هیأت دولت به ریاست دکتر روحانی تشکیل جلسه داد/50 میلیاردریال اعتبار برای ساماندهی رودخانه زاینده رود و 520 میلیارد ریال برای مقابله با بحران کم آبی در استان کرمان اختصاص یافت

جلسه هیأت دولت روز چهارشنبه به ریاست حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی رییس جمهوری برگزار شد و مهم ترین مسایل جاری در کشور از سوی اعضای دولت مورد تبادل نظر قرار گرفت.

شناسه خبر: 85120 -

چهارشنبه 13 اسفند 1393 - 13:30

در ابتدای جلسه، استاندار سیستان و بلوچستان گزارشی در خصوص «وضعیت استان و آخرین اقدامات انجام شده در زمینه طرح های مصوب سفر رییس جمهوری» به هیأت وزیران ارایه داد.
در ادامه، تعدادی از پیشنهادهای دستگاه های اجرایی پس از بحث و بررسی، به تصویب هیأت وزیران رسید.
با تصویب دولت، مبلغ 150 میلیارد ریال اعتبار به طور جداگانه به ترتیب برای تکمیل طرح آبرسانی شهر میانه به منظور رفع بحران اب در این شهرستان و نیز تکمیل طرح ساختمان سد پیغام چای به منظور تأمین آب شرب شهر کلیبر و روستاهای اطراف، در اختیار وزارت نیرو (شرکت سهامی آب منطقه ای آذربایجان شرقی) قرار گرفت.
هیأت وزیران همچنین مبلغ 50 میلیاردریال اعتبار برای ساماندهی رودخانه زاینده رود به منظور افزایش راندمان انتقال آب و جلوگیری از هدررفت آن در اختیار استانداری اصفهان قرار داد.
اختصاص مبلغ 520 میلیارد ریال اعتبار برای انجام اقدامات پیشگیرانه و مقابله با بحران کم آبی در استان کرمان، مبلغ 300 میلیارد ریال اعتبار برای تکمیل «طرح ساختمان گلورد» به منظور کنترل سیلاب های مخرب حوضه آبریز رودخانه نکا، مبلغ 500 میلیارد ریال به بنیاد مسکن انقلاب اسلامی برای اجرای طرح های ساماندهی و بهسازی و بازسازی روستاهای مرزی پنج استان کرمانشاه، ایلام، کردستان، آذربایجان غربی و خوزستان خسارت دیده از جنگ تحمیلی به منظور مقابله با حوادث و سوانح پیش بینی نشده و مبلغ 224 میلیارد و 950 میلیون ریال برای بازسازی بخش های خسارت دیده ناشی از سیل، طوفان و زلزله در شهرستان دشتستان استان بوشهر از دیگر مصوبات هیأت وزیران بود.
دولت با اختصاص مبلغ 637 میلیارد ریال اعتبار برای تکمیل بازسازی بخش های خسارت دیده ناشی از سیل، زلزله و جبران خسارات ناشی از رانش زمین و برف اخیر در استان چهارمحال بختیاری و همچنین مبلغ 30 میلیارد ریال تسهیلات بانکی ارزان قیمت از محل منابع داخلی بانک ها برای جبران خسارت وارده به واحدهای تولیدی آسیب دیده با سود و کارمزد پنج درصد و بازپرداخت 10 ساله به این استان موافقت کرد.
اصلاح تصویب نامه موضوع پرداخت 25 درصد درآمد حاصل از آب شرب شهری و صنعتی به حساب خزانه بابت سهم سازمان هدفمندی یارانه ها نیز از دیگر مصوبات جلسه روز چهارشنبه بود.
براین اساس، وزارت نیرو موظف است در سال 1393 به ازای فروش هر متر مکعب آب شرب شهری و صنعتی مبلغ (10 ریال) به حسابی که نزد خزانه به منظور سهم سازمان هدفمندی یارانه ها افتتاح شده است، واریزنماید.
با تصویب دولت، مبلغ یک هزار و 250 میلیارد ریال به عنوان اعتبارات موضوع فروش سهام، سهم الشرکه، اموال، دارایی ها و حقوق مالی و نیروگاه های متعلق دولت و موسسات و شرکت های دولتی وابسته و تابعه بابت پرداخت دیون صندوق بیمه محصولات کشاورزی در اختیار وزارت کشاورزی (صندوق بیمه محصولات کشاورزی) قرار گرفت.
هیأت وزیران به وزارت امور اقتصادی و دارایی اجازه داد مبلغ پنج هزار میلیارد ریال با عنوان «تسویه بدهی های قانونی شرکت های تابعه و وابسته به وزارتخانه ها نیرو، نیرو، راه و شهرسازی، صنعت و معدن و تجارت به اشخاص حقیقی و حقوقی ،خصوصی و تعاونی با بدهی همان اشخاص بابت اقساط واگذاری (جمعی – خرجی)» بابت تهاتر قسمتی از مطالبات صندوق صنعت نفت (صندوق بازنشستگی، پس انداز و رفاه کارکنان صنعت نفت)، اقدام نماید.
دولت با توجه به کاهش قیمت نفت خام و میعانات گازی در ماه های اخیر و اثرات کاهش قیمت خوراک بر درآمدهای صادراتی فرآورده های نفتی و تأخیر کاهش قیمت بین المللی فرآورده ها برای محاسبه ارزش فرآورده های تحویلی توسط پالایشگاه ها نسبت به قیمت خوراک و تداوم روند کاهشی این قیمت ها تا پایان سال از سوی دیگر، با اصلاح بهای فروش هر بشکه نفت خام و میعانات گازی تحویلی به پالایشگاه های داخلی در سال 1393 و مبالغ واریزی به خزانه داری کل کشور از این محل موافقت کرد.
اصلاح تعرفه برق شهرستان های فسا و میرجاوه نیز از دیگر مصوبات این جلسه بود.

شناسه خبر: 85120

- جلسات

- دولت یادهم و دوازدهم

اخبار مرتبط

گالری مرتبط

فیلم مرتبطاخبار برگزیده