متن سخنان رییس جمهوری در مراسم روز ملی فناوری هسته ای ایران

رییس جمهوری روز پنجشنبه در مراسم روز ملی فناوری هسته ای ایران تاکید کرد که تهران هیچ توافقی را امضا نمی کند مگر اینکه تمام تحریمهای اقتصادی در همان روز، لغو شوند.

شناسه خبر: 85971 -

پنجشنبه 20 فروردين 1394 - 13:06

متن سخنان حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی به این شرح است:
بسم الله الرحمن الرحیم
الحمدلله رب العالمین و صلی الله علی سیدنا و نبینا محمد و آله الطاهرین و صحبه المنتجبین
السلام علیک یا فاطمه یا بنت رسول‌الله یا سیده النساء العالمین من الاولین و الاخرین

روز بسیار مبارکی برای ملت بزرگ ایران در مسیر توسعه، علم، دانش و پیشرفت است. البته امسال روز فناوری هسته‌ای با ایام ولادت بانوی بزرگ اسلام حضرت صدیقه کبری(س) و همچنین ولادت بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران امام راحل مقارن و همراه شده است.
جمهوری اسلامی ایران در مسیر توسعه کشور هر کجا که با همت جوانان، دانشمندان و با ایثار و فداکاری شبانه‌روزی آنان اراده و تصمیمی را گرفت، بحمدالله به نتیجه رسید و قدرت‌های دنیا موافق یا مخالف بودند، تأثیری در اراده این ملت نداشت.
یک مثالی می خواهم بزنم. ما در زمان جنگ در سیستم پدافندی موشکی زمین به هوا در لامپ قدرت دچار مشکل شدیم معمولاً لامپ‌های قدرت اینطور گفته می‌شد که قابل احیای مجدد نیستند و باید کنار گذاشته شوند و یک لامپ نو بخریم و سیستم آمریکایی بود. در بازار سیاه هم کسی حاضر نشد که این لامپ را به ما بفروشد. یکی از کشورهای منطقه هم که مشابه آن سیستم را داشت و تصمیم گرفت تعدادی از آن لامپ ها را به ما بدهد، از فروش آن محصول به ایران منع شد. ما عده‌ای از دانشمندان این رشته را که اتفاقاً عده‌‌ ای از آنان در همین سازمان انرژی اتمی فعالیت می‌کردند، دعوت کرده و داستان را برایشان توضیح دادیم. این دانشمندان گفتند که ما قادر هستیم این لامپ را احیاء کنیم. 3 الی 4 ماه وقت و یک کارگاه با این تجهیزات می‌خواهیم. این کارگاه را ظرف یک هفته بوجود آوردیم و همه این دانشمندان آمدند و به ما گفتند در کنار این سوله بزرگ یک محل استراحت هم ایجاد کنید ، ما از اینجا به خانه نخواهیم رفت تا لامپ قدرت را احیاء و از آسمان ایرانمان و از فضای کشورمان دفاع کنیم.
به نظر می‌آمد این کار در ظاهر شدنی نباشد. هیچ یک از آنها به خانه نرفتند. شبانه روز ماندند، در کمتر از سه ماه اولین لامپ قدرت احیاء شد و ما به داخل سیستم بردیم و دیدیم درست است. البته با آن لامپ قدرت نو یک مقدار کمی متفاوت بود اما در عین حال ما می‌توانستیم سیستم را برای دفاع از کشور آماده نگاه داریم. آن دانشمندی که این کار را انجام داد، ما هر چه به او پیشنهاد دادیم قبول نکرد خانه،‌ماشین قبول نکرد و گفت من این کارم را با هیچ چیز معامله نمی کنم و فقط یک چیز می خواهم که به زیارت امام بروم و این کار شد و به خدمت امام رفت، امام پیشانی‌شان را بوسید. وقتی آمد گفت من این بوسه را با دنیا عوض نمی‌کنم.
