مولاوردی در نشست جمعیت زنان مسلمان نواندیش:

سند سیاستی- اجرایی اشتغال پایدار زنان تدوین شد/ به زودی همایش ملی خانواده سالم، سلامت و جمعیت را برگزار می کنیم

معاون رییس جمهوری در امور زنان و خانواده گفت: سند سیاستی-اجرایی اشتغال پایدار زنان را با گروه هدف دختران فارغ التحصیل دانشگاهی و زنان سرپرست خانوار با اولویت مناطق محروم تدوین کرده ایم که در دستورکار بررسی شورای عالی اشتغال قرار دارد.

شناسه خبر: 86797 -

سه شنبه 15 ارديبهشت 1394 - 13:05

شهیندخت مولاوردی در نشست جمعیت زنان مسلمان نواندیش از تهیه 31 گزارش از وضعیت زنان و خانواده در استان ها بر اساس شاخص های مختلف خبر داد و بیان کرد: این گزارش ها را به تناسب هر سفر استانی در اختیار رییس جمهوری و مسئولین ذیربط مرتبط با سفر قرار می دهیم.
معاون رییس جمهوری در امور زنان و خانواده افزود: در سال گذشته 12 تفاهم نامه را با دستگاههای مختلف منعقد کرده ایم که 8 مورد منجر به موافقتنامه و 24 مورد تبدیل به پروژه در استان های مختلف شده است که برخی اجرا شده و برخی در مرحله اجرا است.
مولاوردی با بیان اینکه در حوزه زنان و خانواده به یک سند راهبردی نیاز داریم، تصریح کرد: پیش نویس این سند نگارش شده و به زودی به صورت فراخوان برای دریافت نظرات صاحبنظران اعلام خواهد شد.
وی درباره دیگر اقدامات معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری گفت: باتوجه به جایگاه ستادی این معاونت، موضوعاتی مانند زنان بهبود یافته از اعتیاد، توانمندسازی زنان سرپرست خانوار و ایجاد تسهیلات برای زنان شاغل را در صدر اقدامات خود قرار دادیم که در این راستا دو کارگروه حمایت اجتماعی از زنان بهبود یافته و حمایت از زنان سرپرست خانوار در وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی تشکیل شده است.
معاون رییس جمهوری در امور زنان و خانواده افزود: شورای عالی اشتغال که معاونت امور زنان و خانواده عضو آن است نخستین جلسه خود را پس از سالها در دولت یازدهم با حضور رییس جمهوری تشکیل داد که در آن جلسه مصوب شد سند سیاستی-اجرایی اشتغال پایدار زنان با گروه هدف دختران فارغ التحصیل دانشگاهی و زنان سرپرست خانوار با اولویت مناطق محروم را تدوین کنیم که پیش نویس این سند تهیه و پس از اخذ نظرات به شورای عالی اشتغال ارسال شده تا برای تصویب در دستور کار قرار گیرد.
وی ایجاد همکاری شبکه ای با دستگاههای مختلف در زمینه تحکیم خانواده، زنان سرپرست خانوار و زنان بهبود یافته از اعتیاد را ضروری دانست و گفت: تمام دستگاهها از جمله کمیته امداد، سازمان بهزیستی، وزارت جهاد کشاورزی، سازمان هلال احمر و دیگر دستگاههای مرتبط ، یک بانک اطلاعاتی را از زنان سرپرست خانوار دارند که هیچ دستگاهی اطلاعات خود را به بهانه محرمانه بودن در اختیار دستگاه دیگر قرار نمی دهد بنابراین امکان دستیابی به یک بانک اطلاعاتی جامع از زنان سرپرست خانوار وجود ندارد که در تلاش هستیم این مشکل را برطرف کنیم.
ضرورت ایجاد ساختار مناسب در حوزه زنان و خانواده
مولاوردی با اشاره به اینکه اکنون ساختار مناسبی برای حوزه زنان و خانواده در دستگاههای اجرایی و استان ها وجود ندارد، تصریح کرد: برخلاف برخی معاونت های ریاست جمهوری که یک سازمان دارند، معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری سازمانی هم ندارد به عنوان مثال در سفرهای استانی بعضی اوقات با مشاورین امور زنان برخی فرمانداری ها برخورد می کنیم که سالهاست حقوق دریافت نکرده اند در سفر اخیر به استان فارس نیز متوجه شدم یکی از مشاوران امور زنان، شش سال حقوق دریافت نکرده اما داوطلبانه کار می کند زیرا ساختار و پست تثبیت شده ای برای این مشاوران وجود ندارد.
اهمیت عضویت معاونت امور زنان و خانواده در شورای عالی آمار
