معاون حقوقی رییس جمهوری در همایش حقوق شهروندی:

رعایت قانونمداری، اخلاق و حقوق شهروندی سرلوحه برنامه های دولت تدبیر و امید است/ مردم باید از حقوق خود مطلع باشند

معاون حقوقی رییس جمهوری با تاکید بر اینکه دولت در تنظیم منشور حقوق شهروندی قانونگذاری مجددی نداشته، گفت: قرار نیست با وارد کردن قوانین جدید به کشور تورم قانونی به وجود آوریم بلکه هدف ما اطلاع مردم از حقوق خودشان است.

شناسه خبر: 82699 -

دوشنبه 10 آذر 1393 - 13:09

دکتر الهام امین زاده در اولین همایش حقوق شهروندی که روز دوشنبه در اراک برگزارشد، گفت: حقوق شهروندی یک سند پویا است که راهکارها و ضمانت اجرائی آن باید مرتبا تقویت شود؛ حقوق شهروندی باید مکمل اجرای قوانین بالادستی و موجود باشد.
وی افزود:امروز گفتمان حقوق شهروندی تبدیل به گفتمان غالب قوه مجریه شده است. البته این گفتمان فقط مختص قوه مجریه نیست و در اقصی نقاط کشور به صورت خودجوش خود را نشان داده است.
دکتر امین زاده اظهارداشت: مردم باید از حقوق خود مطلع باشند و دستگاههای اجرایی هم مکلف به اجرای حقوق مردم باشند.
معاون حقوقی رییس جمهوری تصریح کرد: رعایت قانون مداری، اخلاق و حقوق شهروندی سرلوحه برنامه های دولت تدبیر و امید است.
وی ادامه داد: 5 آذر سالروز اعلان عمومی حقوق شهروندی به مردم است که بعد از قانون اساسی دومین سندی است که به نظر و سمع عمومی مردم گذاشته شد تا نظرات خود را اعلام کنند.
معاون حقوقی رئیس جمهوری درباره روند تکمیل این سند، توضیح داد: هزاران نخبه دانشگاهی،اساتید حوزه و دانشگاه در فرآیند نظردهی این سند مشارکت داشتند و ما سعی کردیم پای صحبت وکلا؛ سازمان های مردم نهاد واقلیت های مذهبی بنشینیم و با بررسی مقوله های حقوق شهروندی، یک سند شایسته را برای اجرا به مردم معرفی کنیم.
امین زاده با اعلام اینکه تصویب آئین نامه اجرایی قانون انتشار دسترسی آزاد به اطلاعات بعد از 5 سال از نتایج این جلسات است که قرار شد توسط این دولت اجرا شود، توضیح داد: دسترسی آزاد به اطلاعات در خصوص اطلاعات مراجع دولتی؛ عمومی و خصوصی است تا مردم بتوانند با اطلاعات کافی قدم در حوزه های اجرایی، صنعت، تجارت و سرمایه گذاری بگذارند.

دیدار معاون حقوقی رییس جمهوری با نماینده ولی فقیه و امام جمعه اراک
معاون حقوقی رییس جمهوری در ادامه سفر به اراک ، با حضور در منزل آیت الله قربانعلی دری نجف آبادی نماینده ولی فقیه در استان مرکزی و امام جمعه اراک، به گفت و گو و تبادل نظر درخصوص راهکارهای اجرای دقیق سند حقوق شهروندی از سوی وزارتخانه ها و نهادهای اجرایی پرداخت.
آیت الله دری نجف آبادی در این نشست با اشاره به اینکه رساله امام سجاد(ع) و فرمان امیرالمومنین به مالک اشتر از جمله نمونه هایی است که به کارگیری دستورالعمل های آنها منجر به ارتقاء سند حقوق شهروندی می شود، گفت: منشور حقوق شهروندی نیازمند فرهنگ سازی است و لازم است دولت در این خصوص با برگزاری نشست های مختلف با دانشگاهیان و غیر دانشگاهیان به روشنگری بپردازد.

شناسه خبر: 82699

- سفرهای داخلی

- نهاد ریاست‌جمهوری

اخبار مرتبط

فیلم مرتبطاخبار برگزیده