متن کامل مصاحبه در هواپیما در مسیر کشور چین

-

شناسه خبر: 82490 -

سه شنبه 30 ارديبهشت 1393 - 08:40

گزارشگر:

لطفاً سریع و مختصر در مورد برنامه‌هایی که در این اجلاس دنبال می‌کنید، چه سیاسی و چه اقتصادی، توضیح دهید.

رئیس‌جمهور:
بسم الله الرحمن الرحیم
در دنیای امروز برای دستیابی به اهداف مهم ملی، منطقه‌ای و بین‌المللی، قطعاً به همفکری، تعامل و همکاری با سایر کشورها نیاز داریم. قبلاً فکر می‌شد اجلاس‌های بین‌المللی، از قبیل اجلاس‌هایی که در سازمان ملل به عنوان مجمع عمومی و سایر اجلاس‌ها تشکیل شد، برای همکاری و هماهنگی کافی است، بعدها روشن شد که سازمان‌های بین‌المللی برای ایجاد همکاری‌ها در سطح قاره و منطقه، به تنهایی نمی‌توانند ما را به همة اهداف برسانند. بنابراین سازمان‌هایی در سطح منطقه و بین قاره‌ها تشکیل شد که آنها بیشتر اهداف منطقه‌ای و اهداف کشورهای همسایه، هم نظر و همفکر را تأمین می‌کردند.
در قارة آسیا، در سال‌های اخیر، برای تعامل، همکاری و ایجاد اعتماد بیشتر بین کشورهای آسیا کنفرانسی تدارک دیده شد که به تدریج این کشورها را به هم نزدیک کند تا در آینده به صورت یک نهاد فعال در آسیا، مخصوصاً برای اهدافی از قبیل صلح، ثبات و امنیت، زمینه را برای همکاری‌های بیشتر تجاری – اقتصادی و علمی - فرهنگی بین کشورهای منطقه فراهم کند.
فعلاً 22 کشور به عنوان اعضای این جمعیت - سیکا؛ سازمان تعامل و اعتمادسازی کشورهای آسیایی – وجود دارد و کشورهای دیگری به عنوان ناظر حضور دارند که در شانگهای چین و در سطح سران تشکیل می‌شود. سران نظرات خود را در قالب سخنرانی‌ها و بیانیه‌هایی که دارند اعلام می‌کنند.
علاوه بر این، اجلاس بیانیه‌ای خواهد داشت که نظرات این جمع را جمع‌بندی خواهد کرد. تلاش این است که این اجلاس گامی به پیش باشد برای اینکه این همکاری‌ها در سال‌های آینده بهتر و نزدیک‌تر، مخصوصاً در مسائل امنیتی و ثبات منطقه که و همة کشورهای منطقه امروز از بی‌ثباتی در رنج هستند، انجام گیرد.
البته در این سفر علاوه بر این کنفرانس که یک کنفرانس بین‌المللی- منطقه‌ای محسوب می‌شود، ملاقات‌هایی هم با سران برخی از کشورها خواهد بود و مسائل دو جانبه‌ای را که با این کشورها داریم دنبال می‌کنیم. علاوه بر این، روز پایانی سفر به یک برنامة دو جانبه اختصاص دارد؛ در واقع یک سفر دو جانبة رسمی در روز آخر (پنج‌شنبه) خواهد بود و مواردی که مورد نظر ایران و چین در روابط دو کشور وجود دارد، مورد بررسی قرار می‌گیرد. ان‌شاءالله.

شناسه خبر: 82490

- سفرهای خارجی

- متن کامل مصاحبه ها

- دولت یادهم و دوازدهم

گالری مرتبطفیلم مرتبطاخبار برگزیده