متن کامل سخنرانی در نشست وزیران امور خارجة کمیتة فلسطین جنبش عدم تعهد (تهران)

-

شناسه خبر: 82617 -

دوشنبه 13 مرداد 1393 - 10:39

بسم الله الرحمن الرحیم
الحمدلله رب العالمین و صلی الله علی سیدنا و نبینا محمدو آله الطاهرین و صحبه المنتجبین

میهمانان گرامی!
خانم‌ها!
آقایان!
در ابتدا مایلم به همه شما خیر مقدم عرض نموده و از حضور شما در نشست کمیته فلسطین جنبش عدم تعهد در تهران قدردانی نمایم. تردیدی نیست که حضور شما در اجلاس کمیته فلسطین نمایانگر اهمیتی است که دولت‌های عضو جنبش عدم تعهد برای موضوع فلسطین یعنی کهنه‌ترین بحران حل نشده جهان معاصر قائل هستند.
امیدوارم نشست حاضر فرصتی مغتنم برای بررسی تحولات جاری در سرزمین اشغالی فلسطین به ویژه وضعیت غزه و همفکری همه اعضا برای یافتن راه‌های عملی به منظور یاری رساندن به این مردم شجاع و مظلوم و اسیر در چنبره توطئه‌های استعماری باشد.
با کمال تأسف رژیم صهیونیستی طی هفته‌های گذشته و در ماه مبارک رمضان با زیر پا گذاشتن اصول انسانی و قوانین بین‌المللی به ویژه حقوق بشر و با به کارگیری پیشرفته‌ترین جنگ‌افزارها در جنگی بسیار ناعادلانه و نامتناسب سرزمین فلسطین و نوار غزه را هدف شدیدترین و بی‌رحمانه‌ترین حملات خود قرار داده است.
در این تجاوز جنایتکارانه ارتش این رژیم کودک‌کش به شکلی کاملاً هدفمند و برنامه‌ریزی شده سیاست همیشگی خویش یعنی کشتار و نسل‌کشی یک ملت را از طریق کشتار علنی و گسترده غیرنظامیان و انهدام مراکز غیرنظامی از جمله تأسیسات زیربنایی، مناطق مسکونی، مراکز درمانی، مدارس، مساجد و حتی گروه‌های امدادرسان و رسانه‌ای ادامه داده است.
کشته و مجروح شدن بیش از 10 هزار نفر از افراد غیر نظامی از جمله زنان و کودکان، بی‌خانمان و آواره نمودن ده‌ها هزار نفر دیگر به همراه تخریب عامدانه کلیه زیر ساخت‌های غزه دلیلی محکم بر این مدعاست. در چنین شرایطی کم تحرکی محسوس و برخورد انفعالی مجامع بین‌المللی به ویژه شورای امنیت سازمان ملل متحد در اعمال فشار به رژیم صهیونیستی برای توقف جنایات ضدبشری آن، جسارت و گستاخی این رژیم را به حدی رسانده است که در نهایت بی‌رحمی حتی مانع از ارسال کمک‌های بشردوستانه و مواد غذایی و دارویی و تجهیزات درمانی به غزه برای تأمین احتیاجات ضروری مردم بی‌پناه و مداوای مجروحان شده است.
ضرورت واکنش سریع و موثر به این تجاوز آشکار مبنای تشکیل نشست حاضر است. جنبش عدم تعهد به عنوان مجمعی بین‌المللی با ظرفیت‌ها و توانمندی های فراوان می‌تواند و باید در جهت تحقق صلح حقیقی و عدالت اجتماعی در راستای استیفای حقوق مسلم ملت مظلوم فلسطین گام‌های اساسی و مستحکم خود را بردارد.
میهمانان گرامی!
بیش از شش دهه است که مردم فلسطین همچنان از حقوق اولیه خود در سرزمین آباء و اجدادی خویش محروم‌اند. آنها تحت شدیدترین فشارها قرار دارند و از حملات وحشیانه رژیم صهیونیستی رنج می‌برند.
تداوم بی‌تفاوتی و بی‌عملی شورای امنیت که یکی از دلایل اصلی آن همدستی و همراهی برخی از اعضای دائم این شورا با رژیم صهیونیستی است، این رژیم را در تداوم جنایاتش گستاخ‌تر کرده است، به گونه‌ای که اینک به نظر می‌رسد، درصدد برآمده تا با آتش‌افروزی خودساخته و توسل به نسل‌کشی، بخشی از ملت مظلوم و سرزمین قطعه قطعه شده و اشغال شده فلسطین را در بدترین شرایط ممکن قرار دهد.