ملت ما و دانشمندان ما از آغاز، این مسیر را انتخاب کردند. آن روزی که ما به دنیا گفتیم ما غنی‌سازی و فناوری غنی‌سازی را برای سوخت می‌خواهیم، اگر می‌آمدند این فناوری را به ما می‌دادند، شاید هیچ بحثی نبود منتها گفتند اولا ما این فناوری‌ را نمی‌دهیم تا اینجا هم مهم نبود اما حرف دوم آنان مهم بود که می گفتند ما نمی‌گذاریم شما در ایران به غنی‌سازی برسید، این حرف دوم حرفی بود که ملت ما زیر بار آن نرفت. امروز هم در هر فناوری برای توسعه، دنیا اگر بیاید بگوید برخلاف مقررات بین المللی با منطق زور در برابر ملت ایران می ایستم ، تردید ندارم که تمام قدرت‌های جهان در برابر ملت ایران شکست خواهند خورد. هیچ شک ندارم به همان دلیل که تمام قدرت‌های دنیا پشت سر صدام ایستادند تا ملت ایران را شکست بدهند و موفق نشدند.
شرق و غرب عالم به عفلقیان و صدامیان کمک کردند و ما دست تنها بودیم. انواع هواپیماها و موشک‌ها و سلاح‌های شیمیایی که ممنوع بود، تانک‌ها و موشک زمین به زمین برد بلند، همه را به صدام دادند اما یک چیز را از ما نتوانستند بگیرند و آن اراده ، انگیزه و ایمان ملت ایران برای ایستادگی و مقاومت و ما نه در برابر عراق که در برابر همه حامیان عراق پیروز شدیم. نگذاشتیم یک میلیمتر مربع از خاک این سرزمین در اشغال، اشغالگران قرار بگیرد.
در این فناوری هم، دنیا اراده اش البته منظور از دنیا قدرتمندان و چند کشور زورمند و قدرتمند دنیا است والا اکثریت قاطع کشورهای دنیا با ایران، فکر ایران و فناوری صلح آمیز ایران همراه بودند و دهها بار در مجامع بین المللی این را اذعان کردند. در غیر متعهدها در مجامع دیگر ولی خوب یک تعداد زورمند و قدرتمندی که که فکر می‌کنند اراده آنها و منطق زور آنها باید بر دنیا حکومت کند، تلاش کردند تا ملت ایران را در برابر خواست خودشان تسلیم کنند. آنچه در این مذاکرات هسته‌ای به دست آمده این نیست که بیانیه‌ای منتشر شده، آنچه در این مذاکرات در طول 15-16 ماه گذشته با تلاش پیگیر به دست آمده، همان است که رییس جمهور آمریکا در همین روزها به صراحت گفت که به این نتیجه رسیدیم ملت ایران در برابر فشار،‌تحریم و زور تسلیم نمی‌شود.
پیروزی ما این است، پیروزی ما آن است که بزرگترین قدرت نظامی و اقتصادی دنیا یعنی آمریکا و رییس‌ جمهور این کشور این واقعیت را مورد اذعان قرار می‌دهد. این یعنی ملتی که در راه خودش و در مسیر خودش پیروز شده، رییس‌ جمهور آمریکا اعلام و اعتراف کرد، نظام ایران قابل سرنگونی نیست، ماهیت نظام ایران که نظام مردم‌سالار دینی است، قابل تغییر نیست.
ایران به عنوان یک کشور تأثیرگذار و مهم در منطقه مورد پذیرش همگان است، شما بالاتر از این می‌خواستید. این نکته به ما نشان می‌دهد که اگر ملتی ایستاد و مقاومت کرد که همین نکته را رییس‌ جمهور آمریکا اعتراف کرد که ملت ایران غرور ملی خودش را با همه توان حفظ خواهد کرد در برابر فشار، تسلیم نخواهد شد. ما در 8 سال دفاع مقدس این واقعیت را مبرهن کردیم.
