متن کامل مصاحبه بعد از دیدار با مدیران وزارت بهداشت

-

شناسه خبر: 82484 -

دوشنبه 15 ارديبهشت 1393 - 13:45

گزارشگر:

جناب آقای رئیس‌جمهور! حضرت‌عالی امروز در وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در جمع مقامات ارشد حضور داشتید و هم زمان با حضور حضرت‌عالی طرح تحول حوزه سلامت هم از امروز اجرایی می‌شود.
توضیحاتی بدهید که در جلسه چه گذشت و با اجرای این طرح، چه اتفاق مهمی در حوزه سلامت، بهداشت و درمان کشور می افتد؟

رئیس جمهور:
بخش سلامت از بخش‌های بسیار مهم برای زندگی مردم است. در کشور ما به طور متوسط در طول سال هشت میلیون نفر در بیمارستان‌ها بستری داریم و روشن است که در طول سال چقدر از مردم گرفتار بیماری‌ها و مشکلات مختلف در بخش سلامت هستند. در گذشته بخشی از این بار را به لحاظ مالی دولت بر دوش می‌گرفت و بخشی هم مردم بر دوش داشتند، که متعادل نبود و بیشترین بار هزینه مخصوصاً در بستری شدن، معالجه شدن در بیمارستان‌های دولتی، بیماری‌های سخت و صعب العلاج را مردم بر دوش می‌کشیدند.
ان‌شاءالله طرح تحول نظام سلامت از امروز در سراسر کشور آغاز می‌شود و همه پرسنل این بخش از بهداشت و درمان فعال‌تر از گذشته وارد عمل می‌شوند و مردم ما قدم به قدم شاهد تحولات مثبت در این زمینه خواهند بود.
هدف این است که هزینه مردم کمتر شود و وقتی وارد بیمارستان‌ها می‌شوند احساس کرامت بیشتری کنند، مراحل مربوط به تشخیص و درمان را خود بیمارستان تقبل کرده و انجام دهد، برای دارو و تشخیص آنها را به مراکز خارج از بیمارستان نفرستند و همه این موارد را بیمارستان‌های دولتی بر عهده بگیرند.
در بسیاری از مناطق کم‌برخوردار کشور، پزشک متخصص نداریم، تلاش بر این است که در ماه‌های آینده به تدریج پزشکان متخصص به همه مناطق اعزام شوند تا مراجعة مردم به شهرهای بزرگ، مراکز استان یا حتی تهران کمتر شود و در زمینه بیماری‌های صعب‌العلاج هم بتوانیم کمک بیشتری به مردم کنیم.
در گذشته حدود 70 درصد هزینه درمان بیماری‌ها را مردم پرداخت می‌کردند و 30 درصد بر عهده دولت بود، می‌خواهیم این نسبت در آینده معکوس شود. البته در قدم‌های اولیه ممکن است که به همه اهدافمان نرسیم اما از امروز قدم‌های خوبی برداشته می‌شود و مردم شاهد آن خواهند بود که هم نظام بیمارستانی و درمانی و هم نظام بیمه‌ای به کمک مردم خواهند آمد.
همان‌طور که می‌دانید، برنامه این است که همه مردم بیمه سلامت، بیمه درمانی و نیز دفترچه بیمه درمانی داشته باشند. این کار انجام می‌شود و همه افرادی که بیمه نیستند، بیمه خواهند شد. مردم گله داشتند که دفترچه‌های بیمه کارایی ندارد، تلاش بر این است که ارزش این دفترچه‌ها بالاتر رود. همچنین پرداختی‌های مردم در زمینه دارو و درمان هم به نسبت قابل ملاحظه‌ای کاهش پیدا می‌کند.
ان‌شاءالله قول این است که در بسیاری از زمینه‌ها ظرف مدت دو یا چهار سال آینده خودکفا شویم. در این جلسه گزارش داده شد که در زمینه واکسن ظرف مدت چهار سال آینده یا زودتر، خودکفا خواهیم شد.
در زمینه داروهایی که از خارج وارد کشور می‌شود، در بسیاری از اقلام ظرف مدت یک سال آینده و برخی هم در دو تا سه سال آینده به خودکفایی می رسیم.
در زمینه آموزش هم مسئولین اعلام کردند در زمینه آموزش پزشکی توان این را داریم که دانشجو را از خارج جذب کنیم. دانشجویان از کشورهای منطقه، اسلامی و غیراسلامی می‌توانند جذب شوند.
اینها خبرهای بسیار خوبی بود که در این جلسه شنیدیم و قابلیت‌های خوبی است که در کشور ما وجود دارد و واقعاً ایران می‌تواند قطب منطقه ما در بحث سلامت شود و گردشگری سلامت در ایران آغاز شود و مردم منطقه و حتی خارج از منطقه برای درمان به کشور ما سفر کنند.
ان‌شاءالله اقدامات در زمینه نوسازی، بازسازی و کامل کردن تجهیزات پزشکی بیمارستان‌ها از امروز آغاز می‌شود، قدم به قدم پیش خواهیم رفت و هر ماه شاهد تحول مثبت‌تری در زمینه نظام سلامت خواهیم بود. البته مردم ما توجه دارند که این طرح از امروز آغاز شده و به این معنا نیست که از امروز هیچ مشکلی وجود ندارد. نظام سلامت مشکلات بسیار زیادی دارد، اما مردم این روند را ملاحظه خواهند کرد که از امروز، روز به روز در این مسیر قدم‌های بهتری برداشته می‌شود و ان‌شاءالله مردم شاهد یک نظام جدید و با شرایط جدیدی خواهند بود.
امیدوارم با کمک مردم و با فرهنگی که در کل جامعه در زمینه بهداشت و سلامت باید حاکم باشد، شاهد سلامت و نشاط بیشتر مردم باشیم. چون معتقد هستیم در هر کشوری اگر بخواهد پیشرفت و توسعه‌ای ایجاد شود در سایه نظام سلامت و انسان‌های سالم خواهد بود. نظام سلامت هم باید کاری کند که مردمی سالم و پرنشاط بتوانند در کشور فعال باشند و به وظایف خودشان عمل کنند.

