رییس جمهوری در جلسه توسعه و سرمایه گذاری استان گلستان:

اقتصاد باید به وسیله بخش خصوصی احیا شود/ باید آستانه تحملمان را در برابر نظرهای مخالف بالا ببریم/ اعتماد و همکاری متقابل ملت و دولت لازمه ثبات و رونق اقتصادی است

رییس جمهوری با بیان اینکه امروز در حال گذر از اقتصاد دولتی به اقتصاد غیردولتی یا خصوصی هستیم، اظهار داشت: اقتصاد باید به دست کارآفرینان و بخش خصوصی و با مشارکت همه مردم احیاء شود و وظیفه دولت در این زمینه حمایت و پشتیبانی است و امروز دولت کاملاً‌ آمادگی دارد.

شناسه خبر: 82745 -

سه شنبه 11 آذر 1393 - 17:46

حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی در جلسه توسعه و سرمایه‌گذاری استان گلستان با اشاره به نقش دولت و بخش خصوصی در اقتصاد کشور، گفت: دولت و بخش خصوصی باید گام‌های مهمی در کنار یکدیگر بردارند که نتیجه آن آبادانی و ایجاد اشتغال پایدار در کشور باشد و سرمایه کارآفرینان در این عرصه تا حدی رشد پیدا کند که موجبات تشویق آنها، برای ادامه کار فراهم سازد.
رییس جمهوری با اشاره به دیدار خود با سرمایه‌گذاران در حاشیه اجلاس داووس و نیویورک گفت: امروز همه بنگاه‌های اقتصادی و سرمایه‌گذاران منتظر ایجاد شرایط جدید هستند تا فعالیت‌های اقتصادی خود را در ایران آغاز کنند.
دکتر روحانی تصریح کرد: امروز همه سرمایه‌گذاران بزرگ اقتصادی دنیا، اتفاق نظر دارند که ایران منطقه بکری در جهان برای سرمایه‌گذاری است و همگی مشتاق حضور و فعالیت در ایران هستند.
رییس جمهوری با اشاره به اینکه در دنیای امروز مرزهای سیاسی برای فعالیت‌های اقتصادی بی‌معنا است، گفت: سرمایه و اقتصاد همانند ابر است که وقتی به زمین مستعد می‌رسد، شروع به باریدن می‌کند و زمانی که به کویر می‌رسد از آن عبور می‌کند.
دکتر روحانی افزود: امروز باید سرزمین مستعد ایران را دست در دست یکدیگر برای پیشرفت و آبادانی بیشتر مهیا کنیم و دولت اقدامات فراوانی را در این راستا در بخش‌های مختلف سیاسی، اقتصادی و اجتماعی آغاز کرده است.
رییس جمهوری با بیان اینکه در کنار شرایط اقلیمی، مردم ایران نیز جاذبه بزرگی برای سرمایه‌گذاری و رشد و شکوفایی هستند، اظهار داشت: اگر در استان گلستان، شیعه و سنی، فارس و ترکمن و همه اقوام و مذاهب برادرانه در کنار هم زندگی می‌کنند، این خود زمینه مناسبی برای جذب سرمایه‌گذاری است.
دکتر روحانی با تأکید بر اینکه باید همه شرایط را برای حضور و فعالیت سرمایه‌گذاران و کارآفرینان مهیا سازیم، اظهار داشت: همه تلاش دولت در پانزده ماه گذشته این بوده که در بازار هم امید و هم ثبات ایجاد کند، به گونه‌ای که شرایط آینده برای سرمایه‌گذاران شفاف و قابل پیش‌بینی باشد.
رییس جمهوری بر ضرورت اعتماد دولت و مردم به یکدیگر تأکید کرد و گفت: گاهی اوقات تصمیمات و طرح‌هایی در دولت قبلی تصویب و نیمه کاره مانده که از نظر کارشناسی قابل ادامه و پیگیری نیست، اما ما ناچاریم آن را ادامه دهیم تا مردم به دولت اعتماد داشته باشند.
دکتر روحانی گفت: اگر چه ممکن است به طرح‌های آن دولت ایراد داشته باشیم، ولی باید ثبات وجود داشته باشد و اگر دولتی تعهد داده این دولت هم باید آن را ادامه دهد چرا که همگی یک پیکر واحد و یکپارچه هستیم.
رییس جمهوری تصریح کرد: اعتماد دولت به مردم و مردم به دولت بزرگترین سرمایه است که باید آن را حفظ و تقویت کرد.
دکتر روحانی با اشاره به اقدامات دولت برای مهار تورم و خروج از رکود و ایجاد رونق اقتصادی اظهار داشت: در مسأله تورم شاید صدها ساعت بحث کارشناسی انجام دادیم و عده زیادی توصیه می‌کردند که تورم را رها کرده و صرفاً موضوع خروج از رکود را پیگیری کنیم، اما ما به این نتیجه رسیدیم که اگر تورم مهار نشود، رکود نیز شکسته نشده و رونق بوجود نخواهد آمد.
