رییس دفتر رییس جمهوری در جلسه توسعه و سرمایه گذاری استان فارس:

تصمیم دولت، واگذاری اداره اقتصاد به بخش خصوصی است/ 4 گام دولت برای رفع موانع پیش روی اقتصاد؛ اکنون بخش خصوصی نقش‌آفرین اصلی میدان اقتصاد کشور است/رقابت و تلاش کشورهای غربی برای عقب نماندن از فرصت همکاری با ایران

رییس دفتر رییس جمهوری در جلسه توسعه و سرمایه گذاری استان فارس، با بیان اینکه جایگاه این استان به لحاظ ارتباطات بین المللی از متوسط کشوری بالاتر است و پتانسیل های صادراتی بالایی دارد، گفت: اگر بخواهیم ایران در اقتصاد و تجارت جهانی حضوری جدی و شایسته داشته باشد، باید به نوآوری، مطالعه بازار و کیفیت عملکرد رقبا و ارتقای شاخص های اقتصادی کشور توجه جدی کنیم.

شناسه خبر: 86675 -

چهارشنبه 9 ارديبهشت 1394 - 19:32

دکتر محمد نهاوندیان عصر چهارشنبه با اشاره به اینکه رسیدن به جایگاه شایسته در بازار جهانی، نیازمند رفع موانع از پیش روی اقتصاد کشور توسط دولت است، افزود: دولت در یکسال و نیم گذشته کارنامه نسبتا قابل قبول و قابل دفاعی در این زمینه از خود ارائه کرده است.
دکتر نهاوندیان با بیان اینکه تلاش برای رفع موانع تحریمی از چشم هیچ کس پوشیده نیست، اظهار داشت: نگاه و قضاوتی که امروز دنیا نسبت به اقتصاد و توانمندی های ایران و ضرورت رفع تحریم از آن دارد، با دو سال قبل قابل مقایسه نیست.
وی تصریح کرد: رویکرد منطقی و زمان آگاهی که نمایندگان ملت ایران در مذاکرات از خود نشان دادند باعث شد که در افکار عمومی همان کشورهایی که بانی تحریم ها بودند نیز شکاف ایجاد شود.
رییس دفتر رییس جمهوری به سفر هیات های متعدد و بزرگ غربی و نمایندگان شرکت های بزرگ از همه کشورهای جهان به ایران برای فراهم آوردن مقدمات همکاری اقتصادی با کشورمان اشاره کرد و خاطرنشان ساخت: این رویدادها نشان داد که در محافل سیاسی و اقتصادی، کشورهای غربی و دیگر کشورهای جهان به این نتیجه رسیده اند که باید تلاش کنند تا از فرصت همکاری با ایران عقب نمانند.
دکتر نهاوندیان با بیان اینکه امروز لحن و محتوای مذاکرات کشورهای دیگر با ایران تغییر کرده است، گفت: دیروز ملاقاتی با اعضای یک هیات خارجی داشتم که در این دیدار یکی از حاضران گفت که از نظر میزان سرمایه گذاری محدودیتی وجود ندارد و شما فقط اولویت ها را به ما بگویید.
وی رخدادهای مذکور را قدمی بزرگ توصیف و اضافه کرد: به امید خدا با همین انسجام ملی که تا به حال از ملت ایران شاهد بوده ایم بر موانع باقیمانده نیز فائق خوهیم آمد تا به توافق نهایی با حاصل برد – برد دست یافته و آن را مقدمه توافقات و تعاملات بعدی قرار دهیم.
رییس دفتر رییس جمهوری دومین نمونه از تلاش های دولت برای رفع موانع از مسیر رونق اقتصاد کشور را مهار تورم افسارگسیخته ذکر کرد و اظهار داشت: هر گاه می خواستیم مسائل خرد بنگاهی را حل و فصل کنیم با عوامل کلانی مثل تورم پرشتاب مواجه می شدیم که قدرت پیش بینی را از واحدهای اقتصادی سلب می کرد.
دکتر نهاوندیان با اشاره به اینکه دور باطلی میان تورم و افزایش قیمت‌ها ایجاد شده بود، تصریح کرد: این دور باطل باید جایی قطع می‌شد و انضباط پولی و مالی که دولت یازدهم در طول مدت 1.5 سال گذشته اعمال کرد، این دور باطل را قطع کرد و نتایج بی‌سابقه‌ای را در کاهش 25 درصدی تورم به ارمغان آورد. امروز بنگاه‌های اقتصادی احساس می‌کنند که قدرت پیش‌بینی و برنامه‌ریزی دارند و حالا وقت آن است که بنگاه‌های اقتصادی کوچک را نیز بیشتر مورد حمایت قرار دهیم.
رییس دفتر رییس‌ جمهوری در توضیح گام سوم دولت در رفع موانع پیش‌روی رونق اقتصاد کشور، گفت: مسأله مهم دیگر هزینه تأمین مالی است که مثل تورم در محاسبات بنگاه‌ها قابل پیش‌بینی نبود و حالا که تورم کاهش یافته طبیعی است که توقع می‌رود، هزینه تأمین مالی نیز کاهش یابد.
