متن کامل سخنرانی در دیدار با علما و روحانیون استان چهارمحال و بختیاری

-

شناسه خبر: 82694 -

چهارشنبه 15 مرداد 1393 - 23:54

بسم الله الرحمن الرحیم

الحمدلله رب العالمین و صلی الله علی سیدنا و نبینا محمد و آله الطاهرین و صحبه المنتجبین

بسیار خوشحالم از اینکه فرصت دیدار با ایثارگران عزیز، علما و روحانیون محترم و معزز استان، فرهیختگان، فرهنگیان و شخصیت‌های والای استان را در این فرصت گرچه محدود به دست آوردم؛ اما در عین حال نکات بسیار ارزشمندی را عزیزان در سخنان‌شان مطرح کردند.
من ادب و احترام دارم به خانواده عزیز ایثارگران، که افتخار کشور و ملت هستند و دولت به حضور آنها در صحنه‌های مختلف افتخار می‌کند، و هر قدر توان خدمت به آنها را داشته باشد ولو خدمتی کوچک و البته بی‌منت، تقدیم آنها خواهد نمود.
اینکه امروز در جامعه ما، خانواده شهید و ایثارگر و آزاده بودن و کسی که در راه انقلاب و دفاع مقدس سلامتی خود را تقدیم کرده است، افتخار بوده، این به آن معناست که ارزش ایثارگری در جامعه ما باقی مانده است. احترام به ایثارگری، شهیدان و همه آنهایی که در راه این مرز و بوم و انقلاب ایثار کردند، نه با زبان و نه با خدمات ما برآورده می‌شود، بلکه فقط با اراده و تصمیم ما برای ادامه راه و مسیر آنان امکان پذیر خواهد بود.
اگر ما امروز در برابر فشار قدرت‌های بزرگ، جنایتکاران جهانی و کسانی که می‌خواهند در امور داخلی کشور دخالت کنند، سرو قامت بودیم و ایستادگی کردیم و در برابر فشار دیگران سر تسلیم فرود نیاوردیم، به معنای احترام به شهیدان است.
اگر ما راه انقلاب را ادامه دادیم و در راه توسعه و اعتلای کشور عزیز ایران و نظام مقدس جمهوری اسلامی فداکاری و ایثار کردیم، به معنای احترام به شهیدان، ایثارگران، آزادگان، رزمندگان و همه جانبازان است.
ما امروز باید خودمان را در برابر همه ایثارگران متعهد ببینیم. کوچک‌ترین آن، احترام به خانواده آنها و خدمت به ایثارگران و بالاترین آن ادامه راه، مسیر و اهداف آنهاست تا ان‌شاءالله هم در دنیا و هم در آخرت ملت و امتی سرافراز باشیم.
علمای بزرگ، اندیشمندان و فرهیختگان، بار رسالت سنگینی را بردوش دارند. همه منطقه ما آبستن حوادث دردناک بوده و هست؛ از غزه و فلسطین تا لبنان، سوریه، عراق، افغانستان و پاکستان. می‌بینید، که از پیکره دنیا و امت اسلام خون می‌چکد و متأسفانه دشمنان قسم خورده‌ای که روزی شعار می‌دادند «از نیل تا فرات»، امروز از نیل تا فراتش آغشته به خون است. و معنایش این است که ما باید هوشیار و بیدار شویم و توطئه‌های استکبار جهانی را نسبت به ایران و جهان اسلام و منطقه بسیار حساس خاورمیانه جدی بگیریم.
هیچ راهی برای امت اسلام جز وحدت، اتحاد، ایثار و فداکاری وجود ندارد. ما باید قدرتمند شویم، چرا که با ضعف امت اسلام، تهاجم مستکبران بیشتر خواهد شد. بنابراین اولین قدرت و توان ما، توان و قدرت معنوی و فرهنگی است؛ جای هیچ تردیدی نیست. اینکه فرهنگ و انگیزه ملت برای ایستادگی، بالاترین قدرت است، جای تردید نیست، اما باید قدرت مادی را نیز افزایش دهیم.
شما فرهیختگان، علما و ایثارگران، صاحبان این کشور هستید؛ صاحبان این کشور ملت ایران‌اند، و در رأس آنها خانواده ایثارگران هستند. نخبگان و فرهیختگان بار سنگینی را در برابر این ملت و کشور بر عهده دارند.
