اشیای تاریخی استرداد شده از بلژیک با حضور رییس جمهوری رونمایی شد

349 اثر تاریخی فرهنگی بازگردانده شده از بلژیک روزشنبه با حضور دکتر حسن روحانی رییس جمهوری در موزه ملی ایران رونمایی شد.

شنبه 27 دی 1393 - 09:40

این اشیاء چهارم دیماه سال 1393 پس از گذشت بیش از سه دهه پیگیری های مستمر حقوقی، با تلاش ها و همت کلیه مسئولین و معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی به کشور بازگردانده شد.
رییس جمهوری را هنگام بازدید از این اشیای تاریخی، مسعود سلطانی فر رییس سازمان میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری و حسین فریدون دستیار ارشد رییس جمهوری همراهی می کردند.
این اشیاء و آثار باستانی که مربوط به 2 هزار سال قبل از میلاد می باشند، در سال 1344 از ناحیه «خوروین» در استان البرز کشف و به تدریج از طریق یک دیپلمات بلژیکی از کشور خارج شده بودند.
پس از این که دولت ایران از وجود این اشیاء عتیقه در موزه ای در شهر «گنت» در بلژیک مطلع شد، در سال 1360 در محاکم بلژیک طرح دعوی کرده و خواهان بازگشت این اشیاء به کشور به دلیل خروج غیرقانونی آن و عدم رعایت قوانین و مقررات کشور مربوط به حفظ آثار ملی و سایر قوانین کشور شده بود.
دادگاه بلژیک در سال 1377 متاسفانه دعوای ایران مبنی بر مالکیت و استرداد این اشیاء به ایران را رد کرد اما در اثر تلاش و دفاعیات حقوقی که به عمل آمد و به دنبال جلسه رسیدگی مهر ماه 1392 در دیوان عالی کشور بلژیک، رای دادگاه بلژیک نقض شد و دادگاه استیناف به موجب رای آبان 1393 ادعاهای مدعی مالکیت این اشیاء را رد کرده و مالکیت جمهوری اسلامی ایران بر روی مجموعه اشیا عتیقه و آثار باستانی خوروین را محرز دانست و حکم صادر کرد که مجموعه مزبور باید به دولت ایران مسترد شود.
سرانجام این اشیای تاریخی در ساعت 21 چهارم دی ماه امسال با پرواز چارتر به تهران بازگردانده شد.

شناسه خبر: 83906