پس از سفر دو روزه به اندونزی؛

رییس جمهوری به تهران بازگشت

رییس جمهوری با تاکید بر اهمیت همکاریهای جنوب - جنوب و کشورهای آسیایی و آفریقایی در شرایطی کنونی جهانی، تصریح کرد: همکاریهای کشورهای این دو قاره دربرابر یکجانبه گرایی ، اقدامی بسیار با اهمیت و بزرگ در عرصه جهانی است.

شناسه خبر: 86512 -

جمعه 4 ارديبهشت 1394 - 07:54

حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی که در بازگشت از اندونزی و در فرودگاه مهرآباد با خبرنگاران صحبت می کرد، افزود: قرن کنونی ، قرن آسیا نام گرفته و روز به روز پیشرفت و توسعه در آسیا بیشتر می شود و در افریقا نیز این حرکت توسعه، رو به جلو است.
رییس جمهوری در تشریح دستاوردهای اجلاس سران آسیا و آفریقا در جاکارتا ، گفت: در این اجلاس که به مناسبت شصتمین سال برگزاری اجلاس باندونگ برگزار شد ، مقام های ارشد بیش از یکصد کشور جهان شرکت داشتند و موضوعات مختلف از جمله راههای گسترش همکاری های اقتصادی میان کشورهای این دو قاره مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.
دکتر روحانی افزود: با توجه به وضعیت کنونی منطقه و جهان، موضوع مبارزه با تروریسم بر همه مباحث تقریبا سایه افکنده بود و وضعیت کشورهایی که با این معضل مواجه اند همانند سوریه و عراق و معضلاتی که مردم یمن با آن مواجه هستند ، مورد بحث قرار گرفت.
رییس جمهوری در ادامه به دیدارهای حاشیه ای که در جریان این اجلاس دو روزه انجام شد ، اشاره کرد و گفت: در حاشیه این اجلاس با روسای جمهوری چین ، ویتنام ، اندونزی و نخست وزیران ژاپن و بنگلادش ملاقات هایی داشتیم . همه آنان خواهان گسترش و توسعه روابط با ایران بودند و با تبریک به خاطر مقاومت ملت ایران ، اشاره داشتند در مسیر مذاکرات با 1+5 در قدم های نهایی هستید .
دکتر روحانی با تاکید بر اینکه همکاریهای اقتصادی ایران و چین در سال جاری حرکت رو به جلویی را طی خواهد کرد، اظهارداشت: مذاکرات با رییس جمهوری چین در خصوص موضوعات گسترده تری از جمله مذاکرات هسته ای ، پروژه های اقتصادی و توسعه روابط اقتصادی تهران - پکن و مسایل منطقه ای بود.
رییس جمهوری همچنین به نشست خود با علما ، اساتید و فرهیختگان اندونزی اشاره کرد و گفت: در این نشست ، راجع به شرایط منطقه و نظرات ایران اسلامی در خصوص وحدت اسلام و مبارزه با تروریسم صحبت شد.

شناسه خبر: 86512

- سفرهای خارجی

- دولت یادهم و دوازدهم

گالری مرتبط

فیلم مرتبطاخبار برگزیده