متن سخنان رییس جمهوری در همایش بزرگداشت روز دانشجو

رییس جمهوری در همایش بزرگداشت روز دانشجو با تبریک این روز پر افتخار، از باور و اعتماد دولت به فعالیت دانشجویی و دانشگاهی و استقبال از نقد دلسوزانه آنان سخن گفت و تاکید کرد: اهداف دولت و دانشگاه و اهداف جامعه و دانشگاه یکسان و مشترک است، امروز نیاز به همفکری و همراهی داریم و باید دست به دست هم بدهیم و بدون حمایت و نقد شما ما نمی‌توانیم به هدف و مقصد نهایی دست پیدا کنیم.

شناسه خبر: 82854 -

يکشنبه 16 آذر 1393 - 14:07

متن سخنان حجت الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی به این شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم
الحمدلله رب العالمین و صلی الله علی سیدنا و نبینا محمد و آله الطاهرین و صحبه المنتجبین

روز بسیار پر افتخار دانشجو را به محضر همه دانشجویان عزیز سراسر ایران، اساتید، فرهیختگان، تبریک و تهنیت عرض می‌کنم و خوشحالم در دانشگاهی، 16 آذر امسال را حضور دارم که جزو اولین مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی در دولت یازدهم فعالیت مجدد این دانشگاه پرافتخار بود.
16 آذر سرآغاز و نقطه عطف جنبش دانشجویی است. جنبش دانشجویی فراتر از بحث حزب و جناح و خط است. جنبش دانشجویی به معنای حضور همه دانشجویان در عرصه فرهنگ و سیاست است در دهه 1330 حادثه 16 آذر درخشش خاصی داشت.
شریعت رضوی، قندچی، بزرگ‌نیا، دانشجویان به خون‌خفته‌ای که پرچم حرکت دانشجویی را به اهتزاز درآوردند. جنبش دانشجویی یک حرکت بهم پیوسته است. این حرکت هم برای استقلال است و ضداستعمار است، هم برای آزادی است و ضد استبداد است و هم برای وطن‌خواهی و عشق به وطن است و هم برای انواع ظلم‌ستیزی‌هاست.
عده‌ای بودند و هنوز هستند که شاید جنبش دانشجویی را باور نکرده بودند و اگر هم می‌دیدند از سر نفرت روی برمی‌تافتند اما امروز روزگاری نیست که کسی جنبش دانشجویی را منکر شود.
گرچه برخی می‌خواهند جنبش دانشجویی را به فضای خاصی منحصر کنند. حوادث این جنبش ممکن است شأن نزول‌هایی داشته باشد، 16 آذر حوادثی دارد با شأن نزول خودش .در دهه 40 حوادثی دارد با شرایط خودش. اما اساس، جنبش دانشجویی یک حرکت مستمر است ،وجود دارد و خواهد بود. جنش دانشجویی یعنی حرکت یک جامعه بزرگ دانشگاهی در دورانی مشخص، حزب ممکن است امتداد داشته باشد عده‌ای اعضای یک حزبی باشند و تا آخر عمرشان عضو آن حزب باشند.
اما دانشجو بودن، به مفهوم عضویت در یک دانشگاه به عنوان کسی که دانش را می‌آموزد، دوره‌ خاصی دارد، و یکی از دلایل زنده بودن حرکت دانشجویی محدودیت همین دوران است شما وقتی در دوران خاصی فعالیتی را شروع می‌کنید ، قدر آن دوران را بهتر می‌دانید، تا آن کسی که وارد آن صحنه‌ای شود که بداند برای آن پایانی نیست، جنبش دانشجویی علاوه بر اینکه از لحاظ حضور افراد دوران مشخصی دارد اما از لحاظ پیوستگی حرکت، حرکتی دائم است، همه دانشجویان، همان خط و همان راه را دنبال کرده‌اند. در نهضت اسلامی همه جا دانشگاه ،جزو پیشتازان حرکت بود.
