متن سخنان رییس جمهوری در جلسه امروز هیات دولت

رییس جمهوری روز چهارشنبه 93.9.19 در جلسه هیات دولت کاهش بهای نفت را توطئه ای علیه مسلمانان دانست و تصریح کرد که مردم منطقه اینگونه توطئه ها و خیانت ها علیه جهان اسلام را از یاد نخواهند برد و نسبت به آن عکس العمل نشان خواهند داد.

شناسه خبر: 82984 -

چهارشنبه 19 آذر 1393 - 14:17

متن سخنان حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی به این شرح است:
بسم‌الله الرحمن الرحیم
ایام اربعین حضرت ابی عبدالله الحسین(ع) را برای همه مسلمان‌ها بویژه شیعیان گرامی‌می‌داریم. عشق به خاندان رسالت و پیروی از راه آنها سرمایه بسیار بزرگی است مخصوصاً عشق به سرور آزادگان حضرت ابی عبدالله الحسین(ع) که این عشق و احساسات نسبت به فرهنگ عاشورا و خود امام حسین(ع) نه تنها ویژه شیعیان نیست بلکه ویژه مسلمان‌ها هم نیست و بسیاری از پیروان ادیان دیگر نیز برای اامام حسین(ع) و حادثه کربلا و روز عاشورا احترام خاصی قایل هستند.
امسال بحمدالله مردم استقبال بسیار خوبی ازمراسم اربعین دارند. هم در کشورمان و هم در مراسم بزرگی که در کنار مرقد مطهر امام حسین(ع) در کربلا برگزار می شود، گر چه آنجا امکانات و فضا در آنجا قاعدتاً محدود است. اما این جاذبه امام حسین(ع) و آن حرارت و عشق امام حسین که در قلوب مومنین بوده و خواهد بود و آن عشق و آن حرارتی که در دل و جان مسلمان‌ها نسبت به سالار شهیدان است هیچگاه سرد و خاموش نمی‌شود، این شعله دائمی است و هر روز فروغ آن در دل همه عاشقان راه آزادی زیادتر خواهد بود.
تعداد زیادی از زائران امسال به کربلا مشرف می شوند ما برای آنها آرزوی سلامتی و قبول عزاداری می کنیم . در مراسمی که شاید بگوییم اربعین در کربلا بزرگترین اجتماع مسلمانان است.
مراسم اربعین را می‌توانیم بزرگترین اجتماع مسلمان‌ها و عاشقان اهل بیت عصمت و رسالت در سرزمین مقدس کربلا بنامیم که ان شاء الله همه به سلامت به وطن برگردند و دستگاه‌های دولتی و مرزی باید همه تلاش خودشان را انجام بدهند که این زائرین و مسافرین به راحتی ان‌شاء الله بتوانند با کمترین زحمت به خانه‌هایشان برگردند و برای سال‌های بعد هم پیش‌بینی‌های بهتری شود که مردم راحت‌تر بتوانند به زیارت امام حسین(ع) مشرف شوند.
نکته دوم اینکه توطئه‌ای که امروز برای کاهش جهانی قیمت نفت مطرح است ، ما تردیدی نداریم که این کاهش یک کاهش عادی یا صرفاً اقتصادی نیست. ممکن است یک بخش‌هایی یک درصدی از آن مسایل اقتصاد جهانی باشد و رکود در جهان باشد، اما در عین حال اصل آن یک برنامه‌ریزی سیاسی و توطئه‌آمیز علیه منافع منطقه و مردم مسلمان و جهان اسلام است. نفع آن صرفا برای دیگران خواهد بود.
دو مساله باید مد نظر ما باشد. یکی مردم منطقه این گونه توطئه‌ها و یا به تعبیری خیانت‌ها به جهان اسلام را از یاد نمی‌برند. این در ذهن مردم نقش می‌بندد، مردم عکس‌العمل نشان می‌دهند و کشورهایی که متأسفانه دنبال این راه هستند، باید بدانند که نفرت را در جهان اسلام علیه خودشان بوجود می‌آورند.
نکته دوم اینکه مردم ما باید مطمئن باشند که دولت توان اداره کشور را به خوبی با همین وضعیت موجود قیمت نفت دارد . امسال لایحه بودجه ما کمترین اتکا به نفت را دارد و حدود 31 درصد به پول نفت وابسته است. این در طول دهه‌های گذشته تقریباً بی‌سابقه است و لذا این کاهش قیمت نفت فرصتی برای ما ایجاد می کند تا ما بتوانیم کم کم بودجه را از درآمد نفت جدا کنیم و همچنین می‌‌تواند یک فرصتی باشد که ما به اقتصاد مقاومتی بیشتر تکیه کنیم.