امروز هم تقریباً حدود 14 سال است از سال 81 تا 94، ملت ما ایستادگی و مقاومت کرده است، امروز به اعتقاد من روزی است که دانشمندان هسته‌ای ما، یعنی اقتدار علمی، سرداران بزرگ خط دیپلماسی ما یعنی اقتدار سیاسی، اقتدار علمی و اقتدار سیاسی در کنار هم قرار گرفته است و شما امروز می‌بینید که این دو اقتدار، اقتدار ملی ما را آفریده است.
ما امروز به جهانیان این را می‌گوییم، ما می‌گوییم که مسیر اعتدال، منطق مذاکره، صلح، آرامش، کرامت انسان‌ها و ثبات این منطقه بر افراطی‌گری، منطق زور، خشونت و تحریم غلبه کرد و پیروز شد. این چیزی است که ما به عیان می‌بینیم.
دنیا امروز مسیر تکریم ملت ایران را شروع کرده است. مسیر تحریم، فشار و تهدید را قدم به قدم در حال کنار گذاشتن است. ما هیچگاه نمی‌خواهیم در این مذاکرات کسی را شکست بدهیم، اشتباه نشود ما دنبال شکست کسی نیستیم ما دنبال باخت کسی در این مذاکرات نیستیم، ما دنبال احقاق حقوق خودمان و دنبال مذاکراتی هستیم که برد-برد باشد، هم به نفع ما باشد و هم به نفع جهان و منطقه. ما نمی خواهیم به دنیا بگوییم ما در یک مذاکراتی قدم گذاشته‌ایم که پیروز این مذاکرات هستیم و طرف مقابل ما شکست خورده است. ما می‌دانیم در دنیایی قرار گرفته‌ایم که مذاکرات برد – باخت استمرار نخواهد داشت و باقی نمی‌ماند آن مذاکراتی باقی می ماند که برد – برد باشد.
1+5 می گوید ما در این مذاکرات کاری کرده ایم و خواهیم کرد که ایران سلاح اتمی نسازد. ایران از روز اول دنبال سلاح اتمی نبوده، امروز نیست و فردا هم نخواهد بود. اگر ما دنبال سلاح کشتار جمعی بودیم و چنین خواستی داشتیم ساخت سلاح شیمیایی که به مراتب آسان‌تر از سلاح اتمی است. ما که قربانی سلاح شیمیایی بودیم، علیه ما سلاح شیمیایی استفاده کردند نه در میدان جنگ که در شهر سردشت علیه مردم ما استفاده کردند اما ما مقابله به مثل نکردیم، دنبال سلاح شیمیایی و ساخت آن نرفتیم بلکه به معاهده و کنفوانسیون منع سلاح شیمیایی پیوستیم، پس این ملت دنبال سلاح کشتار جمعی نبوده،‌نیست و نخواهد بود.
بالاترین دلیل ما علاوه بر معاهدات بین المللی و عملکرد و گزارش آژانس بعد از 14 سال بازرسی‌های مستمر و علاوه بر همه اینها فتوای رهبر معظم انقلاب است که رییس‌ جمهور آمریکا هم به این فتوا استناد می‌کند. این فتوا نشان می‌دهد این مردم از لحاظ دینی، اعتقادی، اخلاقی و مذهبی دنبال این سلاح نیست و نخواهد بود. اگرشما در 1+5 می گویید به این خاطر به پیروزی رسیده اید که ایران به دنبال سلاح اتمی نخواهد رفت، معتقدم شما پیروز شدید و پیروز بودید، قبل از آنکه بدانید، پیروز بودید. ما دنبال سلاح نبودیم و نخواهیم بود.
اما اگر در گذشته دنبال این بودید که ملت ایران را از اراده‌ و از توسعه و اقتدار علمی بازدارید، دیدید که نتوانستید ، نخواهید توانست و تا ابد هم نخواهید توانست. ملت ما در مسیر توسعه علمی راه خود را ادامه خواهد داد همانطور که مذاکره کنندگان توانمند، شجاع و غیور ما در صدها جلسه به صراحت گفتند ما دست از فناوری صلح‌آمیز هسته ای برنمی‌داریم.
