متن سخنان رییس جمهوری در اجتماع بزرگ مردم استان قم

رییس جمهوری در اجتماع بزرگ مردم قم با تأکید بر اینکه تحریم ظلم به مردم و توسعه حق مسلم ملت ایران است، تصریح کرد: با منطق و استدلال، مذاکرات را ادامه می‌دهیم، اما طرف مذاکره باید بداند که ملت ایران هرگز از مسیر توسعه علمی خود دست بر نخواهد داشت و راه توسعه علمی را ادامه خواهد داد.

چهارشنبه 6 اسفند 1393 - 14:15

متن سخنان حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی به این شرح است:
بسم الله الرحمن الرحیم
الحمدلله رب العالمین و صلی الله علی سیدنا و نبینا محمد و آله الطاهرین و صحبه المنتجبین
السَّلامُ عَلَیْکِ یَا بِنْتَ رَسُولِ اللَّهِ السَّلامُ عَلَیْکِ یَا بِنْتَ فَاطِمَةَ وَ خَدِیجَةَ السَّلامُ عَلَیْکِ یَا بِنْتَ أَمِیرِ الْمُؤْمِنِینَ السَّلامُ عَلَیْکِ یَا بِنْتَ الْحَسَنِ وَ الْحُسَیْنِ السَّلامُ عَلَیْکِ یَا بِنْتَ وَلِیِّ اللَّهِ السَّلامُ عَلَیْکِ یَا أُخْتَ وَلِیِّ اللَّهِ السَّلامُ عَلَیْکِ یَا عَمَّة وَلِیِّ اللَّهِ السَّلامُ عَلَیْکِ یَا بِنْتَ مُوسَى بْنِ جَعْفَرٍ وَ رَحْمَةُ اللَّهِ وَ بَرَکَاتُهُ.
سلام و درود همه ما، ملت ایران، همه شیعیان و مسلمانان بر این مضجع شریف بر قبر مطهر فاطمه معصومه(س) و با سلام و درود بر زینب کبری(س) که این ایام به مناسبت سالروز ولادت آن بانوی گرامی شادیم و از دلاوری‌ها و فداکاری‌های او بیشتر سخن می‌گوییم.
مردم عزیز استان قم، مردم شهر اجتهاد و ایثار و فداکاری، سلام و درود خالصانه بر همه شما مردم شریف .شهری که اساس آن بر مبنای عشق به خاندان رسالت ، علم و معرفت بنیانگذاری شده است و آنها که به این شهر آمدند و رونق بخشیدند، دلیلش این بود که حتی قبل از اینکه مدفن این بانوی بزرگ باشد، این شهر حرم اهل بیت (ع)است و برای همه مردم مسلمان این شهر مقدس است.
مردم قم، هیچگاه اسلام، امام، حوزه و روحانیت را تنها نگذاشند. در فروردین 42 و حادثه کشتار در مدرسه فیضیه، این مردم قم بودند که به طلاب و علما، پناه دادند و یاری کردند.در 15 خرداد سال 42 بعد از آن سخنرانی فوق‌العاده مهم و استثنایی امام (ره)در فیضیه ، در عصر عاشورا و روز 15 خرداد وقتی خبر به مردم قم رسید که شب گذشته امام(ره) را دستگیر کردند همه درهمین مکان زیر آن ایوان شرقی جمع شدند. صبح روز 15 خرداد، علما، بزرگان، آیت‌الله العظمی مرعشی نجفی، مرحوم حاج آقا مصطفی ، علما و بزرگان و فضلا زیر همین ایوان جمع شدند.
این صحن در ساعت 8 صبح مالامال جمعیت بود. شاید کمتر گفته شده باشد، شما مردم مطلعید، اما مردم ایران و جهان، شاید ندانند جرقه قیام 15 خرداد از بانوان قم شروع شد. درود بر همه مردم قم، درود بر زنان و بر شیرزنان این سرزمین.
