دکتر جهانگیری در مراسم هفته سلامت:

استمرار طرح تحول نظام سلامت از اولویت های قطعی دولت است

معاون اول رییس جمهور با اشاره به آمار و نظر سنجی های موجود مبنی بر رضایتمندی مردم از طرح تحول نظام سلامت گفت: این طرح با موفقیت های خوبی همراه بوده و استمرار آن از سیاست ها و اولویت های قطعی دولت است و کمترین تردیدی برای تداوم اجرای این طرح وجود ندارد.

شناسه خبر: 86575 -

يکشنبه 6 ارديبهشت 1394 - 13:57

دکتر اسحاق جهانگیری ظهر امروز (یکشنبه) در مراسم هفته سلامت که با شعار ایمنی غذا از مزرعه تا سفره در سالن همایش های رازی برگزار شد، اظهار داشت: البته طرح تحول نظام سلامت نیز همانند هر طرح دیگری ممکن است نقاط ضعفی داشته باشد که دست اندرکاران اجرای این طرح با آغوش باز از هر نقد سازنده‌ای استقبال می کند.
معاون اول رییس جمهور هفته سلامت را فرصتی برای مسئولین بخش بهداشت و درمان کشور دانست تا اقدامات انجام شده، کارهای بزرگ و مشکلات این بخش را با مردم در میان بگذارند و دستگاه های مختلفی که در این زمینه مسئولیت دارند را به همکاری دعوت کنند.
دکتر جهانگیری افزود: هرچه مسائل جامعه پیچیده تر می شود و بیشتر به سمت توسعه حرکت می کنیم، با مسائل تازه تری در حوزه سلامت و محیط زیست روبرو می شویم که یافتن راهکار برای حل این مسائل نیازمند کار جدی، برنامه ریزی دقیق و همراهی مردم است.
معاون اول رییس جمهور سلامت را یکی از مهمترین نیازهای اساسی آحاد مردم در جوامع بشری دانست و گفت: این موضوع در جامعه ما به دلیل تاکیدات دینی و هم به دلیل ضرورت‌های ملی باید به طور ویژه مورد توجه باشد.
دکتر جهانگیری همچنین از سلامت بعنوان زیربنای هر فعالیت اقتصادی و اجتماعی یاد کرد و گفت: تنها در یک جامعه سالم است که مردم می توانند در فعالیت های اجتماعی و اقتصادی مشارکت فعال داشته باشند.
معاون اول رییس جمهور با تاکید براینکه سلامت باید یکی از اولویت ها و برنامه های اصلی دولت ها باشد خاطرنشان کرد: امروز مؤلفه های فراوانی در کشورها و جوامع بین المللی مطرح است تا مشخص شود یک دولت و ملت تا چه میزان از حکمرانی خوب برخوردارند و دراین میان مساله سلامت شهروندان یکی از مؤلفه هایی است که در این زمینه تاثیر گذار است و باید مورد توجه دولت ها باشد.
دکتر جهانگیری ادامه داد: مسأله سلامت از اصلی ترین مؤلفه‌های توسعه پایدار و همه جانبه است و از آنجا که دکتر روحانی و دولت بر توسعه همه جانبه کشور تمرکز کرده اند، از ابتدای آغاز بکار دولت به مسأله سلامت و درمان که در آن زمان نگران کننده بود، اولویت ویژه ای دادند.
معاون اول رییس جمهور در ادامه با بیان اینکه مؤلفه های متعددی نظیر حمل ونقل، تغذیه، مسائل زیست محیطی و محیط کار در مسأله سلامت تاثیرگذار هستند، بر لزوم توجه به تک تک این مؤلفه ها تاکید کرد و گفت: وقتی هر یک از مؤلفه های تاثیر گذار در سلامت در حوزه مسئولیت یکی از دستگاه اجرایی است، این بدان معناست که برنامه جامع سلامت زمانی کامل خواهد بود که هم به تمامی این مؤلفه ها توجه داشته باشیم و هم تمامی دستگاه های مرتبط، به موضوع سلامت به عنوان یک اولویت ویژه نگاه کنند.
دکتر جهانگیری تصریح کرد: همه دستگاه های اجرایی مکلف شده اند با طرح تحول نظام سلامت همکاری داشته باشند و در این زمینه برنامه ریزی لازم را انجام دهند تا بتوانیم در برنامه جامع سلامت به توفیقات مطلوب دست پیدا کنیم.
وی با اشاره به سپری شدن یک سال از اجرای طرح تحول سلامت، به ارزیابی های وزارت بهداشت در خصوص نحوه اجرای این طرح اشاره و خاطرنشان کرد:‌ گزارشات متعددی از سوی وزارت بهداشت، دستگاه های نظارتی و استان های مختلف در این خصوص به دولت ارسال شده و ارزیابی ها نشان می دهد که بخش قابل توجهی از اهداف این طرح محقق گردیده است.
