دکتر روحانی عازم عشق‌آباد شد/ گسترش روابط با کشورهای منطقه از اولویت های سیاست خارجی ایران است

رییس‌ جمهوری به منظور دیداری رسمی از ترکمنستان، عصر سه شنبه با بدرقه رسمی معاون اول رییس جمهوری و دکتر علی اکبر ولایتی مشاور بین الملل مقام معظم رهبری، تهران را به مقصد عشق آباد ترک کرد.

سه شنبه 19 اسفند 1393 - 17:46

حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی در این سفر دوروزه ضمن دیدار با رییس‌ جمهوری ترکمنستان و شرکت در نشست مشترک هیأت‌های عالی‌رتبه دو کشور، با بازرگانان ایرانی و ترکمنستانی نیز دیدار و گفت وگو می کند.
دکتر روحانی در فرودگاه مهرآباد و در گفت و گو با خبرنگاران تصریح کرد: گسترش روابط با کشورهای منطقه و بویژه همسایگان ، از اولویت های سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران است.
رییس جمهوری سفر به ترکمنستان را پاسخی به دیدار همتای ترکمنستانی خود از تهران و دعوت وی برای دیدار رسمی از عشق آباد دانست و گفت: گسترش همکاریهای تهران با کشورهای منطقه آسیای میانه اهمیت زیادی دارد و ایران و ترکمنستان چهار محور جاده ای و ریلی متصل به یکدیگر دارند و با این وجود یکی از محورهای مذاکرات در این سفر، گفت و گو برای گسترش مسیرهای حمل و نقل میان دو کشور است.
دکتر روحانی با بیان اینکه برای گسترش و تقویت همکاریهای سیاسی ، اقتصادی و فرهنگی کشورهای منطقه، توسعه راههای ارتباطی اهمیت زیادی دارد، اظهارداشت: در این سفر مذاکراتی برای افزایش مبادلات و همکاریهای تجاری و اقتصادی میان دو کشور خواهیم داشت تا سطح تعاملات دو کشور در این عرصه ارتقاء یابد که جزئیات آن پس از نهایی شدن و امضای اسناد رسمی، اعلام خواهد شد.
رییس جمهوری با اشاره به توانمندی های کشورمان در عرصه صدور خدمات فنی و مهندسی در زمینه های مختلف از جمله پتروشیمی، ساخت سد نیروگاه و پل ، تصریح کرد: امروز تخصص و تجارب بسیار خوبی در این زمینه ها در کشور داریم و کار در سطح کشورهای پیشرفته انجام می شود و می توانیم این زمینه از همکاریها و تعاملات را نیز گسترش دهیم.
دکتر روحانی به تبادل برق و گاز میان ایران و ترکمنستان اشاره کرد و خاطرنشان ساخت: تمایل داریم علاوه بر تبادل گاز و برق ، حجم مبادلات دو کشور در سایر عرصه ها نیز بیش از پیش افزایش یابد.
رییس جمهوری با اشاره به عضویت ترکمنستان در سازمان همکاریهای اسلامی و سازمان اکو و نیز قرارداشتن این کشور در همسایگی کشورمان در دریای خزر گفت: قطعا در این زمینه ها نیز با رییس جمهوری ترکمنستان گفت و گوهایی خواهیم داشت.
دکتر روحانی با بیان اینکه امروز منطقه ما با معضل تروریسم و افراطی گری دست به گریبان است، افزود: در این دیدار درباره این مساله نیز گفت و گو می کنیم.
رییس جمهوری با اشاره به اینکه در سفرهای خارجی خود بویژه به کشورهای همسایه دیدار با تجار و بازرگان دو کشور را به طور مستمر پیگیری کرده است، اظهارداشت: در این سفر نیز علاوه بر ملاقات های سیاسی ، دیداری با تجار و بازرگانان خواهیم داشت تا بیش از پیش روابط تجاری دو کشور ارتقا یابد و امیدواریم این سفر در این عرصه ها تاثیر گذار باشد.
رییس‌ جمهوری را در این سفر، دکتر محمد نهاوندیان رییس‌ دفتر رییس جمهوری، حسین فریدون دستیار ویژه رییس‌ جمهور، وزیران خارجه ، راه و شهرسازی، دادگستری و فرهنگ و ارشاد اسلامی، معصومه ابتکار معاون رییس جمهوری و رییس سازمان حفاظت محیط زیست و ولی‌الله سیف رییس کل بانک مرکزی ، همراهی می کنند.

شناسه خبر: 85230