متن سخنان رییس جمهوری در دیدار ایثارگران ، برگزیدگان و نخبگان استان گلستان

رییس جمهوری روز سه شنبه در جمع ایثارگران ، برگزیدگان و نخبگان استان گلستان سخنرانی کرد.

شناسه خبر: 82747 -

سه شنبه 11 آذر 1393 - 18:28

متن سخنرانی دکتر روحانی به این شرح است:
بسم الله الرحمن الرحیم
الحمدلله رب العالمین و صلی الله علی سیدنا و نبینا محمد و آله الطاهرین و صحبه المنتجبین

...من در فرصت کوتاه دو سه نکته می‌خواهم به محضر شما عرض کنم، نکته اول اینکه اگر ایثار و فداکاری مردم نبود تردیدی نداشته باشید که نهضت اسلامی و انقلاب اسلامی به پیروزی نمی‌رسید امام وقتی نهضت را شروع کرد یک تنه شروع کرد. با تکیه به حق شروع کرد من یادم نمی‌رود منظره‌ای است که همیشه پیش چشم من است در دوم فروردین سال 42 وقتی به مدرسه فیضیه حمله کردند و آن کشتار فجیع را در حوزه علمیه قم در دانشگاه امام صادق(ع) در روز شهادت امام صادق(ع) دوم فروردین آن سال مصادف بود با شهادت امام صادق(ع).
کماندوها در شهر قم بودند هیچ کس جرأت نمی کرد با لباس در خیابان ظاهر شود حتی آن سال‌ها عمامه نداشتیم با آن چهره هم نمی‌شد در خیابان‌ها ظاهر شد.
کماندوها همه جا بودند هر معممی را می‌دیدند حمله می‌کردند یک همچون وضعی بود. در خانه مراجع بسته شده بود برای اینکه حمله می‌کردند.
تنها خانه‌ای که دربش بسته نشد درب منزل امام بود.
در همان روزها غروب آن رفتم منزل امام نزدیک اذان مغرب بود. امام در حیاط می‌آمد نماز جماعت می‌خواندیم. یکی آمد گفت شما بفرمایید در اندرون. امام کم حرف بود امام نگاهی کرد و کنار دیوار نشست یک عده‌ای 30 الی 40 نفر آنها هم دور امام حلقه زدند.
همه نگاه‌ها به درب بود. معمولاً همه باید به امام نگاه کنند.
یک نفر اظهار نظر کرد گفت آقا اینجا خطرناک است امشب ممکن است بریزند، امام سرش پایین بود سرش را بلند کرد و این آیه شریفه را قرائت کرد.
امام تنها بود اما با تنهایی بار بزرگ نهضت و انقلاب را بردوش گرفت و با ایستادگی و مقاومت و ایثارش و البته ده‌ها ویژگی بلندش قلوب مردم را جذب کرد.
امام را مردم نمی‌شناختند. امام در سال 40 بعد از فوت مرحوم بروجردی جزو مراجع معروف نبود، به قول ما طلبه‌ها جزو مراجعی نبود که بتواند شهریه ماهانه به طلاب پرداخت کند جزو مراجعی نبود که رفت و آمد در آن زیاد باشد. خیلی امام معروف نبود. در میان طلاب و علما و فضلا و مدرسین امام معروف و محبوب بود اما در میان عامه مردم بعد از شروع نهضت اسلامی، نام، راه، خط و فکر امام برای مردم روشن شد.
امام قلوب مردم را جذب کرد و اگر ایستادگی مردم، حمایت مردم، فداکاری مردم نبود، انقلاب به ثمر نمی‌رسید، کما اینکه در دفاع مقدس اگر مردم نمی‌آمدند، ارتش، سپاه، نیروی انتظامی به تنهایی قادر نبودند از کشور دفاع کنند، مردم تحت عنوان بسیج همه آمدند به صحنه. فداکاری کردند. کنار ارتش و سپاه و نیروی انتظامی، عشایر، مردم، جوان و پیر همه آمدند.
این ایثار و فداکاری بود که از ملت ایران در صحنه جهانی به عنوان یک ملت قوی و قدرتمند و شکست‌ناپذیر ملتی که از مرام، خط، اهداف و آرمانش به هیچ عنوان عقب‌نشینی نمی‌کند نه میگ25 توانست مردم را از جبهه به خانه برگرداند و نه میراژها توانستند بسیجی‌ها، مردم و ارتش و سپاه را از جبهه به خانه برگرداند، نه موشک‌های اسکاد توانست مردم را در برابر اراده قویشان آنها را از پای در بیاورد نه تانک‌های تی 72 اهدایی شرق توانست رزمندگان ما را از پای در بیاورد و نه سلاح شیمیایی و نه حمایت‌های ابرقدرت‌ها و نه حضور کشورهای مرتجع و نه دلار آنها.