دکتر نهاوندیان اضافه کرد: نرخ تسهیلات بانکی آرام، آرام پایین خواهد آمد که دیشب شورای پول و اعتبار گام اول آن را برداشت و علامت این موضع نیز در تصمیمی که هیأت امنای صندوق توسعه ملی با کاهش نرخ سود تسهیلات در سال قبل اتخاذ کرد به بازار نشان داده شد.
رییس دفتر رییس‌ جمهوری اظهار داشت: امروز باید در کنار بازار پول به تقویت بازار سرمایه نیز توجه بیشتری کرد و بنگاه‌های بزرگ اقتصادی ما، پس از این برای تأمین مالی، باید بیشتر آدرس بازار سرمایه را بگیرد تا منافع دولتی و بانکی بیشتر به بنگاه‌های اقتصادی کوچک اختصاص یابد.
دکتر نهاوندیان تصریح کرد: با مجموعه این تصمیمات امیدواریم حرکت خوبی در گشایش وضع اقتصادی شروع شود و رونقی که امسال تصمیم داریم به آن دست یابیم، تحقق یابد.
رییس دفتر رییس‌ جمهوری گام چهارم دولت برای رفع موانع و ایجاد رونق در اقتصاد کشور را تشویق و حمایت از نوآوری عنوان کرد و خاطر نشان کرد: رقمی که دولت به رغم کاهش درآمدهای نفتی ، برای ‌صندوق توسعه نوآوری که برای فعالیت بنگاه‌های دانش بنیان در نظر گرفت، گواه آن است که دولت عزم خود را برای جهت‌گیری فعالیت‌های اقتصادی کشور به سمت فعالیت‌های دانش‌بنیان و نوآورانه نشان داده است.
دکتر نهاوندیان در ادامه سخنان خود با بیان اینکه دولت با برداشتن این 4 گام عزم و اراده خود برای رفع موانع پیش‌روی، رونق اقتصادی را نشان داده است، اظهار داشت: حالا بخش خصوصی نقش‌آفرین اصلی میدان اقتصاد کشور است، چرا که بنای دولت بر این است که اداره اقتصاد را به بخش خصوصی واگذار کرده و به وظایف اصلی خود بپردازد.
رییس دفتر رییس‌ جمهوری حضور تعداد قابل توجهی از کارآفرینان و سرمایه‌گذاران ایرانی مقیم خارج از کشور در این جلسه را نشانه امیدبخش برای ایجاد یک رابطه و همکاری بین فعالان داخل و خارج از کشور ارزیابی و تصریح کرد: ارتباط با کارآفرینان و سرمایه‌گذاران ایرانی خارج از کشور علاوه بر انتقال تکنولوژی و سرمایه و بهره‌گیری بهینه از نیروی انسانی خود یک سرمایه قابل توجه است. چرا که می‌تواند بستر خلق نوآوری‌ها و همکاری‌های زیادی باشد.
دکتر نهاوندیان در ادامه گفت: دولت مصمم است تا از ابتکارات بخش خصوصی حمایت کند و در همین راستا یک بخش گفتگو با بخش خصوصی در استانداری‌های سراسر کشور، ایجاد شده تا فعالان اقتصادی حتی‌الامکان گرفتار بروکراسی پیچیده اداری نشوند.
رییس دفتر رییس‌ جمهوری با بیان اینکه برای رونق اقتصادی نیازمند حلقه‌های ارتباط‌دهنده‌ای بین دولت و بخش خصوصی هستیم، افزود: در قانون مستمر بهبود محیط کسب و کار تمهید هوشمندانه‌ای مبنی بر تأسیس نهاد گفتگوی بخش خصوصی و دولت صورت گرفت که این جلسات در تهران به صورت مستمر در حال برگزاری است و در استان‌ها نیز زیر نظر استانداران انجام خواهد شد و باید بیش از پیش جدی گرفته شود.
دکتر نهاوندیان نقش اتاق‌ها و تشکل‌های اقتصادی را در فضای جدید اقتصادی کشور متذکر شد و تصریح کرد: امروز عصر جدیدی برای حیات، حضور و شکوفایی بخش خصوصی شروع شده که برای استفاده بهینه از این فضا نیاز به تشکل‌های هدایتگر داریم و از همین‌رو از همه تشکل‌ها و اتاق‌های اقتصادی دعوت می‌کنم با همیاری میان خودشان و همکاری با نهادهای دولتی از این فضا برای تحقق رشد 8 درصدی اقتصادی که در سند چشم‌انداز پیش‌بینی شده و در بیش از ده سال گذشته محقق نشده و باید در 9 سال پیش رو جبران شود، استفاده کنند.

شناسه خبر: 86675

- سفرهای استانی

- دفتر رئیس‌جمهوری

اخبار مرتبط

فیلم مرتبطاخبار برگزیده