از سال 42 دانشگاه در کنار روحانیت حضور داشت و فعال بود و همان زمانی که بزرگانی از روحانیت به زندان رفتند، بزرگانی از دانشگاه مثل مهندس بازرگان آنها هم به زندان رفتند و همان دورانی که در حوزه‌های علمیه و در مساجد و منابر، سخنان انقلابی و حرکت انقلابی توسط بزرگان روحانیت به رهبری امام (ره)ادامه یافت در دانشگاه هم امثال طالقانی‌ها، شریعتی‌ها، مطهری‌ها، بهشتی‌ها، مفتح‌ها اینها به صحنه آمدند، سخن گفتند و در برابر استبداد و حامیان خارجی آنها، استعمار و مزدوران داخلی آنها ایستادگی و مقاومت کردند. پس دانشجو و دانشگاه در نهضت اسلامی و انقلاب اسلامی و تثبیت انقلاب اسلامی و در دوران دفاع مقدس پیشتاز بوده است. آن همه اساتید و دانشجویانی که به جبهه آمدند و شهید و جانباز و آزاده و یا به عنوان ایثارگر خدمت و جهاد کردند و برگشتند و امروز نیز بار مسئولیت را برای بخشی از اداره کشور یا جامعه بر عهده دارند.
ما در شرایط خاصی قرار گرفته‌ایم در این شرایط خاص دانشجو نیز باید پیشتاز باشد، البته که من قبول دارم، دانشجو باید منتقد، دیده‌بان و ناظر باشد و نظارت کند.
اگر دانشجو را نگذاشتند جایی انتقاد کند لااقل نسبت به دولت انتقاد کند. بنابراین چون به این دلیل گفتم که فعلا دیوار دولت از همه دیوارها کوتاه‌تر است و هر کس به مناسبتی از گوجه فرنگی و تا انرژی هسته‌ای نقدش را نسبت به دولت روا می‌دارد.
البته دولت به انتقاد دلسوزانه و شرافتمندانه افتخار می‌کند ما بدون نقد نمی‌توانیم پیشرفت کنیم، انتقاد و پژوهش و دانش و علم، دو روی یک سکه هستند، همه به پرسش‌گری و نقد و پژوهش نیاز داریم گرچه دانشجو وظیفه اصلی‌اش، دانش‌پژوهی و دانشجویی است.
علم و دانش را فرا گرفتن، عالم و فرهیخته و نخبه شدن، اما این تنها وظیفه یک دانشجو نیست، دانشجو به دانشگاه نمی‌آید که از لحاظ علم و دانش پله‌های پیشرفت را طی کند، او می‌خواهد از لحاظ فرهنگ، احساس مسئولیت و مشارکت اجتماعی داشته و نقادی قدرت کند.
دانشجو در پی حکمرانی و تصرف میز قدرت نیست، در پی عالم شدن است اما دانشجو به عنوان بهترین منتقد، پرنشاط از قدرت است و قدرت و حاکمیت نقد می‌خواهد. حاکمیت، دولت و همه آنهایی که صاحبان قدرت در جامعه هستند، باید به نقد افتخار کنند که بالاتر از پیامبر کسی نداریم و او در میان اصحاب و یارانش نقد و اظهارنظر را آزاد گذاشته بود.
و مولای ما امیرالمؤمنین نیز در دوران حکومتش از نقد نقادان استفاده می‌کرد. دولت به سهم خودش از نقد استقبال می‌کند و دانشجو علاوه بر مسأله دانش‌پژوهی و یادگیری علم و دانش و رسیدن به مرتبه کمال، باید احساس مسئولیت کند.
دانشجو باید بداند عضو این جامعه است از محیط اجتماعی داخلی و خارجی تأثیرپذیر است و قدرتی است که می‌تواند تإثیرگذار در جامعه ،حکومت و در اداره کشور باشد.
مگر می‌شود دانشجویی در دانشگاهی درس بخواند و فقط به فکر واحدهایی که گذرانده است و واحدهایی که باید بگذراند و مدرکی که باید بگیرد، باشد؟ می‌شود دانشجویی در دانشگاه باشد و نسبت به مسایل مهم جامعه‌اش بی‌تفاوت باشد؟.
می‌شود دانشجوی کشور ما نسبت به آینده وضع آب در کشور، وضع محیط زیست در کشور، وضع انرژی در کشور یا در بخش نرم‌افزاری وضع فرهنگ و آسیب‌پذیری اجتماعی در کشور بی‌تفاوت باشد؟ مگر شدنی است؟ مگر می‌شود در جامعه‌ای زندگی کنیم و نسبت به مسایلی که سرنوشت خودمان، خانواده‌، ملت و منطقه‌مان را تحت تإثیر می‌گذارد، بی‌تفاوت باشیم؟
نمی‌خواهم بگویم دانشگاه خانه احزاب است. حزب کار دیگری می‌کند، ممکن است عده‌ای از دانشجویان شاخه دانشجویی یک حزبی باشند آن بحث دیگری است. اما اساساً دانشگاه و دانشجو در کلیت خودش، دنبال کار حزبی نیست و دانشگاه خانه احزاب نیست، اما در عین حال دانشگاه جایی است که دانشجو باید بفهمد در دانشگاه چه می‌گذرد. باید صاحب نظر باشد. باید دارای انجمن‌های علمی و فرهنگی باشد، باید نسبت به مسایل داخلی و خارجی خودش بتواند به خوبی بفهمد و بتواند نقد و اظهار نظر کند.