گزارشگر:
با توجه به اینکه فرمودید بخشی از مشکلات مردم به عدم کارآیی دفترچه‌های بیمه برمی‌گردد، بخش زیادی از مردم همچنان از هیچ نوع خدمات بیمه‌ای به ویژه در بخش درمان برخوردار نیستند. به صورت جزئی‌تر بفرمایید که برنامه دولت در این زمینه چیست؟

رئیس جمهور:
در زمینه مسئله بیمه، همه افرادی که بیمه نیستند می‌توانند بیمه شوند. اعلام هم شده است و در این مدت میلیون‌ها نفر ثبت نام کردند. هرکسی که در این کشور بیمه نیست، بیمه خواهد شد. ارزش بیمه‌ها از امروز افزایش خواهد یافت و امسال شاهد این افزایش خواهیم بود.
در بسیاری از موارد که افراد مشمول بیمه نمی‌شدند، چه در دارو، چه در درمان، چه در بیماری‌های صعب‌العلاج، قدم به قدم مشمول بیمه می‌شوند. بنابراین هم ارزش بیمه بالاتر می‌رود، هم گستره پوششی آن وسیع‌تر می‌شود و هم مردم شاهد این خواهند بود که دفترچه بیمه‌ای که دارند می‌تواند بخشی از معضلات درمانی و سلامت آنها را حل و فصل کند.
خوشبختانه همزمان با این تحول در نظام سلامت، سیاست‌های کلی مقام معظم رهبری در زمینه سلامت، چند هفته پیش ابلاغ شد که راه‌گشا و راهنما برای همه ما خواهد بود که بتوانیم در آن مسیر سریع تر و بهتر این بار را به مقصد برسانیم؛ ان‌شاءالله

شناسه خبر: 82484

- مصاحبه ها

- متن کامل مصاحبه ها

- دولت یادهم و دوازدهم

فیلم مرتبطاخبار برگزیده