دکتر جهانگیری در جلسه هیات نمایندگان اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران:

بنای دولت در مبارزه با فساد عمل به قانون، صداقت و صراحت در برابر افکار عمومی است

معاون اول رییس جمهور با بیان اینکه بنای دولت در مبارزه با فساد عمل به قانون، صداقت و صراحت در برابر افکار عمومی است گفت: دولت معتقد است که مبارزه با فساد و عمل به قانون در پشت درهای بسته نه مطلوب است و نه ممکن و زمانی می توان در مبارزه با فساد به موفقیت دست یافت که مردم و افکار عمومی نسبت به موضوع حساس بوده و رسانه‌ها در صحنه حضور داشته باشند.

شناسه خبر: 83917 -

شنبه 27 دی 1393 - 14:26

دکتر اسحاق جهانگیری ظهر امروز (شنبه) در جلسه هیات نمایندگان اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران اظهار داشت: قرار نیست در زمینه مبارزه با فساد برسر دولت کلاه رود، برخی دوستان به اسم فساد آدرس اشتباه به دولت ندهند زیرا ما به خوبی می‌دانیم فساد کجاست و آنجا که فساد و رانت وجود دارد حتما برخورد خواهیم کرد.
دکتر جهانگیری افزود: من به عنوان معاون اول رییس جمهور اعلام می کنم که یکی از محوری ترین و اصلی ترین سیاستهای دولت تدبیر و امید کشف رانت‌های اقتصادی، منافذ و مجاری فساد و قانون‌گریزی و مقابله با آنهاست و امیدوارم با حمایت قوای سه گانه و کمک مردم بتوانیم این سیاست را به شکل مطلوبی اجرا کنیم.
معاون اول رییس جمهور در ادامه با اشاره به سوءاستفاده 2.7 میلیارد دلاری که در شرایط تحریم انجام شد خاطرنشان کرد: اگر این پول به کشور بازنگردد یک روسیاهی برای کشور خواهد شد و مردم همچنان منتظر هستند تا ببینند سرنوشت این پول به کجا خواهد رسید.
وی با اشاره به دستگیری بابک زنجانی در این خصوص گفت: هم اکنون یکسال از این دستگیری می‌گذرد و هنوز چیزی عاید دولت نشده و تنها گفته می‌شود که این فرد داراییهایی دارد که برای وصول آن وکالت داده است.
معاون اول رییس جمهور با اشاره به هماهنگی‌های صورت گرفته میان دولت و قوه قضاییه اظهار داشت: تصمیم گرفته شد که به جای پرداختن به حواشی بر اصل پول تمرکز شود و مشخص گردد که این پول هم اکنون در کجاست. عده ای می گویند این پول خرج شده اما واقعا چگونه می توان این رقم را ظرف مدت یکسال خرج کرد. باید مشخص گردد این فرد چگونه توانسته به سیستم اقتصادی کشور ورود کند زیرا اگر مشخص نشود شاید افراد دیگری نیز به همین کار مبادرت ورزند.
دکتر جهانگیری همچنین با اشاره به برخی گزارشات مبنی براینکه بابک زنجانی هرگاه که اراده می‌کرد با رییس کل بانک مرکزی و وزرای دولت گذشته جلسات طولانی برگزار می نمود، گفت: حتی امروز فعالان بخش خصوصی ایران از چنین فرصت و موقعیتی برخوردار نیستند و لازم است مشخص گردد که چه کسی پشت بابک زنجانی بوده و باید همه پشت پرده‌ها آشکار گردد.
معاون اول رییس جمهور تاکید کرد: مطمئن باشید تیمی که امروز در دولت مسئولیت را برعهده گرفته به دنبال هوا و هوس و پست و مقام نیست بلکه مسئولیت را پذیرفته‌ایم تا با تمام آبرو و توان مشکلات کشور را حل کنیم و در این راه قرار نیست ملاحظه هیچ کس را بنماییم.
معاون اول رییس جمهور در بخش دیگری از سخنان خود با تاکید بر اهمیت بخش خصوصی و نگاه ویژه دولت به فعالان اقتصادی گفت: تجربه‌های جهانی نشان داده که هیچ کشوری نتوانسته به توسعه دست پیدا کند مگر آنکه بخش خصوصی سالم و فعال در آنجا حضور داشته باشد.
