متن کامل مصاحبه بعد از جلسه با مدیران و معاونین وزارت صنعت، معدن و تجارت

-

شناسه خبر: 82488 -

دوشنبه 22 ارديبهشت 1393 - 13:16

گزارشگر:
جناب آقای رئیس جمهور، شما امروز در وزارت صنعت و معدن و تجارت حضور داشته و جلسه‌ای را نیز با حضور مقامات ارشد این وزارتخانه برگزار کردید.
با توجه به اینکه دولت منابع جدیدی از محل اجرای هدفمندی یارانه‌ها دارد و یکی از مهم‌ترین اولویت‌های دولت بخش تولید است، لطفاً بفرمایید آخرین تصمیمات دولت چیست و چه برنامه‌هایی برای تحرک بخشیدن به تولید به ویژه در بخش صنعت دارد؟

رئیس‌جمهور:
بسم الله الرحمن الرحیم
میلاد مولای متقیان حضرت علی(ع) را به ملت شریف و بزرگوار ایران که مفتخر به پیروی از راه آن امام عزیز و بزرگوار هستند، تبریک عرض می‌کنم.
نشست امروز با مسئولین محترم وزارت صنعت، معدن و تجارت به منظور بررسی برنامه‌های این وزارتخانه در سال 93، که از دیدگاه دولت سال رونق و سپری کردن رکود خواهد بود، برگزار شد.
در این زمینه صنعت و معدن نقش بسیار اساسی و سهم مهمی در رشد و توسعة کشور می‌تواند داشته باشد و در مسئله مهم اشتغال نیز که دغدغه جوانان و خانواده‌ها می‌باشد، بسیار تأثیرگذار خواهد بود.
از سوی دیگر برای اجرای اقتصاد مقاومتی که باید درون‌زا و برون‌نگر باشد چگونگی حرکت صنعت بسیار مهم است. صنعت باید بتواند برای رشد و بالندگی خود عمدتاً به داخل تکیه داشته و در خصوص تولید محصولات نیز نگاه به بیرون داشته باشد تا بتواند با حضور در بازار رقابتی دنیا کیفیت و بهره‌وری لازم را به دست آورده و به همان نرخ رشد بهره‌وری که برنامه پنج ساله برای کشور مشخص کرده برسد.
در‌ این جلسه از کارهایی که تاکنون توسط این وزارتخانه انجام گرفته یا امسال در دست بررسی دارد گزارش خوبی داده شد.
در خصوص بهبود فضای کسب و کار و موانع و مشکلات آن نیز گزارش داده شد. قاعدتاً آن موارد باید در دولت مطرح شود تا ضمن رفع موانع موجود به تصویب دولت برسد. ما نیز قول دادیم به محض آماده شدن طرح‌ها و پیشنهادات، آنها در اولین جلسه هیئت دولت مورد بحث قرار داده و موانع را رفع کنیم.
همان‌طور که شما در سؤال خود مطرح کردید، بخشی از درآمد حاصله از هدفمندی یارانه در این مرحله مربوط به تولید است و از این محل برای ارائه تسهیلات و سرمایه در گردش به واحدهای تولیدی کمک خواهد شد. در خصوص سود تسهیلات و اینکه تولید کنندگان بتوانند راحت‌تر و با سود کمتر از تسهیلات استفاده کنند هم از این بخش کمک خواهد شد.
در این جلسه در مورد چگونگی تأمین سرمایة در گردش هم پیشنهاداتی مطرح شد و ان‌شاءالله آنها را پیگیری خواهیم کرد.
من به مردم عزیز ایلام نوید می‌دهم که همه مدیران کشور، صنعتگران، کسانی که در بخش معدن کار می‌کنند و سایر بخش‌های تولیدی از قبیل کشاورزی و خدمات مصمم هستند تا ان‌شاءالله امسال را سال رونق کرده و بتوانند رکود را پشت سر گذاشته تا یک حرکت خوب در زمینه اشتغال برای نسل جوان و تحصیل کرده به وجود بیاید.

گزارشگر:
آقای دکتر با توجه به اینکه در هفته‌های اخیر شاهد بودیم که در برخی از مواد صنعتی به ویژه در بخش فولاد، سیمان و خودرو، قیمت‌ها مقداری بیشتر از حد معمول بوده است، برنامه دولت برای کنترل این بخش چیست؟

رئیس‌جمهور:
در این جلسه در خصوص این موضوع بحث شد. برای اینکه صنایع و بخش‌های تولیدی ما سودآور باشد و در عین حال قیمت‌ها رشد نامعقولی نداشته باشد، باید کیفیّت و کمیّت تولید را بالا ببریم.
وقتی کمیّت تولید بالا رود، سود آن هم بیشتر خواهد شد و از سوی دیگر نیز دستور دادیم تا به بخش‌های صنعتی اعلام کنند که برای بهره‌وری خصوصاً در مسئله شدت انرژی، اگر هر یک از بخش‌ها اعلام آمادگی کنند ما نیز حاضریم تسهیلات لازم رادر اختیار آنان قرار دهیم.
وزارت نفت هم در زمینة انرژی و نفت و گاز این آمادگی را دارد تا تسهیلات لازم را در اختیار قرار دهد تا بتوانیم شدت انرژی را پایین بیاوریم. با این کار هم هزینه پایین آمده و به نفع تولید کننده خواهد بود و هم به دلیل مصرف کمتر انرژی و هزینه کمتر، تولید کشور نفع خواهد برد و محصول با نرخ مناسب‌تری در اختیار مصرف کننده قرار خواهد گرفت.
امیدواریم تصمیمات این جلسه و تصمیماتی که در دولت اتخاذ خواهد شد بتواند ان‌شاءالله راهی را مقابل تولید قرار دهد که اولاً بتواند فعال شود و سود عادلانه خود را دریافت کند و در عین حال این سود در مسیر بهره‌وری و تعدد تولید ورونق بازار قرار گیرد.
متشکرم

شناسه خبر: 82488

- مصاحبه ها

- متن کامل مصاحبه ها

- دولت یادهم و دوازدهم

فیلم مرتبطاخبار برگزیده