نطنز ما به فعالیت خودش ادامه خواهد داد و غنی سازی در نطنز ادامه خواهد یافت. بیش از هزار سانتیریفیوژ در فردو مستقر بوده و مستقر باقی خواهد ماند. ما در اراک یک رآکتور آب سنگین برای تولید دارو و مصارف پزشکی خواهیم داشت و تحقیق و توسعه را بر مبنای توانمندی علمی دانشمندان و طبق اهداف ملی خودمان ادامه خواهیم داد. ما هیچ توافقی را امضاء نخواهیم کرد مگر آنکه در اولین روز اجرای توافق، تمامی تحریم‌های اقتصادی همان روز لغو شود.
ما به حول و قوه الهی در مسیری که ملت تعیین کردند و خواست ملی ماست و در چارچوب رهنمودهای مقام معظم رهبری، تلاش کرده و تلاش می‌کنیم. ما مدعی نیستیم که در این راه دولت پیروز میدان است یا پیروز میدان خواهد بود، این ملت و رهبر و اراده ملت ایران است که پیروز میدان بوده و پیروز میدان خواهد بود. البته دولت و ازجمله تیم مذاکره کننده به عنوان خادم، شخصیت‌ها و چهره‌هایی که خود را از طرف مردم مأمور می‌دانند و مجری ماموریت ملت ایران هستند آنها هم تلاش خودشان را انجام دادند و انجام خواهند داد و ملت ما هیچگاه سربازان فداکار و خادمان خود را فراموش نمی کند و تقدیر و تشکر خودش را با بزرگواری نثار خادمانش می کند و امروز هم این چنین خواهد بود.
ما این مسیر را تا موفقیت نهایی که امروز در لوزان یک گام بزرگ به پیش برداشته شده، گام های بعدی هم به حول و قوه الهی برداشته خواهد شد .همه مذاکره‌کنندگان توانمند و شجاع از وزارت خارجه از سازمان انرژی اتمی، حقوقدانان، ‌اقتصاددانان، همه آنهایی که همراه هستند و کمک می‌کنند و همه آنهایی که این مسیر را تا امروز هموار کردند، از مجلس شورای اسلامی، قوه قضائیه، همه نیروها و همه قدرت‌ها، نیروهای مسلح ما که باعث اقتدار این کشور و اقتدار دولت هستند همه ما منسجم، آن هم در سال همدلی و همزبانی بوده‌ایم و منسجم خواهیم بود .
کار زیادی در پیش داریم. امروز ما درود می‌فرستیم به روان همه شهدا و شهدای هسته‌ای و تجلیل می‌کنیم از تلاش همه اندیشمندان و دانشمندان ما در سازمان انرژی اتمی، در دانشگاه‌ها و در سراسر کشور امروز این نمونه مجتمع سوخت نشان آن است که ما راه علمی خود را ادامه خواهیم داد. همه دستاوردهای امروز که بیشتر آن اتفاقا در زمینه پزشکی، درمان و تشخیص برای بیماران است، در زمینه صنعت و رشد توسعه است، نشان می‌دهد که اندیشمندان و دانشمندان بزرگ ما با شجاعت راه یارانشان را که جانشان را فدا کردند ، ادامه می دهند.
شما برخی از قدرت‌هایی که مدعی انسانیت هستید، چرا دانشمندان ما را کشتید.چرا اینها کشته شدند ، چرا خون‌های اینها را ریختید ، چرا ملت ما را تحریم کردید، چرا دارو و گندم، پول و گردش مالی را بر این مردم تحریم کردید. شما کار غیر انسانی کردید و مسیرتان مسیر ناصحیح بود. فکر کردید با تحریم غیرقانونی و غلط و فشار می‌توانید یک ملت بزرگ، غیور، شجاع، تاریخ‌ساز و مسلمان و فرهنگ ساز را تسلیم کنید .چه اشتباه بزرگی.
