متن سخنان رییس جمهوری در جشن بزرگ کارگری

رییس جمهوری، صیانت از اشتغال کارگران و ایجاد فرصت های جدید اشتغال را دو هدف عمده ذکر کرد و اظهارداشت: باید اقتصاد نفتی به سمت اقتصاد مقاومتی حرکت کند و روی پای خود بایستیم و فناوری نوین در این سرزمین بتواند به برند تجاری تبدیل شود

شناسه خبر: 86607 -

سه شنبه 8 ارديبهشت 1394 - 11:45

متن سخنان حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی به این شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم
الحمدلله رب العالمین و صلی الله علی سیدنا و نبینا محمد و آله الطاهرین و صحبه المنتجبین
در این ایام و روزهایی که به نام روز و هفته کارگر است، برای من حضور در جمع ستون توسعه کشور، یعنی کارگران عزیز و پرتلاش ، بسی جای خوشبختی است.
روز کار و کارگر تنها به عنوان نماد یک قشر زحمتکش و پرتلاش نیست، کار و کارگر نماد نوآوری، سازندگی، توسعه و تعالی کشور عزیز ما ایران است.
خوشبختانه امسال، ایام بزرگداشت کارگران، مصادف با ایام میلاد با سعادت مولای متقیان علی(ع) است، او مرد جهاد و شجاعت، ایمان و معنویت، علم و دانش، یتیم‌نوازی کودکان و دستگیری بینوایان و مرد کار بود.
امام علی(ع) با آن عظمت و مقامش که هیچ انسانی در روی زمین بعد از پیامبر عظیم‌الشأن اسلام(ص) به مقام و منزلت او نمی‌رسید و به عنوان الگو، نه تنها برای مسلمانان که برای همه آزادمردان جهان است، همواره کار، تلاش و کوشش را به عنوان راه زندگی و فخر زندگی خود می‌دانست.
آن همه زمین‌های اطراف مدینه که با دست مبارک حضرت علی(ع) احیا شد و آن همه چاه‌ها که به دست مبارکش حفر شد و وقتی آب چاه جاری می‌شد، امام نماز شکر به جای می‌آورد و شکر خداوند می‌نمود و آب آن چاه را برای فقرا و بینوایان وقف می‌کرد.
هنوز هم بعد از قرن‌ها در اطراف مدینه همان چاه‌ها وجود دارد و از آب آن چاه‌ها نخلستان‌ها بهره مند می‌شوند. امیر المؤمنین علی (ع) مسیر تقوا، ایمان و کار را به ما آموخت و مگر جهاد غیر از کار است و مگر کار غیر از جهاد است؟ آن که صبح دنبال کار و تلاش است تا نان حلال را به خانه بیاورد و زندگی خود و خانواده خود را با عزت اداره کند، او جهاد در راه خدا کرده است، او ثوابی همانند ثواب مجاهد دارد.
کارگران عزیز! ای قشر عظیم و بزرگی که بار تولید کشور بر شانه‌های مبارک شماست و شما جایگاهی دارید که پیامبر عظیم‌الشأن اسلام(ص) دست کارگر را به خاطر کار و تلاش در مسیر به دست آوردن نان حلال می‌بوسد، ما دیگر در چه حدی هستیم که بگوییم که دست کارگران را می‌بوسیم او که اشرف مخلوقات جهان بود.
عزیزان، بزرگواران، افتخارآفرینان، ما نیاز به توسعه داریم، توسعه یک هدف بسیار بلند و والا برای همه کشورهاست. ما ایران توسعه یافته را می‌خواهیم، چشم‌انداز بیست ساله ابلاغی مقام معظم رهبری، در 11 سال پیش به ما می‌گوید، ایران ظرف 20 سال باید کشور توسعه یافته باشد. این هدف بلندی است که همه باید آن را دنبال کنیم.
چگونه توسعه حاصل می‌شود؟ چگونه ما می‌توانیم پرچم عزت ایران و پرچم عزت اسلام را در جهان بالا ببریم؟ آن روزی که در این کشور بیکاری نباشد، آن روز روز عزت ایران و عزت اسلام در ایران است... عزت برای خانواده ایرانی آن زمانی است که فرزندان این مرز و بوم در سر کار و فعالیت و زندگی آبرومندانه باشند، ما افتخار می‌کنیم، به جمهوری اسلامی، ما افتخار می‌کنیم به اسلام‌مان، ‌اما عزت اسلام در این کشور روزی است که در این کشور فقیر نباشد.
عزت ایران ما و عزت اسلام ما با همبستگی، تلاش و کوشش همه ما، همه باید در صف واحد قرار بگیریم، کارآفرین، کارگر، دولت.