ساعت 8.5 الی 9 صبح بود، جمعیت زیادی جمع شده بودند و سخنرانی زیر ایوان انجام شد، از درب شمالی زنان چادر به کمر و گردن بسته با شمشیر وارد این صحن شدند و چه شوری زنان قم آوردند. آنان که به یاد دارند باید تشریح کنند قیام از حضور زنان فداکار این شهر در همین صحن مطهر شروع شد و حدود ساعت 9 جمعیت از درب جنوبی همانند رودخانه خروشان به روی پل و به سمت خیابان امام (ره) که آن روز به نام خیابان تهران بود آمدند . ما در چهارراهی که به راه‌آهن منتهی می‌شود ، تقاطع خیابان امام (ره) و راه‌آهن با دژخیمان مواجه شدیم.تیراندازی‌ها شروع شد، این مردم ایستادگی و مقاومت کردند، یک جوان حدود 20 ساله کنار من به شهادت رسید و ما جنازه‌ را به کوچه منتقل کردیم. ما به همراه جمعیت به سمت پل مسجد امام(ره) ، پل علیخانی رفتیم. دیدم زنان با دژخیمان آنجا درگیر شدند. من بانویی را دیدم که با گلوله دژخیمان به خون خود غلتیده شد.
این مردم در همه صحنه‌ها، امام(ره)، انقلاب و نهضت را تنها نگذاشتند. آن شور و هیجان مردم قم در مقاطع مختلف ادامه داشت تا در سال 56 مسجد امام (ره) ، شوال، آن شب‌هایی که به دعوت حوزه علمیه قم و مدرسان عالی‌مقام من به قم آمدم و شب‌ها در مسجد امام(ره) در آن اجتماع عظیم سخنرانی می‌کردم، شب ششم بخاطر اهانتی که در یکی از روزنامه‌ها به امام (ره) شده بود چه غوغایی از سوی مردم ، فضلا و طلاب در مسجد بپا شد. مردم در 19 دی پیشتاز بودند و سینه خود را در برابر گلوله دژخیمان سپر کرده و با ابهت و شهامت از اسلام و انقلاب دفاع کردند تا این انقلاب را به پیروزی رساندند.
قم در تمام مقاطع و در دفاع مقدس با تقدیم آن شهیدان و سرداران بزرگوار در خط مقدم مبارزه با استبداد و استعمار بود. قم برای دولت و مردم ایران تنها یک شهر نیست، نماد حیات دینی است، تعلق خاطر این دیار از قرن اول به خاندان رسالت و اهل بیت عصمت و طهارت(ع) و همواره به عنوان پناهگاه فکری و معنوی برای ملت ایران و سایر مسلمانان بود این طلبه کوچک فرزند حوزه خوش‌ترین ایام زندگی‌اش در سال هایی بود که در این شهر گذراند.
امروز دولت پشتوانه خود را در قم می‌بیند و چشم‌انداز فردای این نظام، کشور و ملت را در سایه اندیشه برآمده از حوزه علمیه قم می‌داند. حوزه علمیه قم، به عنوان افتخار همه عالمان و محققان در طول تاریخ است . بویژه در آن ایامی که شیخ مؤسس به این شهر آمد و حوزه بزرگ و عظیمی را آیت‌الله العظمی حائری در 1340 هجری قمری بنیان نهاد و فیضیه رونق دیگری یافت و همه اندیشمندان، علما و بزرگان به این حوزه شتافتند. بزرگترین افتخارات تاریخ علمی، دینی و سیاسی ما از قم و از حوزه علمیه قم است.
امام راحل تربیت یافته این حوزه بود. مقام معظم رهبری تربیت یافته همین حوزه بوده، مراجع بزرگ، اندیشمندان و محققان که همواره سر احترام به سمت همه آنها فرود می‌‌آوریم تربیت‌یافتگان همین حوزه هستند. مرجعیت عامه شیعه را مرحوم آیت‌الله بروجردی در همین حوزه بنیانگذاری کردند. قیام و نهضت امام (ره)در سال 41 از حوزه علمیه قم آغاز و شروع شد. دین، تشیع و اسلام ما زنده است چون حوزه علمیه قم و اجتهاد زنده است. اسلام به علم ، دانش و عقلانیت استوار است چون قم زنده است.
این حوزه بزرگ و عظیم قم، همواره در برابر اباحی گری،‌لاابالی گری، افراطی‌گری، جمود و تحجر ایستاد و می‌ایستد ما باید بدانیم تحجر و افراط نه تنها دنیای مردم بلکه اول دین مردم را می‌سوزاند.
