رییس جمهوری در جلسه هیات دولت:

استعمار و صهیونیسم بین‌الملل به دنبال نزاع و برخورد بین مذاهب هستند/برخورد بین مذاهب و اقوام بسیار خطرناک است و ما را از مسیر توسعه باز می دارد/شیعه و سنی باید در مسیر توسعه و وحدت جهان اسلام گام بردارند/ نباید به انشقاق و فاصله‌ها دامن زده شود

رییس جمهوری در جلسه هیات دولت با اشاره به خطراتی که دنیای اسلام در شرایط کنونی جهان با آن ها مواجه است، تاکید کرد: ضروری است که شیعه، سنی و همه مسلمانان در کنار هم قرار بگیرند و دست به دست هم و متحد، در مسیر توسعه و وحدت جهان اسلام گام بردارند.

شناسه خبر: 83702 -

چهارشنبه 17 دی 1393 - 14:42

حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی با تبریک میلاد پیامبر عظیم‌الشأن اسلام حضرت محمد مصطفی(ص) و همچنین میلاد امام جعفر صادق(ع) تصریح کرد: این ایام، هم ایام مؤسس مکتب دین و هم مؤسس مذهب شیعه اثنی عشری است و باید از سیره مبارک پیامبر اسلام (ص) و ائمه هدی(ع) بهره‌برداری و استفاده کنیم و این سیره به ابعاد مختلف زندگی مادی و معنوی ما مربوط می‌شود.
رییس جمهوری با بیان اینکه اسلام دینی است که مردم را هم به کار، کوشش و آبادانی و هم به اخلاق، پاکی و معنویت دعوت کرده است، گفت: اسلام می‌تواند مردم را در مسیر پیشرفت مادی و معنوی قرار دهد.
دکتر روحانی با اشاره به نامگذاری دوازدهم تا هفدهم ربیع الاول به نام ایام وحدت و هفته وحدت بعنوان یکی از ابتکارات جمهوری اسلامی ایران و امام راحل(ره) اظهار داشت: باید از این فرصت هفته وحدت استفاده کرده و بین همه اقوام، مذاهب و مخصوصاً بین شیعه و سنی یک وحدت واقعی بوجود آورد.
رییس جمهوری با بیان اینکه امروز دشمنان ما در منطقه از طایفه‌گری، اختلافات مذهبی و قومی، سوءاستفاده می‌کنند، گفت: همیشه بین مذاهب از همان دیرباز و از قرون اولیه اسلام، اختلاف نظر بوده و این اختلافات طبیعی، مشکلی را ایجاد نمی‌کند. مشکل زمانی آغاز می شود که دیگران با برنامه‌ریزی سیاسی از این اختلاف‌نظر در برخی از مسایل سوء‌استفاده می‌کنند. آن موقع است که برای وحدت جهان اسلام خطرناک می‌شود.
رییس جمهوری اضافه کرد: در قرون اخیر و در دوران استعمار که استعمارگران حدود دویست سال بر کشورهای مسلمان مسلط بودند، توانستند با تبلیغ و سوء‌استفاده از این مسأله حداکثر بهره‌برداری را بکنند و آن را به نزاع و برخورد بین مذاهب تبدیل کنند و امروز هم دست‌های استعمار و صهیونیسم بین‌الملل، همین‌کار را ادامه می دهند.
دکتر روحانی با اشاره به فعالیت رادیو و تلویزیون و شبکه‌های تلویزیونی زیادی که به نام طرفداری از شیعه و اهل سنت، علیه یکدیگر برنامه پخش می‌کنند، اظهار داشت: قطعاً اینها مستقیم و غیرمستقیم توسط دست‌های استعمار هدایت می‌شوند.
رییس جمهوری گفت: در شرایط امروز جهان با این همه خطراتی که دنیای اسلام را تهدید می‌کند لازم است که شیعه و سنی همه در کنار هم قرار بگیریم و دست به دست هم بدهیم و در دنیای اسلام، وحدت و اتحاد ایجاد کنیم.
