در جلسه شورای‌عالی انقلاب فرهنگی و به اتفاق آرا؛

27 آذر روز مبارزه با خشونت و افراطی‌گری نامگذاری شد

27 آذر مصادف با هجدهم دسامبر به مناسبت تصویب پیشنهاد جمهوری اسلامی ایران مبنی بر «جهان عاری از خشونت و افراطی‌گری» در مجمع عمومی ملل متحد، از سوی شورای‌عالی انقلاب فرهنگی و به اتفاق آرا به عنوان روز مبارزه با خشونت و افراطی‌گری تعیین و تصویب شد.

شناسه خبر: 82944 -

سه شنبه 18 آذر 1393 - 21:08

حجت الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی روز سه‌شنبه در جلسه شورای‌عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به سالروز به شهادت رساندن دکتر مفتح در 27 آذر که به نام روز وحدت حوزه و دانشگاه نامگذاری شده است، به مصادف شدن زمان تصویب پیشنهاد جمهوری اسلامی ایران مبنی بر «جهان عاری از خشونت و افراطی‌گری» در مجمع عمومی ملل متحد در سال گذشته با این روز نیز اشاره کرد و گفت: تصویب این پیشنهاد در مجمع عمومی سازمان ملل آن هم با اجماع دستاورد گرانقدری است.
دکتر روحانی اظهار داشت: امروز دیگر هیچ‌کس تردید ندارد و نمی‌تواند منکر شود که جمهوری اسلامی ایران پیشتاز مبارزه با تروریست‌ها در منطقه است و همه جا با خشونت و افراط و ترور مقابله می‌کند تا ندای رحمانی اسلام به گوش جهانیان برسد.
دکتر روحانی در ابتدای این جلسه با اشاره به فرارسیدن اربعین حسینی و شور و شوق چشمگیر و بیش از پیش هر ساله مسلمانان برای انجام زیارت اربعین تصریح کرد: اجتماع اربعین بی‌نظیرترین و بزرگ‌ترین اجتماع مسلمانان است.
رییس جمهوری با بیان اینکه پیش‌بینی می‌شود امسال بزرگ‌ترین اجتماع اسلامی در تاریخ اسلام در شهر مقدس کربلا به مناسبت اربعین برگزار شود، خاطرنشان ساخت: این اجتماع پیام‌های متفاوتی برای دوست و دشمن دارد و در عین حالی که اقتدار مسلمانان را به رخ دشمن کشیده و در دل آنها رعب و وحشت می‌افکند، برای مسلمانان پیام‌آور وحدت، اتحاد و عشق به خاندان عصمت و طهارت است.
دکتر روحانی گفت: با توجه به افزایش همه ساله شمار زائران اربعین باید به فکر تامین امکانات و مقدمات لازم برای تسهیل سفر امن و همراه با آسایش آنان باشیم.
رییس جمهوری در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به سالروز تشکیل شورای‌عالی انقلاب فرهنگی در 19 آذر اظهار داشت: شورای‌عالی انقلاب فرهنگی نهاد بسیار مهمی است که امیدهای فراوانی به آن بسته شده چرا که این نهاد جایی است که صاحب‌نظران فرهنگ برای تدبیر امور فرهنگی کشور در آن مجتمع شده‌اند و باید با سیاست‌گذاری و تلاش برای گسترش فرهنگ انقلابی و اسلامی پاسخ مناسبی به این امید بدهیم.
دکتر روحانی با اشاره به بررسی و تصویب سه سند مهم نقشه مهندسی فرهنگی، سند تحول بنیادین در نظام آموزش و پرورش و نقشه جامع علمی کشور در این شورا اضافه کرد:‌اگر بتوانیم اهداف این سه سند مهم را محقق کنیم، دستاورد بسیار بزرگ، سازنده و موثری است، به خصوص تحول در نظام آموزش و پرورش که شخصیت فرزندان ما را در مدت 12 سال شکل و قوام می‌دهد.
رییس جمهوری همچنین به دکتر محمد فرهادی وزیر جدید علوم، فناوری و ارتباطات به عنوان عضو حقوقی جدید شورای عالی انقلاب فرهنگی که سابقه عضویت در این شورا را نیز دارد، خوشامد گفت.
دکتر روحانی همچنین در پایان جلسه امروز شورا و پس از ارائه گزارش ستاد راهبری نقشه جامع علمی کشور ضمن تشکر از زحمت دست‌اندرکاران این ستاد بر ضرورت توجه هم‌زمان به ساز و کارهای اجرایی و همچنین مهارت افزایی و کارآفرینی در سیاستگذاری‌های نظام آموزشی تاکید کرد.
رییس شورای‌عالی انقلاب فرهنگی همچنین از عملیاتی و اجرایی نشدن سیاست‌های مصوب شورا اظهار نگرانی کرده و خواستار حفظ سطح کار ستادهای تخصصی، از جمله ستاد راهبری نقشه جامع علمی کشور در سطح سیاست‌گذاری همراه با آینده‌نگری شد.
دکتر روحانی با تاکید بر لزوم پیوند دانشگاه‌ها با بخش تولید و جذب دانشجویان نخبه به بخش‌های مرتبط به ویژه در عرصه صنعت و تولیدخواهان هماهنگی ستاد راهبری نقشه جامع علمی کشور با وزارتخانه‌های علوم و بهداشت، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و سایر دستگاه‌های اجرایی مرتبط با عنایت به ظرفیت‌های بودجه‌ای و امکانات در اختیار دولت شد.
همچنین رییس جمهوری و تعدادی دیگر از اعضای شورا با تاکید بر اهمیت موضوع آمایش سرزمینی در حوزه آموزش عالی تاکید کردند که آموزش عالی باید بر اساس مزیت‌های جغرافیایی و استعدادها، امکانات و ظرفیت‌های هر منطقه در کشور توزیع و گسترده شود.

شناسه خبر: 82944

- جلسات

- دولت یادهم و دوازدهم

اخبار مرتبط

فیلم مرتبطاخبار برگزیده