رییس جمهوری گفت: همه کارآفرینان و سرمایه‌گذاران بدانند که تصمیم و برنامه دولت این است که مهار تورم را بطور کاهنده پیش ببرد.
دکتر روحانی خاطر نشان کرد: در حالی که عده زیادی به دولت می‌گفتند همزمان نمی‌شود هم تورم را کاهش داده و هم رونق ایجاد کرد، اما دولت در این مسیر گام برداشت و موفقیت‌هایی را نیز داشته‌ایم و امروز در بسیاری از بخش‌ها از رکود عبور کرده‌ایم و امسال رشد اقتصادی ما مثبت خواهد بود که این می‌تواند اعتمادی در سطح جامعه و برای سرمایه‌گذاران ایجاد کنند.
رییس جمهوری در ادامه با اشاره به اهتمام دولت به منظور تقویت روابط خارجی کشورمان، گفت: مصمم هستیم در روابط با کشورهایی که تنش داشتیم آن تنش‌ها را کاهش دهیم و همکاری و مناسبات با کشورهایی را که روابط خوبی داشتیم هر چه بیشتر نزدیک‌تر و صمیمی‌تر کنیم.
دکتر روحانی تصریح کرد: دولت در روابط با کشورهای همسایه و با کشورهای جهان هم به دنبال کاهش تنش و هم توسعه و پیشرفت هر چه بیشتر روابط و همکاری‌‌ها است.
رییس جمهوری تأکید کرد: معتقدیم هم می‌توان اسلام و انقلاب را حفظ کرد و هم اصول و آرمان‌ها را پیگیری کرده و هم رابطه خوبی با کشورهای جهان داشت.
دکتر روحانی با بیان اینکه همه باید در کنار هم همانند اعضای یک خانواده در کنار هم زندگی کنیم، گفت: وجود اختلاف‌نظر طبیعی است و هیچ اشکال و ایرادی ندارد، چرا که معنای آن درگیری، تنش و جبهه‌گیری نیست و برای پرهیز از این موضوع لازم است، آستانه تحمل خود را بالا ببریم.
رییس جمهوری اظهار داشت: می‌شود در زندگی سیاسی منطقه‌ای و جهانی آرمان‌ها و اعتقادات خود را حفظ کرده و آستانه تحمل خود را نیز بالا ببریم و این راهی است که بزرگان دینی ما آن را اجرا می‌کردند.
دکتر روحانی در بخش دیگری از سخنان خود به زمینه‌های پیشرفت استان گلستان اشاره کرد و گفت: استان گلستان از استعدادهای فراوانی در زمینه کشاورزی، اقتصادی، گردشگری و انرژی برخوردار است که در کنار نیروی انسانی مستعد این منطقه می‌تواند در مسیر توسعه استان گلستان تحول ایجاد کند.
رییس جمهوری خط آهن ایران، ترکمنستان و قراقستان و منطقه آزاد اینچه‌برون را چراغ سبز بسیار خوبی در کنار دریای خزر برای همه کارآفرینان و سرمایه‌گذاران دانست و گفت: شرایط مناسبی برای ارتقاء سطح استان گلستان فراهم شده که می‌تواند زمینه‌ساز تحول بزرگی در استان شود.
دکتر روحانی همچنین به اقدامات دولت در زمینه ارتقاء بهره‌وری از آب و تقویت بخش کشاورزی استان گلستان اشاره کرد و گفت: استان گلستان استعداد خوبی در بخش کشاورزی و آبزیان دارد و با تصمیمات دولت برای زهکشی 22 هزار هکتار از اراضی استان و نیز استفاده بهینه از آب می‌تواند در آبادانی و شکوفایی استان شتاب ایجاد کند.
رییس جمهوری همچنین تقویت گردشگری استان گلستان را مورد تأکید قرار داد و گفت: باید زیربناها و زمینه‌های لازم برای گردشگری استان آماده شود و در این راستا اختلافات موجود در خصوص منطقه آشوراده را حل و فصل کرده‌ایم و این منطقه می‌تواند به مرکز مهمی برای گردشگری استان در کشور تبدیل شود.
دکتر روحانی گفت: در کنار تقویت استعدادها و ظرفیت‌های طبیعی و بومی باید موضوع فناوری‌های جدید و استفاده از آن برای ایجاد اشتغال پایدار برای جوانان و فارغ‌التحصیلان مورد پیگیری قرار گیرد.

شناسه خبر: 82745

- سفرهای استانی

- جلسات

- دولت یادهم و دوازدهم

فیلم مرتبطاخبار برگزیده