متن کامل سخنرانی در دیدار مسئولان و سفرای کشورهای اسلامی با رهبر معظم انقلاب در عید فطر

-

شناسه خبر: 82615 -

سه شنبه 7 مرداد 1393 - 12:36

بسم الله الرحمن الرحیم

الحمدلله رب العالمین و صلی الله علی سیدنا و نبینا محمد و آله الطاهرین و صحبه المنتجبین
عید سعید فطر را به محضر همه مسلمانان جهان، ملت بزرگ ایران، حضار محترم، سفرای کشورهای اسلامی حاضر در جلسه و به ویژه به محضر مقام معظم رهبری تبریک و تهنیت عرض می‌کنم.
عید فطر عید بازگشت به فطرت انسانی است و از این حیث بالاترین عید مسلمانان است که در سایه صیام و قیام و پیمودن مسیر تقوا به فطرت انسانی خود که همان توحید است باز می‌گردند.
تقوا که فلسفه روزه‌ داری است به معنای زهد دنیایی یا ترک دنیایی نیست. اساساً دین مقدس اسلام نه در پی طرد دنیا و ترک آن و عزلت و گوشه‌گیری است و نه در پی دنیاپرستی است.
اسلام دین دنیا و آخرت است. اسلام نه آن تفکراتی را می‌پسندد که دنیا را هیچ و پوچ می‌پندارند و نه تفکری که همه چیز را در دنیا و مسائل این جهان خلاصه می‌کنند.
از دیدگاه اسلام دنیا مزرعه آخرت است و این دو در تضاد و تنافی با یکدیگر نبوده بلکه در تعامل و تکامل هم هستند.
اسلام دین اعتدال و مسلمانان امت وسط هستند. به همین خاطر است در ماه رمضان برای دستیابی به ملکه تقوا همه انسان‌های مسلمان در تمرین یکه ماهه بتوانند لجام و مهاری بر خواست‌های نفسانی داشته باشند. اسلام با خوردن و آشامیدن مخالف نیست. آن را تحقیر و انکار نمی‌کند. اگر در ماه رمضان ساعاتی از خوردن و آشامیدن و سایر مفطرات فاصله می‌گیریم برای آن است که بهتر به فقر و غنا و تنگدستی و گرفتاری و زندگی سخت افراد بی بضاعت بیندیشیم.
ماه رمضان و ماه تقوا برای پاکی جسم و جان است. جسم با نخوردن و نیاشامیدن و جان با فاصله گرفتن از دروغ و ریا.
اساساً ماه رمضان می‌خواهد بین امیال شخصی و آمال اجتماعی و وظایف و رسالت‌های اجتماعی تعادل ایجاد کند و این اعتدال همان است که مسیر دین مبین اسلام، اخلاق فردی و جمعی اعتدالی است.
روزه‌داری با دروغ، تهمت و افترا و خشونت و آزار دیگران و با سکوت در برابر جنگ‌طلبان و جنایتکاران و کسانی که به زنان و کودکان و پیرمردان رحم نمی‌کند سازگاری ندارد. نمی‌شود که ما خود را روزه‌دار بدانیم و در غم و مصائب مسلمین شریک نباشیم. چنین انسان و مسلمانی را پیامبر خدا روزه‌دار نمی‌داند و حتی او را مسلمان نمی‌خواند؛ من اصبح فلم یهتم بامور المسلمین فلیس بمسلم.
متأسفانه منطقه و دنیای اسلام با دو غدة چرکین مواجه است؛ غده‌ای که همواره آزار فلسطینیان و مظلومان را در پی داشته و این روزها این غده چرکین سر باز کرده است و سرزمین زیتون تبدیل به خاک و خون و قطعات اعضای کودکان شده است. غده چرکین دیگر متأسفانه به نام اسلام و دین و خلافت و امارت به آدمکشی و مسلمان کشی در منطقه ادامه می‌دهند. همه تحلیل‌ها می‌گویند که ریشه هر دو غده در یک جاست.
امروز دیگر بحث کشتن مردم فلسطین در غزه نیست. امروز جنایت علیه بشریت است و همه مجامع و سازمان‌های بین‌المللی که دم از انسان می‌زنند باید محاکم و داوری‌های بین‌المللی را برای محاکمه این جنایتکارانی که ماهیت خبیث آنان از هر روز دیگر برای جهانیان آشکارتر شد، آماده کنند.
ما برای حل این معضلات راهی جز وحدت در دنیای اسلام و تبیین اسلام رحمانی و صلح و عدالت و فاصله گرفتن از جهل و جمود و تحجر نداریم.
راهبرد جمهوری اسلامی ایران همواره در سطح جهان، صلح و عدالت و در دنیای اسلام برادری و وحدت و امت واحد اسلامی بوده است. گرچه قدرت‌های استکباری همواره تلاش کرده‌اند که جامعه اسلامی را از این اهداف بلند باز دارند.
امروز جمهوری اسلامی ایران با همه توان و امکانش برای ایجاد ثبات و امنیت و جلوگیری از کشتار و خونریزی و بازگشت صلح عادلانه به منطقه و ایستادگی در برابر کسانی که خواب تضعیف اسلام و مسلمین را دیده‌اند و آرزوی آن را در سر می‌پرورانند و آن را به گور خواهند برد، تلاش می‌کند. ملت ما با وحدت و برادری و ایستادگی در کنار هدایت‌های مقام معظم رهبری راه و وظیفه بزرگ و سنگین خود در این مقطع تاریخی را ادامه خواهد داد و بی‌تردید در این مسیر در کنار سایر مسلمانان با هوشیاری و بیداری و وحدت مسلمانان قطعاً به پیروزی دست خواهیم یافت. اللهم انی اسئلک خیر ما سئلک من عبادک الصالحون و اعوذبک مما استعاذ منه عبادک المخلصون.
همه آماده‌ایم تا از بیانات حکیمانه رهبر معظم انقلاب استفاده نماییم.
والسلام علیکم و رحمةالله و برکاته

شناسه خبر: 82615

- دیدارهای داخلی

- متن کامل سخنرانی

- دولت یادهم و دوازدهم

فیلم مرتبطاخبار برگزیده