رییس جمهوری در دیدار علما، ‌ایثارگران و نخبگان استان بوشهر:

گوش دولت برای شنیدن مشکلات شنواست/ باید گردشگران داخلی و خارجی را جذب گردشگاههای ایران کنیم/ با درآمدهای نفتی نمی توان کشور را اداره کرد/ برای منافع ملی از منافع حزبی و گروهی باید گذشت/ نباید روی مسایل ناچیز متمرکز شد

رییس جمهوری با اشاره به اینکه در دوران دفاع مقدس نخبگی توأم با ایثار باعث شد که ما در برابر توطئه جهانی پیروز شویم، گفت: برای رفع مشکلات امروز کشور نیز به ایثار و نخبگی نیاز داریم.

شناسه خبر: 83842 -

سه شنبه 23 دی 1393 - 22:05

حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی سه‌شنبه شب در دیدار علما، ‌ایثارگران و نخبگان استان بوشهر با اشاره به خاطراتی از دوران دفاع مقدس، گفت: بوشهر و دلاوری‌های این سرزمین هیچ‌گاه از یاد ما نخواهد رفت، چرا که بوشهر از دیرباز سرزمین مبارزه علیه استعمارگران و بدخواهان بوده است.
رییس جمهوری با اشاره به نحوه حراست از صادرات نفت در دوران دفاع مقدس و فداکاری‌هایی که در این خصوص انجام شد، گفت: در دفاع مقدس ما تنها بودیم و در مقابل ما یک حزب و یا یک ارتش نبود، بلکه عمده کشورهای دنیا پشتیبان دشمنان ما بودند اما وقتی جوانان ایثارگر و ملت بصورت متحد با امام(ره) دست به دست یکدیگر دادند و یکپارچه شدند و نخبگی، تفکر، علم، دانش و ایثار را کنار هم قرار دادند، توانستند در برابر جهانی از دشمن، ‌پیروز شوند.
دکتر روحانی تصریح کرد: افتخارات بزرگی که رزمندگان ما آفریدند و آن روز که توانستیم در برابر دشمن بایستیم و موفق و پیروز شویم، ناشی از آن بود که همه امت یکصدا شدیم و حرف از این جناح و آن جناح و این استان و آن استان به میان نیاوردیم، همه زیر پرچم یک کشور و تحت فرمان رهبری، با ایمان و ایثار در میدان مبارزه حاضر شدیم و بر دشمن غلبه کردیم.
رییس جمهوری سپس با ابراز تأسف از برخی مشکلات در استان بوشهر با وجود استعداد و ظرفیت فراوان و برخورداری از تاریخ درخشان، خواستار تبدیل شدن استعدادهای بالقوه استان به بالفعل شد و گفت: در این راه نیازمند حضور علما، بزرگان، روحانیون ، دانشگاهیان، کارآفرینان و سرمایه‌گذاران در عرصه هستیم.
دکتر روحانی با اشاره به اینکه باید با بهره گیری از علم و دانش ، حداکثر بهره برداری را از منابع و امکانات خود با هدف ایجاد ارزش افزوده داشته باشیم ، گفت: باید بندرگاههای استان بوشهر را بیش از پیش توسعه دهیم و از سواحل این استان مرزی به خوبی بهره گیریم.
رییس شورای عالی انقلاب فرهنگی بر لزوم توجه بیشتر به صنعت گردشگری در این استان اشاره کرد و گفت :چرا مردم کشور ما باید به کشورهای خارجی و همسایه سفر کنند در حالی که کشور ما از پتانسیل بسیار بالایی در زمینه گردشگری برخوردار است و باید گردشگران داخلی و خارجی را جذب گردشگاههای ایران کنیم.
رییس جمهوری با تاکید بر اینکه تنها با درآمدهای نفتی نمی توان کشور را اداره کرد، اظهارداشت: باید منابع درآمدی ما متعدد باشد و نمی توان به یک منبع متکی بود. باید با همسایگان و تولیدکنندگان متحد باشیم تا مشکلات را حل کنیم.