ما امروز برای اینکه قدرتمند و توانمند شویم، باید موانع و مشکلات را از پیش پا برداریم. ما کشوری هستیم که معضل محیط زیست داریم. شما ببینید؛ گرد و غبار و آلودگی هوا از مرزهای غربی کشور وارد می‌شود و حتی به جنگل‌های بلوط این استان و سلامت و آرامش مردم هم رحم نمی‌کند.
تالاب‌های خشک شده در سراسر این کشور وجود دارد، سؤال می‌کنند که چرا بیشتر از خشکی دریاچه ارومیه سخن می‌گویید؟ این همه دریاچه، رودخانه و تالاب‌ها خشک شده است! مشکل اینجاست که اگر ما نتوانیم خشکی دریاچه ارومیه را مهار کنیم، دیگر ریز گرد نیست و اگر طوفان نمک شود، تقریباً نابودی چهارده استان کشور را خواهیم داشت. اینها معضلات جامعه ماست.
کم آبی و خشکسالی معضل بزرگی در سراسر کشور است. هرجا یک طور مشکل دارد. آنچه شما نسبت به مشکلات این استان می‌گویید وقتی به استان‌های دیگر هم می‌رویم، مشکلات شبیه همدیگر است.
امروز جامعه ما از معضل بزرگی به نام بیکاری رنج می‌برد. آمار بیکاری تکان دهنده است! از سال 1386 تا 1391 در کشور اشتغال خالص نداریم. به عبارت دیگر، اشتغال داشته‌ایم، اما به همان نسبت عده‌ای نیز بیکار شده‌اند و در نهایت آمار اشتغال صفر را نشان می‌دهد؛ یعنی تعداد شاغلین در سال 1386 هرچه بوده، پایان سال 1391 هم همان میزان بوده است. اشتغال صفر یعنی فاجعه‌ای بزرگ برای کشور. بیکاری بزرگ‌ترین معضل جامعه امروز ماست. مثل خشکسالی، کم آبی و معضل محیط زیست. در چنین شرایطی چه باید کنیم؟ هیچ راهی جز اولویت‌بندی معضلات و مشکلات و اولویت‌بندی راه‌حل‌ها نداریم.
دوستان گفتند نقد کنیم، نقد نه حق شما، بلکه وظیفه شماست. دولت نه تنها نقد شما را تحمل می‌کند، بلکه به نقد عالمانه افتخار می‌کند. دولت باید از طرف صاحب نظران و نخبگان، نقد دلسوزانه شود. همان چیزی که ما به عنوان النصیحه لائمه المسلمین می‌شناسیم. نصیحت خیرخواهی و نقد دلسوزانه است. البته در نصح کمک و تقویت هم هست. ما به گونه‌ای خیرخواهی و موعظه می‌کنیم که نقص طرف را برطرف کنیم و به او قوت ببخشیم.
همه ملت ایران حق دارند و هم وظیفه آنهاست که از دولتی که خادم آنهاست، نقد و انتقاد کنند و به ما بگویند که کجا اشتباه کرده‌ایم و چگونه باید بهتر عمل کنیم یا راه اشتباه را کنار بگذاریم. هیچ تردیدی نیست که ما خطا و اشتباه می‌کنیم و این ملت است که به عنوان صاحبان این کشور، انقلاب و نظام، همه چیز بر مبنای رأی اوست. اگر مبنای کشور ما قانون اساسی است و اگر این قانون اساسی را امام - معمار انقلاب - امضا کرده، پس همه حاکمان بر این جامعه و همه مسئولان، از صندوق آرای مردم، مستقیم یا غیر مستقیم، مشروعیت دینی و مذهبی می‌گیرند. بنابراین امروز برای حل مشکلات کشور همه باید دست به دست هم بدهیم.
ما در شرایط بسیار سختی کار را آغاز کردیم و هنوز هم در شرایط بسیار سخت هستیم. حتی اگر دولت همه مشکلات را حل کند، ملت ایران باید به این نکته توجه کند که [پرداختن به] فرهنگ، اقتصاد و مسائل اجتماعی و امنیتی کشور که جزء وظایف خاص حاکمیتی است باز هم بدون حضور، مشارکت و کمک مردم امکان پذیر نیست. در جنگ، ارتش و سپاه به تنهایی موفق نمی‌شد تا ملت به میدان آمد و همین طور بسیج بزرگ، و عشایر، مردم و طوایف و همه انسان‌های دلسوز و انقلابی این کشور به صحنه آمدند، و الا مگر می‌توانستیم در برابر دنیایی از توطئه پیروز شویم. از یک طرف بالای سر ما هواپیماهای ای وکس امریکا، در فضای عربستان سراسر جبهه ما را زیر پوشش انواع ماهواره‌های شرق و غرب قرار داده بودند و اروپایی‌ها و حتی دنیای شرق دیروز و شوروی سابق، امریکایی‌ها و همه کشورهای عرب منطقه، به استثنای چند کشور، به صدامیان و افلقیان کمک می‌کردند. ما تنهای تنها بودیم. فرزندان شما، تیپ قمر بنی هاشم شما و رزمندگان تنها بودند.
