متن سخنان رییس جمهوری در مراسم بهره‌برداری از خط راه‌آهن ترانزیتی شرق دریای خزر

رییس جمهوری روز چهارشنبه در مراسم بهره‌برداری از خط راه‌آهن ترانزیتی شرق دریای خزر تصریح کرد: خواست ملتهای منطقه تقویت ارتباط بیشتر و بهتر دولت ها است.

شناسه خبر: 82770 -

چهارشنبه 12 آذر 1393 - 12:35

متن سخنان حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی به این شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم
الحمدلله رب العالمین و صلی الله علی سیدنا و نبینا محمد و آله الطاهرین و صحبه المنتجبین
رییس‌ جمهور محترم ترکمنستان جناب آقای بردی محمداف،
رییس‌ جمهور محترم جناب آقای سلطان نظربایف،
وزرای محترم، نمایندگان کشورهای مختلف، حضار محترم، خانم‌ها و آقایان

مراسم امروز یک مراسم تاریخی و به یادماندنی برای کشورهای منطقه بویژه سه کشور قزاقستان، ترکمنستان و ایران است و باید امروز مسرت وصف‌ناشدنی خود را از طرف خودم، ملت بزرگ ایران و ملت‌های منطقه بویژه ترکمنستان و قزاقستان ابراز نمایم.
ما سه کشور گر چه از لحاظ سیاسی دارای استقلال کامل و دارای نظام خاص حکومتی و حقوقی خود هستیم، اما از لحاظ تاریخی، فرهنگی، دینی و اعتقادی آنچنان به هم نزدیک هستیم که شاید نظیر این وحدت، اتحاد و نزدیکی را کمتر بتوان در تاریخ کشورهای مختلف یافت و این زیربنا برای ما اهمیت ویژه‌ای دارد.
ملت‌های ما از ما می‌خواهند که شرایط را آنچنان مهیا کنیم تا روابط مختلف ملت‌ها و دولت‌های این منطقه و بویژه این سه کشور همسایه که هر سه در کنار دریای خزر نیز حضور دارند بهم نزدیک‌تر و پیوسته‌تر بشود.
مردم از ما می‌خواهند راحت‌تر به کشورهای یکدیگر رفت و آمد کنند، کالاهای آنها مناسب‌تر به دست کشورهای دیگر برسد و ارتباطات را آنچنان توسعه دهیم تا شرایط برای همکاری‌های مختلف سه ملت بزرگ ایران، ترکمنستان و قزاقستان را نزدیک‌تر کنیم.
امروز قدم مهمی را در راه احیای خواست مردم این منطقه برداشته‌ایم. از طریق ریل و راه‌آهن امروز نه تنها سه کشور قزاقستان، ترکمنستان و ایران بهم متصل شده اند، بلکه این راه‌اهن وسیله‌ای خواهد بود که این سه کشور به خلیج فارس، دریای عمان، به کشورهای شرقی منطقه، چین، روسیه، ترکیه، اروپا و مدیترانه نزدیک‌ و نزدیک‌تر شوند.
این قدم برای مردم منطقه ما و کشورهای همسایه ما دارای اهمیت خاصی است، ما قدم مهمی را در این راستا برداشته‌ایم، اما این قدم، قدم پایانی ما نیست. این قدم اولیه ما است که باید این قدم‌ها را تکمیل کنیم.
راه‌آهنی که این سه کشور را به یکدیگر متصل می‌کند توان آن را دارد که میلیون‌ها تن بار را در طول سال و یا هزاران مسافر را در طول سال جابه‌جا کند، اما در عین حال باید این ظرفیت را هم از لحاظ کالا و هم از لحاظ مسافر توسعه بدهیم. راه‌آهنی که بتواند کشورهای ما را به کشورهای بزرگی مثل چین، روسیه، پاکستان، ترکیه، عراق و از طریق خلیج فارس و دریای عمان به دیگر کشورها متصل بکند امروز برای ما اهمیت فراوانی دارد و ما باید این ظرفیت را بالا ببریم.
جمهوری اسلامی ایران آمادگی دارد در مرحله دوم با کمک و همکاری دو کشور ترکمنستان و قزاقستان ظرفیت را بالاتر ببرد و این راه‌آهن را به نقاط جدیدتری متصل کند.
در سال‌های آینده این راه‌آهن به دریای عمان متصل خواهد شد و از این طریق دسترسی جدیدی را از طریق این راه‌آهن به کشورهای بزرگ منطقه فراهم خواهیم آورد.
ما در شرایطی هستیم که باید کاری کنیم، انتقال کالا بین کشورها ارزان‌تر و همکاری اقتصادی بین کشورهای منطقه باصرفه‌تر باشد و بنابراین در کنار اقدامی که در ریل انجام داده‌ایم در آینده باید در زمینه جاده، در زمینه کشتیرانی بهتر و مؤثرتر بین کشورهای ساحلی دریای خزر آنچنان امکانات را گسترش دهیم که شرایط اقتصادی را برای توسعه فراهم کنیم.
خوشبختانه می‌توانیم از این طریق کشورهای عضو سازمان اکو را به کشورهای عضو سازمان شانگهای متصل کنیم و شرایط را حتی برای انتقال انرژی و سوآپ مواد نفتی نیز آماده کنیم. بنابراین امروز روز مسرت‌بخشی برای کشور‌های منطقه خواهد بود و آغازی برای ارتباطات نزدیک‌تر.
این راه‌آهن زمینه‌ای است تا در کنار آن اقدامات مؤثر دیگر برای رفت و آمد مسافرین، تسهیل روادید بین تجار و مردم کشورهای منطقه و ایجاد مقررات برای حمل و نقل راحت‌تر و سریع‌تر انواع کالاها تمهید کنیم و شرایط بهتری را برای اقتصاد خودمان، اقتصاد منطقه و در نهایت برای رفاه مردم خودمان و مردم منطقه فراهم کنیم.
امروز نه تنها روز شادمانی و خوشحالی برای سه کشور است، بلکه شادمانی برای کشورهای منطقه و همه کشورهایی است که می‌توانند باواسطه و بی‌واسطه از این راه‌َآهن استفاده کنند. باید تلاش کنیم پیوند کشورها بهم نزدیک‌تر شود روابط کشورها بهم نزدیک‌تر شود. توسعه ما، توسعه یکدیگر است، امنیت ما امنیت یکدیگر است و ثبات ما ثبات یکدیگر است.
با تشکر از پذیرایی گرم و صمیمانه رییس جمهور محترم ترکمنستان و همه مسئولین محترم کشور در این نقطه مرزی برای روز شادمانی، خوشحالی و مسرتی که برای کشورهای منطقه و میهمان‌نوازی که برای میهمانان عزیز فراهم نمودند.
والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته

شناسه خبر: 82770

- سفرهای استانی

- سخنراني ها

- متن کامل سخنرانی

- دولت یادهم و دوازدهم

گالری مرتبطفیلم مرتبطاخبار برگزیده