اصولی که در اقتصاد مقاومتی آمده ، دولت مصمم است برای اجرای همه برنامه‌هایش و برای آنها برنامه‌ریزی کرده است. از همه وزرا مسئولین و دستگاه‌های اجرایی می‌خواهم که به همه آن چارچوب‌ها و مصوباتی که راجع به اقتصاد مقاومتی و سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی بوده، بیشتر توجه کنند و سریع‌تر عملیاتی و اجرایی کنند.
اصولاً اقتصاد ما باید طوری ساخته و مستحکم‌ شود که از این بادها و حتی در آینده اگر طوفانی بود از این طوفان‌ها نلرزد و راه خود را بتواند ادامه دهد. منابع طبیعی و منابع انسانی و مسئولین دلسوز و کارگزاران باتجربه و شخصیتی مثل رهبر معظم انقلاب که بالای سر این کشور هستند، همه اینها امتیازاتی هستند که کشور ما دارد.
این امتیازات باعث می‌شود که ما بتوانیم به راحتی از این مسیر و راه عبور کنیم و در این راستا ما باید طرح‌های نیمه تمام عمرانی را برنامه‌ریزی کنیم و عمدتا به بخش خصوصی واگذار کنیم.
اگر بخواهیم کشور ما توسعه پیدا کند باید این کار را بکنیم. طرح‌های نیمه تمام که به زودی به نتیجه نمی‌رسد با بودجه‌های دولتی تمام نمی‌شود. در بودجه سال قبل و امسال هم آوردیم و باید همه دستگاه‌های اجرایی تلاش کنند و بخش خصوصی، غیردولتی، عمومی غیردولتی همه را فرا بخوانند. این پروژه‌های نیمه تمام وقتی تکمیل می‌شود امید می‌دهد در میان مردم و همچنین باعث رونق و حرکت اقتصادی می‌شود، هم در تکمیل و هم در وقتی که به ثمر می‌رسد استفاده در طرح‌ها می‌تواند مؤثر باشد. ما باید سرمایه‌گذاری غیر دولتی را در بخش‌های مختلف دعوت کنیم و آنها را مشارکت دهیم و مشوق‌های لازم را برای آنها مد نظر قرار دهیم.
البته برخی از نکات در لایحه‌ای که به عنوان خروج از رکود تقدیم مجلس کردیم آمده است. راهکاری که بانک‌ها بتوانند به فعالیت‌های نیمه تمام و یا فعالیت‌هایی که تمام شده و برای حرکت و گردش آن نیاز مالی دارد، رسیدگی کنند.
ما امیدواریم مجلس شورای اسلامی و نمایندگان محترم هر چه سریع‌تر آن لایحه را به تصویب نهایی برسانند و ابلاغ شود و بتوانیم اجرا کنیم. این خودش هم در راستای اقتصاد مقاومتی است و هم در راستای خنثی‌ کردن توطئه‌هایی که در زمینه قیمت نفت امروز ما داریم مشاهده می‌کنیم و مهم‌ترین مسأله که من در نطق بودجه به آن اشاره کردم مسأله صادرات غیر نفتی است . ما توان بزرگی برای صادرات غیرنفتی داریم، اینکه ما می‌بینیم بیش از 30 میلیارد دلار صادرات غیرنفتی تا حالا ما داشتیم و تا پایان سال حدود 50 میلیارد دلار ، ما صادرات غیرنفتی انشاءالله خواهیم داشت و می‌توانیم حتی این را هم توسعه دهیم خیلی توان بزرگ و بالایی است.
ما در منطقه می‌توانیم کشور ترانزیتی بسیار مهمی باشیم. اخیرا این راه‌آهن هم که در منطقه گرگان و اینچه‌برون وصل شد، اتصال دوم ما بود. قبلا در بخش سرخس، تجن یک اتصال بود. اینجا اتصال دوم ما بود و البته اتصال‌های بعدی هم باید انجام بگیرد. الان راه‌آهن ما از بندرعباس وصل است تا سراسر کشور روسیه و تا سراسر کشور چین. یعنی راه‌آهن ما به ترکمنستان، از قزاقستان به سمت روسیه و از قزاقستان به سمت شرق می‌رود و به راه‌آهن چین متصل می شود، بنابراین امکانات بسیار زیادی امروز از لحاظ ترانزیتی وجود دارد.