کار بزرگی در انقلاب اسلامی ما رخ داده هیچ‌کس نمی‌تواند بازگشت به گذشته بکند، در انقلاب اسلامی ما حاکمیت ملی به عنوان یک ارزش بزرگ انقلابی و ملی است.
در انقلاب اسلامی ما مردم‌سالاری به عنوان یک اصل بزرگ و حقوق اساسی است. در کشور ما صندوق رأی به عنوان مبنای مشروعیت سیاسی و حقوقی است. ما نمی‌توانیم این حقوق اساسی را کنار بگذاریم، باید از این حقوق اساسی‌مان حراست ، صیانت و نگهداری کنیم.
دیگر در دنیایی نیستیم که بگوییم دیگر کاری به مردم نداریم. افکار عمومی به ما ربطی ندارد. قضاوت عمومی به ما ارتباط ندارد. اگر من می‌خواهم مسئولیت را تعیین کنم نسبت به دانشگاه به نظر دانشگاه چه کار دارم، وزیری را برمی‌گزینم با صاحبان نفوذ هم سروسری خواهم داشت و رأی اعتمادی می‌گیرم و او هم بر سر قدرت می‌نشیند. مبنای این دولت این چنین نیست.
مبنای این دولت از روز اول این بود که در همه امور تخصصی با صاحبان آن امر در مشورت باشیم من بسیار خوشحالم در این رفت و آمدها و رأی اعتمادها یک نظرسنجی بسیار خوبی در دانشگاه‌ها صورت گرفت و آن نظرسنجی تأیید کرد راه دولت یازدهم در دانشگاه‌ها مورد تأیید اساتید و دانشجویان است.
دولت نسبت به دانشگاه‌ها خط و راهی که داشته است یکی است و از آن راه بازگشت نخواهد کرد. وزیر علوم جدید هم ادامه دهنده راه و مسیر عزیزان پیشین خود در دولت یازدهم خواهد بود.
همان راهی که بنا بود میلی منفرد طی کند و نگذاشتند. بنا بود دکتر توفیقی ادامه دهد و نگذاشتند، دکتر فرجی دانا برعهده گرفت، ادامه راه برای دکتر فرجی دانا ممکن نشد، همان راه را دکتر نجفی ادامه داد و همان راه را قرار بود دکتر نیلی احمدآبادی ادامه دهد، و همان راه را قرار بود دکتر دانش آشتیانی ادامه دهد و امروز دکتر فرهادی همان راه را ادامه خواهد داد.
بنابراین راه و مسیر ما همانی است که از روز اول وعده داده‌ایم، وعده ما با شما شکستنی نیست. ما امروز در راهی هستیم که باید به هم کمک کنیم ما برای حل معضلات داخلی و برای حل معضلات خارجی باید دست به دست هم بدهیم، اگر مسایلی در داخل کشور داریم چه کسی باید حل و اعلام نظر کند. البته در بخش اقتصاد اساتید دانشگاه چه از طریق بیان حضوری، نامه و ایمیل در تورم و رکود نظرات خودشان را به دولت و مسئولین اعلام کردند و اعلام می‌کنند. از همه آنها تشکر می‌کنم. دلم می‌خواهد دانشگاه‌ها بیش از آنچه که تا امروز فعال بودند برای حل معضلات کشور، فعال شوند و اعلام نظر بکنند و نقد دلسوزانه داشته باشند و راه‌حل به ما ارایه بکنند، البته صبح در مجلس شورای اسلامی در نطق تقدیم بودجه سال 94 بر این نکته تأکید کردم که وقتی پارسال بودجه را تقدیم می‌کردم و در مجلس اعلام کردم در پایان سال تورم ما به 35 درصد خواهد رسید و در سال بعد به دنبال تورم 25 درصدی بودیم، برخی توسط نامه و یا حضوری آمدند و به من نقد کردند که چرا قول دادی؟ شدنی نیست و امکان ندارد در عرض چند ماه به 35 و در سال بعد به 25 برسانیم.
اما به همت کارشناسان، به کمک مردم و اعتقاد مردم به دولت - بزرگترین سرمایه ای که دولت دارد اعتماد مردم به دولت است - و اعتماد شما جوانان، دانشجویان و دانشگاه‌ها، سرمایه ما اعتماد شماست بر مبنای آن اعتماد است که وقتی می‌گوییم تورم 35 درصد انتظارات تورمی هم بر همان مبنا شکل می‌گیرد بر همان اعتماد است که وقتی می‌گوییم تورم را در سال 94 به 25 درصد می‌رسانیم بر همان مبنا انتظارات تورمی شکل می‌گیرد خوشبختانه پارسال توانستیم به وعده خود عمل کنیم و به 35 درصد رساندیم حتی کمتر، و امسال هم در همین زمان کنونی از هدفی که برای پایان سال اعلام کرده وگفته بودیم 25 درصد به مراتب جلوتر هستیم و امروز تورم ما بین 17 و 18 درصد است.
