متن کامل مصاحبه بعد از جلسه با وزیر و معاونین وزارت جهاد کشاورزی

-

دوشنبه 1 ارديبهشت 1393 - 12:49

گزارشگر:

جناب آقای رئیس‌جمهور حضرت عالی امروز با مقامات وزارت جهاد کشاورزی جلسه داشتید، با توجه به اینکه کشاورزی از ابتدا یکی از محورهای مهم اقتصادی نظام جمهوری اسلامی بوده و در برخی مواقع نیز با فراز و فرودهایی همراه بوده است، لطفاً درخصوص آینده بخش کشاورزی و نقش آن در اقتصاد کشور و همچنین برنامه‌های دولت برای احیای این بخش توضیحاتی را بفرمایید.

رئیس‌جمهور:
بسم الله الرحمن الرحیم
بخش کشاورزی از دو جنبه برای ما مهم است. اول اینکه در حوزه اقتصاد برای ما بسیار با اهمیت است. اشتغال تعداد زیادی از هموطنان عزیز ما به ویژه روستاییان و عشایر و همچنین فعالان بخش کشاورزی و جذب بسیاری از افراد دیگر وابسته به توسعة این بخش است. موضوع مهم‌تر این که بخش کشاورزی امنیت غذایی جامعه را تأمین می‌کند و کشور باید در محصولات و کالاهای اساسی خود اتکا باشد.
موضوع اصلی جلسه امروز با وزیر محترم جهاد کشاورزی و همة معاونین و مسئولین حاضر این بود که امروز در کشور اتکا به کالری مورد نیاز از محصولات داخلی کشاورزی به کمتر از 60 درصد رسیده است و ما باید در مدت 4 یا 5 سال آینده این میزان را به 82 درصد برسانیم؛ یعنی حدود 22 درصد باید افزایش پیدا کند. البته رقمی که دوستان در جلسه اعلام کردند 21 درصد بود ولی این میزان باید بیشتر شده و به رقم 82 درصد برسد.
در فاصله بین سال‌های 1383-1382 ما به رقم هشتاد و دو درصد رسیدیم. ولی در سالهای اخیر این میزان تا حدود پنجاه و چند درصد کاهش پیدا کرد. استقلال اقتصادی ما در بخش کشاورزی و بخشی از آنچه که رهبر معظم انقلاب در سیاست‌های اقتصاد مقاومتی بر آن تأکید کردند بحث کالاهای اساسی بخش کشاورزی است.
ان‌شاءالله دولت از بخش کشاورزی حمایت خواهد کرد و شاهد شکوفایی در این بخش خواهیم بود.
موضوعات بهره‌وری از آب و خاک، حفظ جنگل و مرتع و مسئله آبزیان و برخی از مسائل روی دوش دولت، حاکمیتی است و دولت باید به آنها توجه کند. البته بار اجرایی بخش کشاورزی عمدتاً بر دوش مردم است و همة کارها باید با حضور و حمایت مردم انجام بگیرد.
پیرو جلسه امروز و قول مسئولین جهاد کشاورزی، به ملت عزیز و بزرگوار اعلام می‌کنم که در آینده شاهد یک تحول بسیار خوب در محصولات کشاورزی خواهیم بود و رقم اتکا به کالری مورد نیاز طی یک برنامه 5-4 ساله از 50 درصد به 80 درصد خواهد رسید.
گزارشگر:
جناب آقای دکتر روحانی با توجه به اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها انتظار شما از بخش کشاورزی چیست؟ همچنین درخصوص اجرای این مرحله و مسئلة سوخت اگر توضیحاتی دارید بفرمایید.

