دکتر روحانی در جمع علما، بزرگان، فرهیختگان و دانشگاهیان اندونزی:

وحدت دنیای اسلام بزرگترین رسالت مسلمانان است/ حفظ حیات انسانها، دفاع از عزت دنیای اسلام و توسعه، سه اولویت مهم برای مسلمانان/ باید صدای واحد ما مقابله با خشونت، افراطی‌گری و ترور باشد

رییس‌ جمهوری حفظ حیات و امنیت انسان‌ها، دفاع از عزت دنیای اسلام و امت اسلام و توسعه را سه اولویت و وظیفه مهم همه مسلمانان در جهان دانست.

شناسه خبر: 86505 -

پنجشنبه 3 ارديبهشت 1394 - 18:09

حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی روز پنج شنبه در جمع علما، بزرگان، فرهیختگان و دانشگاهیان اندونزی گفت: همه مسلمانان باید سکوت خود را در برابر گروه‌های تروریستی که بزرگترین ضربه را به اسلام وارد کردند، بشکنند. باید صدا و فریاد واحد ما مقابله با خشونت، افراطی‌گری و ترور باشد.
رییس جمهوری وحدت دنیای اسلام را به عنوان بزرگترین رسالت و وظیفه مورد تأکید قرار داد و اظهار داشت: اسلام دین اعتدال، منطق و عقلانیت است و وظیفه همه مسلمانان تشریح اسلام واقعی برای جهانیان می‌باشد.
دکتر روحانی با بیان اینکه امروز مهم‌ترین مسأله حفظ اسلام است، گفت: امروز در دنیای اسلام، ‌دشمنان و ناآگاهان و کسانی که در غفلت قرار گرفته‌اند، اصل و اصول اساسی دین را فراموش کرده‌اند، لذا مشاهده می‌کنیم که دنیای اسلام دچار تفرقه شده است.
دکتر روحانی در ادامه با تشریح مهم‌ترین رسالت و وظیفه مسلمانان در دنیای امروز، حفظ جان و حیات انسان‌ها را مورد تأکید قرار داد و گفت: نباید اجازه داد تا انسان‌های بی‌گناه کشته شوند و دین اسلام هم به این موضوع توجه کرده و کشته شدن یک انسان بی‌گناه را از لحاظ حقوق انسانی هم‌وزن کل انسانیت بیان کرده است.
رییس جمهوری افزود: ندای مظلوم برای ما مسلمانان مهم است و اگر هر انسان مظلوم و بی‌گناهی طلب استمداد می‌کند، باید به کمک وی شتافت و فرقی نمی‌کند که آن فرد مظلوم و بی‌گناه، مسلمان باشد یا غیرمسلمان.
دکتر روحانی تصریح کرد: اولویت اول مسلمانان ، حفظ حیات انسان‌ها و امنیت در سراسر جهان است و همه دولت‌ها و علما و فرهیختگان باید به این موضوع توجه کنند، مسلمان‌ها باید در امنیت انسان‌ها پیشتاز باشند و چگونه قابل تحمل است که انسان‌های بی‌گناهی در یمن، سوریه، عراق، لیبی و یا در سایر نقاط جهان کشته شوند و در مقابل آن سکوت کرد؟
رییس جمهوری افزود: ما مسلمانان به عنوان وظیفه دینی برای حیات انسان‌ها ارزش قایل هستیم، بنابراین هر انسان بی‌گناهی که کشته می‌شود، فارغ از هر ملیت و مذهبی که دارد از نظر ما محکوم است.
دکتر روحانی عزت دنیای اسلام و مسلمانان را اولویت دیگر مسلمانان در جهان امروز دانست و اظهار داشت: همه مسلمانان و کسانی که در مسیر پیامبر حرکت می‌کنند، باید احساس سربلندی و عزت کنند.
رییس جمهوری گفت: امروز عده‌ای در دنیای اسلام، عزت مسلمانان را پایمال کرده‌ و به نام جهاد و دین، شمشیر بر رخ پیامبر اسلام(ص) کشیده اند و عزت مسلمانان را در جهان مخدوش کرده اند. این عده با اقدامات خود بسیاری از جوانان و مردم جهان را نسبت به عظمت اسلام دچار تردید کرده و در دنیا، اسلام‌هراسی بوجود آورده‌اند لذا در شرایط کنونی همه وظیفه داریم که در برابر این حادثه غم‌بار احساس مسئولیت کنیم.