عزیزان از هوای تهران و کلان شهرها نقد کردند و نقدشان درست است. به وزیران می‌گویم که کل نقدها و مطالبات را بررسی کنید و نتیجه‌اش را به من بگویید که هر چه شدنی است ما انجام دهیم.
ما در همه این زمینه‌ها قدم‌های بلندی را برداشته‌ایم با همت و کمک شما در سیاست خارجی هم همچنین امروز جایگاه ایران در افکار عمومی دنیا و در میان سیاستمداران با چند سال پیش زمین تا آسمان متفاوت است.
مردم سراسر جهان به فضا و امنیت ایران اعتماد کردند و شما می‌بینید که هتل‌های ما که در سال 91 همه‌اش خالی بود و در 92 رونق پیدا کرده بود و در 93 هیچ هتل قابل ذکری در سراسر کشور مخصوصا در مناطق گردشگری خالی نیست...
این اشتیاق به آمدن به کشور است صدها و هزاران شرکت امروز منتظر آینده‌ای هستند که بیایند در ایران و کشور را از لحاظ سرمایه‌گذاری و سرمایه‌های مورد نظر تأمین کنند. یک اقلیتی ما داریم که از این وضع خیلی خوشحال نیستند آنها هم از منافع زودگذرشان بگذرند.
سیاست خارجی ما هر چه موفق‌ باشد به نفع این مردم، کشور و ثبات کشور است آنهایی که امروز مسئولیت سیاست خارجی را بر دوش دارند از رییس دولت گرفته تا وزیر امور خارجه تا همه کارشناسان افرادی انقلابی و چهره‌هایی هستند که سوابقشان در انقلاب و برخی از آنها مربوط به روزهای اول انقلاب است . یک عده تازه دوران رسیده که ما البته به آنها هم احترام می‌گذاریم ،نمی‌خواهد نسبت به آینده و ارزش‌های انقلاب و اسلام دل‌نگران باشند.
ما همه باید در ارزش‌ها، اجماع نظر و نظر مشترک پیدا کنیم امروز دنیا باور دارد که مذاکرات ما یک مذاکرات جدی و منطقی و رو به جلو است هیچ‌کس تردید ندارد. امروز دنیا قبول دارد که جمهوری اسلامی ایران مسلح به سلاح منطق و عقلانیت است امروز همه قبول دارند که جمهوری اسلامی ایران ضد خشونت و افراطی‌گری است و اگر نبود چطور اعلام جمهوری اسلامی ایران برای جهان عاری از خشونت و افراطی‌گری در مجمع عمومی سازمان ملل متحد با اتفاق آرا و مخالفت فقط 3-2 کشور به تصویب جهانی می‌رسد؟
این دولت به قولی که به مردم در همه زمینه‌ها داده پایبند است و هر کجا که منافع ملی و مصالح ملی، امنیت ملی و حقوق ملت ما در پیش باشد و بدانیم راهی که می‌رویم برای احقاق حقوق ملت و منافع ملی است نه از انتقادی می‌ترسیم و نه از تخریب می‌ترسیم و نه از فریاد و سر و صدایی باک داریم.
راهی که ما گفته‌ایم ما همانیم و همان خواهیم بود. منتها برای اینکه ما بتوانیم به پیروزی و به اهدافمان برسیم که اهداف دولت و دانشگاه یکی است و اهداف جامعه و دانشگاه یکی است، نیاز به همفکری و همراهی داریم باید دست به دست هم بدهیم و من خواهش می‌کنم از دولت نقد کنید و از دولت در جایی که تشخیص می‌دهید راه دولت درست است حمایت کنید بدون حمایت شما و بدون نقد شما ما نمی‌توانیم به نقطه هدف و مقصد نهایی دست پیدا کنیم.
یکبار دیگر روز پر افتخار دانشجو را به همه شما تبریک می‌گویم از تلاش آقای دکتر هاشمی و فرهادی برای ادامه راهی که جزو مطالبات مردم است تشکر و سپاسگزاری و قدردانی می‌کنم.

شناسه خبر: 82854

- دیدارهای داخلی

- دولت یادهم و دوازدهم

فیلم مرتبطاخبار برگزیده