اگر می خواهید با این ملت کار کنید، دست دوستی ما به سمت شما دراز است. تمام کشورهایی که می خواهند در چارچوب قانونی و احترام و منافع مشترک با ایران اسلامی کار کنند، ما هم حاضریم با آنها کار کنیم ما تفاهم هسته‌ای را اولین گام در مسیر تعامل سازنده با جهان می‌دانیم هدف ما تعامل سازنده است این تعامل سازنده به نفع همه خواهد بود به نفع شرق و غرب و منطقه خواهد بود.
کشورهای منطقه بیایید برادری و به ملت ها احترام کنید. با بمباران ملتی تسلیم نمی‌ِشود. بچه‌های بی‌گناه را نکشید. با بمباران، یک ملت بزرگ مثل ملت یمن تسلیم نمی‌شود، بیایید همه به فکر پایان جنگ ، آتش بس و ارسال کمک های نوع دوستانه برای مردم مظلوم یمن باشیم. بیاییم فضایی آماده کنیم که یمنی با یمنی در میز مذاکره آینده تصمیم بگیرند. چرا به کشتار مردم می پردازید. شما کشور ضعیف را از لحاظ نظامی پیدا کردید که آن کشور از لحاظ اراده کشور بزرگی است. نمی‌دانید پایان کار چه خواهد بود این راه غلط است از این راه غلط برگردید شما در لبنان ، سوریه و عراق امتحان کردید، فهمیدید اشتباه کردید. نه دیر بلکه به زودی خواهید فهمید که در یمن هم اشتباه می‌کنید.مسیر درست، راه برادری و دوستی است. بیاییم صلح و ثبات در منطقه مستقر کنیم.
خشونت، افراط، آدم‌کشی و تروریزم راه ناصحیحی است که هر کس به کمک تروریست‌ها رفته در پایان ضرر کرده است. از سرنوشت صدام درس بیاموزید. اگر بمباران و اگر حملات شیمیایی و تجاوز جواب می‌داد، صدام جواب می‌گرفت. آن مسیر ناصحیح را ادامه ندهید و ما همه کشورهای منطقه را دعوت به دوستی، برادری، صلح و امنیت می‌کنیم و از همه می خواهیم دست از تجاوز بردارند و دست به هم بدهیم آتش بس در منطقه برقرار کنیم ،به مردم یمن کمک کنیم و بدانیم آینده یمن به دست مردم یمن خواهد بود نه کس دیگر.
کسی از آن طرف دنیا ادعا نکند که ما دلسوز منطقه هستیم، شما راست نمی گویید، اگر دلسوز منطقه هستید، چرا متجاوزین را تشویق کرده اید و می‌کنید. اگر دلسوز منطقه هستید، منطقه راه صحیح و درستی دارد و قرن‌ها آن راه را ادامه داده است. در منطقه قرن ها زندگی کردیم شیعه و سنی و مذاهب مختلف و اقوام مختلف با هم زندگی کردند برادرانه و دوستانه. شما آمدید تحریک می‌کنید. دنبال چه هستید اگر دنبال منافع خودتان هم هستید این راه اشتباه است. اگر می‌خواهید کالای خودتان را در منطقه بفروشید باز هم این راه اشتباه است. مسیر اعتدال و تعامل سازنده را در پیش بگیرید. به ملت‌ها احترام کنید و بدانید سرنوشت ملت‌ها در اختیار ملت‌ها خواهد بود.
من یکبار دیگر از همه اندیشمندان و دانشمندان هسته‌ای و از همه آنهایی که در سراسر کشور برای توسعه کشور کار و تلاش می‌کنند، از همه مذاکره‌کننده شجاع و با تدبیر تشکر و سپاسگزاری می‌کنم.
به ملت بزرگ ایران وعده و قول می‌دهم که دولت خدمتگزار برای خواست ملی آنها قدم به قدم به کمک، همت، و تلاش و هدایت‌های مقام معظم رهبری گام‌های بعدی را در پیش خواهد گرفت و پایان کار بی‌تردید موفقیت ملت ایران خواهد بود.
السلام علیکم و رحمه الله و برکاته

شناسه خبر: 85971

- دیدارهای داخلی

- سخنراني ها

- متن کامل سخنرانی

- دولت یادهم و دوازدهم

فیلم مرتبطاخبار برگزیده