نهاد ریاست‌جمهوری

اخبار مرتبط

فیلم مرتبطاخبار برگزیده