مولاوردی در همایش "کارآفرینی زنان در کشورهای اسلامی":

زنان کارآفرین می‌توانند به رشد متوازن و پایدار کشورها کمک کنند

معاون رییس جمهوری در امور زنان و خانواده گفت: کارآفرینان به عنوان عاملان تغییر و به دلیل برخورداری از خلاقیت ، نوآوری و توانمندی، موتور محرکه اقتصاد محسوب می شوند و تاثیر مهمی در رشد اقتصادی کشورهای اسلامی دارند.

شناسه خبر: 82704 -

دوشنبه 10 آذر 1393 - 17:49

شهیندخت مولاوردی در همایش "کارآفرینی زنان در کشورهای اسلامی" که در سالن همایش های اتاق بازرگانی ایران برگزار شد، با تشریح تفاوت های کارآفرینی و اشتغال، اظهارداشت: کارآفرینی خلاقیت محور است و تنها به کسب درآمد محدود نمی شود و تنها نباید از آن برای حل مشکل اشتغال استفاده کرد که سه دلیل مهم کشورها برای توجه به مقوله کارآفرینی نیز تولید محوری، توسعه تکنولوژی و اشتغال مولد است.
معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده با اشاره به برنامه عمل سازمان همکاری های اسلامی(OIC) برای پیشرفت زنان(برنامه عمل قاهره)، تصریح کرد: این برنامه منعکس کننده عزم کشورها برای ارتقاء وضعیت و جایگاه زنان و بیانگر تعهدات کشورهای عضو برای برخورد با مشکلات زنان مسلمان است.
وی افزود: اهداف این برنامه ، فقرزدایی و دستیابی به توسعه پایدار از طریق توانمند سازی زنان در کلیه سطوح و بخشها، افزایش مشارکت زنان در مکانیزمهای تصمیم گیری، فراهم سازی فرصت های برابر از طریق دسترسی به تحصیلات کیفی، مراقبتهای بهداشتی و رفع هرگونه تبعیض علیه زنان از جمله مبارزه با خشونت علیه زنان است.
مولاوردی با تاکید براینکه توسعه قابلیت محور به شکوفایی توانایی و قابلیت های انسانها و همچنین قابل دسترس بودن فرصت ها برای همه انسانها توجه می کند، گفت: بر اساس آمار بانک جهانی زنان 10 الی 30 درصد کمتر از مردان درآمد کسب می کنند درحالیکه زنان حداقل دوبرابر مردان، کارهای بدون مزد انجام می دهند و در کشوهای در حال توسعه، شکاف 9 درصدی میان زن و مرد برای داشتن حساب در یک موسسه مالی رسمی وجود دارد، همچنین محدود کردن فرصت‌های شغلی زنان در کشورهای آسیا و اقیانوسیه منجر به وارد شدن خسارت 42 تا 46 میلیارد دلاری به کشورهای آسیا و اقیانوسیه می‌شود. بنابراین مشارکت حداکثری همه افراد جامعه اعم از زن و مرد در فرآیند توسعه تنها با کاهش نابرابریها در همه ابعاد اجتماعی و اقتصادی محقق می شود.
معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده افزود: برای دستیابی به برنامه‌های سند چشم‌انداز 20 ساله در حوزه زنان نیازمند تغییر رویکرد برنامه‌ریزان از اقتصاد مبتنی بر منابع به اقتصاد مبتنی بر دانش هستیم که زنان کارآفرین می‌توانند به رشد متوازن و پایدار در این زمینه کمک کنند.
مولاوردی همچنین در جمع خبرنگاران گفت: برخی گزارش‌ها و آمارها نشان می دهد مدیران زن در کشورهای اسلامی نسبت به سایر کشورها از جایگاه پایین تری برخوردارند و در شاخص توانمندی سیاسی و اقتصادی نتوانستد جایگاه مناسبی را داشته باشند که البته در دو دهه اخیر شاهد برنامه ریزی هایی برای بهره گیری از توان و ظرفیت زنان مسلمان تحت عنوان کارآفرین هستیم تا به یک برنامه عمل مشترک برسند.
وی افزود: معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری پیشنهادی را برای شبکه سازی زنان کارآفرین مسلمان ارایه داده است تا بتوانند به تبادل تجربیات با یکدیگر بپردازند که برگزاری اجلاس اخیر هشت کسور اسلامی نیز در همین راستا بود که در آن موضوع راه اندازی صندوقی برای توانمندسازی زنان روستایی مطرح شد.

شناسه خبر: 82704

- سخنراني ها

- نهاد ریاست‌جمهوری

اخبار مرتبط

فیلم مرتبطاخبار برگزیده