رییس جمهوری در اجلاس وزیران علوم کشورهای عضو جنبش عدم تعهد:

مرکز همکاریهای علمی، فناوری و نوآوری به میزبانی ایران شکل گیرد/ میان دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی کشورهای عضو جنبش شبکه های علمی ایجاد شود/ تاکید بر تقویت افزایش حضور زنان در عرصه‌های علمی و فناوری

رییس جمهوری در اجلاس وزیران علوم، فناوری و نوآوری کشورهای عضو جنبش عدم تعهد در تهران با تاکید بر اینکه همکاریهای علمی و فناوری برای ارتقای توسعه و رفاه کشورهای عضو جنبش عدم تعهد می تواند در خدمت هدف غایی جنبش یعنی برقراری صلح ، آرامش و برابری میان دولت ها اعم از کوچک و بزرگ باشد، پیشنهاد کرد که مرکز همکاریهای علمی، فناوری و نوآوری به میزبانی ایران شکل گیرد.

دوشنبه 4 اسفند 1393 - 09:55

حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی روز دوشنبه گفت:این مرکز ساختار مناسبی برای همکاری اعضای غیر متعهد با یکدیگر و همزمان با سایرکشورهای توسعه یافته و پیشرو در فناوری خواهد بود و تلاش خواهد کرد تا از طریق توسعه و بکار گیری فناوری، هم شکاف میان جوامع برخوردار و کم تر برخوردار را کاهش دهد و هم محیط مناسبتری را برای زیست بشر فراهم آورد.
رییس جمهوری، علوم را میراث مشترک بشریت دانست و اظهارداشت:همچنان که برای پیشرفت علوم و فن آوری نمی توان مرزی قایل شد، گسترش و توسعه آن هم، جدای از مبدا جغرافیایی، مرزهای سیاسی را به رسمیت نمی شناسد و برای فراگیری و بسط علم هیچ مرزی وجود ندارد.
دکتر روحانی با تاکید بر اینکه دسترسی به علوم و فن آوری یک حق از حقوق اساسی بشر به شمار می رود، گفت:منافع ناشی از توسعه علوم و فن آوری هم مرزی نمی شناسد.
رییس دوره ای جنبش عدم تعهد، با یادآوری سخنرانی خود در سال 2013 در مجمع عمومی سازمان ملل متحد و تصویب طرح جهان عاری از خشونت و افراط گرایی افزود: هرچند کشورهای عضو جنبش عدم تعهد، به قدرت های بزرگ و بلوک بندی های سیاسی متعهد نیستند ولی تعهدی تزلزل ناپذیر به علوم، فناوری و توسعه کشورهای خود دارند چرا که علم و فناوری از یک سو به توسعه کشورها می انجامد و از سوی دیگر بستری پایدار و طولانی مدت برای حذف خشونت و افراط گری به همراه می آورد.
دکتر روحانی اظهارداشت: گسترش فقر و بیکاری در کشورهای در حال توسعه ذیل یک نظام سیاسی و اقتصادی بین المللی ناکارآمد، زمینه های مساعد و بستر گسترش افراط گرایی و حرکت بسوی توسعه پایدار در سطح جهان و ایجاد جوامع دانش محور، کاهش تمایل به سلطه گری، افراط گری و خشونت را در پی خواهد داشت؛ لذا علم و فناوری با همه ابعاد جانبی مثبت آن، زمینه صلح و امنیت خواهد بود.
رییس جمهوری با تاکید بر اینکه یکی از ده اصل تاسیس جنبش عدم تعهد ارتقای منافع و همکاری های متقابل است، گفت: تحولات بنیادین در چند دهه گذشته، تجدیدنظر در نقش و آینده جنبش را برای همخوان ساختن آن با نیازهای دنیای جدید، الزام آور ساخته و یقینا همکاری های علمی و فن آوری برای ارتقای توسعه و رفاه کشورهای عضو می تواند در خدمت هدف غایی جنبش، یعنی برقراری صلح و آرامش و برابری میان دولت ها اعم از کوچک و بزرگ باشد.
