دکتر نهاوندیان در دیدار وزیر خارجه بنین:

ایران اولویت ویژه‌ای برای روابط با کشورهای آفریقایی قائل است

رییس دفتر رییس جمهوری روز سه‌شنبه در دیدار «نصیرو باکو» وزیر امور خارجه بنین ضمن اشاره به اینکه سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران اهتمام و اولویت ویژه‌ای برای کشورهای آفریقایی و از جمله بنین قائل است، گفت: اشتراکات دینی و جمعیت قابل توجه مسلمانان در بنین این اهمیت را مضاعف می‌کند.

سه شنبه 27 آبان 1393 - 17:02

دکتر نهاوندیان افزود: دولت یازدهم بر اساس اصول نظام جمهوری اسلامی ایران گام‌های بلندی در تحکیم روابط با دیگر کشورها برداشته و در مدت سپری شده از آغاز فعالیت این دولت شاهد گسترش مداوم روابط بین‌المللی ایران هستیم.
سرپرست نهاد ریاست جمهوری در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه امروز تهدید و چالش علیه ملت‌ها از سطح منطقه‌ای فراتر رفته و جنبه بین‌المللی یافته است، به تمسک جستن برخی قدرت‌های بزرگ بر حمایت و تسلیح گروه‌های تروریستی برای سقوط برخی دولت‌ها اشاره کرد و اظهار داشت: مایه تاسف است که این قدرت‌ها به حمایت از کثیف‌ترین و وحشیانه‌ترین روش‌ها متوسل می‌شوند تا هم کشورهای اسلامی را دچار مشکل و چالش کنند و هم اسلام را دین خشونت و آدمکشی معرفی کنند و از گسترش پیام محبت آن ممانعت به عمل آورند.
رییس دفتر رییس جمهوری با طرح این سوال که «در چنین شرایطی چه چاره‌ای می‌توان اندیشید؟» تصریح کرد: در این شرایط مسلمانان باید با فهم درست از توطئه، پرچم مبارزه با افراط و خشونت را به اهتزاز درآورند و در کنار هم با تروریسم مبارزه کنند و این همان راهکاری است که دکتر روحانی سال گذشته در مجمع عمومی سازمان ملل متحد ارائه کرد.
دکتر نهاوندیان با تاکید بر اینکه باید با قدرت و از موضع استقلال و نه ضعف و تسلیم به مبارزه با این تهدیدات برویم، خاطرنشان کرد: قدرت ایران در منطقه و جهان به زیان هیچ کشوری نبوده و فقط در راستای ثبات و کمک به تامین منافع ملت‌ها و محرومین منطقه قرار خواهد داشت.
سرپرست نهاد ریاست جمهوری با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران در عین حال که از عوامل قدرت و استقلال خود به طور جدی صیانت می‌کند، اما منطق و استدلال خود را نیز به دنیا ارائه می‌کند، گفت: ایران از همین رو فرآیند جدیدی را در مذاکرات هسته‌ای آغاز کرد که خوشبختانه در مرحله مقدماتی به پذیرش رسمی حقوق جمهوری اسلامی منتج شد و امروز پذیرش حق غنی‌سازی در ایران بخشی غیرقابل انکار در مذاکرات است.
رییس دفتر رییس جمهوری تصریح کرد: تسلیم در برابر زورگویان جهانی فایده‌ای ندارد و راهی جز استقامت و پیشرفت علمی با اتکا به ملت‌هایمان وجود ندارد.
دکتر نهاوندیان تاکید کرد: ایران در این مناقشات و مذاکره‌ها پیروز نهایی صحنه خواهد بود.
«نصیرو باکو» وزیر امور خارجه بنین نیز در این دیدار ضمن ارائه پیام رییس جمهوری کشورش برای دکتر حسن روحانی، تصریح کرد: تبادل هیات‌های عالی‌رتبه بین ایران و بنین در سال‌های گذشته گواه سطح بالای روابط دو کشور است.
وزیر امور خارجه بنین خاطرنشان کرد: دولت و ملت بنین اعتماد زیادی به عملکرد دولت و ملت شجاع و مستحکم ایران دارند، چرا که همواره شاهد ایستادگی شجاعانه آنها بر سر منافع و عزت و استقلال خود بوده‌اند.
وی جمهوری اسلامی ایران را در منظر ملت و دولت بنین منبع قوی ثبات در منطقه توصیف کرد و گفت: رییس جمهوری کشورم همواره تحولات مذاکرات هسته‌ای ایران را دنبال کرده و از اینکه ایران با شش قدرت جهانی بر سر میز مذاکره نشسته و با قامت برافراشته از منافع‏‌، عزت و استقلال خود دفاع می‌کند، خوشحال است.

شناسه خبر: 82558