دکتر جهانگیری با تاکید براینکه دولت معتقد است که باید به بخش خصوصی کشور اعتماد داشته باشیم و آنها محور و مدار توسعه کشور باشند گفت: دولت خود را رقیب بخش خصوصی نمی‌داند بلکه در تلاش است تا بسترسازی لازم را برای فعالیت آنها انجام دهد.
معاون اول رییس جمهور بر لزوم تعامل و همکاری هرچه بیشتر میان بخش خصوصی و دولت در سال 94 تاکید کرد و افزود: اگر بخواهیم به رشد اقتصادی مناسب دست پیدا کنیم نیازمند کار جدی هستیم که یکی از این کارها تلاش برای توسعه صادرات کشور است.
دکتر جهانگیری با اشاره به مذاکرات انجام شده میان مقامات کشورمان با مسئولین کشورهای همسایه خاطرنشان کرد: زمینه همکاری و صادرات به کشورهای همسایه فراهم شده است و انتظار دولت از بخش خصوصی این است که وقتی چنین فضای مناسبی برای صادرات فراهم می‌شود تحرک جدی‌تری از خود نشان دهند.
وی با تاکید براینکه دولت به طور جدی برای رفع موانع پیش روی صادرات و مشکلات فعالان اقتصادی اهتمام دارد گفت: قرار نیست که مشکلی در این زمینه وجود داشته باشد و حل آن جزو اختیارات دولت باشد اما دولت برای آن وقت نگذارد.
معاون اول رییس جمهور از رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران خواست گزارشی از مشکلات و موانع پیش روی فعالان اقتصادی در زمینه صادرات را تهیه و ارائه دهد تا به این مشکلات در اسرع وقت رسیدگی شود.
دکتر جهانگیری در خصوص جایزه صادراتی نیز گفت: جایزه صادراتی باید از منابع بودجه دولت پرداخت شود و بودجه در حال حاضر از وضعیت مطلوبی برخوردار نیست اما با این حال دولت برای صادرات خدمات فنی و مهندسی جایزه صادراتی در حد توان در نظر خواهد گرفت.
معاون اول رییس جمهور در ادامه سخنان خود از صندوق توسعه ملی بعنوان فرصتی مهم برای فعالان اقتصادی یاد کرد و گفت: هم اکنون چند ده میلیارد دلار پول در این صندوق ذخیره شده و فعالان اقتصادی می توانند از این اعتبارات برای سرمایه گذاری استفاده کنند.
معاون اول رییس جمهور از اتاق بازرگانی ایران بعنوان محلی پراهمیت برای دولت یاد کرد و افزود: دولت به اتاق به چشم مجموعه‌ای که می‌تواند به دولت مشاوره و راهکار دهد نگاه می‌کند.
وی با اشاره به برگزاری انتخابات اتاق بازرگانی در هفته‌های آینده تصریح کرد: ما از انتخابات رقابتی و آزاد که دولت هیچ دخالتی در آن ندارد در اتاق بازرگانی ایران حمایت می کنیم و برای دولت انتخاب مطلوب همان چیزی است که بخش خصوصی انتخاب خواهد کرد.
معاون اول رییس جمهور با تاکید براینکه دولت و بخش خصوصی باید هرچند وقت یکبار جلسات مشترکی برگزار کنند خاطرنشان کرد: تشکیل جلسات شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی می تواند منجر به حل مسائل و بررسی فرصت‌ها و تهدید‌های پیش روی کشور شود.
معاون اول رییس جمهور با اشاره به مشکلات پیش روی دولت تدبیر و امید از زمان آغاز بکار اظهار داشت: البته ما پیش از قبول مسئولیت نیز از مشکلات دولت و بخشی از آمار و ارقام مطلع بودیم اما پس از آنکه مسئولیت را پذیرفتیم متوجه مشکلات عمیقی شدیم که پیش از آن مطلع نبودیم.