معاون رییس جمهوری در امور زنان و خانواده شناسایی شوراها، ستادهای عالی و کارگروههایی که زنان در آن نماینده نداشته اند را از دیگر اقدامات عنوان کرد و گفت: باتوجه به اینکه یکی از خلاءها و ضعفها در خصوص آمار و اطلاعات به تفکیک جنس است، پیشنهاد عضویت معاونت امور زنان و خانواده را در شورای عالی آمار مطرح کرده ایم البته انجام پروژه ای مشترک با پژوهشکده آمار را آغاز کردیم و درحال تکمیل شاخص های آماری هستیم.
وی افزود: پیشنهاد عضویت در شورای عالی فضای مجازی را نیز ارائه داده ایم و پیگیری های خود را برای حضور مدیران کل امور بانوان استان ها در کارگروههای سلامت و امنیت غذایی، اشتغال، میراث فرهنگی و صنایع دستی، آمایش سرزمین، آمار و محیط زیست انجام دادیم زیرا پیش از این آنها تنها در کارگروه زنان و خانواده شرکت می کردند.
مولاوردی اظهارداشت: با توجه به رویکرد دولت یازدهم درخصوص ارتقاء و افزایش سرمایه اجتماعی و توجه به ظرفیتی که در حوزه غیردولتی و مشارکت عمومی وجود دارد، مبادرت به تشکیل 13 کارگروه تخصصی حوزه زنان و خانواده به عنوان اتاق فکر معاونت با مشارکت انجمن های علمی، سازمان های مردم نهاد، صاحبنظران، متفکران، اندیشمندان و بدنه جامعه انجام دادیم که البته هنوز کارکرد مورد انتظار را نداشته ایم اما هدف ما این است که این کارگروهها در موضوعات مختلف نظرات خود را ارائه دهند.
لایحه تامین امنیت زنان در برابر خشونت در اولویت اقدامات
معاون رییس جمهوری در امور زنان و خانواده درباره لایحه تامین امنیت زنان در برابر خشونت گفت: این لایحه که در دولت دهم ارسال شده بود، در کمیسیون لوایح متوقف شده بود که با پیگیری متوجه شدیم نظر شورای نگهبان این است که باید جنبه قضایی این لایحه منفک شود بنابراین نشست های متعددی با قوه قضائیه برگزار شد که آنها قول اعمال نظرات معاونت در اصلاح لایحه تعزیرات اسلامی را دادند.
وی افزود: در موضوع خشونت علیه زنان به هماهنگی میان دستگاهها نیاز داریم که بر این اساس پیشنهاد تشکیل مرجع ملی صیانت از زنان در برابر خشونت را توسط وزارت دادگستری ارائه دادیم که البته مرجع ملی حقوق کودک در وزارت دادگستری به عنوان ناظر اجرای کنوانسیون حقوق کودک تشکیل شده است که برخی تصور کردند در حال آغاز اقدامات برای الحاق ایران به کنوانسیون رفع تبعیض هستیم که این موضوع در کمیسیون لوایح مجلس مطرح شد که قرار شد این پیشنهاد با سند ملی امنیت زنان و کودکان در روابط اجتماعی که وزارت کشور در حال تدوین آن است، ادغام شود.
ارائه گزارش های راهبردی حوزه زنان و خانواده به رییس جمهوری
مولاوردی همچنین اشاره کرد که تا به حال چندین گزارش راهبردی را برای رییس جمهوری ارسال کردیم که به مبادی ذیربط ارجاع داده شده است.
معاون رییس جمهوری در امور زنان و خانواده با اشاره به ریاست معاونت امور زنان و خانواده در کارگروه تشکیل، تحکیم و تعالی خانواده در شورای اجتماعی کشور، بیان کرد: این کارگروه تنها کارگروهی است که 8 جلسه را در سال گذشته تشکیل داده است و به بررسی موارد مطرح شده در شورای اجتماعی کشور پرداخته است.
سفر شورای پاپی واتیکان به تهران
وی با اعلام اینکه شورای پاپی خانواده واتیکان و هیات همراه، اواخر خردادماه به تهران سفر خواهند کرد، گفت: همچنین امیدواریم از ایران نیز نماینده ای در اجلاس جهانی خانواده در فلادلیفا آمریکا که شورای پاپی برگزار کننده آن است ، حضور یابد. بر این اساس یک همایش بین المللی را با همکاری سازمان همکاری های اسلامی و واتیکان با عنوان "خانواده، ادیان ابراهیمی و توسعه 2015 "برگزارخواهیم کرد که اکنون در حال برنامه ریزی برای این اجلاس هستیم.

شناسه خبر: 86797

- دیدارهای داخلی

- نهاد ریاست‌جمهوری

اخبار مرتبط

فیلم مرتبطاخبار برگزیده