متن سخنان رییس‌ جمهوری در اجتماع بزرگ مردم استان بوشهر

رییس‌ جمهوری در اجتماع بزرگ مردم استان بوشهر اعلام کرد: گر چه امروز قیمت نفت حدود 50 درصد کاهش یافته اما آنهایی که کاهش قیمت نفت را علیه برخی از کشورها طراحی کرده‌اند، بدانند پشیمان خواهند شد.

سه شنبه 23 دی 1393 - 14:18

متن سخنان حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی به این شرح است:
بسم الله الرحمن الرحیم
الحمدلله رب العالمین و صلی الله علی سیدنا و نبینا محمد و آله الطاهرین و صحبه المنتجبین

درود و سلامم را تقدیم مردم عزیز و دلاور استان بوشهر و مخصوصاً مردم شهرستان بوشهر می‌کنم.
محبت و لطف و بزرگواری شما مردم از موقع ورود به فرودگاه بوشهر تا این ورزشگاه، قدم به قدم برای من عیان بود و این نشان پیوستگی مردم با دولت برای خدمت به این سرزمین و توسعه ایران عزیز است.
چند روزی است که از میلاد با سعادت پیامبر عظیم‌الشأن(ص) و امام صادق(ع) گذشته است. این ایام منور به نور نبوت و نور ولایت است. هر چه داریم از این خاندان داریم. از سیره پیامبر(ص) داریم. علم و دانش و هدایت، اخلاق، محبت و برادری، عقلانیت، حرکت در مسیر صحیح تعالی و معنویت، همه و همه را از دامان پرمهر پیامبر عظیم‌الشأن اسلام(ص) و از مکتب امام صادق (ع) داریم.
ما باید این وحدت، محبت و برادری را در سراسر این سرزمین گسترش دهیم. همه از یک کشوریم، همه زیر پرچم یک نظام هستیم. همه پیوند با یک قانون اساسی داریم و همه ما از یک رهبری، پیروی می‌کنیم و همه ما در کنار دولت و نظام جمهوری اسلامی ایران، هدف واحدی را که توسعه و سربلندی ایران عزیز است، دنبال می‌کنیم.
همانطور که ملت عزیز ما مطلع است، دیروز جشن بیمه سلامت همگانی را شاهد بودیم. ملت بزرگ ایران و جمهوری اسلامی ایران بعد از سالیان دراز به یکی از آرزوهای خود دست یافت و آن اینکه امروز تمام ایرانیان عزیز دارای دفترچه بیمه درمانی هستند و بیمه چترش را در سراسر این سرزمین گسترش داده است.
اینها قول‌هایی بود که در دوران انتخاباتی به مردم داده شده بود که بیمه، همگانی خواهد شد و همه تحت پوشش بیمه درمانی قرار خواهند گرفت.
این دولت یکی از افتخاراتش سلامت‌ محور بودن است. ما افتخار می‌کنیم که از آغاز امسال تا کنون قدم‌های بسیار مهمی در زمینه تحول در بخش سلامت برداشته‌ایم و این گام‌ها را تا رضایت کامل ملت ایران به حول قوه الهی ادامه خواهیم داد.
قبل از آنکه به مسایل استان بوشهر برسم. دو سه نکته را می‌خواهم به عرض شما برسانم.
نکته اول آنکه دولت با کمک مردم در طول مدت حدود 1.5 سال گام‌های بسیار مهمی برای ثبات و آرامش اقتصاد، مقاومت اقتصاد و خروج از رکود و حرکت به سمت رونق اقتصادی برداشته است.
طی 6 ماهه اول امسال ما دارای 4 درصد رشد نسبت به 6 ماهه اول سال گذشته هستیم. آمار دیروز بخش صنعت کشور، نشان می‌دهد که اقتصاد در بخش صنعت در طول 8 ماهه اول امسال دارای 4 درصد رشد است و این نکته بسیار مهمی است که کشور بعد از 8 فصل در جا زدن، در رکود و رشد منفی، امسال رشد مثبت را آغاز کرده است. ما از رکود خارج شده‌ایم و به سمت رونق حرکت خواهیم کرد.
ما در این مسیر اولین گامی که برداشته‌ایم، آن است که تحریمی که ظالمانه بر علیه ملت ایران وضع شده بود و این تحریم به طور طبیعی در زندگی اقتصادی و اجتماعی مردم تأثیرگذار بود، با حمایت مردم و هدایت مقام معظم رهبری، اولین قدم‌ها را برای شکست تحریم برداشته‌ایم. ما راه را برای برداشتن تحریم به حول و قوه الهی ادامه خواهیم داد.