ملت در کنار امام(ره) ایستادگی کرد، ایثار و فداکاری. هم انقلابش را به پیروزی رساند و هم دفاع مقدسش را به پیروزی رساند و امروز هم به حول و قوه الهی، با ایثار، فداکاری، جهاد، وحدت و ایستادگی ان‌شاء الله ملت بزرگ ایران به همه آرمان‌های بلندش بی‌تردید دست خواهد یافت آن روز امام بود و امروز همان خط و راه توسط رهبر معظم انقلاب و همه ما در مسیر منافع و آرمان‌ ملی مان، کشورمان،‌دین و اسلام‌مان ایستادگی خواهیم کرد.
ایثار را به عنوان دروازه پیروزی باید باور کنیم، باید باور کنیم ایستادگی، جهاد و مقاومت ما را در برابر هر مانعی پیروز می‌کند و ما را به هدف می‌رساند البته اگر ما ایستادیم آن عنایت اصلی برای خداست.
اگر ما ایستادیم فرشتگان آسمان هم در کنار ما می‌آیند ما تنها نیستیم، اگر قلب پاکمان و اگر عمل صالحمان و اگر مقاومت و وحدت‌مان در کنار هم قرار بگیرد. خداوند ما را پیروز می‌کند در همه صحنه‌ها این یک باور.
باور دومی که همه باید بپذیریم استان‌ها را باور کنیم، این خطاب به خودم به دولت به دولتمردان به مرکزنشینان است ما باید استان‌ها را باور کنیم، باید کار استان را قدم به قدم به خود استان واگذار کنیم.
اهل استان، استان خودشان را بهتر می‌شناسند، هرکسی خانه خودش را بهتر می‌شناسد، شما خانه خودتان را بهتر می‌شناسید، جای گرم، سرد، اتاق بزرگ و کوچک و آنجایی که نم زده، آنجایی که لوله آبش درست است و آنجایی که لوله آبی که نم می‌دهد. شما که در آن زندگی می کنید خانه را می‌شناسید.
اهل خانه به خانه آگاه‌ترند تا دیگران مردم یک استان به استعداد، امکانات، نحوه توسعه استان، آگاه‌ترند. همه نخبگان باید به صحنه بیایند، همه اساتید دانشگاه، دانشجویان، صاحبنظران باید به صحنه بیایند.
عده‌ای هستند نخبه‌اند و صاحب فکرند و با استعدادند و نگاه تیزبینی دارند. ما از نخبگان استفاده کنیم. اساتید به صحنه بیایند برای استانشان جلسات بگذارند و مشورت بکنند با یکدیگر. شما خطر استان را بهتر لمس می‌کنید. شما می‌دانید باران شدید در گلستان یعنی چه. من که میهمان شما هستم نمی‌دانم یعنی چه. شما می‌دانید خطر سیلاب یعنی چه. شما تجربه کردید سیلاب‌های خطرناک را.
در 20 سال گذشته بیش از صد سیلاب جان و مال مردم را تهدید کرده. سدسازی در استان گلستان یک معنای دیگری دارد تا سدسازی در فلان استان. اینجا تنها جمع کردن آب و کشاورزی نیست. نجات جان مردم است. دفاع از جان و اموال مردم است، شما بهتر می‌توانید استان را لمس کنید شما بهتر می‌توانید بگویید نیاز اول و دوم کدام است تا بنده و امسال بنده بخواهیم بنشینیم برای استان گلستان بخواهیم تصمیم بگیریم. این را معتقدم باید قدم به قدم دولت و مجلس همه دست به دست هم بدهیم، کار استان‌ها را به استان‌ها به نخبگان و مسئولیت استان و صاحبنظران استان واگذار کنیم.
اتفاقاً وزیر کشور ما جزو وزرایی است که به این امر صد در صد معتقد است. همیشه در همه مواضع دفاع می‌کند از اینکه کار استان را به استان بدهیم در همه مسایل نمی‌خواهم نمونه‌هایش را ذکر کنم. این باور دوم است روی این باور ما بایستیم. این باور می‌تواند گره را باز کند. کار را به خود مردم واگذار بکنیم.