فقط خدا، لطف حق، توجهات ولی عصر، دعای مردم و عنایت حق با ما بود. البته ان تنصروالله ینصرکم، نصرت خدا هم با ما بود. اگر مردم به صحنه بیایند، نصرت و عنایت الهی هم می‌آید. امروز همه ما باید در برابر معضلات کشور به صحنه بیاییم. اقتصاد کشور بدون اینکه کارآفرینان و بخش خصوصی به صحنه بیایند و فعال شوند، به نتیجه نمی‌رسد.
من در جلسه عصر کارآفرینان به آن عزیزان گفتم که با امید تمام به صحنه بیایند. کشور علی‌رغم همه مشکلات، آینده بسیار روشنی دارد. امروز در منطقه، ایران بزرگ‌ترین قدرت منطقه‌ای است که به عراق، سوریه، لبنان در برابر تروریسم و به ملت فلسطین در برابر صهیونیسم جنایتکار کمک می‌کند. این کشور بزرگ و ملت عظیم، علی‌رغم همه مشکلاتی که دارد یا مشکلاتی که دشمن پیش پای این ملت گذاشته و یا بی‌تدبیری و غیره، همچنان به عنوان قدرتمندترین ملت این منطقه است. امروز اگر حضور ایران در منطقه نباشد، شما توطئه نیل تا فرات را شاهد خواهید بود. اگر انقلاب اسلامی، هدایت‌های رهبر معظم انقلاب، فداکاری ملت، اتحاد و وحدت ما نباشد، همان توطئه نیل تا فرات محقق خواهد شد. خدای ناکرده استعمارگران و توطئه‌گران بر امت اسلام توطئه کرده و پیروز می‌شوند. ایمان، ایستادگی، وحدت، فداکاری و ایثار تنها راه نجات ماست.
این دولت در طول این یازده ماه، علی‌رغم همه مشکلات، قدم‌های مهمی را برداشته است. ما وقتی می‌گوییم، «مهار تورم»، همه می‌گویند جنس ارزان نشده! در صورتی که مقصود از مهار تورم، تورم شتابنده‌ای است که به سرعت افزایش می‌یافت. این اسب سرکش مهار شده است. ما قدم به قدم این تورم را به سمت مسیر تعادل تا نقطه مطلوب هدایت می‌کنیم. هنوز راه طولانی در پیش داریم. اما من خدمت شما بگویم؛ کاهش 31 درصدی تورم از 45 درصد تا 14 درصد در طول یک سال، در تاریخ ایران بی‌نظیر بوده است. این کار ملت، خادمان شما و کارگزارانی است که با دلسوزی تلاش کرده‌اند.
ما در زمینه مسئله سلامت در طول ماه‌های گذشته، کاری انجام دادیم که برخی از کشورهای پیشرفته و صنعتی، دچار حیرت شدند. در بیمارستان‌های دولتی، بیماری که در گذشته بیش از 37 درصد از مخارج درمان را خودش پرداخت می‌کرد، امروز فقط 7 درصد در شهر و 5 درصد در مناطق محروم و روستاها پرداخت می‌کند. نمی‌خواهم بگویم که همه مشکلات رفع شده است، اما قیمت داروی ایرانی از پارسال تا امروز، افزایش پیدا نکرده و داروی خارجی نیز کاهش پیدا کرده است. تمام وسایل و تجهیزات مربوط به بیماران که خارجی است تا یک سوم قیمت کاهش پیدا کرده است. این کار بسیار عظیم و بزرگ است.
در زمینه محیط زیست، یک قدم به جلو برداشته شده است. در زمینه معضل دریاچه ارومیه که برای میلیون‌ها انسان خطرناک است، تا حدی در این مدت توانسته‌ایم معضل را مهار کنیم و به آینده امیدوار باشیم.