تبدیل دین جامع و نجات‌بخش اسلام به دینی خشک ، جامد ، خشن و غیرمنعطف به آن معناست که بر دوام ، استمرار و قدرت دین ضربه وارد کرده‌اند. اسلام دین سمحه و سهله است. اسلام دینی است که در چارچوب نیازهای بشر تدوین شده است. اسلام دین حرج نیست، اسلام دین مشقت نیست، اسلام دین نجات است. ما به حوزه علمیه، مراجع، فضلا و بزرگان و اندیشمندان افتخار می‌کنیم . در این حوزه هرگز عقل مطرود نبود هرگز علوم عقلانی در کنار علوم نقلی در انزوا نبود. امام(ره) و بزرگانی چون علامه طباطبایی، شهید مطهری و شهید بهشتی تربیت یافتگان همین حوزه علمیه مقدسه بودند ما باید بدانیم این حوزه، نهاد مستقل بوده و نهاد مستقل باقی خواهد ماند.
این حوزه بزرگ و مستقل هرگز زیر پرچم هیچ حزب و جناح سیاسی نرفته است و نخواهد رفت. قم گرچه مرکز و مبدأ تأسیس نهضت و حکومت اسلامی بود و گر چه همواره تابع ولایت در دوران امام(ره) و سپس در دوران مقام معظم رهبری بود، اما همواره حوزه به صورت مستقل راه و مسیر خود را ادامه داده است و ادامه خواهد داد.
من می‌خواهم به صراحت اعلام کنم، دولت به قم نیاز دارد. ما به نظریه‌پردازی‌های دینی و فقهی عالمان دین نیاز داریم. ما نیاز داریم که همپای دانشگاه و دانشگاهیان و فرهیختگان از اجتهاد مجتهدان قم همواره بهره ببریم. قم زمانی اجتهادش در زمینه لزوم نهضت، تأسیس و تشکیل حکومت اسلامی بود. امروز هم برای رفع مشکلات سیاسی و اقتصادی به قم نیاز داریم.
مردم شریف و بزرگوار قم! این دولت به تمام وعده‌هایی که در 24 خرداد پارسال داده است، وفادار می‌ماند. شعار دولت نجات اقتصاد، احیای اخلاق و تعامل سازنده با جهان بوده است. ما به راهمان ادامه می‌دهیم. همه مردم ما باید بدانند در طول این 18 ماه گذشته دولت در زمینه اقتصادی، به رغم اینکه وارث ویرانی‌های فراوان بود توانسته است قدم‌هایی را به حمایت شما مردم و هدایت مقام معظم رهبری و پشتیبانی مراجع معظم تقلید بردارد که هر منصفی را به تعجب وادار می‌کند.
ما همواره به منتقدان احترام می‌گذاریم و به آنها همانند حامیان می‌گوییم که از حمایت دولت برخوردار بوده و خواهند بود، اما تخریب در این کشور، جایی ندارد. تخریبگران، خانه کهنه خود را ویران می‌کنند. مگر از آمار اقتصادی این 18 ماهه خبر ندارند. مگر کنترل تورم و رشد اقتصادی را نمی‌بینند. در این 18 ماه 7 هزار واحد صنعتی نیمه تمام راه‌اندازی شده است و بیش از 200 هزار هکتار از اراضی فقط سه استان خوزستان ، ایلام و سیستان و بلوچستان در طول یکسال و چند ماه تحت پوشش سیستم آبیاری مدرن و قطره‌ای قرار گرفته است. مگر آمار را نمی‌بینند که در زمینه سهولت کسب و کار 22 رتبه نسبت به پارسال تغییر پیدا کرده است و از 152 به 130 رسیده است. مگر نمی‌بینند که در زمینه گاز در ماه‌های گذشته صد میلیون متر مکعب بر تولید گاز در روز اضافه شده است. ما همه باید نسبت به هم منصفانه قضاوت کنیم. واقعیت‌ها را ببینیم ، در طول یکسال ظرفیت تولید نفت روزانه 200 هزار بشکه اضافه شده است. بیایید، آمار سال 93 را با سال‌های قبل مقایسه کنیم. اگر کار مهمی شده به دست شما مردم عزیز و بزرگوار ایران شده است. اگر کاری شده به همت شما انجام شده است.