ما در یک مسیر سه‌جانبه‌گرایی می‌توانیم به توسعه کشور برسیم. ستون توسعه کشور، ‌مهم‌ترینش، کار و کارگر است. اما آیا بدون کارآفرین، فضای کار بوجود می‌آید و آیا بدون هماهنگی دولت، کارگر و کارآفرین، ما می‌توانیم مسیر توسعه را بپیماییم.
یادمان نرود که در سال 91، شرایط توسعه کشور، رشد منفی منهای 6.8 درصد بوده است، این به معنای قفل زدن در مسیر کار و تلاش و توسعه کشور است و در سال 92 ، هم رشد ما منفی منهای 1.9 درصد بوده است. کشوری که در دو سال پشت سر هم رشد منفی داشته است، با همت شما کارگران، با ایثار و حمایت مردم و حمایت مقام معظم رهبری، افتخار داریم که به دنیا بگوییم بعد از دو سال رشد منفی در سال 93 ایران دارای رشد مثبت بود. این رشد مثبت را ادامه خواهیم داد، بدون رشد مثبت، اشتغال برای بیکاران امکان‌پذیر نیست.
ما دو هدف مهم داریم، اول صیانت از کارگران عزیز، من بارها و بارها به وزیر محترم کار، گفته‌ام، همه توان را به کار بگیرید، تا کارگری بیکار نشود، این درد و غم بر دل همه ماست که یک نفر شب به خانه برود و در برابر زن و فرزندانش گرفتار و شرمنده باشد. این رسالت و وظیفه ماست باید از اشتغال کارگران و ادامه فعالیت آنها صیانت بکنیم.
دوم آنکه آنها که تا امروز فرصت شغلی نیافته‌اند، برای آنها فرصت اشتغال بوجود بیاوریم. برای این کار چگونه ما می‌توانیم میلیون‌ها بیکار را در صحنه کار و فعالیت قرار دهیم.
باید تولید رشد کند، باید اقتصاد نفتی به سمت اقتصاد مقاومتی حرکت کند. باید روی پای خودمان بایستیم و سرمایه در این کشور روی زمین مستقر شود، باید فناوری نوین در این سرزمین بتواند تبدیل به برند تجاری شود و بتواند علم، تولید به تجارت و اقتصاد شود، ‌همه باید دست به دست هم دهیم، با شعار ما نمی‌توانیم در این کشور توسعه بوجود بیاوریم.
دولت و ملت همه باید همدلانه، همکارانه در کنار یکدیگر فضای کار، اشتغال، توسعه و تولید را بالا ببریم. البته برای توسعه و تولید نیاز به اخلاق ، فرهنگ و وجدان کار داریم، اما در کنار آن ، نیاز به فناوری نو، مدیریت کارآمد، سرمایه‌گذاری و حضور کارآفرینان در این کشور داریم.
دولت در طول 20 ماه گذشته تلاش کرده است تا قدرت خرید مردم به آن صورت گذشته کاهش پیدا نکند و لذا مهار تورم در دستور کار دولت بوده است. شما مقایسه کنید سال 92 و 93 را با سال‌های گذشته در دو سال 92 و 93 در دولت یازدهم، افزایش حقوق کارگران بر مقدار تورم متوسط سالانه برای اولین بار پیشی گرفته است.
اگر رشد تورم ما 15 درصد بوده، حقوق کارگران 17 درصد اضافه شده است. همین‌جا به وزیر محترم کار تاکید می‌کنم، برای کمک به بازنشستگان فکر جدی شود. آنها در تنگدستی هستند و برای حل معضلات کارگران، قدم‌های جدی‌تر برداریم.
از وزارت تعاون، کار و رفاه متشکریم که توانست برنامه دولت را در سال 93 اجرایی و عملیاتی کند. برای اولین بار 8.5 میلیون نفر کسانی که دارای دفترچه بیمه درمانی نبودند، امروز دارای دفترچه بیمه درمانی هستند. این قولی بود که در انتخابات به ملت ایران داده بودم که هیچ ایرانی نباشد مگر آنکه دفترچه بیمه درمانی داشته باشد و از مشکلاتش در بخش سلامت و بهداشت و درمان کاسته شود به این دو وعده در سال 93 عمل کردیم و ادامه خواهیم داد.
همینجا اعلام می‌کنم همه آن 8.5 میلیون نفری که دارای دفترچه های بیمه درمانی شدند ، این بیمه ها مخصوص سال 93 نبوده این بیمه سال به سال تمدید خواهد شد، نگران تمدید نباشند.
