رییس جمهوری در آیین افتتاحیه مسابقات بین المللی قرآن دانشجویان مسلمان:

قرآن راه هدایت، پیشرفت، وحدت و خودباوری را به انسانها نشان داده است/ چرا غیرمسلمانان باید برای مسلمانان تصمیم بگیرند/ مسلمانان قادرند در پناه قرآن منافع جهان اسلام را تامین کنند

رییس جمهوری در آیین افتتاحیه پنجمین دوره مسابقات بین المللی قرآن دانشجویان مسلمان، قرآن را مهمترین رشته پیوند جهان اسلام و مسلمانان دانست و تصریح کرد: قرآن نه تنها برای ما مسلمانان بلکه برای مردم جهان و همه تاریخ، موجب رحمت، برکت و نور بوده و راه تفکر را برای بشر باز کرده است.

شناسه خبر: 83522 -

پنجشنبه 11 دی 1393 - 17:48

حجت الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی روز پنجشنبه در این همایش گفت: قرآن نه تنها کتاب شریعت بلکه کتاب معرفت، حکمت، جهان بینی و اخلاق برای همگان است.
رییس جمهوری افزود: مناسکی چون نماز، روزه، زکات، حج، جهاد و امر به معروف و نهی از منکر نیز مسلمانان را به هم نزدیک می کند اما یقینا آنچه عامل هدایت ما مسلمانان بعد از دوران حیات پیامبر اسلام (ص) است، کتاب خدا و خاندان عصمت و رسالت است.
دکتر روحانی خاطر نشان کرد: قرآن برای آن نیست که ما فقط آیات آن را که البته ظاهری زیبا و باطنی عمیق دارند با لفظ و لحن زیبا بخوانیم که چه بسا خود این ظاهر و شکل و ترتیب آن نیز معجزه است و نه حتی برای آن است که فقط آیاتش را بفهمیم و به آن عمل کنیم، بلکه این قرآن راه هدایت، پیشرفت، توسعه، تمدن، وحدت و خودباوری را به انسانها نشان داده است.
رییس جمهوری ادامه داد: مگر مسلمانان نبودند که در قرون اولیه دروازه های علم جهانی را گشودند و بزرگترین تمدن بشری را برپا کردند؟ مسلمانان آن روزی از قافله پیشرفت عقب ماندند که از قرآن دور شدند و امروز تنها راه نجات ما بازگشت به قرآن است.
دکتر روحانی تصریح کرد: امروز بیش از پیش، نیازمند وحدت، علم، پیشرفت، خودباوری و ایستادگی هستیم و این قرآن است که می تواند ما را به سوی رفع نیازمندیها رهنمون و هدایت کند.
رییس جمهوری با طرح این سوال که چرا باید امروز اجازه دهیم دیگران برای ما تصمیم بگیرند و چکمه پوش‌های آنها در سرزمین‌های اسلامی برای مسلمانان تصمیم بگیرند، ادامه داد: چرا این تصمیم غیرمسلمانان است که منافع و آینده جهان اسلام را تعیین می کند؟ مسلمانان قادرند در پناه قرآن و با فهم قرآن و عمل به آن، منافع جهان اسلام را تامین کنند و آینده بهتری را بسازند.
دکتر روحانی با بیان اینکه قرآن کتاب سیاست نیز هست و چارچوب جامعه مطلوب بشری را برای ما ترسیم کرده است، اظهار داشت: در جمهوری اسلامی ایران و با انقلاب بزرگ اسلامی به رهبری امام خمینی (ره) که با هدایت و رهبری مقام معظم رهبری ادامه یافته و با حضور مردم در صحنه تداوم دارد، مفتخریم به اینکه مسیر قرآن را انتخاب کرده‌ایم.
رییس شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به اینکه در میان همه کتب آسمانی، قرآن تنها کتابی است که از تحریف حفظ شده، اظهار داشت: در میان همه کتب آسمانی موجود نزد مردم کتابی که به همان صورت نازل شده و به همان ترتیب مورد نظر پیامبر (ص) باقی مانده است و حتی یک آیه، یک سطر، یک کلمه، یک حرف و یا یک اعراب آن هم دست نخورده، قرآن کتاب مسلمانان است.
دکتر روحانی، بزرگترین جشن میلاد برای مسلمانان را ماه رمضان به عنوان ماه نزول قرآن توصیف کرد و گفت: قرآن سرآغاز سخن گفتن خدا با انسان‌هاست که نه تنها در زمان نزول بلکه امروز و هر روز هرگاه که آن را بخوانیم با ما سخن می گوید. قرآن چشمه‌ای همواره جوشان است و این ما هستیم که باید در حد توان از آن بنوشیم.
رییس جمهوری با بیان اینکه قرآن نیز مثل جهان و طبیعت در حال تحول دائمی است، اظهار داشت: برداشت‌هایی که امروز بشر می‌تواند از قرآن داشته باشد 100 سال پیش برای او مقدور نبود و قرآن بالاترین نعمتی است که خدا به ما مسلمان‌ها و همه انسان‌ها داده و چه بهتر که بتوانیم از آن به درستی بهره جوییم.
دکتر روحانی با بیان اینکه خداوند سه کتاب پیش روی ما گشوده تا از آنها استفاده کنیم، تصریح کرد: اولین کتاب، کتاب خلقت و آفرینش است که هر روز می‌توانیم از آن فهم جدیدی داشته باشیم و اساسا بهترین عرصه برای مطالعه، تعقل و اندیشیدن است و کتاب دوم کتاب تاریخ و عبرت از گذشتگان است که ببینیم چگونه پیشرفت کرده و پیروز شده اند و یا چگونه شکست خورده‌اند.
رییس جمهوری با اشاره به اینکه بخشی از آیات قرآن مجید نیز به تشریح قصه‌ها و سرگذشت اقوام گذشته پرداخته، خاطر نشان کرد: سومین کتاب پیش روی انسانها وحی الهی و قرآن است که باید از هر سه این کتابها که خالق آنها خداوند حکیم است، بهره ببریم.
دکتر روحانی با تاکید بر اینکه باید همواره میزان بهره مندی خود را از این کتابها افزایش دهیم، گفت: اگر به هویت اسلامی خود برگردیم و از این سه کتاب به خوبی بهره گیریم می توانیم آینده کشورهای اسلامی را بسیار بهتر از گذشته بسازیم.

شناسه خبر: 83522

- سخنراني ها

- دولت یادهم و دوازدهم

اخبار مرتبط

اخبار برگزیده