متن کامل سخنان دکتر جهانگیری در اجلاس وزرای اطلاع رسانی کشورهای اسلامی

معاون اول رییس جمهور با بیان اینکه تروریسم و افراطی‌گری یکی از مهمترین چالشهای پیش روی جهان اسلام است که دین، مذهب، ملیت و قومیت نمی شناسد، گفت: همه ما مسئولیم که نگذاریم چهره رحمانی اسلام به نام دین قربانی جدید افراطی گری شود.

شناسه خبر: 82763 -

چهارشنبه 12 آذر 1393 - 11:29

متن کامل سخنان دکتر اسحاق جهانگیری بدین شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم
والعصر، ان الانسان لفی خسر، الا الذین آمنوا و عملوالصالحات و تواصوا بالحق و تواصوا بالصبر

جناب آقای ایاد امین مدنی، دبیر کل محترم سازمان همکاری اسلامی
عالیجنابان، وزراء محترم،
میهمانان گرامی،
خانم‌ها و آقایان،
السلام علیکم و رحمه الله و برکاته
بسیار خرسندم که توانسته ام در مراسم افتتاحیه دهمین اجلاس وزرای اطلاع‌رسانی کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی حضور یابم. از اینکه دعوت مردم و دولت جمهوری اسلامی ایران را برای شرکت در این اجلاس مهم پذیرفتید، تشکر می‌کنم. سخنان ارزشمندی که در مراسم افتتاحیه اجلاس ایراد شد به خوبی نشاندهنده اهمیت و جایگاه این اجلاس برای ارتقاء وحدت و همبستگی کشورهای اسلامی در مقابله با چالش‌های پیش روست.
انتخاب عنوان "همگرایی رسانه‌ای برای صلح و آرامش در جهان اسلام"را برای این اجلاس انتخابی مناسب و به موقع می‌دانم. شما میهمانان گرامی بخوبی واقف هستید که جناب آقای دکتر روحانی، رئیس محترم جمهوری اسلامی ایران، طی سخنرانی خود در شصت و هشتمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد جامعه جهانی را به تلاش برای ساختن "جهان عاری از خشونت و افراطی‌گری” فراخواندند.خاورمیانه که بعنوان بخش مهمی از پیکره امت اسلامی، سالهاست از اشغالگری و جنایات رژیم صهیونیستی علیه فلسطینیان رنج می‌برد، تنها یک سال پس از این پیشنهاد با امواج جدید افراطی‌گری و تروریسم بویژه در سوریه و عراق مواجه شده است، امری که عمیقا بر تالمات مشترک مسلمانان در همه جهان افزوده است.
هرچند ماهیت و ساختار ناعادلانه سیاست بین الملل، ‌تاکنون چنان که باید نتوانسته است جهان و منطقه را از این امواج خشونت، افراطی گری و تروریسم دور کند، اما آن چه مایه امید است، اقدام روشنگرانه و شجاعانه بخشی از رسانه ها و خبرنگاران متعهد در سراسر جهان در عمل به وظایف حرفه ای و انسانی است. آنها در ماجرای کشتار وحشیانه بیش از ۸۰۰ کودک فلسطینی توانستند صدای مظلومیت مردم فلسطین را در سطح جهان مطرح کنند و قربانیان امواج جدید افراطی گری و تروریسم را نیز به تصویر در آورند. اگرچه در دنیای رسانه ای شده امروز نمی توان واقعیت وارونه شده در بخش دیگری از جهان رسانه ای تحت سلطه صهیونیسم را نادیده گرفت. در چنین وضعیتی رسانه‌ها بویژه رسانه‌های کشورهای اسلامی عهده‌دار نقشی خطیر و تاریخی هستند. سازمان همکاری‌ اسلامی که اساسا برای پیگیری دفاع از قضیه فلسطین ایجاد شده، باید بتواند با استفاده از تمامی ظرفیت‌ها و از جمله ساز و کارهای رسانه‌ای، نقش تاریخی خود را در دفاع ازمردم فلسطین و قربانیان خشونت و تروریسم به صورت فعالانه تری ایفا کند.
عالیجنابان، خانم ها و آقایان،