ما باید به سمت دفترچه تأمین اجتماعی برای زندگی مردم باشیم. برای دوران کهولت و بازنشستگی. دولت برای بهداشت و درمان، آموزش، رفاه اجتماعی بودجه بسیار سنگینی را مصرف می‌کند، و ان‌شاء الله با فضای بهتری که امسال برای کار و فعالیت بوجود خواهد آمد، ما در زمینه رفاه قدم‌های نو و جدی برخواهیم داشت.
در خصوص کارگرانی که سهام عدالت خود را دریافت نکرده‌اند به وزیر محترم جناب آقای ربیعی دستور می‌دهم که این مسأله را دنبال بکند.
برای حل معضلات کشور، مردم و کارگران عزیز، مردان سختکوش، زنان پرتلاش همه باید فضایی را درست کنیم، که در این کشور سرمایه داخلی و خارجی و تکنولوژی جذب شود. بعضی فکر می‌کنند در ماجرای مذاکرات هسته‌ای، ‌دولت تنها دنبال این است که یک معضل به نام پرونده هسته‌ای را حل کند.
پرونده هسته‌ای و حل آن اولین گام برای حل معضلات اساسی است. دشمن دو معضل را برای ملت ما به ناروا ایجاد کرده است.
بدخواهان این ملت اول به ما تهمت زدند و گفتند ایران دنبال سلاح مخرب اتمی است. دوم ساز و کار غلطی را ایجاد کردند تا در سیستم بانکی مشکل ایجاد شود و خرید و فروش و صادرات با مشکل مواجه شود.
در مذاکرات هسته‌ای دنبال دو مسأله هستیم، اول رفع اتهامات؛ ما می‌خواهیم به دنیا ثابت کنیم بدخواهان ما به جهان دروغ گفته‌اند. ایران دنبال فناوری صلح‌آمیز بوده است، نه دنبال ساخت بمب مخرب و ویرانگری که طبق فتوای مقام معظم رهبری، بر ما حرام و ممنوع است.
ثانیاً در این مذاکرات می‌خواهیم مشکلات و معضلاتی که بدخواهان پیش پای ملت ما بوجود آوردند، با توافق نهایی که اگر طرف ما اراده جدی داشته باشد، در ماه‌های پیش‌رو امکان‌پذیر است، شرایط تولید در ایران به مراتب بهتر خواهد شد.
دلالان تحریم، به فکر شغل دیگری از هم‌اکنون باشند. ما به حول و قوه الهی با هدایت مقام معظم رهبری با حمایت ملت ایران راه تعامل سازنده با جهان را ادامه خواهیم داد. کسی در دنیا نمی‌تواند فشار و تحریم بر ایران را در ماه‌ها و سال‌های آینده ادامه دهد. سازمان تحریم در حال فروریزی کامل است.
1+5 به خوبی بداند دولت و ملت مخصوصاً در سال همدلی و همزبانی در کنار هم و پشتیبان هم هستند. همه ما برای توسعه این کشور باید تلاش کنیم. بار سخت‌تر و سنگین‌تر است مباد به ذهن شما بیاید که دولتمردان امروز شما کارگران، معضلات کارگران و معضلات فضای کار را فراموش کرده‌اند. هرگز و هرگز، ما به مشکلات شما آگاهیم و برای رفع مشکلات شما از خداوند مدد می‌طلبیم.
اگر همه کارگران و کارآفرینان، مدیریت و توان خود را برای اشتغال بگذارند و برای عزت ایران و اسلام تلاش کنند، آن روز، روز عزت اسلام است. عزت اسلام در سایه کار و تلاش، ‌همانند تلاش مولای متقیان علی(ع) است.
به آقای وزیر محترم تعاون، کار و رفاه اجتماعی تأکید کنم، نباید بین زنان و مردان امتیاز باشد. فرصت‌های شغلی برابر را بوجود بیاوریم، آنهایی که در محیط بسیار سخت و زیان‌آور کار می‌کنند و سختی و مرارت می‌کشند، برای بازنشستگی زودهنگام آنها، تلاش کنید.
دولت از این مسیر حمایت خواهد کرد.کارگران عزیز ما ستون اقتصاد و سیاست جامعه و پشتوانه بزرگ اسلام، جمهوری اسلامی ایران و دولتی هستند که خادم آنهاست.
ما هم افتخار می‌کنیم که بیش از گذشته به ملت ایران و کارگران عزیز خدمت کنیم همه شما در پناه مولای متقیان علی(ع) شاد و پیروز و موفق باشید.
والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته.

شناسه خبر: 86607

- دیدارهای داخلی

- سخنراني ها

- متن کامل سخنرانی

- دولت یادهم و دوازدهم

فیلم مرتبطاخبار برگزیده