معاون حقوقی رییس‌ جمهوری در مراسم بزرگداشت روز ملی خلیج فارس:

کشورها ملزم به استفاده از نام خلیج فارس می‌‌باشند/ هزاران سال تاریخ این سرزمین قابل تغییر نیست، استفاده از نام های جعلی بی فایده است/ اهدا لوح تقدیر به تلاشگران در راه حفظ و اعتلای نام خلیج فارس

معاون حقوقی رییس‌ جمهوری با تاکید بر اینکه "هزاران سال تاریخ این سرزمین قابل تغییر نیست و استفاده از نام های جعلی بی فایده است" ، گفت: همه کشورها طبق قوانین و اسناد بین المللی ملزم به استفاده از نام خلیج فارس هستند.

شناسه خبر: 86719 -

پنجشنبه 10 ارديبهشت 1394 - 15:08

دکتر"الهام امین‌زاده "که ظهر پنج‌شنبه در مراسم بزرگداشت روز ملی خلیج فارس و در مجموعه فرهنگی- تاریخی سعدآباد صحبت می کرد ، اظهارداشت: همه ایرانیان در دفاع از هویت ملی خود و حفظ و پاسداشت نام خلیج فارس متفق القول هستند.
وی خطاب به کشورهایی که سعی دارند از نام های مجعول در خصوص خلیج فارس استفاده کنند، گفت: طبق قوانین بین المللی هیچ کشوری و حتی هر بنگاه اقتصادی متعلق به آن نمی‌تواند ادعا کند که از منافع دیگر کشورها بی‌اطلاع است و اگر از منافع کشوری سوء استفاده‌ای انجام بگیرد، قطعاً حق شکایت برای آن دولت محفوظ است.
معاون حقوقی رییس‌ جمهوری به تلاش کشورهای غربی و برخی سردمداران عربی برای تغییر نام خلیج فارس طی دهه‌های گذشته اشاره کرد و اظهارداشت: برخی در منطقه در حال القاء این مطلب هستند که وقتی ایرانیان از هویت ملی خود دفاع می کنند به نوعی در حال ترویج اقتدارگرایی هستند،‌اما با توجه به اسناد و قطعنامه‌های سازمان ملل متحد، همه کشورها ملزم به استفاده از نام خلیج فارس می‌‌باشند.
دکتر امین‌زاده با بیان اینکه همه آحاد ملت باید از ظرفیت‌های علمی، حقوقی و رسانه‌ای خود برای مقابله با تجاوز به نام خلیج فارس بهره گیرند، گفت: دولت موظف است از ورود نشریات و مجلاتی که به جای خلیج فارس از نام های جعلی استفاده کرده اند، خودداری کرده و همچنین فعالیت آن دسته از شرکت های خارجی در ایران را که از نامی غیر از خلیج فارس استفاده می‌کنند ، ممنوع کند.
معاون حقوقی رییس‌ جمهوری تأکید کرد: در عرصه سیاست خارجی، نیاز داریم تا با همگرایی در منطقه و تعامل سازنده با کشورهای حاشیه خلیج فارس به این کشورها نشان دهیم که استفاده از نام مجعول فایده ندارد چرا که هزاران سال تاریخ این سرزمین قابل تغییر نیست.
دکتر امین‌زاده در ابتدای سخنانش با بیان اینکه سرزمین ایران از دیرباز رقبایی داشته که گاه به طور مستقیم و گاهی با ضربه زدن به فرهنگ و هویت ملی تلاش داشتند تعرضات خود را نهادینه کنند، گفت: دشمنان ایران برای انکار مظاهر فرهنگ و تمدن ایرانی هزینه‌های کلانی پرداختند تا مظاهر هویت ایرانی را انکار کنند اما ایرانیان از وطن خود به عنوان یک تکلیف ملی و مذهبی دفاع کردند.
معاون حقوقی رییس‌ جمهوری با اشاره به نامگذاری روز ملی خلیج فارس، گفت: این روز خاص که با اخراج پرتغالی‌ها از تنگه هرمز همراه بوده است برای همه ایرانیان از اهمیت ویژه ای برخوردار است و سازمان ملل هم این آبراه مهم جهانی را به عنوان خلیج فارس می‌شناسد اما در طول تاریخ تلاش‌هایی انجام گرفته که از نام غیر از نام خلیج فارس استفاده شود که خوشبختانه همه این تلاش‌ها در دولت‌ها و مجالس‌های مختلف با واکنش‌های دولتمردان روبه‌رو بوده است.
دکتر امین زاده همچنین در این مراسم، از جمعی از خانواده های ایثارگران و شهدا و همچنین فعالان و تلاشگرانی که در راه حفظ و اعتلای نام خلیج فارس فعالیت داشته اند، با اهدای لوحی تقدیر کرد.
در پایان این مراسم از کتیبه خلیج فارس نیز رونمایی شد.

شناسه خبر: 86719

- دیدارهای داخلی

- نهاد ریاست‌جمهوری

اخبار مرتبط

فیلم مرتبطاخبار برگزیده