رییس جمهوری در مراسم بهره‌برداری از خط راه‌آهن ترانزیتی شرق دریای خزر:

توسعه، ثبات و امنیت کشورهای منطقه به هم پیوند خورده است/ خواست ملتهای منطقه تقویت ارتباط بیشتر و بهتر دولت ها است/ باید انتقال کالا بین کشورها ارزان‌تر و همکاری اقتصادی بین کشورهای منطقه باصرفه‌تر شود

رییس جمهوری روز چهارشنبه در مراسم آغاز بهره‌برداری از خط راه‌آهن ترانزیتی شرق دریای خزر با اشاره به اینکه ملتهای ایران، ترکمنستان و قزاقستان خواهان ارتباط بیشتر و بهتر با یکدیگر هستند، تصریح کرد که توسعه، ثبات و امنیت کشورهای منطقه به هم پیوند خورده است و باید برای تقویت سطح همکاریها بکوشیم.

شناسه خبر: 82767 -

چهارشنبه 12 آذر 1393 - 12:10

حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی در این مراسم که روسای جمهوری ترکمنستان و قزاقستان و مقامهای شمار دیگری از کشورهای منطقه نیز حضور داشتند، گفت: توسعه ، امنیت و ثبات هر یک از کشورهای ما توسعه ، ثبات و امنیت یکدیگر است.
دکتر روحانی، مراسم بهره برداری از این خط آهن مشترک را یک مراسم تاریخی و به یادماندنی برای کشورهای منطقه بویژه سه کشور قزاقستان، ترکمنستان و ایران دانست و گفت: ما سه کشور گر چه از لحاظ سیاسی دارای استقلال کامل و نظام خاص حکومتی و حقوقی خود هستیم اما از لحاظ تاریخی، فرهنگی، دینی و اعتقادی آنچنان به هم نزدیک هستیم که شاید نظیر این وحدت، اتحاد و نزدیکی را کمتر بتوان در تاریخ کشورهای مختلف یافت و این زیربنا برای ما اهمیت ویژه‌ای دارد.
رییس جمهوری اظهارداشت: ملت‌های ما از ما می‌خواهند که شرایط را آنچنان مهیا کنیم تا روابط مختلف ملت‌ها و دولت‌های این منطقه و بویژه این سه کشور همسایه که هر سه در کنار دریای خزر نیز حضور دارند بهم نزدیک‌تر و پیوسته‌تر بشود.
دکتر روحانی افزود: مردم از ما می‌خواهند راحت‌تر به کشورهای یکدیگر رفت و آمد کنند، کالای آنها مناسب‌تر به دست کشورهای دیگر برسد، ارتباطات را آنچنان توسعه دهیم تا شرایط برای همکاری‌های مختلف سه ملت بزرگ ایران، ترکمنستان و قزاقستان آماده‌تر شود.
رییس جمهوری با اشاره به اینکه امروز قدم مهمی را در راه احیای خواست مردم این منطقه برداشته‌ایم، گفت: امروز این خط آهن نه تنها سه کشور قزاقستان، ترکمنستان و ایران را بهم متصل می کند بلکه این راه‌اهن وسیله‌ای خواهد بود که راحت‌تر این سه کشور به خلیج فارس، دریای عمان، به کشورهای شرقی منطقه، چین، روسیه، ترکیه، اروپا و مدیترانه دسترسی داشته باشند.
دکتر روحانی با تاکید بر اینکه این قدم، قدم پایانی ما نیست، افزود: ظرفیت این خط آهن را باید بیش از پیش بالا ببریم وجمهوری اسلامی ایران آمادگی دارد در مرحله دوم با کمک و همکاری دو کشور ترکمنستان و قزاقستان این راه‌آهن را به نقاط جدید تری متصل بکند. ما در سال‌های آینده این راه‌آهن را به دریای عمان متصل خواهیم کرد.