دکتر روحانی با اشاره به اینکه دولت های عضو جنبش عدم تعهد می توانند به دور از آرمان های غیر واقع گرایانه، زمینه های مشترک همکاری های علمی و فن آوری را جستجو و استخراج نمایند ، گفت:ظرفیت های علمی قابل توجهی درون کشورهای عضو وجود دارد که می تواند با دیگر اعضا به اشتراک گذاشته شود. البته تبدیل این ظرفیت ها به ثروت به نحوی که در زندگی روزمره شهروندان قابل لمس باشد، نیازمند برقراری ارتباط میان علوم، اقتصاد و صنایع به گونه ای است که افزایش اشتغال و رفاه مردم را در پی داشته باشد.
رییس جمهوری افزود: متاسفانه بسیاری از کشورهای عضو باوجود در اختیار داشتن بنیه علمی قابل قبول، فاقد حلقه ارتباطی میان صنعت و علوم هستند و بدین ترتیب هزینه های صرف شده برای آموزش و تربیت نیروی انسانی ، به نحو مطلوب تبدیل به ثروت نمی شود.
دکتر روحانی با تاکید بر اینکه "کشورهای صنعتی نیز با استفاده از این خلاء ، زمینه های جذب نیروهای علمی و تربیت شده کشورهای در حال توسعه را فراهم می آورند" ، تصریح کرد: تا هنگامی که ما سیاستگذاران کشورهای در حال توسعه قادر به اصلاح وضعیت و برقراری حلقه مفقوده میان علوم و صنایع نشویم ، فرار مغزها همچنان ادامه خواهد یافت.
رییس جمهوری یکی از نشانه های سلطه گری مدرن در دنیای امروز را تحمیل تبعیض علمی بر کشورهای جهان دانست و اظهارداشت: دسترسی به علوم از حقوق اولیه افراد و کشورها بوده و دولت و یا شهروندان هیچ کشوری را نباید به بهانه های واهی از دسترسی به دانش محروم ساخت..
دکتر روحانی تصریح کرد: تبعیض علمی به ابزاری برای تحمیل توسعه نیافتگی و استمرار چرخه فقر و بیکاری در کشورهای در حال توسعه تبدیل شده ،و در این راستا ضرورت دارد کشورهای مستقل به طور یکپارچه در مقابل چنین رویکردی که به دوران ما تعلق ندارد، ایستادگی کنند.
رییس جمهوری به تحریمهای ظالمانه علیه ملت ایران اشاره کرد و گفت: مردم کشور من طی 12 سال اخیر تنها به دلیل پیگیری حق خود برای دستیابی به دانش و فن آوری نوین انرژی هسته ای تحت شدیدترین فشارها قرار گرفته است.
دکتر روحانی با اشاره به اینکه مجریان تحریم ها و کسانی که مدیریت امنیتی کردن بحث هسته ای ایران را برعهده دارند به خوبی از نیات و اهداف مردم و دولت ایران آگاه بوده ، و امروز کسی در جهان نمی تواند ادعا کند که برنامه هسته ای ایران ماهیت غیرصلح آمیز داشته است" ، این پرسش را مطرح کرد که چرا فشارهای غیرمنطقی همچنان ادامه دارد؟
رییس جمهوری گفت: پاسخ را باید در تلاش کلوپ دارندگان علوم و فن آوری ، برای ممانعت از دسترسی و ورود دیگران جستجو کرد. این رفتار سلطه جویانه مصداق بارز تحمیل تبعیض علمی است که می تواند هر یک از کشورهای در حال توسعه را درگیر خود نماید.
دکتر روحانی در ادامه به دستاوردهای علمی ایران به رغم این تحریمهای ظالمانه اشاره کرد و افزود: با این وجود و همانطور که می دانید جمهوری اسلامی ایران با تشخیص اهمیت علم و فناوری در توسعه همه جانبه ، بسترهای رشد پایدار را بر این مبنا فراهم آورده ، و امروز با داشتن 4 میلیون و 500 هزار دانشجو که 2 میلیون و 200 هزار نفر از آنان را دانشجو زن تشکیل می دهد ، از نظر نیروی انسانی توانا و در ردیف کشورهای پیشرفته جهان قرار دارد.