رئیس‌جمهور:
در خصوص اجرای مرحلة دوم هدفمندی یارانه‌ها، دولت به دنبال اجرای قانون است. این مرحله بر اساس اجرای تبصرة 21 قانون بودجة سال 1393 که به تصویب مجلس شورای اسلامی رسیده است می‌باشد.
با همکاری بسیار خوب مردم اولین قدم به بهترین شکل برداشته شد. با توجه به اینکه در قانون آمده است تا امسال نیز افراد متقاضی و نیازمند باید یارانه دریافت نمایند، لذا از مردم خواستیم تا کسانی که فکر می‌کنند نیازمند هستند تقاضای خود را به ثبت برسانند.
کار بسیار بزرگی انجام شد و تمام کسانی که نیازمند دریافت یارانه بودند در مدت 10 روز ثبت نام نمودند. بسیاری از مردم کمک کردند و در کمال آرامش و طمأنینه این کار در سراسر کشور انجام شد.
من از همة مسئولینی که تسهیلات لازم را برای ثبت نام فراهم نمودند و همچنین از حوصله و متانت مردم در عمل و اجرا بسیار تشکر می‌کنم؛ خصوصاً از کسانی که به دعوت فرهیختگان، علما و بزرگان و دلسوزان جامعه و به قانون مجلس لبیک گفتند و ثبت نام نکردند و همچنین از اینکه عده‌ای پس از ثبت نام در دو روز گذشته انصراف خود را اعلام نمودند، تشکر می‌کنم.
البته تا پایان سال زمان برای انصراف وجود دارد. مردم هر زمانی که احساس کنند و ببینند که پول اندک دریافتی خود و خانواده از محل هدفمندی یارانه‌ها در اختیار خانوادة بزرگ ملت ایران قرار گرفته و در زمینة بهداشت، درمان، تولید، حمل و نقل و محیط زیست مصرف خواهد شد، تشویق شده و انصراف خواهند داد.
ان‌شاءالله دولت مرحله به مرحله از مجموع پول انصرافی ها و کسانی که ثبت نام نکردند به مردم گزارش شفاف خواهد داد که در کجا مصرف می‌شود.
بنابراین، قدم اول اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها به خوبی انجام گرفت و قدم دوم که اعلام قیمت‌های حامل‌های انرژی است نیز برداشته خواهد شد. البته قیمت‌های برخی از حامل‌ها در پایان سال گذشته یا اوایل امسال اعلام شده و فکر می‌کنم فقط بنزین یا گازوئیل باقی مانده است که در هفته جاری در دولت مورد بحث قرار خواهد گرفت و قیمت آن تثبیت و اعلام خواهد شد.
البته افزایش قیمت‌های اعلام شده با شیب مناسبی خواهد بود. اگر قیمت بالاتری را وضع می‌کردیم در آمد بیشتری را هم کسب کرده و می‌توانستیم بیشتر به نفع بهداشت، تولید و مردم مصرف کنیم. اما در عین حال به دلیل شرایط کشور و تورم، شیب ملایم را در نظر گرفتیم. امیدواریم این قدم به گونه‌ای برداشته شود که مورد رضایت همه مردم قرار گیرد و آنها بدانند که اثر این شیب بر تورم بسیار اندک است.
خواهش می‌کنم مردم حواسشان باشد تا در گوشه و کنار کسی سوء استفاده نکند. به دلیل اینکه اثر زیادی بر قیمت‌ها ندارد. ممکن است برخی افراد با تبلیغات غیردقیق مردم را بترسانند که قیمت‌ها بالا خواهد رفت و تورم ایجاد خواهد شد. البته تورم بسیار محدود خواهد بود و مقداری نیست که بتواند برای مردم مشکلی ایجاد کند و ما به صورت همزمان اقدامات جدی دیگری در کنار آنها انجام خواهیم داد تا آثار تورمی آنها را مهار کنیم.
ان‌شاءالله این مرحله عملیاتی خواهد شد و کل این اقدامات به خیر و صلاح و نفع مردم ایران خواهد بود.
دولت هم به عنوان خادم اقداماتی را که قانون به او تکلیف کرده است، انجام خواهد داد.
متشکرم

شناسه خبر: 82466