دکتر روحانی با اشاره به برخی توطئه ها از جمله تلاش برای کاهش بهای نفت گفت: با فکر و برنامه می توان این توطئه ها را خنثی کرد و باید یاد بگیریم که تهدیدها را به فرصت ها تبدیل کنیم.
رییس جمهوری با اشاره به ماجرای صلح حدیبیه و اثرات صلح، گذشت و عفو در رساندن پیام اسلام از سوی پیامبر عظیم الشان (ص) افزود: معنای تدبیر آن است که باید به فکر فردا و آینده بوده و با یکدیگر برادر و دوست باشیم . رقابتهای حزبی و تضارب آرا در کشور هیچ اشکالی ندارد اما باید برای منافع ملی از منافع حزبی و گروهی گذشت.
دکتر روحانی گفت: باید به یاد داشته باشیم که زیر چتر یک قانون اساسی هستیم و منافع بلند مدت ما یکی بوده و باید ادامه دهنده راه امام(ره) باشیم .
رییس جمهوری ادامه داد: نباید فداکاریهای بزرگان و منافع کشور را از یاد برد و با تمرکز روی مسایل جزیی، مسایل بزرگتر و اهداف بلند تر را به حاشیه راند.
رییس جمهوری با تاکید بر اینکه دنیای امروز دنیای رقابت است، گفت: با داشتن ملتی با استعداد ، فداکار ، بزرگ و با سابقه تمدنی ، نباید روی مسایل ناچیز متمرکز شویم.
دکتر روحانی با بیان اینکه اگر بخواهیم کشور را به جلو ببریم باید تحریم ها را بشکنیم ، گفت: با حفظ دستاوردها، استقلال و حیثیت کشور می توان تحریم های ظالمانه را برداشت و مذاکره کنندگان هسته ای کشورمان نیز در چارچوب سیاستها و استقلال کشور حرکت می کنند.
رییس جمهوری با بیان اینکه من مخالف نقد نیستم ، گفت: نقد محترمانه هیچ اشکالی ندارد و باید راه حل بهتر بدهیم و اگر می خواهیم در سیاست خارجی موفق شویم، حمایت همگان ضروری است.
دکتر روحانی با تاکید بر ضرورت حفظ وحدت ، همدلی و برنامه ریزی در همه عرصه ها، گفت: در صحنه سیاست داخلی و خارجی باید به آینده امیدوار باشیم و همه برای استفاده بهتر از امکانات بکوشیم.
رییس جمهوری از استاندار و مسئولان استان بوشهر خواست تا با پیگیری وعده های داده شده در استان ، زمینه مرتفع شدن مشکلات و تحقق برنامه ها را فراهم آورند.
دکتر روحانی افزود: گوش دولت برای شنیدن مشکلات شنواست و دولت مشکلات را پیگیری خواهد کرد.
رییس جمهوری همچنین از مسئولان استان خواست تا از خانواده های ایثارگران و بانوان بیش از پیش در پست های مختلف مدیریتی استان استفاده کنند.
پیش از سخنان رییس‌ جمهوری، آیت‌الله صفایی بوشهری امام جمعه بوشهر با اشاره به دغدغه‌ها و درخواست‌های مردم استان خواستار اهتمام بیشتر دولت به حوزه علم، فناوری و فرهنگ شد.
همچنین چند تن از نمایندگان ایثارگران و نخبگان استان بوشهر نیز درخواست‌های خود را برای توجه بیشتر دولت به جامعه ایثارگران ، حمایت از تخصیص بودجه ای برای حفاظت از بافت قدیم شهر و موسیقی محلی، احداث موزه علم و فناوری ، ارایه تسهیلات به کشاورزان و اشتغال‌زایی مطرح کردند.


شناسه خبر: 83842

- سفرهای استانی

- دولت یادهم و دوازدهم

فیلم مرتبطاخبار برگزیده