تروریسم و افراطی‌گری یکی از مهمترین چالشهای پیش روی جهان اسلام است که دین، مذهب، ملیت و قومیت نمی شناسد. همه ما مسئولیم که نگذاریم چهره اسلام رحمانی به نام دین قربانی جدید افراطی گری شود. امروز اقدامات خشونت بار گروه تروریستی داعش علیه مسلمانان شیعی و سنی و نیز پیروان دیگر ادیان و قومیت‌ها، جهان انسانی را آزرده است. سوءاستفاده داعش از رسانه‌ها و فن‌آوریهای مدرن اطلاعاتی برای تبلیغ و توجیه اقدامات غیرانسانی خود، مسئولیتهای ما را در این حوزه مضاعف کرده است.
در این شرایط حمایت کشورهای اسلامی از استقرار دولت جدید عراق و اقدامات آن در مبارزه با گروههای تروریست که با هدف حفظ وحدت و تمامیت ارضی این کشور صورت می‌پذیرد از اهمیت زیادی برخوردار است. درخصوص سوریه نیز روند تحولات در منطقه نشان می‌دهد که بحران این کشور راه حل نظامی ندارد. جمهوری اسلامی ایران از ابتدای بحران بر راه حل سیاسی سوری ـ سوری تاکید داشته و همچنان آنرا تنها راه برون رفت از وضعیت تاسف‌بار فعلی می‌داند.
سازمان همکاری اسلامی با الهام از اهداف عالیه خود که مبتنی بر تحکیم وحدت، وفاق و همبستگی میان کشورهای اسلامی و مسلمین جهان است، میتواند نقش مهم و شایسته‌ای در پاسخ به چالشهای فعلی ایفا نماید. انتظار می‌رود سازمان فعالانه تر از گذشته نگرانیها و منافع امت اسلامی را در سطح بین المللی مطرح و دنبال نماید. جمهوری اسلامی ایران بعنوان یکی از اعضای فعال سازمان، در همکاری با سایر اعضا، متعهد به کمک در این اقدام مهم است.
عالیجنابان، خانم ها و آقایان،
امروز ما با تلاشهای گسترده و متنوع برخی رسانه‌های غربی برای پیشبرد هرچه بیشتر پروژه اسلام هراسی مواجه هستیم. اقدامات خشونت باری که گروههای تروریستی تحت لوای اسلام مرتکب می شوند بصورت گسترده توسط این رسانه‌ها در جهت تقویت اسلام هراسی منتشر شده و مورد سوء استفاده قرار می گیرند. ادامه شکاف عمیق اطلاع رسانی در حوزه رسانه‌های دیجیتال و سلطه رسانه‌های غربی در زمینه‌های مختلف نیز اسلام هراسی را تقویت می کند. جهان اسلام بایستی برای کاهش شکاف رسانه‌ای و اطلاعاتی در بهره برداری فزاینده از فناوریهای اطلاعاتی و ارتباطی، بسیار مبتکرانه، متحد و پیشرو عمل کند. ظرفیت‌های موثر و راهبردی رسانه ها به منظور زدودن سوء تعبیرها و ارائه تصویری صحیح از اسلام و ارزش‌ها و اصول متعالی آن، بایستی به خوبی مورد بهره برداری قرار گیرد.
ما به عنوان بخش مهمی از خانواده بین المللی از یکسو دارای توانمندی های چشمگیر مادی و معنوی هستیم و از سوی دیگر با تهدیدها و مخاطرات جدیدی در این عصر رو به رو شده ایم. مسئولیت مشترک ما یافتن پاسخ های تازه به مسایل تازه است.
"عصر ارتباطات" با هر نگاه خوش بینانه و یا بدبینانه‌ای هم که به همراه باشد، به واقع بر مدار تولید، توزیع و دریافت اطلاعات می چرخد و پیوسته در حال خلق فرصت ها و تهدیدهای جدید است. نه تنها کشورهای اسلامی، بلکه جوامع و شهروندان مسلمان در سرتاسر جهان نمی توانند از این تغییرات پرشتاب برکنار باشند. ما باید بدانیم که در این جهان به هم پیوسته و شبکه ای شده در کجا ایستاده‌ایم، چگونه می‌توانیم خود را برای بهره‌گرفتن از فرصت‌ها توانمندکنیم و برای مواجهه با تهدیدها "مصونیت" بخشیم.
