رییس جمهوری در مراسم افتتاح فازهای 5 و 6 تصفیه‌خانه فاضلاب جنوب تهران:

صرفه‌جویی در مصرف آب ضروری است/ دولت برای مقابله با کمبود آب، پیش‌بینی‌های لازم را انجام داده است/ ساخت واحدهای 5 و 6 تصفیه خانه به دست متخصصان ایرانی نشان از حرکت کشور به سمت خودکفایی است

رییس جمهوری افتتاح فازهای 5 و 6 تصفیه‌خانه فاضلاب جنوب تهران را از لحاظ زیست محیطی و تأمین آب کشاورزی اقدامی بسیار مهم و بزرگ دانست و گفت: دولت باوجود خشکسالی، تمام طراحی‌ها و برنامه‌ریزی‌های لازم را انجام خواهد داد تا مردم تهران در تابستان دچار مشکل نشوند، اگر چه ضرورت دارد مردم در مصرف آب صرفه‌جویی کنند.

شناسه خبر: 85371 -

شنبه 23 اسفند 1393 - 10:10

حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی روز شنبه در آیین افتتاح واحدهای 5 و 6 تصفیه‌خانه فاضلاب و آغاز عملیات اجرایی 6 طرح بزرگ زیربنایی فاضلاب تهران، با قدردانی از همه دست‌اندرکاران اجرای این طرح بزرگ، اظهار داشت: واحدهای قبلی این تصفیه‌خانه با کمک خارجی‌ها به بهره‌برداری رسیده بود و اهمیت واحدهای 5 و 6 در این است که همه بخش‌های آن به صورت کامل و صد در صد توسط متخصصان و کارشناسان کشورمان ساخته شده است و این نشان می‌دهد که کشورمان گام به گام به سمت خودکفایی حرکت می‌کند.
رییس جمهوری با اشاره به ضرورت احداث و افتتاح تصفیه‌خانه‌های فاضلاب گفت: امروز از لحاظ محیط زیست ضرورت دارد که فاضلاب ها به مرکزی تحت عنوان تصفیه‌خانه هدایت شوند.
دکتر روحانی افزود: با افتتاح این تصفیه‌خانه 55 درصد جمعیت ساکن تهران تحت پوشش خدمات آن قرار می‌گیرند و در مجموع باید تلاش شود تا در نهایت کل جمعیت تهران تحت پوشش این خدمات قرار بگیرد.
رییس جمهوری خاطر نشان کرد: افتتاح این تصفیه‌خانه هم از لحاظ محیط زیستی و هم تأمین آب کشاورزی دارای اهمیت فراوانی است و این موضوع خبر خوشی هم برای مردم تهران از لحاظ زیست محیطی و هم خبر خوشحال‌کننده برای کشاورزان جنوب تهران و منطقه ورامین و شهرری محسوب می‌شود.
دکتر روحانی افزود: از طرف دیگر در این تصفیه‌خانه لجن‌ها نیز در فرآیندی به کود کشاورزی تبدیل می‌‌شود و روزانه در این واحدها صد تن لجن تولید می‌شود که برای کشاورزان مفید است.
رییس جمهوری اضافه کرد: دو فاز دیگر این تصفیه‌خانه باقی مانده که دولت به دنبال تأمین اعتبار و به بهره‌برداری رساندن آن است و همه تلاش خود را در این زمینه انجام خواهد داد.
دکتر روحانی در بخش دیگری از سخنان خود ضرورت صرفه‌جویی در مصرف آب را مورد تأکید قرار داد و خطاب به مردم کشور بویژه ساکنان تهران اظهار داشت: اگر چه در روزهای اخیر نزولات آسمانی و رحمت الهی شامل حال مردم کشور شده اما نسبت به روند نزولات در بلند مدت هنوز 20 درصد کاهش وجود دارد لذا همچنان در مسیر خشکسالی قرار داریم.
رییس جمهوری گفت: امسال سالی نیست که ذخیره آبی بالایی داشته باشیم و سدهای اطراف تهران دارای ذخیره مناسبی نیستند و در مجموع 40 درصد ظرفیت این سدها آب دارد، لذا ضرورت دارد مردم در زمینه مصرف آب صرفه‌جویی کنند.
دکتر روحانی گفت: اگر هر خانواده ایرانی 10 درصد در مصرف آب صرفه‌جویی کنند، این امکان وجود دارد که مشکلات موجود در زمینه تأمین آب برطرف شود.
رییس جمهوری خاطر نشان کرد: دولت از چند ماه قبل پیش‌بینی‌ها و طراحی‌های لازم را انجام داده تا مردم تهران در تابستان امسال در زمینه آب دچار مشکل نشوند.
رییس‌ جمهوری با حضور در منطقه شهرری واحدهای 5 و 6 تصفیه‌خانه فاضلاب جنوب تهران را به عنوان بزرگترین پروژه زیست محیطی کشور افتتاح و از بخش‌های مختلف آن بازدید کرده و با توضیحات وزیر نیرو و دست‌اندرکاران پروژه در جریان روند تکمیل و مزیت‌های این طرح بزرگ زیست‌محیطی قرار گرفت.
این پروژه افتتاح شده یک میلیون و پنجاه هزار نفر را تحت پوشش قرار می‌دهد. 82 میلیون متر مکعب پسآب تولیدی در سال و تولید سالانه 16 هزار مگاوات برق ، از جمله مزیت‌های این پروژه است.
همزمان با افتتاح واحدهای 5 و 6 تصفیه‌خانه فاضلاب، 6 پروژه بزرگ طرح فاضلاب تهران نیز با اعتباری بالغ بر 2 هزار میلیارد تومان آغاز شد.
طرح فاضلاب تهران برای افق 1410 جمعیتی بالغ بر 11 میلیون نفر را تحت پوشش می‌دهد که در 12 نقطه جغرافیایی شهر تهران، 22 واحد تصفیه‌خانه ساخته شده و خواهد شد که تصفیه‌خانه فاضلاب جنوب تهران در 8 فاز یکی از مهم‌ترین آنها می‌باشد و طرح فاضلاب تهران به عنوان بزرگترین پروژه زیست محیطی کشور، محسوب می‌شود.

شناسه خبر: 85371

- دیدارهای داخلی

- دولت یادهم و دوازدهم

اخبار مرتبط

اخبار برگزیده