البته ترانزیت تنها ترانزیت ریل نیست، جاده هم است . از لحاظ هوایی هم ما بهترین فضا را داریم برای عبور و مرور هواپیماها، از لحاظ فیبر نوری و ارتباطات هم ما بهترین شرایط را داریم.
ژئوپلتیک منطقه ای و جایگاه جغرافیایی کشور ما که در قلب جهان قرار دارد، می‌تواند همه مناطق، شمالی، شرقی و غربی را به هم متصل کند. بنابراین ما هم از لحاظ ترانزیتی و هم از لحاظ صادرات کالاهای تولیدی و خدمات فنی به کشورهای مختلف توانایی زیادی داریم . بسیاری از کشورها هستند به ما می‌گویند ایران در سدسازی، جاده‌سازی به عنوان کشور نمونه است.
حتی در بخش نیرو با کشورهای بزرگ جهان رقابت می‌کنیم . ما قدرت رقابت داریم ما در بسیاری از زمینه‌ها در بخش مسکن و ساختمان توان رقابت داریم. نه با کشورهای منطقه بلکه با کشورهای پیشرفته هم توان رقابت داریم. یک مقدار باید تکمیل و کامل کنیم. ما در بخش انرژی دارای تجربیات بسیار زیادی هستیم می‌توانیم در بخش نفت، گاز، بخش‌های دیگر کمک کنیم و در بخش گردشگری امروز یک فضای بسیار خوبی در کشور ایجاد شده است. ما می‌توانیم گردشگرهای داخلی و خارجی را تشویق کنیم و این می‌تواند اشتغال و کار و رونق اقتصادی درست کند . بنابراین ما باید کاری کنیم که ظهور و بروز نفت در اقتصاد داخلی ما به حداقل برسد و هر چه این کار را ادامه دهیم، مخصوصاً در نفت خام، کاری کنیم که هیچ‌وقت در آینده متکی به صادرات نفت خام نباشیم و اگر جایی متصل به نفت هستیم، بتوانیم ارزش افزوده بالاتری داشته باشیم ، صادر کنیم. اینها همه راه‌هایی است که پیش روی ما است.
نکته آخر اینکه در زمینه هزینه‌های جاری همه دستگاه‌ها باید صرفه‌جویی بکنند. دستگاه‌های دولتی، بقیه دستگاه‌ها، قوه قضائیه، قوه مقننه، نیروهای مسلح، بسیاری از فعالیت نهادهای عمومی که به ظاهر نیمه دولتی، غیردولتی یا شرکت‌های دولتی محسوب می‌شوند ، همه باید تلاش کنیم هزینه جاری آنها را پایین بیاوریم و این کار امکان‌پذیر است.
ما دیدیم در هر دستگاهی اگر دقت و برنامه‌ریزی شود، می‌توانند هزینه‌های جاری را کاهش دهند و پایین بیاورند و این می‌تواند بخشی را جبران کند از اینکه در نفت کاهش درآمد داریم.
به مردم‌مان اطمینان می‌دهم که دستاوردهای مهمی که دولت تاکنون به دست آورده برای حفظ آنها مصمم است. مسأله آرامش در جامعه و بازار، امید به آینده، کاهش تورم، خروج از رکود از دستاوردهای ما است.
این دستاوردها را نمی‌گذاریم از بین برود. تصمیم دولت بر این است که زمینه را برای اشتغال بیشتر، برای جوانان، تحصیلکرده مهیا بکند. در مسأله مسکن، راه، زیربنایی قول‌هایی که دولت به مردم داده در بودجه سالانه خودش آورده و اعلام عمومی کرده آنها را دنبال کرده و به ثمر می‌رساند.
البته همیشه تقاضای ما همکاری بیشتر مردم بوده است.کار و کشور برای مردم است. دولت خادم مردم است و حضور و فعالیت و همبستگی و پیوستگی همه مردم می‌تواند سرمایه بزرگ دولت باشد. اگر این پیوستگی و همبستگی دولت و ملت بوجود آمد، حتماً عنایت و رحمت خداوند شامل حال ما می‌شود و با رحمت حق و با نظر لطف پروردگار و توجهات حضرت ولی عصر(عج) ان شاء الله به خوبی هم امسال را به اتمام می‌رسانیم و هم مسیر سال آینده را به خوبی ادامه خواهیم داد.

شناسه خبر: 82984

- سخنراني ها

- دولت یادهم و دوازدهم

گالری مرتبط

فیلم مرتبطاخبار برگزیده