مردم عزیز قم، حوزه علمیه، اساتید، علما و فضلا! ما برای ادامه راه و توسعه نیاز به اتحاد بیشتر و همدلی بیشتر داریم. نهضت صدایش از قم بلند شد. وحدت صدایش از قم بلند شد باید برادری و اتحاد صدایش از حوزه و قم به گوش همه ملت ایران برسد. باید صدای عقلانیت و اعتدال از قم و از حوزه علمیه به گوش همه مردم جهان برسد.
ما باید قدر این مردم فداکار و عزیز قم را بدانیم که همیشه کنار امام و اسلام ایستادگی کرده‌اند. ما در زمینه سیاست خارجی قدم‌های مهمی را در رابطه با جهان بویژه همسایگان برداشته‌ایم. ما مسیر حل معضلات از جمله پرونده هسته‌ای را با اقتدار و بدون اینکه به صدایی از گوشه و کنار و حاشیه‌پردازی عده‌ای توجه کنیم ادامه دادیم و تا انتها ادامه خواهیم داد.
در زمینه هسته‌ای سال گذشته یک قدم مهم برداشته‌ایم و آن توافق موقت بود در سایه آن توافق موقت می‌دانید که بخشی از تحریم‌ها برداشته شد. تحریم ظلم به مردم است و توسعه حق مسلم مردم ایران است. ما به حول و قوه الهی با منطق و استدلال مذاکرات را ادامه می‌دهیم اما طرف مذاکره ما بداند، ملت ایران هرگز از مسیر توسعه علمی خود دست برنخواهد داشت و راه توسعه علمی را ادامه خواهد داد. طرف مذاکره ما بداند باید پایان این مذاکرات و نتیجه توافق برداشتن همه تحریم‌های ظالمانه و غیرقانونی باشد.
از روز اول در این دولت و در سازمان ملل هم اعلام کردم، تحریم، ضد حقوق بشر است. دیروز در ژنو در شورای حقوق بشر این جمله مورد تأیید قرار گرفت که تحریم ضد حقوق بشر است.پس ما در دنیا منزوی نیستیم دیگران منزوی هستند .ما راهمان را ادامه می‌دهیم و در مذاکرات تحمیل ، تحقیر و ادامه تحریم را نخواهیم پذیرفت.
دولت همانند همه روزهای تاریخ این انقلاب حمایت ملت و مخصوصاً حمایت مردم قم و حوزه علمیه و مراجع تقلید را می‌طلبد. ما می‌توانیم دست به دست هم دهیم و از پیچ و خم‌ها عبور کنیم.
اجازه دهید چند نکته راجع به برنامه دولت نسبت به استان عزیز قم به اطلاع مردم عزیز این استان برسانم. می‌دانید که امروز هنگام ورود در راه‌آهن قم، کلنگ شروع راه‌آهن دو خطه برقی سریع‌السیر از تهران به قم و از قم به اصفهان زده شد. ما این طرح مهم را شروع کرده‌ایم و ادامه خواهیم داد و آن را اجرا و عملیاتی می‌کنیم . اعتبار لازم و «ال‌سی» لازم برای این کار که مجموعاً 2 میلیارد و 600 میلیون دلار است در چند روز گذشته گشایش پیدا کرد. با اطمینان به مردم عزیز اعلام می‌کنم این طرح اجرایی و عملیاتی خواهد شد .
صحن شرقی مطهر هم از امروز شروع‌ به کار و افتتاح می‌شود . 30 درصد قبلا اجرا شده بود و 70 درصد بخشی که تکمیل شده دولت یازدهم انجام داده است و بقیه طرح ظرف سال های 94 و 95 به اتمام نهایی خواهد رسید.
طرح دیگری که امروز افتتاح خواهد شد، آزادراه قم به گرمسار است که تسهیلاتی برای مردم قم، استان‌های همجوار و همه مردم و مسافران بوجود خواهد آورد ، این مسیر که قبلاً ایجاد شده بود در این دولت تبدیل به آزادراهی 6 بانده شد و امروز افتتاح خواهد شد.