دکتر جهانگیری مشکلات کشور را دارای دو ریشه عمده یعنی تحریم‌های ظالمانه و نحوه مدیریت اقتصادی برشمرد و گفت: دولت تدبیر وامید در هر دوزمینه وارد عمل شد و در بخش تحریم‌ها تیم کاردان و فهیمی انتخاب گردید تا با کشورهای 1+5 وارد مذاکره شود و نتیجه مذاکرات تاکنون این بوده که روند رو به افزایش تحریم‌ها متوقف شده و در دولت تدبیر وامید شاهد تحریم جدیدی نبوده‌ایم.
وی از آزاد شدن بخشی از منابع کشور به عنوان دستاورد دیگر مذاکرات یاد کرد و گفت: فضای بین المللی نسبت به ایران تا حدی آرام شده و دنیا باید به حقوق قانونی ملت ایران اعتراف کند.
وی افزود: دولت تدبیر وامید از حقوق قانونی ملت ایران به هیچ عنوان عقب نشینی نخواهد کرد و این حقانیت را پای میز مذاکره و از طریق گفتگو به اثبات خواهد رساند.
معاون اول رییس جمهور از مشکلات اقتصادی، تورم فزاینده و رکود عمیق حاکم بر اقتصاد کشور به عنوان مشکلات دیگر پیش روی دولت تدبیر و امید نام برد و گفت: مشکلات پیش روی نظام بانکی و بدهی دولت به اشخاص حقیقی و حقوقی که عمدتا از پیمانکاران بخش خصوصی بودند، دغدغه های جدی دولت تدبیر و امید بود که تصور می کنیم در این مدت کوتاه با کمک تیم کارشناسی زبده‌ای که در دولت قرار دارد و این تیم چکیده تجربه جمهوری اسلامی ایران است، توانسته ایم گامهای خوبی برداریم و قطعاً خواهیم توانست از مشکلات پیش رو عبور کنیم.
معاون اول رییس جمهور گفت: از اواسط سال جاری با موضوع جدیدی تحت عنوان کاهش بهای نفت مواجه شدیم که می تواند برای اقتصاد ایران دردسر ساز باشد.
دکتر جهانگیری با تاکید براینکه درآمدهای نفتی تاثیر تعیین کننده ای بر اقتصاد کشور دارد خاطر نشان کرد: در سال 90 درآمدهای نفتی 118 میلیارد دلار بود که با درآمدهای حاصل از صادرات غیرنفتی این منابع ارزی به 150 میلیارد دلار می‌رسید اما متاسفانه با وجود این درآمدها در سال 91 شاهد رشد اقتصادی 6.8- درصد ، تورم بالای 30 درصد بودیم و بنا بر آمار کارشناسی میزان اشتغالزایی خالص کشور در دهه گذشته در حد صفر است.
در این جلسه رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران نیز ضرورت همکاری بیشتر دولت و بخش خصوصی را مورد تاکید قرار داد و گفت: آمادگی داریم در شرایط فعلی که جنگ اقتصادی است همان کاری را کنیم که در جنگ نظامی در هشت سال دفاع مقدس انجام دادیم.
وزیر امور اقتصادی و دارایی هم در سخنانی بزرگترین مشکل ساختار اقتصاد کشور را نقش فراوان دولت و حضور کمرنگ بخش خصوصی عنوان کرد و گفت: بخش خصوصی باید جایگاه واقعی خود را در اقتصاد کشور پیدا کند.
وزرای جهاد کشاورزی و صنعت، معدن و تجارت هم هر کدام در سخنانی به بیان دیدگاههای خود پرداخته و بر لزوم اقتصادی کردن فعالیتهای تولیدی در کشور تاکید کردند.
شماری از نمایندگان اتاق بازرگانی و فعالان بخش خصوصی نیز در این مراسم از دشواری دریافت تسهیلات بانکی و بالا بودن نرخ سود تسهیلات، عدم ثبات در قیمت مواد اولیه، تغییر تعرفه ورود کالاها به عنوان مشکلات پیش روی خود نام بردند و بر ضرورت پرداخت مطالبات بخش خصوصی از سوی دولت، اجرایی شدن مناسب قانون بهبود فضای کسب و کار، تقویت شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی و عدم دخالت دولت در انتخابات اتاق بازرگانی تاکید کردند.

شناسه خبر: 83917

- سخنراني ها

- معاون اول

اخبار مرتبط

فیلم مرتبطاخبار برگزیده