دکتر جهانگیری در ادامه به برخی اهداف طرح تحول نظام سلامت اشاره کرد و گفت: یکی از مهمترین اهداف این طرح کاهش هزینه های درمان در بیمارستان های دولتی بود که امروز شاهد آن هستیم که هزینه های درمان در شهرها به 6 درصد و در روستاها به 3 درصد رسیده است و دیگر در این زمینه با مشکلات و بحران های گذشته روبرو نیستیم.
دکتر جهانگیری همچنین یکی از آرزوهای دیرین مسئولین بلند پایه کشور را موضوع قرار گرفتن همه مردم تحت پوشش بیمه ها عنوان کرد و افزود: خوشبختانه با اجرای طرح تحول نظام سلامت، در مدت کوتاهی 8 میلیون نفر تحت پوشش بیمه قرار گرفتند و امروز تقریباً می توان ادعا کرد که کسی در کشور وجود ندارد که تحت پوشش بیمه نباشد و اگر هم کسانی پیدا شوند می توانند تحت این گونه پوشش ها قرار گیرند.
معاون اول رییس جمهور در ادامه یکی دیگر از مشکلات حوزه بهداشت و درمان در سالهای گذشته را عدم تامین تجهیزات لازم در داخل بیمارستان ها برای بیماران بستری خواند و اظهار داشت: در سالهای قبل همراهان بیمار برای تهیه تجهیزات لازم به خارج از بیمارستان ارجاع داده می شدند که امروز با اجرای طرح تحول سلامت اکثر تجهیزات مورد نیاز در داخل بیمارستان ها تامین می شود.
دکتر جهانگیری از حضور پزشکان در مناطق محروم و نیز اصلاح و ساماندهی وضع بیمارستان ها بعنوان یکی دیگر از دستاوردهای طرح تحول نظام سلامت یاد کرد و گفت: برخی بیمارستان ها در گذشته وضع بسیار بدی داشتند اما امروز انصافاً تغییرات چشمگیری در مراکز درمانی انجام شده است.
معاون اول رییس جمهور با بیان اینکه طرح تحول نظام سلامت برای خدمت به مردم اجرا شده گفت: امروز شاهد رضایتمندی بسیار خوبی در میان مردم نسبت به خدمات سلامت هستیم و بی تردید هیچ موضوعی برای مجریان این طرح به اندازه رضایت مردم خوشایند نیست.
وی با اشاره به بازدید خود از یک بیمارستان در یکی از استان ها در سال گذشته تصریح کرد: در آن بازدید بسیاری از بیماران و همراهان آنها نسبت به هزینه ها و نحوه رسیدگی‌ها گلایه و شکایت داشتند اما امسال که مجدداً از همان بیمارستان بازدید کردم تقریباً می‌توان گفتن که گله و شکایتی مشاهده نشد.
دکتر جهانگیری تصریح کرد: عملکرد ما باید به گونه ای باشد که رضایتمندی مردم از خدمات بهداشتی و سلامت به طور دائمی باشد و مردم بدانند که این کارها بصورت مقطعی نیست بلکه جهت‌گیری کلی در نظام بهبود خدمات درمانی است و می خواهیم شرایط طوری باشد که به تعبیر مقام معظم رهبری مردم به جز رنج بیماری دغدغه دیگری نسبت به هزینه ها و نحوه رسیدگی نداشته باشند.
معاون اول رییس جمهور یکی از مسائل و دغدغه های اجرا و استمرار طرح تحول نظام سلامت را تامین منابع مالی مورد نیاز دانست و با بیان اینکه دولت در حد توان منابع لازم برای اجرای این طرح را تامین می کند، بر لزوم کنترل و نظارت بر هزینه ها و جلوگیری از هزینه های غیرضروری در بخش سلامت و درمان تاکید کرد.
وی همچنین بر لزوم نقش آفرینی و حضور بیشتر بخش خصوصی در عرصه سلامت تاکید و خاطرنشان کرد: نباید تصور شود که چون دولت هزینه های طرح تحول سلامت را تامین می کند، نیازی به حضور بخش خصوصی نیست بلکه باید زمینه سازی برای فعالیت بیشتر بخش خصوصی در این عرصه انجام شود.
وی در بخش پایانی سخنان خود یکی از مشکلات کشور را عدم توازن در مناطق مختلف برشمرد و گفت: این عدم توازن در بخش بهداشت و درمان نیز وجود دارد و لازم است اجرای طرح های سلامت در تمام نقاط کشور و به شکل عادلانه اجرا شود.
گفتنی است در این مراسم با حضور معاون اول رییس جمهور از برخی خیرین، فعالان عرصه سلامت و خانواده های برخی فعالان و تلاشگران عرصه سلامت که حین انجام وظیفه جان خود را از دست داده اند، تقدیر شد.

شناسه خبر: 86575

- دیدارهای داخلی

- معاون اول

اخبار مرتبط

گالری مرتبط

فیلم مرتبطاخبار برگزیده