اما کار دیگری که ان‌شاء الله تا فروردین سال آینده به اتمام خواهد رسید، رساندن آب از سد مخزنی «کوچ‌ری» با حجم 207 میلیون متر مکعب به قم است و مردم قم از لحاظ آب شرب هم از لحاظ کیفیت و هم از لحاظ استمرار در شرایط خوبی قرار خواهند گرفت .از این طرح شهرهای دیگری استفاده خواهند کرد بخشی از این آب به شهرهای دیگر خواهد رسید. دولت با همه همت خود پیگیری خواهد کرد و به نتیجه نهایی خواهد رساند آرزوی ما این بود که مردم از یک آب سالم با کیفیت بالا در این شهر استفاده بکنند.
مورد بعد تصفیه‌خانه آب موجود است که توسعه پیدا خواهد کرد. این تصفیه‌خانه در طول سال 94 به اتمام خواهد رسید که 70 هزار متر مکعب را در اختیار دارد و بهره‌برداری آن در اوایل سال 95 ان شاء الله خواهد بود. پیشرفته‌ترین تصفیه‌خانه فاضلاب کشور در قم ایجاد خواهد شد و پروژه در سال 94 با عزم دولت به پایان خواهد رسید و افتتاح خواهد شد.
کار ساخت یک بیمارستان بزرگ و مجهز برای قم با ظرفیت هزار تختخواب در سال آینده آغاز خواهد شد . امروز بخش خصوصی برای اجرای این طرح اعلام آمادگی کرده، اگر هم بخش خصوصی بر فرض نباشد که هست دولت این یادگار را از خودش برای مردم عزیز و فداکار قم به جا خواهد گذاشت.
در زمینه کشاورزی طرح‌هایی که مدنظر دولت است آبیاری مدرن و همچنین برنامه کشاورزی گلخانه‌ای است که برای امسال 12 میلیارد تومان اعتبار گذاشته شده و برای سال آینده اعتبار بیشتری در این زمینه خواهیم گذاشت که ان شا الله کشاورزی قم توسعه پیدا کند زیرا زندگی بخشی از مردم استان به کشاورزی وابسته است.
در زمینه صنعت نیازمندی‌هایی که برای تکمیل طرح‌های صنعتی و سرمایه در گردش وجود دارد هر مقدار که نیاز باشد بانک مرکزی متعهدشده که از طریق بانکهای عامل این کار را انجام دهد.
مجتمع فرهنگی قم هم در سال 94 تکمیل خواهد شد. 6 میلیارد بودجه بود و 6 میلیارد بودجه دیگر هم تقاضا کردند که دولت متعهد است.
به طور خلاصه در استان قم 30 پروژه مد نظر قرار دادیم که ما این 30 پروژه را در شورای اداری فردا شب تشریح خواهیم کرد. کل اعتبار برای 30 پروژه 379 میلیارد تومان است. که این پروژه‌ها بخشی در سال 94 و بخشی در سال 95 ان شاء‌الله به اتمام خواهد رسید.
من لازم می‌دانم از همه جمعیتی که من از اینجا می‌بینم در میدان آستانه اجتماع کردند و در خیابان‌های اطراف، سپاسگزاری ‌کنم.روحانی وطن دومش قم عزیز و شریف است. افتخار ما فرزندی این حوزه مقدسه علمیه قم است. دولت خود را متعهد می‌داند برای خدمت به قم، برای توسعه به قم که هم زندگی راحت‌تری مردم قم داشته باشند و هم شرایط بهتری ان‌شاء الله برای زائرین عزیز این مرقد مطهر باشد. همچنین زائرینی که به مسجد شریف جمکران می‌آیند. اینجا جایگاهی است که دو حرم در کنار خود دارد، حوزه علمیه در قلب خود دارد و همه مردم چشم امیدشان در معنویت، اخلاق و فرهنگ و حل مشکلات حقوقی، فقهی و فرهنگی به این حوزه مقدسه است.
درود و سلام بر مردم شریف قم و حوزه علمیه و بر اشعریون و همه بزرگان شریف این شهر و درود بر طلاب و فضلا و درود و سلام بر همه مراجع معظم تقلید.
والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته.

شناسه خبر: 84898