متن کامل سخنرانی در مراسم افطار با هنرمندان

-

شناسه خبر: 82600 -

جمعه 3 مرداد 1393 - 22:01

بسم الله الرحمن الرحیم

الحمدلله رب العالمین و صلی الله علی سیدنا و نبینا محمد و آله الطاهرین و صحبه المنتجبین

حسن جلسه قبل از افطار به این دلیل است که با اذان مغرب به اتمام می‌رسد. بنابراین، من بیش از 5 الی6 دقیقه وقت ندارم. از اینکه بعد از حدود 6 ماه مجدداً فرصتی پیش آمد تا در روز بیست و هفتم ماه مبارک رمضان که به قولی ممکن است روز قدر باشد در خدمت اصحاب فرهنگ و هنر باشم، بسیار خوشحال هستم.
می‌خواهم قبل از هر چیز از مردم بزرگ ایران به دلیل حضور باشکوه خود در روز قدس که امام آن را روز اسلام نامید، تشکر و سپاسگزاری کنم؛ مردمی که دارای درد و رنج فراوان و آواره شده از وطن خود هستند و زیر مخرب‌ترین بمب‌ها و سلاح‌های مدرن قرار گرفته و از کمترین امکانات مادی و بزرگ‌ترین امکانات معنوی برخوردار هستند.
من در اینجا می‌خواهم نکته‌ای را عرض کنم.آنچه حادثه غزه به ما می‌آموزد آن است که همه باید متحد شویم. اگر ما و همه مسلمانان و همسایگانمان و مردمانی که در این منطقه با یکدیگر زندگی می‌کنیم می‌خواهیم که به آرزوهایمان برسیم باید دست در دست هم بدهیم.
من خرسندم از اینکه هیچ وقت کسی ما را به عنوان کشور نفت یا به عنوان کشوری که در کنار دو هزار کیلومتر ساحل جنوب قرار دارد یا سازنده مدرن‌ترین سلاح‌ها می‌باشد نشناخته است. همواره ایران را به عنوان کشور تمدن، فرهنگ، علم، بوعلی‌سیناها، زکریای رازی‌ها، سعدی‌ها، حافظ‌ها و فردوسی‌ها شناخته‌اند. این برای ما افتخار است. ما می‌خواهیم اصحاب فرهنگ ما این پرچم افتخار را همواره در اهتزاز داشته باشند و همه جهان ما را به عنوان ملت فرهنگ دوست بشناسند و بتوانیم گرد و غبار ناروایی را که ناپاکان بر چهره ملت ایران پاشیدند و ما را اهل جنگ و خشونت معرفی کردند بزداییم.
ملتی که همواره ضد خشونت و افراط بوده است و اگر هم در گوشه‌ای، فردی یا جمعی یا گروه کوچکی بخواهند راه دیگری را بپیمایند شما فرهنگ دوستان با بهترین ادبیات و زیباترین شعرها و با ساختن بهترین تئاترها، فیلم‌ها، مجسمه‌ها و تابلوها به همه دنیا بگویید که این ملت، مردم صلح و دوستی و برادری هستند.
اما حرف بین ما و شما، دولت و هنر، دولت و فرهنگ؛ با یک جمله سخنم را به عنوان یک تیتر به پایان برسانم تا ان‌شاءالله در فرصت آینده در خصوص این تیتر با یکدیگر گفتگو کنیم. خیلی اوقات بین قدرت از یک سو و فرهنگ و هنر از سوی دیگر بر سر تصاحب جامعه تنازع و رقابت بوده است. اینها می‌خواستند دل‌ها را بربایند و در اختیار داشته باشند و آنها هم می‌خواستند که همه مشت قدرتمند را لمس کنند. اشکال مسئله در اینجاست: دعوای زورمندان و قدرتمندان با صاحبان فرهنگ و هنر.
یک راه حل داریم و آن این که نه صاحبان قدرت خود را بالای سر جامعه ببینند و خود را هادی، قیم و همه کاره بدانند و نه اصحاب هنر و فرهنگ خود را بالاتر از جامعه و تنها تأثیرگذار در جامعه بدانند. بیایید هر دو پشت سر جامعه قرار بگیریم و همه با زبان و عمل به ملت بزرگ خود بگوییم صاحبان قدرت و صاحبان فرهنگ و هنر هر دو خادمان شما هستند.
امیدوارم دست به دست هم دهیم، به ملت کمک کنیم و از راه‌های دشوار و صعبی که در پیش رو داریم با اراده قوی و محکم عبور کنیم. انا لا نضیع اجرمن احسن عملاً(سوره کهف، آیة 30).
والسلام علیکم و رحمة الله و برکاته

شناسه خبر: 82600

- دیدارهای داخلی

- متن کامل سخنرانی

- دولت یادهم و دوازدهم

فیلم مرتبطاخبار برگزیده