دکتر روحانی در ادامه با بیان اینکه اسلام با دعوت به منطق و رحمانیت در دنیا گسترش یافته است، اظهار داشت: کسانی که به نام شرق‌شناس یا اسلام‌شناس به دروغ گفته‌اند که اسلام دین شمشیر است و با شمشیر اشاعه پیدا کرده است، باید از آنها پرسید که آیا اسلام با شمشیر در اندونزی گسترش یافته است و اصولاً شرق آسیا با زور شمشیر اسلام را پذیرفته است؟
رییس جمهوری تصریح کرد: اسلام دین شمشیر نیست بلکه دین منطق، رحمانیت، عطوفت و همزیستی با دیگران است و هرگز خود را به کسی تحمیل نمی‌کند.
دکتر روحانی گفت: قبلاً عده‌ای به دروغ در کتاب‌ها اسلام را دین خشونت معرفی می‌کردند و امروز گروهک‌های تروریستی را پرورش داده‌اند تا در عمل به مردم جهان بگویند که اسلام دین خشونت است.
رییس جمهوری تأکید کرد: امروز باید در برابر گروه‌هایی که بزرگترین ضربه را به حیثیت اسلام و قرآن وارد می‌کنند، سکوت را شکسته و صدای واحد ما، مقابله با خشونت، افراطی‌گری و ترور باشد.
دکتر روحانی توسعه و پیشرفت دنیای اسلام را به عنوان سومین اولویت مسلمانان مورد تأکید قرار داد و اظهار داشت: اسلام دین تمدن، علم و طهارت ظاهر و باطن است و همواره مردم را به علم، دانش و اخلاق دعوت کرده است.
رییس‌ جمهوری با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران هزینه زیادی برای توسعه و پیشرفت علمی پرداخت کرده است، گفت: اگر ملت ایران را تحریم کرده‌اند، بخاطر پیشرفت‌های علمی است، آنها می‌خواهند یکسری فناوری‌ها صرفاً در اختیار خودشان باشد چرا که سلطه آنها بر جهان سلطه نظامی، اقتصادی و علمی است و باید سلطه‌ها را شکست و علم و دانش از آن همه ملت‌هاست.
دکتر روحانی افزود: زمانی که علم در دست مسلمانان بود، آموزش و یاددادن علم را زکات علم می‌دانستیم و آن را بدون منت در اختیار آنان قرار دادیم در حالی که امروز همان‌ها، تلاش می‌کنند، مانع پیشرفت علمی مسلمانان شوند.
رییس‌ جمهوری تصریح کرد: مسلمانان تا زمانی که رشد علمی و اقتصادی پیدا نکنند، نمی‌توانند از توطئه‌های معاندان اسلام و کسانی که به جهان اسلام ظلم روا داشته‌اند، نجات پیدا کنند.
دکتر روحانی گفت: توسعه و رشد و فناوری حق هم انسان‌ها از جمله مسلمانان است و همه باید در این زمینه دست به دست هم داده و همدیگر را یاری کنیم.
رییس جمهوری تأکید کرد: امروز رسالت و وظیفه بزرگی در برابر فرزندان و نسل‌های آینده خود داریم و نباید بگذاریم جوانان ما نسبت به اسلام و میراث بزرگ پیامبر عزیز اسلام(ص) دچار تردید شوند و دیگران با حربه تردید و خشونت، موجب اسلام‌هراسی در جهان شوند و امروز روزی است که همه باید دست به دست هم به یاری دین خدا برخیزند.
دکتر روحانی گفت: دین اسلام دین برادری و اخوت است و بایستی در کلام و عمل، اعتدال را مورد توجه قرار دهیم و همچنان که دین ما تاکید کرده ،باید سخن ما در دنیا، دارای استحکام عقلی و منطقی باشد.
رییس جمهوری گفت: امروز باید صاحبنظران و اندیشمندان همه کشورهای اسلامی از جمله ایران و اندونزی در صف واحد قرار گرفته و در برابر هجمه‌هایی که به اسلام وارد می‌شود از آن صیانت کنند.
دکتر روحانی اظهار داشت: اسلام اندونزی، اسلام اعتدالی و رحمانی است همانگونه که در جمهوری اسلامی ایران نیز شیعه و سنی و پیروان سایر ادیان الهی با همزیستی مسالمت‌آمیز در کنار هم زندگی می‌کنند و امروز همه باید دست به دست هم داده و اسلام رحمانی و مهربانی را به جهانیان معرفی کنیم .

شناسه خبر: 86505

- سفرهای خارجی

- دولت یادهم و دوازدهم

فیلم مرتبطاخبار برگزیده