دکتر روحانی با اشاره به شرایط منطقه بخاطر دخالت قدرتهای بزرگ، افزود: مسلماً دست‌های دیگران است که اختلافات طبیعی، ذهنی و نظری را به نزاع و برخورد بین مذاهب و اقوام تبدیل می کند و این می‌تواند برای منطقه و جهان اسلام بسیار خطرناک باشد و ما را از مسیر توسعه باز بدارد.
رییس جمهوری با تاکید بر اینکه باید از هفته وحدت در درون جامعه خودمان هم استفاده کنیم، اظهار داشت: در هفته وحدت نباید بین گروه‌ها، احزاب و جناح‌های مختلف تفرقه‌افکنی مشاهده شود و سخنانی ببینیم که فاصله‌ها را بیشتر کند.
دکتر روحانی افزود: ما همه پیرو آن پیامبر عظیم الشانی هستیم که پیامبر رأفت و رحمت بود و ما باید در میان خودمان برادری، مهربانی و رأفت را مشاهده کنیم نه اینکه به دلایل و بهانه‌های مختلف یک موضوع کوچک را دائم بزرگ و ادامه دهیم و دائم به انشقاق و فاصله‌ها دامن بزنیم. نتیجه‌اش چه می شود؟ یعنی دنبال چه هستیم و چکار می‌خواهیم بکنیم؟
رییس جمهوری گفت: اگر هدف دستیابی به اخلاق پیغمبران ، نزدیک‌شدن به تعالیم پیغمبر اسلام و اجرای قرآن مجید است، آن فرمان قرآن «وَ اعْتَصِمُوا بِحَبْلِ اللَّهِ جَمیعاً وَ لا تَفَرَّقُوا وَ اذْکُرُوا نِعْمَه اللَّهِ عَلَیْکُمْ»، است.
دکتر روحانی با یادآوری اینکه انقلاب اسلامی و ‌نظام جمهوری اسلامی ایران وحدت، اتحاد و برادری آورده است، گفت: بر لبه آتش بودیم و اسلام و انقلاب ما را نجات داد. باید این نعمت‌های بزرگ را به یاد آورده و به جای آنکه به اختلاف و مسایل جزئی پرداخته شود به انقلاب، کشور و توسعه‌مان افتخار کنیم. ان شاء‌الله بتوانیم راه پیغمبر(ص) و راه امام صادق(ع) را ادامه دهیم.
رییس جمهوری همچنین با اشاره به گزارش استاندار خوزستان در جلسه هیات دولت،گفت: خوشبختانه گزارش بسیار خوبی از خوزستان داده شد که نشان می دهد همه قول‌هایی که به مردم خوزستان داده شده تقریباً اکثر آنها عملیاتی و اجرایی شده و دو سه مورد هم که باقی مانده در مسیری است که اجرایی و عملیاتی می‌شود.
دکتر روحانی تاکید کرد: مبنای دولت از این پس این خواهد بود تا به استان‌هایی که سفر انجام شده و برنامه‌هایی در آنجا مطرح گردیده، به تدریج همه استانداران‌ها به جلسه دولت آمده و هم گزارش کار بدهند و هم مشکلاتشان را مطرح کنند، تا بررسی شود که چه مقدار از مسایلی که در سفر استانی قول داده شده، اجرایی و چه مقدار باقی مانده و چه کمک‌هایی باید بکنیم که آنها بطور کامل اجرایی و عملیاتی شود.
دکتر روحانی گفت: قرار گرفتن 550 هزار هکتار از اراضی کشاورزی استان خوزستان تحت پوشش آبیاری مدرن، تصمیم بزرگی است و برای این کار اکنون 300 هزار هکتار آماده شده است و تا پایان این دولت، بقیه موارد هم ادامه پیدا خواهد کرد.
رییس جمهوری اضافه کرد: اجرای این پروژه هم به اشتغال و کشاورزی کمک می‌کند و هم در افزایش محصولات کشاورزی موثر است .