ما محکوم و مجبور به حل شدن در جهانی یک جانبه و یک شکل شده نیسیتم، اگر قدرت انتخاب و انطباق جوامع خود را بالاببریم. نگران از زندگی در جهان به هم پیوسته و در به روی هم گشوده نیستیم، چون با ظرفیت‌های فراوان فرهنگی و تمدنی می‌توانیم امکان گفت و گو و ارتقای متقابل را در جهان کنونی فراهم کنیم.
مساله مهم همه کشورهای اسلامی، چاره اندیشی در باب توانمند سازی ارتباطی است. هم به معنای سخت افزاری و هم به مفهوم نرم افزاری آن. چه کنیم که از دانش و فناوری و ارتباطات جدید جهانی عقب نیفتیم و چگونه سهم جهان اسلام را در تولید و توزیع و دریافت اطلاعات بالا ببریم؟
بهبود شکلی و محتوایی نظام اطلاع رسانی و ارتباطات بخشی از همین ضرورت پیش روست. کشورها وجوامع اسلامی و حتی شهروندان مسلمان در دور و نزدیک جهان می‌توانند با پرداختن به این ضرورت رویکردها، راهبردها و راه کارهای جدیدی را بیابند که وجه مشترک آنها جلوگیری از به حاشیه رانده شدن از جهان ارتباطات جدید است. چه ارتباطات راه دور، چه ارتباطات شبکه‌ای و چه ارتباطات جمعی.
بر این اساس می‌توان در جهان اسلام با به رسمیت شناختن تنوع‌ها و تفاوت‌ها به تقویت و گسترش ظرفیت‌های ارتباطی هم در سطوح محلی و ملی و هم در سطوح منطقه‌ای و جهانی پرداخت . ما می‌توانیم با این رویکرد مطبوعات و رسانه‌های مکتوب ، رادیو و تلویزیون‌ها و رسانه‌های الکترونیک ،‌شبکه‌های مجازی و رسانه‌های جدید ، حتی سینما و تئاتر و بازی‌های رایانه‌ای را به عنوان ظرفیت های بالفعل کشورها و جوامع اسلامی در خدمت "گفت و گو با خود "و "گفت و گو با جهان"تعریف کنیم و نقاط قوت و ضعف خود را در این زمینه بررسی کنیم.
فقدان دسترسی به اطلاعات و دانش باعث حاشیه نشینی و محرومیت جوامع اسلامی و مانع مشارکت آنها در فرایند تصمیم گیری و توسعه میشود.
همه ما باید نگران افزایش نابرابریها در توسعه زیرساختها و دسترسی و استفاده از فناوریهای ارتباطات و رسانههای جدید باشیم. باید هدف ما تبدیل شکافهای دیجیتالی و رسانه ای به فرصتهای دیجیتالی و رسانهای از طریق همبستگیهای دیجیتالی و رسانهای باشد.
میتوان برخی از اصول و نیازهای روشن را برای پیمودن این مسیر در کشورهای اسلامی برشمرد.
• دسترسی همگانی به اطلاعات و دانش
• احترام به کرامت انسان و تنوع فرهنگی و زبانی
• سرمایه گذاری در جهت تقویت انواع رسانهها و شبکههای ارتباطی
• سرمایهگذاری در علم و فناوری
• بالا بردن سطح سواد رسانه ای و آموزش همگانی در این زمینه
• شناخت نظامهای دانش و اطلاعرسانی بومی
• آزاد اندیشی و تقویت و تعمیق فرهنگ گفت و گو و جریان آزاد اطلاعات

عالیجنابان، خانم ها و آقایان،
سخن پایانی من این است که ما مسلمانان چه در نقش دولت ، چه در نقش اعضای جامعه مدنی و چه در نقش کارگزاران بخش خصوصی در شرایط بسیار حساسی بسر میبریم. خشونت گرایان و تروریست ها تصویری وارونه از اسلام ارائه میکنند ، آنها حتی توانسته اند با دستیابی به آخرین فناوریهای اطلاع رسانی ، "خشونت و افراطیگری "را رسانهای کنند و با رژیم صهیونیستی و افراطیگرایان غربی هم صدا شوند و به "اسلام هراسی"در جهان کنونی دامن بزنند. ما باید برای خلق جهانی عاری از خشونت و افراط فراتر از هرگونه تفاوت مذهبی، زبانی، ملی و قومی متحد شویم. "جهان اسلام عاری از خشونت و افراط" لازمه ورود به این جهان است.

شناسه خبر: 82763

- سخنراني ها

- معاون اول

فیلم مرتبطاخبار برگزیده