همه کار تمرکز تمرکز ، همه چیز دولت و تهران چرا واگذار نکنیم. آنها بهتر می‌توانند مسایل را حل و فصل بکنند باور سوم. زن‌ها و خانم‌ها را باور کنیم، فکر نکنیم مرد از زن بهتر می‌فهمد این خطا و اشتباه است.
این چه تفکری است که در ذهن ما است که مسایل مهم اجتماعی را فقط مرد‌ها می‌توانند درک کنند بفهمند و برایش راه‌حل بگویند ما علما تقریباً در این خط هستیم، علما هم چون در حوزه‌ها معمولاً در سابق حوزه‌ها در دست مردها بوده اینکه در ذهن ما بیاید یک خانمی یک دانشمند عالی‌مقدار در فقه و اصول و تفسیر باشد و بتواند از یک مرجع تقلید مرد فقه را همسان او بفهمند باورمان نمی‌شود. عادت کردیم.
من خودم موقعی که طلبه بودم آن موقع طلبه خانم نبود یک چند تا بودند که معروف بودند و کتاب نوشته بودند طلبه زن زیاد نبود و تعداد آن خیلی کم بود.
وقتی دانشگاه آمدم در دانشگاه بهرحال در کلاس پسر و دختر و زن و مرد بودند. یک دختر خانمی بود بسیار با استعداد بود و معمولاً در درس‌ها شاگرد سوم، چهار و دوم بود اولین جایی که در مغزم جرقه زد مرد و زن چه فرقی می‌کند این درس می‌خواند و ما هم درس می‌خوانیم.
امروز ما فرصت نداریم. ما فرصت کافی ندادیم به اینکه خانم‌ها بیایند در صحنه در علم و جاهایی که آمدند شما ببینید در آموزش و پرورش خانم‌ها آمدند به عنوان معلم و دبیر در پزشکی آمدند به عنوان پزشک عمومی و متخصص و پرستار. در هر صحنه‌ای که به آنها میدان دادیم و آمدند در دانشگاه آمدند به عنوان استاد دانشگاه مگر زن و مرد تفاوت دارند.
خداوند یک وظایف سنگینی را به دوش مرد گذاشته است. یک وظایفی هم به دوش زن گذاشته است. استعداد فرد، درک، فقه، علوم دینی، علوم تجربی، تمام علوم فرق نمی‌کند زمینه باز است، راه باز است. ما فضا را باز کنیم برای اینکه از استعداد خانم‌ها از علم، تجربه و دانش آنها استفاده کنیم.
ما الان در دانشگاه برخی رشته‌ها را داریم که خانم‌ها فقط متخصص هستند، ما اینکه مثلاً در زمین شوره‌زار یا حتی در نمک می‌شود گیاه را پرورش داد چند تا خانم هستند تخصص‌های سطح بالا دیدند ممکن است در مردها آن تخصص در آن حد نباشد برخی از امور خانم‌ها کار و تلاش کردند این را هم ما باور کنیم.
ایثارگران را باور کنیم به عنوان واقعیتی که می‌تواند راه را برای تعالی جامعه باز کند. استان‌ها را باور کنیم به عنوان اینکه کار را به آنها برگردانیم و واگذار بکنیم و بانوان را باور کنیم به عنوان استعدادهایی که نیمی از جمعیت جامعه ما هستند و می‌توانند به جامعه ما کمک کنند.
این استان استعدادهای بسیار فراوانی دارد در این سفر ما به بخشی از امور ان شاء‌الله می‌پردازیم برخی از طرح‌ها را ان‌شاء الله مصوب می‌کنیم و دنبال می‌کنیم برای اجرا اما اصل کار به دست شما مردم است. ان شاء الله همه شما به صحنه بیایید برای آبادانی این کشور برای آبادانی این استان و برای اینکه گلستان به معنی واقعی کلمه ان شاء‌الله گلستان باشد.
والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته.

شناسه خبر: 82747

- سفرهای استانی

- سخنراني ها

- متن کامل سخنرانی

- دولت یادهم و دوازدهم

فیلم مرتبطاخبار برگزیده