معاون حقوقی رییس جمهوری در همایش ملی حقوق مالکیت ادبی ، هنری و حقوق مرتبط :

مالکیت فکری به همراه اعتدال و حقوق بشر می تواند نتایج ثمربخشی برای همه کشورها از جمله ایران داشته باشد/ تولید کنندگان نرم افزارهای ایرانی باید احساس هویت کنند

معاون حقوقی رییس جمهوری با تاکید بر حمایت و اجرای کامل قانون مالکیت فکری و صنعتی از آثار ادبی، هنری و صنعتی، اظهارداشت: این قانون همه کشورها در سطح بین المللی را ملزم می کند که حقوق مالکیت ادبی و هنری را مورد حمایت قرار دهند.

شناسه خبر: 86772 -

دوشنبه 14 ارديبهشت 1394 - 20:16

دکتر الهام امین زاده عصر دوشنبه در پنجمین همایش ملی "حقوق مالکیت ادبی، هنری و حقوق مرتبط"با بیان اینکه همه ما باید به اصول بنیادین حقوق بشر احترام بگذاریم تا جامعه ای پیشرفته تر و انسانی تر داشته باشیم، گفت: ایجاد تعادل بین حقوق خصوصی و عمومی تولیدکنندگان و مصرف کنندگان، مصداق حقوق بشر است و منجر به توسعه سایر حقوق بشر نیز خواهد شد و به این ترتیب پدیدآورندگان علمی و صنعتی می توانند شایسته تر از ثمره کار خود بهره مند شوند.
وی با تاکید بر اینکه با اجرای نظام جامع حقوق تولیدکنندگان و مصرف کنندگان، همه ابعاد علمی حقوق بشر مورد احترام قرار خواهد گرفت، اظهار داشت: مالکیت فکری به همراه اعتدال و حقوق بشر می تواند نتایج ثمربخشی برای همه کشورهای جهان بویژه ایران داشته باشد.
معاون حقوقی رییس جمهوری با اشاره به تعامل سازنده معاونت حقوقی رییس جمهوری با وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای عضویت در کنوانسیون های بین المللی مرتبط با مالکیت فکری گفت: قرار است با کمک این وزارتخانه پروژه ای را تعریف کنیم و با جمع آوری نظرات و اجماع داخلی، به طور شایسته ای برای تامین منافع کشور به اسناد بین الملل ملحق شویم.
دکتر امین زاده با تاکید بر اینکه قوانین داخلی به لحاظ قانونی و مبانی حقوقی ، از مالکیت ادبی و هنری حمایت می کند ، گفت: طبق تاکیدات رییس جمهوری دو لایحه در یک مجموعه واحد در اختیار پدیدآورندگان اثرات هنری، ادبی و صنعتی قرارخواهد گرفت تا با قدرت تمام ، آنان را یاری دهد.
معاون حقوقی رییس جمهوری با بیان اینکه پدیدآورندگان ایرانی به دلیل نبود ضمانت های اجرایی لازم در زمینه حقوق مالکیت ادبی و هنری، در عرصه داخلی به خوبی حمایت نشدند و در عرصه رقابت بین المللی هم نتوانستند با دیگر کشورها رقابت کنند، به قوانین تصویب شده در حمایت از مالکان آثار ادبی، هنری و صنعتی در کشور اشاره کرد و اظهار داشت: این قوانین در کشور حتی پدیده های نوینی مانند نرم افزارهای رایانه ای را هم شامل می شود و برخلاف برخی ادعاها، جمهوری اسلامی ایران به کنوانسیون های بین المللی در زمینه حمایت از آثار ادبی و هنری ملحق شده است و قوانین داخلی هم در راستای همین قوانین و کنوانسیون های بین المللی است.
دکتر امین زاده با اشاره به اینکه تولید کنندگان نرم افزارهای ایرانی باید احساس هویت کنند، بر حمایت از اندیشه علمی در فضای سایبری تاکید کرد و افزود: تولیدکنندگان ایرانی باید احساس کنند که ایده هایشان محفوظ خواهد ماند و همه ما باید به تولید داخلی و استعداد ایرانی کمک کنیم.
معاون حقوقی رییس جمهوری ادامه داد: در مبانی فقه اسلامی نیز حمایت از اموال مادی و معنوی مورد تاکید قرار گرفته است و طبق این قوانین بر همگان تکلیف شده که از اموال خود و دیگران حمایت کنند.
دکتر امین زاده تصریح کرد: متاسفانه امروزه به دلیل عدم حمایت از مالکیت فکری، فرش و نقوش منحصربفرد ایرانی در سطح بین المللی به سرقت رفته و با عناوین مختلف خارجی در عرصه بین الملل به فروش می رسد.
معاون حقوقی رییس جمهوری با اشاره به وضع تحریم های ظالمانه علیه کشور در سال های گذشته، اظهارداشت: در سال های گذشته به دلیل ممنوعیت تعامل علمی ایران با دیگر کشورها، پدیدآورندگان ایرانی نتوانستند ابداعات خود را به خوبی در سطح بین الملل مطرح نمایند و این تولیدکنندگان به راه های غیر مستقیم برای فروش کالاهای خود روی آوردند و قانون مالکیت فکری هم کاملا نادیده گرفته شد که البته امیدواریم با حذف تحریم ها، راه تعامل جدی بین ابداع کنندگان ایرانی و خارجی بیش از پیش هموار شود.
درپایان این همایش با اهدا لوح تقدیری از پایان نامه های برتر دانشگاهی در زمینه حقوق مالکیت ادبی و هنری تجلیل شد.

شناسه خبر: 86772

- دیدارهای داخلی

- نهاد ریاست‌جمهوری

اخبار مرتبط

فیلم مرتبطاخبار برگزیده