معاون اول رییس جمهور:

ملت ایران استفاده از تولید داخلی را برای خود اصل بداند

معاون اول رییس جمهور با تاکید براینکه ملت ایران باید در دوران کنونی استفاده از تولید داخلی را برای خود اصل بداند، گفت: اگرچه براساس قانون و بر مبنای اقتصاد رقابتی نباید جلوی واردات را گرفت اما نقش ملت در این شرایط باید این باشد که کالاهای داخلی را به نمونه های مشابه خارجی ترجیح دهد.

شناسه خبر: 82924 -

سه شنبه 18 آذر 1393 - 14:46

دکتر اسحاق جهانگیری ظهر امروز سه شنبه در مراسم افتتاح کارخانه بافتسان شهرستان ملایر اظهار داشت: ایران از پتانسیل های فراوانی برای سرمایه گذاری در بخش های مختلف برخوردار است و در منطقه ای واقع شده ایم که علاوه بر تامین نیازهای خود، کشورهای اطراف نیز نیازمند این هستند که ایران به عنوان یک کشور با سابقه، متمدن و با جمعیت قابل توجه بتواند تولیدات خود را به کشورهای همسایه نیز صادر کند.
معاون اول رییس جمهور با تاکید براینکه اگر بدنبال شکوفایی اقتصاد کشور هستیم و می خواهیم هم نیازهای ارزی کشور تامین و هم اتکا به نفت را کاهش دهیم و در کنار آن برای جوانان تحصیلکرده فرصت های شغلی فراهم کنیم باید از ظرفیت های داخلی به نحو مطلوب استفاده نماییم.
وی با اشاره به سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی ابلاغی از سوی مقام معظم رهبری، گفت: ایشان بر دو موضوع تاکید دارند که یکی اقتصاد درون زا؛ بدین معنا که باید از همه ظرفیت‌های کشور استفاده شود و دیگری برون نگر که به معنای آن است کالایی تولید شود که بتوان به کشورهای دیگر صادر نمود.
دکتر جهانگیری افزود: در یک چنین اقتصادی باید بخش خصوصی محور و مدار اصلی باشد و دولت تصدی گری را رها کرده و به سیاست گذاری، نظارت و بسترسازی برای بخش خصوصی بپردازد. سیاست دولت باید به گونه ای باشد که فضایی امن برای تعامل با سایر کشورها فراهم شود تا بخش خصوصی قادر باشد در این فضا رقابت کند.
معاون اول رییس جمهور با تاکید براینکه مدیران دولت تدبیر و امید بدنبال آن هستند که بخش خصوصی محوریت پیدا کند، خاطرنشان کرد: از نظر دولت هیچ محدودیتی برای سرمایه گذاری بخش خصوصی وجود ندارد.
دکتر جهانگیری اظهار داشت: پیش از ابلاغ سیاستهای اصل 44 مشخص نبود که بخش خصوصی تا چه اندازه می تواند رشد و سرمایه گذاری کند اما پس از ابلاغ این سیاستها که ازسوی رهبر معظم انقلاب ابلاغ شد هیچ محدودیتی برای بخش خصوصی وجود ندارد.
معاون اول رییس جمهور با بیان اینکه سرمایه گذار باید احساس کند که مورد حمایت دولت است، افزود: هیچ احدی حق ندارد نسبت به دارایی و اموال سرمایه گذاران اعتراض و برخورد کند؛ به جز آنکه تخلفی صورت گرفته باشد که در این صورت محاکم قضایی برخورد لازم را انجام می دهند.
وی خاطر نشان کرد: شرایط فرهنگی کشور نیز باید برای سرمایه گذاری مهیا باشد. باید همه بپذیرند که سرمایه گذار انسانی محترم و شریف است که سرمایه خود را به میدان آورده تا عده ای بتوانند مشغول کار شوند.
معاون اول رییس جمهور از بخش خصوصی خواست با جدیت به صحنه بیایند و افزود: بخش خصوصی در مقطعی که می داند کشور به تولید و رونق نیازمند است باید مردانه به صحنه بیاید و ریسک سرمایه گذاری را نیز بپذیرد. امیدوارم با حضور بخش خصوصی و حمایتهای دولت، اقتصاد کشور از این گردنه عبور کرده و وارد دوره رونق اقتصادی شود.

شناسه خبر: 82924

- دیدارهای داخلی

- معاون اول

فیلم مرتبطاخبار برگزیده