دکتر روحانی خاطرنشان کرد: البته استان خوزستان یک مشکلاتی هم دارد که باید به آنها پرداخته شود مسأله فاضلاب و آب یکی از مشکلات استان است. مسأله نخیلات یکی از مسایلی است که امروز باید احیاء شود و ان‌شاء‌الله این برنامه حضور استانداران در جلسه هیأت دولت، گزارش و کمک دولت برای حل معضلات استان‌ها، ادامه خواهد داشت.
همچنین در این جلسه هیات دولت که به ریاست رییس جمهوری برگزار شد،‌تعدادی از پیشنهادهای دستگاه‌های اجرایی پس از بررسی و تبادل نظر، به تصویب رسید.
در این جلسه با تصویب هیأت وزیران، مبلغ 170 میلیارد ریال اعتبار برای بازسازی و اقدامات پیشگیرانه و مقابله در برابر حوادث غیرمترقبه در اختیار استان‌های زنجان، خراسان رضوی، خراسان شمالی و خراسان جنوبی قرار گرفت.
دولت همچنین مبلغ 78 میلیارد ریال اعتبار برای تجهیز آمادگاه مبارزه با آفات عمومی در کشور در اختیار وزارت جهاد کشاورزی قرار داد.
هیأت وزیران بابت پرداخت بدهی سازمان صدا و سیما و ارتش جمهوری اسلامی ایران به شرکت ارتباطات مبلغ یک میلیون و 677 هزار و 702 میلیون ریال اعتبار در اختیار وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات قرار داد.
در ادامه این جلسه استاندار خوزستان گزارشی در خصوص «وضعیت استان و آخرین اقدامات انجام شده در زمینه طرح‌های مصوب سفر رییس‌ جمهور به آن استان» به هیأت وزیران ارایه داد. در این گزارش، ضمن اشاره به وظایف و تعهدات دستگاه‌های اجرایی در استان، چالش‌ها و اقدامات انجام شده در دولت یازدهم و میزان پیشرفت این اقدامات در استان مورد بررسی قرار گرفت.
با توجه به لزوم به روزرسانی نصاب‌های معاملات دولتی شهرداری‌ها براساس شرایط اقتصادی کشور و افزایش نرخ تورم به اینکه آخرین نصاب یاد شده برای تهران و مراکز استان‌ها در سال 1389 به میزان حداقل 70 میلیون ریال و آخرین نصاب برای سایر شهرها در سال 1390 به میزان حداقل 50 میلیون ریال تعیین شده بود، حد نصاب‌های معاملات جزیی، متوسط و عمده مقرر در فصل اول آیین‌نامه مالی دهیاری‌ها، آیین‌نامه مالی شهرداری‌ها و آیین‌نامه معاملات شهرداری تهران به ترتیب برابر50 درصد، 80 درصد و 100 درصد نصاب معاملات دولت، تعیین می‌گردد.
همچنین با توجه به التزام دستگاه‌های اجرایی و مؤسسات و نهادهای عمومی غیردولتی به اعمال سیاست‌های مصرف بهینه منابع پایه و محیط زیست برای اجرای برنامه مدیریت سبز شامل مدیریت مصرف انرژی، آب، مواد اولیه و تجهیزات (شامل کاغذ)، کاهش مواد زائد جامد و بازیافت آنها (در ساختمان‌ها و وسایط نقلیه) و استفاده از فناوری‌های پاک و سازگار با محیط زیست، هیأت وزیران به کلیه دستگاه‌های اجرایی و موسسات و نهادهای عمومی غیردولتی اجازه داد تا یک درصد از اعتبارات مندرج در قانون بودجه سال 1393 را به منظور استقرار سیستم مدیریت سبز هزینه نمایند.

شناسه خبر: 83702

- جلسات

- دولت یادهم و دوازدهم

اخبار مرتبط

گالری مرتبط

فیلم مرتبط

اخبار برگزیده