ملت ایران خواستار پایان تحریم ظالمانه علیه ایران اسلامی هستند. من به همه آنهایی که در این تحریم ظالمانه قدم گذاشته بودند و امروز نیز در این مسیر ممکن است به فکر قدم گذاشتن باشند، اعلام می‌کنم، دوران تهدید و تحریم سپری شده است. هر مقدار مذاکره‌کنندگان در برابر ایران اگر راه منطقی و سرعت عمل را در پیش نگیرند، بدانند ضرر خواهند کرد.
ما با منطق، با استدلال و حفظ حقوق ملت بزرگ ایران، راه مذاکره، همزیستی مسالمت‌آمیز با جهان، تعقل و تعامل سازنده را در چارچوب منافع ملی ایران ادامه خواهیم داد.
می‌دانید، مشکل جدیدی که پیش روی مردم ایران به خیال خودشان باز کرده‌اند، موضوع کاهش قیمت نفت است. قیمت نفت گر چه امروز به حدود نصف نسبت به ماه‌های قبل کاهش پیدا کرده است، اما بدانید، آنهایی که کاهش قیمت نفت را علیه برخی از کشورها طراحی کرده‌اند، پشیمان خواهند شد.
این راه برای آنها قابل ادامه دادن نیست. اگر ایران از کاهش قیمت نفت ضرر می‌کند، بدانید کشورهای تولید کننده دیگر، همچون عربستان و کویت بیش از ما ضرر خواهند کرد.
آمار و ارقام نشان می‌دهد که کشور عربستان 80 درصد بودجه سالانه‌اش به فروش نفت وابسته است و 90 درصد صادرات عربستان مربوط به فروش نفت خام می‌باشد. کویت نیز 95 درصد بودجه‌اش وابسته به نفت می‌باشد و حدود 95 درصد صادراتش مربوط به فروش نفت خام است، در حالی که جمهوری اسلامی ایران امسال از لحاظ بودجه فقط 33 درصد وابسته به نفت است. می‌دانید در دولت یازدهم، امسال که سال 93 است، کمترین وابستگی به نفت در بودجه تقدیمی به مجلس شورای اسلامی مشاهده می‌شود.
یک سوم بودجه ما وابسته به فروش نفت است، ضمن اینکه راه جبران این کاهش را پیش‌بینی کرده و با کمک نمایندگان مجلس شورای اسلامی، پیش‌بینی می‌کنیم.
ایران از لحاظ صادرات، فقط 60 درصد صادراتش مربوط به نفت می‌باشد، در حالی که بقیه صادرات ما صادرات غیرنفتی است و ما امسال صادرات غیرنفتی را افزایش خواهیم داد، بنابراین ایران تحت فشار کاهش قیمت نفت قرار نخواهد گرفت.
همانطور که این ملت بزرگ در برابر انواع توطئه‌ها و مشکلات با وحدت، استقامت و ایستادگی عبور کرده است، در برابر این توطئه مقاومت و از آن هم عبور خواهد کرد و کاهش قیمت نفت برای مدت طولانی نمی‌تواند ادامه پیدا کند.
ملت بزرگ ایران مثل گذشته برای آرامش در بازار اقتصادی، رونق در زمینه اقتصادی و رشد، حرکت خواهد کرد. اگر تمام کارگاه‌های تولیدی کشور اعم از بخش خصوصی و دولتی تلاش کنند در هر ماه یک درصد به تولید خود اضافه کنند، هم بخش دولتی و هم بخش غیر دولتی، اگر یک درصد در ماه بتوانیم تولید را افزایش دهیم، رشد اقتصادی ما بالاتر از 8 درصد خواهد بود و این کار از دست ملت ما به خوبی برمی‌آید. برنامه‌ریزی و همت و تلاش و کوشش می‌خواهد و این کار ادامه خواهد داشت.
اینجا سرزمین تولید برق اتمی است. همانطور که شعار این استان است، این استان مرکز تولید انرژی ایران عزیز ما می‌باشد. ما به بوشهر، به بندرگاه بوشهر، به مردم بوشهر، به استعداد مردم بوشهر، به عسلویه و خارک بوشهر و جای جای این سرزمین به عنوان سرزمین توسعه و حرکت افتخار می‌کنیم.
می‌دانید روزگاری بوده است که بزرگترین بندر تجاری ایران، بندر بوشهر بوده و بوشهر باید به همت شما مردم، به جایگاه دیرین توسعه و تجارتش برگردد.