رییس جمهوری گفت: مقام شانزدهم علمی دنیا براساس مقالات علمی منتشر شده و انجام ده ها ابرپروژه همچون ساخت ماهواره و ماهواره بر ، ساخت ابررایانه ، نانوتکنولوژی ، دستیابی به تولید داروهای انحصاری ، در کنار پیشرفت های تکنولوژیک هسته ای تنها بخشی از این دستاوردها به شمار می رود.
دکتر روحانی با تاکید بر اینکه یکی از پایه های موفقیت جمهوری ایران در توسعه علم و فناوری در طول چند دهه گذشته ، نگاه عالمانه به حضور زنان در دانشگاه ها ومراکز تحقیقاتی می‌باشد، افزود: ما شاهد پیشتازی زنان در ورود به دانشگاه‌ها هستیم.
رییس جمهوری اظهارداشت: کارایی شگرف زنان در نانوفناوری، بیوفناوری، ‌علوم شناختی و حتی فناوری اطلاعات در کشور ما نشان می‌دهد که کشورهای عضو نمی‌توانند فرصت گرانبهای حضور زنان در عرصه‌های علمی و فناوری را به دست فراموشی بسپارند و از این رو یافتن راهکارهای افزایش سطح مشارکت زنان در روند رو به توسعه کشورها می‌تواند یکی از اهداف این کنفرانس باشد.
رییس دوره‌ای جنبش غیرمتعهدها، نقش فناوری اطلاعاتی و ارتباطی از جمله اینترنت را در توسعه و فنون انکارناپذیر دانست و گفت: کشورها به طور برابر حق دارند از این فناوری‌ها برای پیشرفت و توسعه جوامع خویش استفاده نمایند.
دکتر روحانی با تاکید بر اینکه مدیریت فعلی اینترنت و ماهیت انحصاری آن نیز بسیاری از کشورهای در حال توسعه را از استفاده شایسته از این ابزار مهم محروم ساخته است، افزود: علاوه بر این سوء استفاده از این فناوری‌ها از سوی کسانی که مدیریت آن را بر عهده دارند می‌تواند تهدیدی علیه توسعه دیگر کشورها محسوب گردد.
رییس جمهوری تصریح کرد:لازم است همکاری و همیاری کشورهای عضو جنبش برای ارتقاء نقش خود در مدیریت اینترنت و منافع آن تقویت شود.
دکتر روحانی در ادامه با اشاره به اینکه بسیاری از کشورهای ما در معرض بلایای طبیعی قرار دارند و بویژه کشورهای فقیرتر از این حیث بسیار آسیب‌پذیرتر هستند، گفت: برای کنترل و کاهش آسیب‌های ناشی از این حوادث همکاری کشورهای جنبش در حوزه علوم و تکنولوژی‌های پیچیده از جمله فضایی به منظور فراهم آوردن اطلاعات سنجش از راه دور برای مدیریت مناسب بلایای طبیعی کشورهای عضو از اهمیت بالایی برخوردار است.
رییس دوره ای جنبش عدم تعهد افزود: ایجاد شبکه‌های علمی میان دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی کشورهای عضو جنبش به منظور تبادل اطلاعات و تجارب علمی ، فنی و همکاری در اجرای پروژه‌های مشترک، ابزاری مناسب برای تقویت انسجام و همکاری میان اعضا ارزیابی می‌گردد.
دکتر روحانی همچنین سال 2015 میلادی را برای همه کشورهای عضو جنبش سالی مهم دانست و گفت:در حالی که مذاکرات جهانی برای تدوین دستور کار بین‌المللی توسعه در دهه‌های آینده در جریان است نشست بین‌المللی تأمین منابع مالی توسعه برگزار می‌گردد و همزمان مذاکرات مربوطه به سند جدید تغییرات اقلیم ادامه دارد و از این‌رو برگزاری اولین نشست وزرای علوم و فن آوری جنبش عدم تعهد فرصتی مغتنم برای هم‌اندیشی کشورهای عضو به منظور هم‌افزایی ایده‌ها و هماهنگی بیشتر مواضع کشورهای در حال توسعه را فراهم می‌آورد تا انتظارات این کشورها از نشست‌های مذکور در حوزه‌های علوم، فناوری و نوآوری در کنار سایر اقدامات اساسی مورد نظر، تبیین گردد.

شناسه خبر: 84814