رییس جمهوری گفت: باید تلاش کنیم انتقال کالا بین کشورها ارزان‌تر و همکاری اقتصادی بین کشورهای منطقه باصرفه‌تر شود و بنابراین در کنار اقدامی که در بخش خطوط ریلی انجام داده‌ایم در آینده باید در زمینه جاده و کشتیرانی انجام دهیم.
دکتر روحانی افزود: ما می توانیم با خطوط ارتباطی کشورهای عضو سازمان اکو را به کشورهای عضو سازمان شانگهای متصل کنیم و شرایط را حتی برای انتقال انرژی و سوآپ مواد نفتی آماده کنیم. بنابراین امروز روز مسرت‌بخشی برای کشور‌های منطقه و آغازی برای ارتباطات نزدیک‌تر خواهد بود.
رییس جمهوری گفت: باید اقدامات مؤثر دیگری برای رفت و آمد مسافرین، تسهیل روادید بین تجار و مردم کشورهای منطقه، ایجاد مقررات برای حمل و نقل راحت‌تر و سریع‌تر انواع کالاها، انجام دهیم و شرایط بهتری را برای اقتصاد خودمان، اقتصاد منطقه و در نهایت برای رفاه مردم خودمان و مردم منطقه فراهم بکنیم.
دکتر روحانی تاکید کرد: اتصال این خط راه‌آهن نه تنها روز شادمانی و خوشحالی برای سه کشور بلکه روز شادمانی برای کشورهای منطقه و همه کشورهایی است که می‌توانند باواسطه و بی‌واسطه از این راه‌َآهن استفاده کنند.
دکتر روحانی همچنین از پذیرایی گرم و صمیمانه رییس‌ جمهوری ترکمنستان قدردانی کرد.
نور سلطان نظر بایف رییس‌ جمهوری قزاقستان نیز در این نشست با تبریک افتتاح این طرح اهمیت آن را در توسعه منطقه خاطر نشان ساخت و گفت: قزاقستان خط ریلی دیگری به سمت چین احداث کرده است که از این طریق می‌توان موجب پیوند آسیای دور و کشورهای آسیای میانه به خلیج فارس و خاورمیانه شد.
وی با تأکید بر اینکه سه کشور در مبارزه با تروریسم و ایجاد امنیت و توسعه اقتصادی دارای اهداف مشترک هستند، ‌گفت: اتمام ساخت پروژه راه‌آهنی که امروز افتتاح شد، در آینده سهم کشورهای ما را در بازارهای جهانی افزایش خواهد داد.
رییس‌ جمهوری ترکمنستان نیز با اشاره به اینکه این پروژه کار بسیار بزرگی بود که در طول 7 سال در ترکمنستان انجام شد، گفت: این راه‌آهن شاهراهی بین‌المللی است و کمک بزرگی در شکوفایی روابط اقتصادی و حسن همجواری کشورها خواهد داشت.
قربانقلی بردی‌محمداف با اشاره به ساخت تأسیسات مختلف در این خط راه‌آهن گفت: کشورهای منطقه از این طریق می‌توانند کالاهای حجیم‌تری را جابجا کنند و زمان تبادل کالا نیز به نحو چشمگیری کاهش خواهد یافت.
وی با بیان اینکه افتتاح راه‌آهن به توسعه اقتصادی و اجتماعی مردم منطقه کمک خواهد کرد، گفت: اتصال راه‌آهن به ایران باعث کاهش فاصله میان آسیای میانه و خاورمیانه شده است و مسیرکریدور شمال – جنوب را کمتر کرده است. کشورهایی که عضو این پروژه‌ هستند کشورهای ترانزیتی تلقی می‌شوند و افتتاح این راه‌آهن موجب تقویت روابط دوستانه و برادرانه هر سه کشور خواهد شد.

شناسه خبر: 82767

- سفرهای استانی

- دولت یادهم و دوازدهم

فیلم مرتبطاخبار برگزیده