از این‌رو، جنبش عدم تعهد براساس موازین بنیادین خود باید در فضای بی‌عملی و انفعال حاکم بر سازمان ملل متحد، آستین همت را بالا زده و برای توقف روند فعلی جنایات جنگی و نسل‌کشی رژیم اشغالگر صهیونیستی و احقاق حقوق عادلانه مردم بی‌گناه فلسطین وارد عمل شود. بی‌عملی و بی‌اعتنایی بارز شورای امنیت سازمان ملل متحد در فاجعةجاری در فلسطین به ویژه در غزه، نماد آشکار بی‌عدالتی در شورای امنیت است. استمرار بحران خاورمیانه ناشی از بی‌توجهی و سکوت جامعه بین‌المللی در قبال علت اصلی بحران یعنی اشغال سرزمین‌های فلسطینی توسط رژیم صهیونیستی است و تا هنگامی که ایالات متحده با همکاری برخی اعضای دائم شورای امنیت در سیاست‌های اعلامی و اجرایی خود، چشم بر واقعیت‌ها بسته و دفاع از ظالم به هر قیمتی را به عنوان رکن رکین سیاست خارجی و منطقه‌ای خود اعلام می‌کنند، هیچ امیدی به مساعدت آنان برای بهبود شرایط کنونی وجود ندارد.
ما بحران جاری غزه را جزئی از یک سیاست ثابت و مستمر رژیم اشغالگر جنایتکار صهیونیستی می‌دانیم که هدف آن ادامه اضمحلال تدریجی و زدودن هویت ملت فلسطین از طریق تغییر بافت جمعیتی و جغرافیایی سرزمین‌های فلسطینی به ویژه بیت‌المقدس و ایجاد شهرک‌های غیرقانونی یهودی نشین در سرزمین‌های اشغالی است.
حضار محترم!
جمهوری اسلامی ایران بر این باور است که درگیری‌ها و اختلافات درازمدت خاورمیانه و برقراری صلحی عادلانه و پایدار در منطقه، جز از طریق حل و فصل مشکل فلسطین و پایان دادن به اشغال کلیه سرزمین‌های اشغالی، اعطای حق تعیین سرنوشت به ملت فلسطین، بازگشت کلیه‌آوارگان به سرزمین آباء و اجدادی خویش و تشکیل دولت یکپارچه فلسطینی به پایتختی قدس شریف در بستر برگزاری یک همه‌پرسی با شرکت تمام اقوام و ساکنان تاریخی این سرزمین به سرانجام نخواهد رسید.
جمهوری اسلامی ایران از ابتدای شروع بحران اخیر در غزه تمام ظرفیت خود را برای رفع ظلم و محاصره اعمال شده علیه مردم فلسطین مورد استفاده قرار داده است. در فضای بی‌عملی کنونی سازمان ملل متحد، به ویژه شورای امنیت، مشارکت مؤثر دولت‌های عضو جنبش عدم تعهد به منظور اعمال فشار بر شورا و سازمان ملل متحد، برای اتخاذ اقداماتی مؤثر با هدف توقف هرچه سریع‌تر کلیه عملیات تجاوزکارانه ارتش رژیم صهیونیستی و رفع فوری و کامل حصر علیه مردم غزه، ضرورتی انکارناپذیر برای جنبش عدم تعهد است.
تردیدی نیست که ملت فلسطین با درک درست واقعیات و بهره‌گیری از تجربة بیش از شش دهه رویارویی با اشغالگران، اینک با اتکاء به توانایی‌های ذاتی خویش راه به خود را در استمرار مقاومت تا احقاق کامل حقوق حقّه مردم فلسطین می‌داند و بر دوستداران و یاران فلسطین نیز واجب و لازم است تا به تبعیت از خواست این ملت رشید و بزرگ همانند گذشته در همین مسیر گام بردارند.
در پایان لازم می‌دانم بار دیگر از حضور شما اعضای محترم کمیته فلسطین جنبش عدم تعهد، وزیران امور خارجه، نمایندگان محترم سایر دولت‌های عضو جنبش در نشست حاضر سپاسگزاری و قدردانی نمایم.
توفیق همه شما را در حمایت هرچه قاطعانه‌تر از ملت مظلوم فلسطین آرزومندم.
والسلام علیکم و رحمةالله برکاته

شناسه خبر: 82617

- دیدارهای خارجی

- متن کامل سخنرانی

- دولت یادهم و دوازدهم

فیلم مرتبطاخبار برگزیده