به عنوان خادم مردم ایران و از جمله مردم استان بوشهر اعلام می‌کنم که همه توان و امکان این دولت در خدمت مردم و از جمله در خدمت استان عزیز بوشهر خواهد بود. ما ان‌شاء الله در دولت یازدهم قدم‌هایی را برای توسعه این استان به کمک شما مردم و با همت همه مسئولان، کارگزاران و فرهیختگان این استان، بویژه جوانان عزیز این سرزمین برخواهیم داشت.
اولین تصمیم دولت در این سفر برای استان عزیز بوشهر و شهرستان بوشهر، ایجاد جاده جدید خروجی برای شهر بوشهر خواهد بود.
احداث مسیر و جاده خروجی دوم شهر بوشهر از سال آینده آغاز می‌شود و تلاش می‌کنیم تا پایان دولت یازدهم و اوایل سال 96 این جاده را به حول و قوه الهی به اتمام برسانیم.
این یکی از خواست‌های اصلی مردم بوشهر در نظرسنجی‌ها و همچنین در جلسه مشترک استاندار و وزرای محترم دولت یازدهم بود.
تصمیم دومی که برای این شهر اتخاذ شده است، تکمیل فاضلاب شهر بوشهر است. می‌دانم این مسأله سال‌هاست در دست اقدام است. بخش‌هایی از کار انجام گرفته و بخش‌های بزرگی باقی مانده است و نیاز به اعتبار قابل ملاحظه‌ای دارد. این طرح در طول 4 سال به اتمام خواهد رسید و بخش اعظم آن در دولت یازدهم عملیاتی و اجرایی خواهد شد.
مسأله بعد جاده‌های این استان است که برخی از موارد آنها را به عنوان کاری که در دولت یازدهم اجرایی و عملیاتی خواهد شد، به عرض شما می‌رسانم. تکمیل باند دوم جاده برازجان - گناوه و همچنین باند دوم گناوه - دیلم یکی از اقدامات دولت یازدهم خواهد بود.
اشاره می‌کنم که وزارت نفت 5 طرح برای این استان دارد که قول داده شده همه این 5 طرح در دولت یازدهم اجرایی و عملیاتی شود که در شورای اداری استان تشریح خواهد شد.
همچنین دولت منطقه آزاد تجاری در بوشهر را به تصویب رسانده است و به زودی لایحه آن تقدیم مجلس شورای اسلامی خواهد شد. منطقه آزاد تجاری بوشهر موجب رونق کل استان بوشهر خواهد شد.
همچنین با طرح‌هایی که دولت یازدهم دارد ظرفیت بندرگاه بوشهر که دروازه توسعه این شهر و استان است به 2 برابر ظرفیت فعلی توسعه خواهد یافت.
برای بخش صنعت استان و رونق در بخش صنعتی استان به بانک مرکزی اعلام شده است از طریق بانک‌های مختلف 130 میلیارد تومان برای سرمایه در گردش و 330 میلیارد تومان برای تکمیل طرح‌ها، تسهیلات در اختیار بخش صنعتی استان قرار داده شود.
یکی از طرح‌های مهم برای توسعه این استان، طرح گردشگری است که 2 نقطه برای ساخت دهکده توریستی در این استان در این سفر مصوب شده است. دولت قدم‌های لازم برای تامین زیرساخت اولیه را برخواهد داشت و از همه سرمایه‌داران، کارآفرینان و بخش خصوصی برای سرمایه‌گذاری در این زمینه دعوت خواهد کرد.
به اطلاع شما مردم عزیز بوشهر می‌رسانم که در این سفر مجموعاً‌11 پروژه مهم تصویب و اعلام خواهد شد. این 11 پروژه با اعتبار 603 میلیارد تومان مورد تصویب دولت است. جزئیات این موارد در شورای اداری تشریح خواهد شد و به اطلاع مردم می‌رسد.
ما در کنار مردم، جوانان، کارآفرینان، اندیشمندان، فرهیختگان، علما و کارگزاران بوشهر برای توسعه این استان عزیز از هیچ کوششی دریغ نخواهیم کرد.
یکبار دیگر از میهمان‌نوازی شما مردم عزیز و بزرگوار استان بوشهر بویژه شهرستان بوشهر سپاسگزاری و تشکر می‌کنم.
والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته

شناسه خبر: 83818