تاکید دکتر جهانگیری بر ضرورت حاکم شدن دانش بر واحدهای تولیدی

معاون اول رییس جمهور با تاکید براینکه هم در بخش کشاورزی و هم در بخش صنعت، تولیدی ماندگار است که اقتصادی و رقابتی باشد، گفت: باید دانش و مدیریت بر واحدهای تولیدی حاکم شود و همه بنگاه‌های تولیدی به این نتیجه برسند که از طریق علم و دانش بهتر می‌توانند واحدهای خود را اداره کنند.

شناسه خبر: 85796 -

دوشنبه 10 فروردين 1394 - 16:10

دکتر اسحاق جهانگیری ظهر امروز(دوشنبه) در مراسم بازدید از پروژه های کشاورزی و صنعتی حوزه روستایی شهرستانهای دماوند و فیروزکوه که در دانشگاه آزاد اسلامی واحد دماوند برگزار شد، با تبریک سال نو به همه ملت ایران، ابراز امیدواری کرد سالی خوب و سرشار از موفقیت در انتظار مردم ایران باشد.
معاون اول رییس جمهور سال 94 را سالی پراهمیت برای کشور عنوان کرد و با اشاره به نامگذاری سال جدید از سوی رهبر معظم انقلاب با عنوان "دولت و ملت، همدلی و همزبانی" خاطرنشان کرد: این شعار رمز و راز پیشرفت و توسعه یک جامعه ، دولت و ملت است.
وی اضافه کرد: همه کشورها در مسیر توسعه با موانع مختلفی روبرو هستند که برای حل این موانع نیازمند تدابیر ویژه هستند که این تدابیر زمانی به نتایج موفق خواهد رسید که دولت و ملت یک حرف و یک مسیر را دنبال کنند.
دکتر جهانگیری ادامه داد: امروز ملت ایران مسیر توسعه و پیشرفت را انتخاب کرده و مقام معظم رهبری نیز فرمودند که این دهه که در نیمه آن هستیم دهه پیشرفت و توسعه می‌باشد.
معاون اول رییس جمهور خاطر نشان کرد: ایران با توجه به سابقه تاریخی، منابع طبیعی سرشار و نیروی انسانی قوی و مصمم می‌تواند راه پیشرفت و توسعه را به خوبی طی کند.
وی با تاکید براینکه دولت تدبیر وامید مصمم است مسیر توسعه و پیشرفت را به صورت جدی دنبال کند، گفت: این دولت برخاسته از رای ملت است و خود رامتعهد می‌داند که در مسیر پیشرفت و حل مشکلات مردم گام بردارد.
دکتر جهانگیری ادامه داد: دولت در بخش سیاست خارجی از موضع عزت و قدرت از حقوق ملت ایران دفاع کرد و با گفتگو و تعامل نشان داد که می‌تواند در برابر بزرگترین قدرت‌های دنیا، حق و حقوق ملت ایران را تامین نماید.
معاون اول رییس جمهور اضافه کرد: امروز وزرای خارجه شش کشور مذاکره کننده بر این موضوع اذعان می‌کنند که ملت ایران حق دارد از دانش هسته‌ای برخوردار باشد.
وی اظهار امیدواری کرد مذاکرات هسته‌ای با نتایج مثبتی همراه باشد تا بتوانیم تحریم‌های ظالمانه ای را که بر ملت ایران فشار وارد کرده از پیش رو برداریم و مسیر توسعه هموار شود.
دکتر جهانگیری گفت:‌ آنچه از فضای ظاهر مذاکرات بر می‌آید این است که حتما می توانیم به توافق برسیم اما آنچه دولت از ابتدا مدنظر قرار داد، این بود که برای شرایطی که به توافق نرسیم هم برنامه‌ریزی کرده‌ایم و خود را برای آن شرایط نیز آماده ساخته‌ایم تا چگونه کشور را اداره کنیم.
معاون اول رییس جمهور در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه دولت تدبیر وامید از زمان آغاز بکار تمرکز خود را بر جلوگیری از شتاب تورم معطوف کرد ، افزود: برای بسیاری از اقتصاددانان باور کردنی نبود که دولت بتواند در یک سال میزان تورم را 20 واحد کاهش دهد؛ چرا که در اسفند 92 تورم 35 درصد بود و در اسفند 93 میزان تورم به 15 درصد رسید.
دکتر جهانگیری همچنین با تاکید براینکه رونق اقتصادی یکی از موضوعاتی است که بطور جدی در دستور کار دولت قرار دارد، افزود: همه باید مصمم شویم و دست در دست هم دهیم تا سال 94 را به سال رونق اقتصادی ایران تبدیل کنیم.
وی افزود: لازمه این امر از بین بردن موانع پیش روی تولید است و دولت برای این کار لایحه‌ای را به مجلس تقدیم کرده که امیدواریم هرچه زودتر به دولت بازگردانده شود زیرا با تکیه بر این برنامه، بخش زیادی از موانع تولید برطرف خواهد شد.
معاون اول رییس جمهور همچنین با اشاره به پایین بودن نرخ تورم از نرخ سود بانکی گفت: از شورای پول و اعتبار و نظام بانکی خواسته ایم اکنون که دولت تورم را کاهش داده، نرخ سود نیز باید متناسب با آن باشد و قرار شده است این موضوع در سال 94 محقق گردد.
دکتر جهانگیری با تاکید بر اهمیت بخش کشاورزی در تولید گفت: اگر به اشتغال، امنیت غذایی و پایداری مردم در روستاها فکر می کنیم باید به بخش کشاورزی توجه ویژه داشته باشیم که خوشبختانه وزارت جهاد کشاورزی برنامه های جامعی برای توسعه کشاورزی تدوین کرده است.
وی افزود: برای شاداب کردن بخش کشاورزی باید به منابع اصلی مورد نیاز آن توجه کنیم. یکی از منابع مورد نیاز بخش کشاورزی آب است. اکنون که کشور با محدودیت منابع آب و خشکسالی روبروست باید با مدیریت مصرف و استفاده از روش‌های نوین آبیاری در جهت صرفه‌جویی در منابع آب گام برداریم.
معاون اول رییس جمهور خاک حاصلخیز را نیز یکی از ضرورت های بخش کشاورزی عنوان کرد و گفت: متاسفانه یکی از تهدیدات جدی در بخش کشاورزی تبدیل اراضی و تغییر کاربری آنهاست و یکی از مناطقی که بیش از همه مورد تهدید است دماوند، استان البرز و مناطق شمالی کشور می‌باشد.
دکتر جهانگیری تصریح کرد: وظیفه وزارت جهاد کشاورزی، استانداران و دستگاه قضایی است که از هر حرکتی که موجب تهدید اراضی کشاورزی می‌شود، جلوگیری کنند.

شناسه خبر: 85796

- سفرهای داخلی

- معاون اول

اخبار مرتبط

فیلم مرتبطاخبار برگزیده