خدمت شما مردم شریف، دلاور، فرهنگ دوست، ایثارگر و مردمی که همه باید همزیستی مسالمت‌آمیز را از آنها یاد بگیرند - لر، ترک و فارس همه در کنار یکدیگر برادرانه زندگی می‌کنند - عرض کنم، این دولت کاملاً دقت دارد تا به استان و مردمی اجحاف نشود. معیار ما قانون و حق است. همان‌طور که من صبح گفتم، غیر از آب آشامیدنی که این استان هم مشکل آن را دارد، این دولت طرح بن - بروجن را با اینکه پروژه بسیار سنگینی است بر عهده گرفته و این کار را انجام خواهد داد. من بعدازظهر در جلسه کارآفرینان اعلام کردم که هر سرمایه‌گذار خصوصی که سرمایه‌گذاری کند ما برای خرید آب تعهد می‌کنیم تا این پروژه را عملیاتی کنیم. البته بحث طرح بن و شهرکرد و بروجرد نیست، می‌دانید که در این مسیر بخش‌ها، روستاها و شهرهای زیادی از این طرح استفاده خواهند کرد.
همچنین بعدازظهر برای تکمیل، افزایش ظرفیت و مراحل بعدی طرح فولاد تصمیم گرفتیم. این طرح، مربوط به اشتغال استان است. طرح راه‌آهن اصفهان به اهواز و اصفهان، شهرکرد و اهواز در رژیم گذشته هم اجرا نشد. دلیل آن این است که طرح بسیار گران و سختی است. تونل‌های عظیم و پل‌های بسیار بزرگ می‌خواهد. این استان همه زیبایی‌ها را دارد، اما برای اجرای این طرح‌ها به دلیل کوهستانی بودن مشکلاتی وجود دارد، اما در عین حال این تصمیم را اتخاذ کردیم. من یک روز قبل از این سفر، کتباً دستور را ابلاغ کردم تا طرح را آغاز کنیم. کار بسیار بزرگی است و موجب تحول عظیم در این استان و حتی برای کل ایران خواهد بود.
شما بدانید دولت تحت تأثیر فشار این و آن نخواهد بود. ما شورای عالی آب را تشکیل دادیم تا تصمیمات درست اتخاذ کنیم و اجرایی خواهیم کرد، اما در عین حال مشکلاتی که در این کشور وجود دارد، مشکلات همه ملت ایران است. همه، خودمان را در کنار یکدیگر ببینیم. هیچ فرقی بین این استان و آن استان و این قومیت و آن قومیت نیست. دولت پای شعار خودش یعنی حقوق شهروندی، اتحاد، وحدت و آشتی در سراسر کشور ایستاده است. تمام مردم ایران از حقوق طبیعی و شهروندی مساوی باید برخوردار شوند. به هر حال همه امور را باید در ظرف زمانی خودش مد نظر قرار دهیم.
من خدمت شما نخبگان، علما، فرهنگیان و خانواده‌های عزیز ایثارگر عرض کنم که دولت در این سفر تصمیمات مهمی را اتخاذ کرده است. غیر از 79 پروژه‌ای که امسال و سال آینده اجرایی خواهد شد و در برنامه و بودجه امسال یا پیش بینی نشده یا در برنامه و بودجه سال آینده پیش بینی و عملیاتی خواهد شد، آن چهار طرح بزرگ را دولت در زمینه مسئله راه‌آهن، آب، صنعت به ویژه فولاد و گردشگری به عهده گرفته است.
ان‌شاءالله طرح جامع گردشگری استان را در سال جاری تصویب می‌کنیم و از همین امسال در اجرایی شدن و عملیاتی شدن آن قدم به قدم پیش خواهیم رفت.
این استان هم استعداد و هم مشکلات فراوانی دارد، اما ملت ایران قادر است از مشکلات عبور کرده و به حول و قوه الهی به همدیگر در زمینه سیاست خارجی، مسائل هسته‌ای، مسئله تحریم، کمک به ملت‌های منطقه در برابر تروریسم، کمک به مظلومین منطقه در برابر آدم کش‌ها، یاری خواهیم کرد و ان‌شاءالله خداوند هم ما را در این راه حق و عدل پیروز خواهد کرد.
والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته

شناسه خبر: 82694

- سفرهای استانی

- متن کامل سخنرانی

- دولت یادهم و دوازدهم

فیلم مرتبطاخبار برگزیده