رییس جمهوری در دیدار وزیر روابط بین الملل آفریقای جنوبی:

علاقه مند به گسترش روابط اقتصادی با پرتوریا هستیم/ با همکاری ثابت کنیم علم و فناوری نباید انحصاری باشد /تاکید بر گسترش همکاریها میان اتحادیه آفریقا و غیرمتعهدها

رییس جمهوری با بیان اینکه زمینه های خوبی برای همکاری جمهوری اسلامی ایران و آفریقای جنوبی در خصوص روابط دوجانبه به ویژه همکاری های اقتصادی و مناسبات منطقه ای و بین المللی وجود دارد، اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران آمادگی دارد در همه زمینه ها همفکری، رایزنی و همکاری های فیمابین را هر چه بیشتر گسترش دهد.

شناسه خبر: 86921 -

دوشنبه 21 ارديبهشت 1394 - 13:39

حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی در دیدار خانم انگوانا ماشابانه وزیر روابط و همکاری های بین الملل آفریقای جنوبی با اشاره به روابط بسیار مناسب و نزدیک دو کشور گفت: علاقه مند به گسترش روابط اقتصادی با پرتوریا هستیم و معتقدیم باید تحرک و شتاب اقتصادی مناسبی بین دو کشور سامان یابد.
رییس جمهوری اراده جدی جمهوری اسلامی ایران برای توسعه روابط اقتصادی با آفریقای جنوبی را مورد تأکید قرار داد و گفت: در این زمینه از سرمایه بزرگی برخوردار هستیم و آن حافظه تاریخی مردم ایران نسبت به استقلال طلبی و مبارزات مردم آفریقای جنوبی در برابر آپارتاید است و جمهوری اسلامی ایران از ابتدا از این مبارزه حمایت کرده است. امروز باید از این سرمایه برای ایجاد روابط نزدیکتر دو ملت در بخش های مختلف از جمله اقتصادی، فرهنگی و علمی استفاده کنیم.
دکتر روحانی با اشاره به همکاری های دو کشور برای دفاع از حقوق کشورهای در حال توسعه اظهار داشت: متأسفانه هنوز هم کشورهای قدرتمندی در دنیا وجود دارند که می خواهند علم و دانش و فناوری را در انحصار خودشان قرار داده و از آن به عنوان وسیله ای برای سلطه استفاده کنند. امروز باید در زمینه دانش و فناوری به یکدیگر کمک کرده و با صدای بلند نیز به آنها بگوییم که علم و فناوری نمی تواند برای همیشه در انحصار عده ای خاص قرار داشته باشد.
رییس جمهوری در ادامه لزوم مبارزه مشترک با تروریسم و خشونت را مورد تأکید قرار داد و گفت: متأسفانه ویروس خشونت و تروریسم در حال سرایت به همه نقاط جهان است و امروز همه باید در برابر این ویروس خطرناک دست به دست هم دهیم.
دکتر روحانی همچنین بر ضرورت و اهمیت یاری رساندن به ملت هایی که گرفتار مسایلی از جمله جنگ داخلی و حمله به کشورشان هستند، بویژه مردم یمن تأکید کرد و گفت: راه حل مشکلات داخلی کشورها حمله نظامی نیست و باید فرصت داده شود تا گروه های مختلف با یکدیگر مذاکره و گفتگو کنند و از سوی دیگر شرایط امنی برای امدادرسانی به مجروحان و آسیب دیدگان ایجاد شود.
رییس جمهوری با تأکید بر اینکه جمهوری اسلامی ایران بخوبی نشان داده است که برای حل و فصل موضوع هسته ای از طریق مذاکره از اراده جدی برخوردار است، تصریح کرد: مبنای ما در مذاکرات احترام و رعایت مقررات بین المللی و در عین حال بهره برداری و فعالیت صلح آمیز در عرصه فناوری هسته ای در مسیر توسعه است.
رییس جمهوری گفت: جمهوری اسلامی ایران همواره تأکید کرده که مسیر فشار و تحریم های اقتصادی مسیر غلطی است که جواب نمی دهد و به زیان همگان خواهد بود.
دکتر روحانی همچنین علاقمندی جمهوری اسلامی ایران برای روابط نزدیکتر اتحادیه آفریقایی با کشورهای غیرمتعهد را مورد تأکید قرار داد و گفت: بعنوان رییس جنبش عدم تعهد آمادگی داریم که روابط این دو مجموعه بزرگ را برای همکاری های بیشتر تسهیل کنیم.
خانم انگوانا ماشابانه وزیر روابط و همکاری های بین الملل آفریقای جنوبی نیز در این دیدار با تأکید بر تعهد آفریقای جنوبی برای همکاری و مشارکت با جمهوری اسلامی ایران، استفاده از روابط خوب سیاسی برای تقویت روابط اقتصادی را مورد تأکید قرار داد و گفت: ما امروز حامل پیام حسن نیت، همبستگی، شراکت و همکاری گسترده بین آفریقای جنوبی و جمهوری اسلامی ایران هستیم.
وی تصریح کرد: دیدگاه مقامهای ارشد آفریقای جنوبی در حمایت از جمهوری اسلامی ایران به منظور استفاده صلح آمیز از فناوری هسته ای کاملا روشن است و ما از مسیری که دولت جمهوری اسلامی ایران در این زمینه اتخاذ کرده و آن مسیر مذاکره است، بدون قید و شرط حمایت می کنیم و می دانیم که ملت ایران به دنبال صلح است.
وی با تأکید بر اینکه آفریقای جنوبی هرگز با تحریم های یکجانبه علیه ایران موافق نبوده است، اظهار داشت: معتقدیم تحریم ها بر اساس هنجارهای بین المللی در دنیا وضع نشده است و ما هم در خصوص این تحریم ها دچار زیان و خسارت شده ایم.
خانم انگوانا ماشابانه وزیر روابط و همکاری های بین الملل آفریقای جنوبی با تأکید بر اهتمام کشورش به گسترش هر چه بیشتر مناسبات اقتصادی با ایران گفت: امروز خواست اصلی ما احیا و گسترش مناسبات و همکاری های اقتصادی بویژه در زمینه انرژی است و آفریقای جنوبی نمی خواهد تحت شرایط تحمیلی از جانب دیگران قرار بگیرد.

شناسه خبر: 86921

- دیدارهای خارجی

- دولت یادهم و دوازدهم

اخبار مرتبط

اخبار برگزیده